İnsanlık Tarihinin Utanç Kavramı: Öjeni Nedir?

GelincikKokusu

Merhaba KS'Canlar. Bugün sizlerle öjeni (ya da öjenik) nedir neden utanç kaynağımızdır ondan bahsedeceğiz. Lafı uzatmayalım. Hadi başlayalım.

İnsanlık Tarihinin Utanç Kavramı: Öjeni Nedir?

Öjeni nedir?

Tanımı:

Kelime anlamı olarak eski Yunancadan gelen ve Eu (iyi) (Genesis) gen anlamındaki sözcüktür. Kısacası iyi genlerin tutulup, kötü genlerin yaşamına son verme, üremesini engelleme olarak uygulanan bir yöntemdir. İnsan genlerininn kalitesini arttırmaya yönelik yapılan her türlü uygulamadır öjeni. Her ne kadar uygulama olarak öjeni Sir Francis Galton tarafından ortaya atılmışsa da öjeninin kökeni eski yunan filozofları Eflatun hatta Platon'a kadar dayanıyor.

Peki Öjeni Nasıl Uygulandı:

Aslına bakarsanız hepimizin 300 Spartalı filminden de aşina olduğumuz (girişteki çocuğun sağlıklı olup olmadığını kontrol ettikleri, sağlıklı ise kabul edilip değil ise uçurumdan attıkları meshur sahne var ya)

İnsanlık Tarihinin Utanç Kavramı: Öjeni Nedir?

İşte öjeninin temeli bu uygulamadır. Kısacası toplum içindeki fertlerin bir sonraki jenerasyona sağlıklı bireyler aktarabilmesi (Hitler gibi sapık zihniyetlerin üstün ırk oluşturma çabası gibi) adına yapılan her türlü operasyona öjeni denir. Aklınıza ne geliyorsa artık. kısırlaştırma, öldürme, vb.

Öjeni'nin karanlık tarihi:

Öjeni fikrinin resmileşmesi ve uygulanması fikrini ilk ortaya atan kişi yukarıda da bahsettiğim üzere Sir Francis Galton'dur. (Ki kendisi de meşhur Evrim teorisi kurucusu olarak kabul edilen Darwin'in kuzenidir.)

Sir Francis Galton
Sir Francis Galton

Darwinin meşhur Doğal Seleksiyon (kısacası güçlülerin / Ortama ayak uydurabilenlerin yaşadığı zayıfların öldüğü geniş bir evrimsel düşüncedir) kuramını alıp "Doğal olmayan seleksiyon" yani seleksiyon sürecinin insan eliyle ve hızlı bir şekilde yürütüldüğü başka bir versiyonunun fikrini ortaya atmıştır. Darwin ise bu düşünceye karşı çıkmış doğal seleksiyona müdahale edilemeyeceğini vurgulamıştır. Galton ise 1882 yılında Darwin'in ölümünden hemen 1 yıl sonra yani 1883 de Öjeni kavramını ele aldığı bir kitap yayımlıyor.

Öjeninin Dünya ve Amerikada'ki Yankıları:

Her ne kadar herkesin aklına Nazi Almanyasındaki Üstün Irk arayışları gelse de bence bundan daha karanlık olan 20 YY. ilk çeyreklerinde Amerika'da uygulanan ve Devlet desteği ile kurulmuş Öjeni merkezlerinin bile olduğu dönemdir. Her ne kadar Sir Francis Galton İngiliz olsa ve İngiltere'de bir üstün ırk üretme planı olsa da bu kavramın ilk yankısı ABD'nin Connecticut (kennektikıt :D ) Eyaletinde 1896 yılında çıkartılan bir medeni kanuna göre Epilepsi hastalarının ya da akıl sağlığı yerinde olmayan insanların evlenmeleri yasaklandı. Daha sonra 1903 yılında yine ABD'de Amerikan Üreme Kurumu adındaki bir kurum ve devlet eli ile bu üreme konusuna müdahaleler başladı. 1911 de ise (çok acıklıdır ama) Irk Düzeltme Kurumu adında bir kurum faaliyete geçirildi ve ilk kez soy ağacı uygulaması başlatıldı.

İnsanlık Tarihinin Utanç Kavramı: Öjeni Nedir?

Uzun yıllar boyu ülkenin çeşitli yerlerinde seminerler düzenlendi ve Öjeni Merkezlerinde ailelerin genetik yapılarına dair veriler tutulmaya başlandı. Toplanan veriler ile yayımlanan raporda ise ne hikmetse özellikle göçmenler, azınlıklar ve fakir topluluklar bozuk gene sahip kişiler olarak vurgulanıyordu. Tüm bu veriler ışığında ise 1909 yılından itibaren Callifornia (kaliforniya :) ) eyaletinde kısırlaştırma operasyonları başlatıldı. Resmi verilere göre 1909 ve 1979 yılları arasında akıl hastahanelerinde kendi istekleri ve iradeleri dışında 20000 'nin üzerinde hasta kısırlaştırıldı.İşin ahlaksız yanı ise bu kısırlaştırma işlemleri genelde yukarıda bahsettiğimiz azınlıklara uygulanıyordu. Bu uygulamadan sonra ABD'deki 39 eyalette daha kısırlaştırma işlemleri başlatıldı ve kimin kısırlaştırılıp kimin kısırlaştırılmayacağı yine devlet tarafından atanılan memurlar tarafından belirleniyordu.

İnsanlık Tarihinin Utanç Kavramı: Öjeni Nedir?

İşin en trajik noktası ise 1927 de Amerika Anayasa Mahkemesi bu kısırlaştırma işlemlerinin kesinlikle hiçbir şekilde anayasaya aykırı olmadığını belirtir bir açıklama yayımladı.Yine benzer bir uygulama 1970 - 1976 yılları arasındaki Amerikada bulunan yerlilerin (hepimizin bildiği adıyla kızılderelilerin) %20 - %50 oranlarında kısırlaştırıldığı düşünülmektedir. (bu konuda tahmin edersiniz ki resmi kaynaklar çok zayıf)Ancak daha ürkütücüsü bu kısırlaştırma işlemlerinin çoğu hastanın apandisit ameliyatı gibi ameliyatları esnasında hastanın haberi olmadan uygulanmış olmasıydı.

İnsanlık Tarihinin Utanç Kavramı: Öjeni Nedir?

Benim en çok zoruma giden ise genetik bozukluğu olan ya da en basit tabirle o zaman devlet tarafından kötü gen sahibi olarak nitelendirilen çocukların ameliyat olması gerekiyorsa mutlak suretle önce annelerinin kısırlaştırılmasına izin verilmesi yani önce annenin kendini kısırlaştırması zorunluluğu getiriyorlardı. Eğer anne bunu kabul etmezse çocuk ölüme terk ediliyordu.

İşte İnsan Hakları Beyannamesinin çıkış yeri Amerika'da yaşanılanlar bu şekilde.

Amerikanın başlattığı bu uygulamayı ne yazık ki diğer ülkeler de takip ettiler.

Bu ülkelerin başlıcaları: Avustralya, Brezilya, Japonya, Kanada, Çin, İsveç, Danimarka, Estonya, İzlanda, Norveç... Liste uzayıp gidiyor ama elbetteki bunun tarihteki en büyük yankıları hepimizin bildiği üzere Nazi Almanya'sında görülmüştür ki onu da bambaşka bir Bence'nin konusu olarak ileri ki günlerde yazacağım.

Lütfen siz de görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

Saygılarımla....

İnsanlık Tarihinin Utanç Kavramı: Öjeni Nedir?

_____________________________________________________________

Kaynakça: Vikipedi, Youtube/BebarBilim, İnsanlık Tarihi Ansiklopedisi, Hacettepe, İtü kütüphanelerindeki çeşitli yayımlar.

İnsanlık Tarihinin Utanç Kavramı: Öjeni Nedir?
6
1
Görüşünü yaz
Kapat

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

61
 • SmellSmoke
  Eline emeğine sağlık gayet ilgi çekici bir yazıydı benim için. Keyifli günler.
 • Zehirlisarmaşıkk
  Çok şaşırdım. Elinize sağlık öğrendiğim iyi oldu bir bilgide bir bilgi
 • "Aaa bu kadar da olmaz" diye okudum her satırı 😮
  Teşekkürler
  • bu daha hiçbirsey.. ikincisini yazıyorum su an... nazilerin yaptıkları kanınızı donduracak

 • elitkaraa
  Evrim teorisi yapan dawrinin kuzeni ilgimi çeken yer msmsmsmsm
 • Mercy0
  Eline sağlık merak ederek okudum
 • Policeman6060
  Ellerine sağlık
 • geçerkenuğradım_
  İnsanlığın yüz karası resmen.
YÜKLENİYOR...