Adam Yerine Konmak Değil, İnsan Yerine Konmak #kızgibi

Diğer insanlardan farklı olarak hayranlık duyduğum sanatçı kitlesi genelde yazarlar, psikologlar ve klasik Türk Sanatkarları... Bunlardan bir tanesi de Doğan Cüceloğlu. Doğan Cüceloğlu'nun en büyük hayranlarından biri olarak sürekli internette ve sosyal mesyada paylaştığı yazıları takip ederim. Bu gün çok güzel bir yazısına denk geldim.

Adam yerine konmak değil, insan yerine konmak!

Başlıkta da okumuşsunuzdur zaten. Yine bir feminist yazısı diye es geçenler olduğunu biliyorum. Ya da bana çemkirmeye gelenler olduğunu... :))

Fakat düşündüğünzün aksine bu feminizmle ilgili bir yazı değil. Dünyanın ve özellikle milletimizin kanayan yarası olan bir şeyi ele alacağım. Ya da femist diyin. Kimin umrunda? Neyse gelelim sadete.

Adam Yerine Konmak Değil, İnsan Yerine Konmak #kızgibi

Bir okuyucusu bu gün kendisini dinlemiş ve "Adam gibi çocuk yetiştirmek." sözüne takılıp kendisine bundan kadınlar olarak rahatsız duyduklarını ve bu konuda daha duyarlı olmasını istemiş.

Her olgun insan gibi Cüceloğlu da yapılan eleştiri için teşekkür etmiş ve doğru bir nokta üzerine parmak bastığını söyleyerek şunları paylaşmış:

Sadriye Kasap Hanım’ın şahsında kadınların bu konudaki hassasiyetini anlıyorum. "kadın insan" zayıf, birey olarak hesaba alınıp saygı duyulması gerekmeyen biri, "erkek insan," yani "adam," güçlü, birey olarak hesaba alınıp saygı duyulması gereken biri olarak anlaşılıyor. Bu tabii onur kırıcı bir tavır. Bu tavır nedeniyle kadınlarımız “insan kadın” olarak içten içe acı çekmişler ve bu acının izleri derinde. Halen de bu acıyı çekiyorlar.

Bu insanlara ve onların duygularına saygım var. O nedenle bugünden sonra artık şöyle konuşacağım: “Çocuğunu insan yerine koymayan aileden insan zor yetişir.” Umarım okurlarım anlayışla karşılar. Bu konuda düşüncelerinizi duymak istediğimi de bilmenizi isterim.

Aşağıda konuyla ilgili gördüğüm Nil Karaibrahimgil’in bir konuşmasını veriyorum; umarım izleme ve paylaşma olanağı bulursunuz.

Cüceloğlu'na bu yüce gönüllüğünden dolayı teşekkür ediyorum. Ona ve bu hassasiyeti gösteren herkese. Çünkü bir kadın olarak biliyorum ki cinsiyet bir şeyi değiştirmiyor. Erkeğin de iyisi, yeteneklisi, çalışkanı var kızın da. Ya da kızın da kötüsü, ahlaksızı, serkeşi var erkeğin de. Bir x ya da y kromozomu sadece vücut yapısına ve düşüncelerine etki ediyor. Kişiliğine değil.

İnsanın özü ne ise kişi odur.

Ve bir kadın olarak biliyorum ki kızlar bu konuda çok aşağılanıyor. Biliyoruz ki bir erkek diğer erkeğe #kızgibi şu işi yapıyorsun dediğinde aşağılanıyor ama bir kıza "kıza bak adam gibi kız!" dendiğinde bu onu yüceltmek için söylenmiş oluyor. Neden benim cinsiyetim bir insanı aşağılasın? Neden karşı cinsiyetin özellikleriyle yüceltileyim?

#kızgibi koşuyorsun, #kızgibi konuşuyorsun, #kızgibi yemek yapıyorsun, #kızgibi gülüyorsun, #kızgibi düşünüyorsun... Tabii ki ben ne yaparsam #kızgibi yapacağım! Çünkü ben bir kızım! Nasıl yapmalıydım? Erkek gibi mi? Neden olmadığım bir kalıba girmek zorunda kalayım?

Ben kızım! Beni erkekleştirmeye çalışmayın!

Eteğimi de giyerim, saçımı da uzatırım, başörtümü de takarım ya da saçıma fön de çeker maşa da yaparım, makyaj da yaparım. Sonra da gider okuluma okur, sporumu yapar, elimin hamuruyla siyasete de karışırım. Bu beni küçültmez. Çünkü ben bir kızım ve her şeyimle ben bir bireyim. Diğer her kız gibi.

Bizim elimizdeki bu ütüler, hamurlar olmasa siz erkekler biraz zor zaman bulursunuz işinizi başarıyla yapmaya :))

"Karıcım gömleğimi ütüledin mi? Pantolonum yıkandı mı? Akşama ne yemek var çok acıktım." Düşünsenize tüm bunları karınız size soruyor. Bir kaç gün içinde çöker bitersiniz ANİMALLAH!!! :D :D :D

Fakat kadın aynı anda hem bütün bunları yapıp, çocuklarına bakıp, annelerinizle ilgilenip, misafir ağırlayıp çalışabiliyorlar.

Söyleyin bakalım. Peki siz #kızgibi olabilir misiniz?


2|1
1313
Muallime__ KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Çok Güzel bir bence olmuş Tebrik ediyorum sizi emeğinize sağlık :) Bencede çok yanlış terimler ve bu yüzden de Erkekler yemek yapmak ve ev işleri ile uğraşmaktan bu kalıplar yüzünden uzak durduruldu oysaki bu işleri yapmak her insanın bilmesi ve öğrenmesi gereken meziyetler , cinsiyet ayrımı yapılacak hususlar değil.

  4|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Çok ama çok değerli bir yazı olmuş. Bu tür konulara daha fazla önem vermemiz gerekiyor. İnsanları aydınlatmamız lazım. Ben de karşılaştıkça okurum hep, bu mecrada olsun veya başka bir yerde.
  Yorumlara da bakıyorum elbette. Yine bazı 'erkek'ler kendini üstün görmeye, KADINLARIMIZI aşağılamaya çalışıyor. Bunların değişmesi gerekiyor. Çocuklarımızı iyi bir şekilde yetiştirirsek, böyle durumlarla karşılaşmamamız aşikar...
  Eğitime önem verilmeli mesela. Kızlar da okumalı hem de hepsi. Bazı kızların hayali evlenip ev hanımı olmaktan öteye gidemiyor ne yazık ki. Sonra ne oluyor. Koca eline bakan, hiç bir vasfı olmayan biri haline geliyor. Kocan her zaman senin yanında olmayacak. Belki o kocan olacak adam, sırf sen ona muhtacsin diye, boşanamazsın diye seni aldatacak. Çok var böyle haysiyetsiz erkekler. Çaresizliğinden bosanamayan kadınları da muhakkak görmüşsünüzdür.
  Akşam haberlerindeki mağdur kadınları kızları görmekten ciğerim soldu. Kimisini kocası, kimisini eski kocası, kimisini sevgilisi, abisi vs. öldürmüş ya da dövmekten hastanelik etmiş. Mesela Arzu Bo ztaş var, kocası olacak it herif bu kadının üstüne kuma getirmek istemiş ama kadın istemeyince, silahla vurmuş. İki bacağı da yok şimdi bu kadının. Kocasına ne mi oldu? Hakim bey 20 yılı uygun bulmuş. Cezaevinde. Haa bu arada "ben hapisteyken biriyle evlenmeye kalkarsan, bana yamuk yaparsan, buradan çıkınca senin yarım kalan işini bitiririm" diye cemkiriyormus da.
  Fazla yazdım sanırım. :) Benden bu kadar. Bu kıymetli yazı için teşekkür ediyorum. 🌹Ve çok sevgili hemcinslerime de diyorum ki; lütfen bari siz kendinizi aşağılamayın. Beyler de seksist küfürler etmezlerse mutlu olacağımı belirtmek isterim.

  2|0
  0|0
  • İltifatınız için teşekkür ederim ama ev hanımlığını siz de küçük görmüşsünüz :)
   Ev hanımlığı küçük görülemeyecek kadar değerli bir meslektir. Bir öğretmen statüsündedirler ev hanımları. Eğer kendilerini de geliştirmişlerse ne ala.

   Bir öğretmen adayıyım ama herkesin okuması yanlısı değilim hatta şu anki sistemin insanların hayal gücü ve özgünlüklerine ket vurduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki öğretmenler olarak çocukları kısıtlıyoruz. Çünkü biz de kısıtlanarak eğitildik. Üniversitede olmamıza rağmen hala öğrenci olarak hiç bir söz hakkımız yok.
   Önemli olan insanın kendini geliştirmesi ve öz güvenli olması. Ve erkeklerin kadınlara, kadınların da erkeklere saygılı olması. Eğer bir kadın kendini eşine ve çocuklarına adadıysa o adam o kadını başının tacı yapmalı.
   Biraz uzun konuştum ben de kusura bakmayın ama görüşlerinizin bir çoğuna canı gönülden katılıyorum ve teşekkür ediyorum.

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 12

 • öncelikle feministlikle alakası yok demişsin, var. mesela şu yazıyı ele alıcam:

  "Karıcım gömleğimi ütüledin mi? Pantolonum yıkandı mı? Akşama ne yemek var çok acıktım." Düşünsenize tüm bunları karınız size soruyor. Bir kaç gün içinde çöker bitersiniz ANİMALLAH!!!"

  şimdi burada siz kendi yaptıklarınızdan bahsetmişsiniz. tamam eyvallah kadınlar bizim başımızın tacıdır. ancak öyle bir anlatmışsınız ki bu bencede erkek bir yer edinememiş yani sanki ortada biz hiç yokmuşuz gibi :)

  yani siz gömlek ütülüyorsunuz, bulaşık/çamaşır yıkıyorsunuz, yemek yapıyorsunuz.
  biz ise evin ve sorunların hepsini üstleniyoruz. sabah kalk işe git akşama kadar çalış akşam gel yemeğini ye yat. ertesi gün yine aynı şeyleri yapmaya devam.
  fatura gelir onu öde, kavanoz sıkışmıştır onu aç, kömür çekilecektir onu çek.
  birisi eşinize birşey demiştir/yapmıştır onunla ilgilen.
  Şimdi Allah için konuşalım. tamam sizde boş durmuyorsunuzda eşiniz hiç mi birşey yapmıyor? akşama kadar afedersin bir taraflarımızı yırtıp bahane etmeden çalışıyoruz ve evimize gelinceye kadar yorgun bitkin oluyoruz. siz ise sanki hiç çalışmıyormuşuz gibi bizi destekleyeceğinize birde üstümüze geliyorsunuz.
  "Nerde burada adalet?" ben neden burada bir adalet göremiyorum?

  Mesela size en iyisinden bir tespit ortaya koyucam şimdi:

  biz kızız istediğimizi giyeriz diyorsunuz ya. tamam hadi giyin istediğinizi isterseniz çıplak gezin hadi. sevgilinizin/eşinizin bu konuda çok acaip kıskandığını biliyorsunuz. peki siz neyi kıskanıyorsunuz? ben söyliyim. eşiniz başka bir kıza/bayana/kadına baktığında, onu övdüğünde, güzel sözler söylediğinde.
  biz başka bir kıza (isteksizce/yanlışlıkla bile olsa) baktığımızda büyük olay oluyor. ancak siz başka bir erkeğe baktığınızda biz hiçbirşey demiyoruz. biz böyle yapıyoruz ancak biz size açık giyinme/şu elbise dar olmuş giyme/bu kıyafetle dışarı çıkamazsın diyince ise büyük olay oluyor. bir kıza baktığımızda kıskanıyorsanız sizede başka erkek baktığında biz kıskanıyoruz. o zaman öyle giyinemezsiniz arkadaş...

  0|0
  1|0
  • Ben açık giyinmeye zaten karşıyım. Orada açık giyinme adına hiç bir şey gösteremezsiniz. Makyaj diyebilirsiniz evet makyajın abartılmasına da karşıyım. Benim için göz kalemi ve pudra bile gayet şatafatlı bir makyajdır.

   "sabah kalk işe git akşama kadar çalış akşam gel yemeğini ye yat. "
   Akşam yemek bulabiliyorsunuz değil mi? Eve geliyorsunuz eviniz tertemiz. Kıyafetlerinizi dolaptan hazır ütülü alıyorsunuz beyefendi.
   Kadın nasıl? Sabah kalk kahvaltı hazırla çocukları uyandır onlara kahvaltı ettir onları okula yolla sonra kahvaltıyı kaldır kendini hazırla, kendini yolla, akşam gel yemek hazırla eşini çocuklarını karşıla yemeği kaldır bulaşıkları yıka varsa çamaşırları yıka, evi derle topla temizle, çocukları yatır, eşine zaman ayır...
   Evet haksızlık kime yapılıyormuş? Tabii ki bu durumda kızları savunurum.

  • farklı birinin yorumu : : oncelıkle sızınde adet gunlerınızı ele aldıgımız zaman sabah kahvcaltısını yapmak biz erekekler için bir ızdırap halıne geliyo
   alışveriş sevdanızdan dolayı erkek milleti avm leri kabuslarında goruytorlar ve avm lerden sızın sayenızde nefret ettık
   en onemlılerınden bırı kafamız dalgın oldugu bır vakıtte soyledıgınız bır seyı unutmamız sızın bize TRİP diye adlandırdıgmız bır seyı uygulamanınıza sebep oluyor ki bu eski bir çin işkencesidir :D vede onun telafısı olmnasna ragmen sız bunu dunyanın sonu gıbı buyutup bıze yansıtıyorsunuz
   bır dıger konu bız sabah ewden cıktıktan sonra ewı ozluyecek dercede tuhaf ınsanlarla karsılasıyoruz patronundan tut musterısıne kadar acayıp huylu degısık alıskanlıklara sahıp degısık turden ınsanlar ve ben onlartla ugrasmaktansa evde çamasır suyu içmeyi tercıh ewderım
   sojn olarak aksam ewe gel eger esra eolda ahmet sevgının ıstegını kabul etmedıyse eşinde sana hazırladıgıu bır balya TRİBİ ye yat uyu tabi ne kadar saglıklı uyursun

  • Yahu sen neyden bahsediyorsun? Bizim oturacak vaktimiz yok diyorum.
   Neyse saçmalığın doruklarında bir yazı olmuş iyi günler.

 • Ütü kelimesinin olduğu cümleye kadar nefessiz okudum. Ütüden sonrasında biraz konudan kopulmuş gibi geldi bana. Biz olmazsak türevinde kelimeler kullanılmış. Hani kurduğunuz cümlelerde karşı tarafa suç atarcasına değil de sadece kadınları anlatacak şekilde yazarsınız. Asıl kitle olan erkeklere daha kolay ulaşabilirsiniz. Sonuçta bu yazı kadına kadını anlatan bir yazıdan ziyade erkeğe kadının önemini anlatan bir yazı. Hal böyle olunca şöyle düşünelim:Muallime yazıyor. Yaşınıza göre de büyük ihtimalle üniversite öğrencisisiniz. Her öğretmenlikte Rehberlik dersi vardır ve orada iletişim engelleri diye bir konu vardır. Ben dili , Sen dili. Örnek: Senin ödevlerini yapmaman beni çok üzdü. Sen dili: Ödevlerini neden yapmadın canım. Bunu yazınıza yansıtabilirseniz daha büyük kitlelerce benimsenebileceğini düşünüyorum. Bunun dışında yazınız 10/7 Bence. Beğendim.

  0|1
  0|0
 • #kızgibi yapmışsın 😊

  2|0
  0|0
 • Ben nil karaibrahimgil kismina katilmiyorum cunku kız gibi lafı zaten erkeklere söylenir kızlara hiç kiz gibi davranıyorsun diyen birisini görmedim ve bu laf benzetme sadece benim için başka yerlere çekilmesine gerek olduğunu düşünmüyorum kızlar yapıları itibariyle daha narin zayıf kibar yapılır erkekler fiziksel gereğince zaten daha iri kaba güçlü yapılıdır bu bilinen bir gerçek ve bu nedenle tekrar söylüyorum olay sadece benzetmeden ibaret fazla takılmaya gerek yok. Aslan gibi ceylan gibi denebildiği gibi erkek gibi kız gibi de denilebilir diye düşünüyorum art niyet göremiyorum

  0|0
  0|0
  • Eleştirilen şey,"kız gibi" tabirinin erkeklerde kötü anlamda kullanılması.

  • Hepsini Göster
  • Ya bak ben de bilim adamı gibi örneklerde bilim insanı olarak degismesine katılıyorum fakat bu örnek kalıplaşmış deyim adam gibi lafı o yüzden gereksiz yere art niyet arıyorsunuz diyorum

  • Beni anlamamaya kararlısınız.

 • Emeğinize sağlık :)

  0|0
  1|0
 • Güzel bir yazı olmuş ama bazı kısımlarına katılmıyorum.
  Kadınlara elbette kadın gibi davranmak zorundayız ama bir bayana 'Adamın dibisin' dendiği zaman eminim çoğu kadın mutlu oluyodur ben hiç bundan şikayetçi kadın görmedim. Ayrıca kadına kız gibi davranıyosun, konuşuyosun diyen erkekte gerizekalının önde gidenidir. Ama bazı erkek arkadaşlarıma kız gibi yürüme kız gibi konuşma bende diyorum tuhaf olan bu zaten erkek gibi davranması lazım ki farkımız olsun.

  0|0
  0|0
  • Ben mutlu olmuyorum.
   Eğer erkekler kız gibi kadın gibi lafından rahatsız oluyorsa kızların da adam gibi lafından rahatsız olması gerek.
   Kız gibi olmak veba bulaştırmıyor.

  • işte sorun orda zaten pskolojik bişey oldu artık bu birine Adam denilince mutlu oluyor. Ama bence adamlık sadece erkeklere özgü bişey değil karakteri sağlam olan kalbi temiz olsan her insan adamdır benim gözümde

  • İşte adam değil İNSAN dır karakteri sağlam olan her kişi. Değiştirmeye çalıştığımız bu!

 • Bazilarina katilmasam da genel olarak idare eder bir bence ama feminizmin etkisinde kalmadan karsi cinse saygi duymadan yapilan yorumlariniz hic hos degil her insan esittir :)
  Sana kizlari anlatsam oturur aglarsin bencillikleri egolari falan bu hikaye cok uzun herkes aynada bir kendine baksin sonra karsisindakini elestirsin !

  0|0
  0|0
 • Güzel paylaşım emeğine sağlık

  0|0
  0|0
 • Toplumda şimdi kadınlar baştacı.
  Erkeklere değer verilmiyor.

  0|0
  0|0
  • Diyorsunuz?

  • Evet ancak ben eşitlikten yanayım. Orta yol bulunmalı ve bu ataerkil kafası ve feminizm kafası oldukça mümkün olmayacak teşekkür ederim vaktinizi ayırıp cevapladığınız için

 • Anafikri ne bunun?

  0|0
  0|0
  • 18 yaş altı üye buldum şikayet edin.

  • Hepsini Göster
  • Sana 1 kova su lazim. Sanal kiyafetini cikartta git 2 ekmek al sen. Naasina nas senin

  • Hadi benceyi okumadın da başlığı da mı okumadın?
   Bak ne yazıyor: insan yerine koymak.
   Beni insan yerine koymayanı ben hiç koymam. İnsanın önce kendine saygısının olması gerek.

 • Allah iki cinsiyeti birbirinden farklı yaratmışken her konuda eşitlik isteyen bayanlara sadece gülüyorum

  0|1
  6|0
  • Bu söylediğiniz benceme mi yönelikti?
   Eğer öyleyse tekrar okuyun çünkü insanların eşit değil denk olduğuna inanan biriyim.

  • Hepsini Göster
  • dediğim gibi hiç demiyorum bazı konular diyorum

  • Allah'ın adaleti sonsuzdur. Her konuda denk yaratıldık. Har insan aynı olamayacağı gibi her insanın da farklı yetenekleri vardır. Belki ben siyaset yapamayabilirim ama yapabilen kadınlar vardır.
   Bu yüzden fazla konuşmaya gerek yok. İnsanları kategorize etmeye çalışmayın.

 • güüzell

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 12

 • Çok cok güzel bir paylasim olmus çok guzel bir noktaya parmak basmissin. Ozellikle " kiz gibi "kaliplastirilmis bir tabir var toplumda. Erkekler kiz gibi gulmez, kiz gibi ev isi yapmaz falan filanm hep bir kaliplastirma sinirlandirma cabasi. Toplumumuza kadina deger vermeyo ogretemedik bir turlu. Umarim. bu durum her daim kanayan bir yara olarak kalmaz ve bu bakis acisini degistirebiliriz.

  3|0
  0|0
  • Teşekkürler, İnşallah..
   Bu arada bencemi nasıl gördünüz? Süper olmadı?

  • Hepsini Göster
  • Ah öyle mi :)
   Tekrar teşekkürler öyleyse :))

  • Rica ederim 😊 emegine saglik 😊

 • Çok iyi yazmışsın bence mesela ben de bu kelimeyi çok duyuyorum hatta bunun yerine adam gibi kelimesi daha iyi geliyor ne kadar üzücü tabi pek çok erkeğe bu sözün kızlardan daha az yakışması da büyük bir ironi

  1|0
  0|0
 • Güzeldi emeğine sağlık.

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlık :)

  0|0
  0|0
 • Çok güzel bir yazı ve sondaki konuşma bunun zaman zaman farkına varmış olsakta kabullenip belki biz bayanlar bile kullanıyoruz erkek gibi kız gibi deyimlerini sanmıyorum çoğunluk bunu değiştirsin ama belki de bir farkındalık oluşturur temennim bu yönde

  0|0
  0|0
 • Katılıyorum herkes cinsi kimliğine göre davranır by onu alcaltmaz

  0|0
  0|0
 • Çok güzel olmuş eline sağlık 😊😊

  0|0
  0|0
 • Genel olarak beğendiğim bir bence. Emeğinize sağlık.

  0|0
  0|0
 • Feministleşeyim derken bokunu çıkarıyosunuz. bir erkeğe kız gibi dersen evet aşağılamış olursun. bir kıza da erkek gibi yuruyosun erkek gibi konusuyosun dersen aşağılamış olursun. Ben bir fark göremiyorum

  0|0
  0|0
  • Yani demek istediğim kadın ya da erkek olmak aşağılaştırmaz cumleyi , fıtratına uygun olmayan davranışlar yapmak anafikir. O aşağılar insanı

  • Feminist değilim. Aradaki adaletsizliği sevmiyorum.
   Aslında seviyesiz insanlara cevap vermem ama neden verdiysem işte...

 • emeğine sağlık

  0|0
  0|0
 • İşte bu. . Nefis.

  0|0
  0|0
 • Emegine saglık

  0|0
  0|0
Yükleniyor...