Renklerin Hayatımızdaki Yeri

Günlük yaşamımızda tercih ettiğimiz renklerin aslında bir dili var, fakat bunun ne olduğunu birçoğumuz bilmiyoruz. Renklerin dili insanların kişiliğinden, insan ilişkilerine, hayat tercihlerine kadar birçok konuda fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Alışverişe çıktığımızda mağazalarda gördüğümüz rengarenk kıyafetler arasından tercih yaparken kıyafetin modeli, kumaşı, dayanıklılığı, rahatlığı, yakışıp yakışmayacağı gibi konular zihnimizde irdelenirken, nihai kararlarımızda etkili olan konulardan biriside kıyafetin rengidir. Üzerinize giyeceğiniz bir pantalondan tutunda başınıza geçireceğiniz bir bereyi bile mevcut olan hangi kıyafetlerimizle kombinleyebileceğimizi düşünerek alışveriş kararımızı netleştiririz. Rengini sevdiğimiz bir kıyafetin mevcut elbiselerimizle kombinlenemeyeceği fikrine kapılırsak, alışverişe yine devam eder o kıyafete uygun alternatifler oluşturmaya çalışırız, Ayakkabıdan tutun aksesuarlarımıza , çantamıza, hatta makyaj malzememizin z renklere kadar birçok şey satın alma kararınızı etkileyen faktörlerdendir. Hadi gelin renklerin hayatımızda ne kadar önemli olduğuna bakalım.

Renklerin hayatımızdaki yeri

Beyaz

Saflığı, berraklığı, temizliği ifade eder Gelin kızlarımızın gelinlikleri saflığı temizliği ifade eder, baba ocağından telli duvaklı beyaz gelinlikle çıkan kızlarımızın bir ömür sürecek birlikteliklerinde kurucakları ailelerini saflık temizlik içinde kurucakları çocuklarını dünyaya temiz birer evlat olarak yetiştireceklerinin ilk adımıdır beyaz gelinlik. Birçoğumuz da öyle değilmiyiz birşeylere yeni başlangıç yaptığımızda yeni sayfa açıyoruz açtık demez miyiz? işte bunun nedenide herşeye saflık temizlik ve şeffaflık içinde olup ruhumuzu bedenimizi kirlerinden kurtulmak isteyişimizdir.

Siyah

Matemi, güç ve tutkuyu ifade eder. Cenaze törenlerinde insanların siyaha bürünmesi matemlerinden, yas tutmalarındandır. Yine siyah takım elbise siyah kıyafet matemi temsil etsede bazen gücün kuvvetin ve kudretin ifadesidir. Siyah asil renktir nerede ne zaman giyilmesi gerektiği özenle seçilmelidir.

Kırmızı

Enerjiyi, canlılığı, motivasyonu, tutkuyu, iştahı ve kararlılığı sıcağı ifade eder.
Hiç dikkat ettinizmi bisküviler, krakerler, çikolatalar kısaca ucak atıştırmalık gıdaların neredeyse tamamının ambalajı kırmızı renktedir. Bunun bir tesadüf olduğunu sanmayın uzmanlar tarafından bilerek isteyerek kırmızı yapılmaktadır. Kırmızı rengin albenisi vardır iştahı temsil eder insanlara enerji ve motivasyon verir gaza getirir :) hangimiz markete girdiğimizde elimiz boş dönüyoruz ki ihtiyaçlarımızı tamamladıktan sonra market arabasına mutlaka kırmızı ambalajlarla donatılmış atıştırmalıklardan atmıyormuyuz. Kilolara dikkat :)
Bir bayan eşini erkeğini baştan çıkartmak istediğindede kendini baştan aşağı kırmızılarla donatmazmı hani o iç gıcıklayıcı ölüyü dirilten cinsten kıyafetler yokmu? neden hep kırmızıdır. Seksin rengi nedir diye sorulsa sanırım tamamına yakınımız kırmızı deriz. Spor arabaların rengide kırmızıdır enerjiyi canlılığı ve tutkuyu ifade eder.

Mavi

Bilgelik, güven, sadakat, ve içe dönüklülüğü, soğuğu temsil eder
Mavi renk kırmızının tam tersi olup ihtirası tutkuyu sıcağı değil soğukluğu sadakat güveni temsil eder. Aynı zamanda doğal bir iştah kapatıcı renktir, kilo problemi olan insanların mutfak renklerini veya evlerinin ve dekorasyonlarında mavi rengi tercih etmesi kilo problemlerini aşmada ciddi anlamda faydalı olacaktır. Aynı zamanda mavi giyinen insanlar güven telkin ederler, iş görüşmelerine giderken mavi giymeye dikkat ediniz sonuca mutlaka etkisi olacaktır. Mavi içe dönük insanların rengidir kendi kendine yetebilen insanlar genellikle mavi rengi tercih ederler. Global markaların birçoğunun logosunda mavi rengi seçmesi tesadüf değildir insanlar üzerinde güven oluşturmasından kaynaklıdır. Facebook, Ford, Samsung, Türkcel, P&C, Dell, İntel, Windows, Nivea logolarıda mavi renklidir ve bunlar gibi yüzlercesi sayılabilir.

Yeşil

Doğanın rengidir, huzuru, umutu, barışı, üretkenliği yenilenişi temsil eder. Hiç kuşkusuzki insanların kendilerini en ferah en huzurlu ve mutlu hissettikleri yerler yeşil renklerle bezenmiş olan ortamlardır, kırlara çıktığınızda ağaçlarla çevrelenmiş ortamlarda Bir dere kenarı, göl kenarında kendimizi mutlu huzurlu hissetmemiz yeşil rengin insan üzerindeki olumlu etkisindendir. Yeşil renk insana umut verir, doğanın sonbaharda uyuyup, ilkbahar güneşleriyle birlikte yeniden canlanması ayaçların yeşil yapraklarını tomurcuklandırması çiçeklerin tekrar açıp yeni bir başlangıca merhaba demesi gibi, insanlardada yenilenmeyi yeni umutların hayatımıza katacakları fikrini zihnimizde daima canlı tutar. Yeşil renk insanın hayatına daima pozitif etkiler yapmıştır. insanların morallerine büyük etkisi olduğundan dolayı uzmanlar evlerimizde çiçek bulundurmamızı yeşillikle bütünleşmemizi istemektedirler. Doğayı seven doğada olmayı benim gibi tutku haline getirmiş insanların vazgeçemeyeceği renktir yeşil. Yeşil olmayan bir dünyada var olmayı hayal bile edemeyiz biz doğa severler. Yeşili koruyalım gelecek nesillere aktarılması için elimizden geleni yapalım ki, barış içinde huzur ve kardeşlik içinde bir dünya bularak gelecek nesillerede onlar aktarsınlar. Gençlerimize yeşilin ve doğanın korunması gerektiği konusunda sürekli telkinlerde bulunalım. Yeşil candır. yeşil hayattır.

Sarı

Sarı renk gençliği, çekiciliği, neşeyi, zekayı, ve geçiciliği temsil eder.
Sarı renk dikkat çekicidir aynı zamanda geçiciliği belirtir. Taksi renklerinin tamamı sarı renklidir dikkat çekmek maksatlıdır aynı zamandada geçici olduğunu ifade eder. Büyük firmaların logolarında sarı rengi görmek neredeyse mümkün değildir. Çünkü geçicilik etkisinden dolayı hiçbir firma böyle bir riski göze alamaz. hareketlilik canlılık ve gençlik demektir, neşeli insanların dikkat çekmek isteyen insanların tercih ettiği renktir sarı, kıvrak zekayı pratiklilik demektir.

Mor

Mor renk bilgeliği, Zenginlik ve ihtişamı, Lüksü temsil eder.
Mükemmeliyetçi kişilerin tercih ettiği renktir mor, aynı zamanda zenginliği lüksü ve ihtişamı temsil eder, Sanatçıların tercih ettiği ve insanı düşünce alemlerine sürükleyen mistik bir havası vardır morun. sanatla ilgiliyseniz evinizin bir köşesini mora dönüştürünki sanatsal duygularınızın artmasında ve fikir üretimine etkisi olsun.

Pembe

Hiç kuşkusuzki pemre renk sevimliliği, şevkafi ve hayalleri temsil eder.
Kesin kural olmamakla birlikte erkeklerin tercih ettiği mavinin aksine kadınlar ve küçük kız çocuklarının hayallerinide bedenlerinide pembe renk süsler. Pembe rengin içinde birazda romantizm vardır, biraz şımarıklılığı birazcık isteği ve ilgiyi barındırır. kıpır kıpır olup hayal dünyası geniş olan kişilerin tercihi pembeden yana olmuştur. pembenin sakinleştirici bir etkisi vardır. her kadının sahip olmak isteyeceği pembe pırlanta gerçekten göz kamaştırıcıdır.


0|0
20

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • süper

  0|1
  0|0
 • eline sağlık :)
  güzel yazmışsın

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...