Renklerin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir?

Bikız99

Kırmızı

Renklerin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir?

Kırmızı rengi, iştah açar ve kan akışını hızlandırır. Bu nedenle yemek markalarının logoları çoğunlukla kırmızı renktedir. Gençliği, hız ve adrenalini temsil eder ve spor arabalarda da sıkça kullanılır. Doğa içinde kolaylıkla ayırt edilebilir ancak uzaktan seçilmesi zor bir renktir. Yakından kolay fark edilmesi aciliyet hissi uyandırması sebebiyle haber bültenlerinde ve sirenlerde kullanılır. Kanın da kırmızı olması nedeniyle yaşamla da yakından ilişkilendirilir. Ayrıca kırmızı zaman kavramını unutturur ve bu yönüyle gece kulübü ışıklandırmalarında sıkça kullanılır. Sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgeler.

Kırmızı rengi tercih edenlerde, bu kişilerin güç ve iktidara düşkün oldukları görülür. Bu kişiler aktif, atılgan, girişken olup kazanmayı ve elde etmeyi severler. Belirleyici veyönlendiricilerdir. Arzululardır, iştahlılardır, hırslılardır. Duygularını anlatırken tepkisellerdir. Liderlik ve önderlik özelliklerini taşırlar.

Beyaz

Renklerin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir?

Beyaz renk; saflığı, temizliği, iyiliği temsil eder. Dünyanın birçok yerinde gelinler beyaz giyerler. Doktorlar, hemşireler ve laboratuvar çalışanları sterilizasyonu temsilen ve hastaya güven vermek rahatlatmak için beyaz önlük giyerler. Beyaz renk, ışığı yansıttığı için serinlik sağlar ve özellikle yaz aylarında giyimi tercih edilir.

Beyaz rengi seven insanlar genellikle bilge, aydın, düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş, temiz, soğukkanlı ve uzlaşmacı kişilerdir.

Yeşil

Renklerin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir?

Yeşil renk; başta doğa olmak üzere, yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, ümitleri ve dinçliği simgeler. Sakinleştirici etkisi olan yeşil renk, özellikle sinir hastalarında ve hastanelerde sıkça kullanılır. Ayrıca güven bir renktir banka logolarında bu sebeple kullanılır. Yeşile uzun süre bakıldığında gözdeki iki hücreye zarar verdiği ve başka tarafa bakınca kısa süreliğine renkleri ayırt etmede sorun yaşandığı da tespit edilmiştir.

Yeşil rengi sevenler; kendilerine çok değer verirler, doğru bildiklerinden şaşmazlar, fikirlerinden ödün vermezler, otoriter ve inandırıcılardır. Bazen megaloman ve küstah olabilirler.

Kahverengi

Renklerin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir?

Kahverengi, toprak ve ahşap rengidir. Sağlamlığı, güveni temsil eder. Yapılan araştırmalara göre, kahverengi diğer renklere göre insanların daha hızlı hareket etmelerini sağlıyormuş. Ayrıca doğal ve rahat bir atmosfer yaratır bu yüzden resmiyetten uzak olmak ve samimi bir izlenim için kahverengi kıyafetler seçilebilir.

Kahverengini sevenler genelde daha olgun, sakın ve güvenilir olurlar. Sadeliği severler fakat yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar.

Siyah

Renklerin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir?

Siyah oldukça tartışmalı bir renktir. Bir taraftan karanlığı, suçu, gizemi, kötüyü simgeleyen siyah; diğer taraftan sadakat, sabır, dayanıklılık, bilgelik ve güvenirliği simgeler. Bir taraftan yönetim ve güç anlamına gelirken diğer taraftan acı, keder, yas anlamlarına gelir. Aynı zamanda siyah konsantrasyonu en iyi sağlayan renktir.

Siyah rengi sevenler öz güvenli, azimli ve kararlı olarak tanımlanır.Kendi kararlarını kendileri vermek isterler. Ayrıca siyah tercih edenlerin ruhsal sorunlarının daha çok olduğu, özellikle çocuklarda inatçılık ve depresyona yol açtığı söylenir.

Gri

Renklerin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir?

Gri, gözün en rahat algıladığı renklerden biridir ve siyah ile beyazın karışımından oluşur. Bu nedenle hem siyahtan hem beyazdan özellikler taşır ve dengeyi temsil eden bir renktir. Alçak gönüllüğü, hareketsizliği, yavaşlığı ve ciddiyeti temsil eder.

Griyi seven insanlar genellikle kendi hallerinde ve içe kapanık olurlar, olaylardan uzak durmak isterler, kuralcı ve tutuculardır.

Mor

Renklerin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir?

Mor, asaletin rengidir. Lüks hayat, zenginlik, zarafeti, azimliliği ve bereketi simgeler. Aynı zamanda romantizmin, duygusallığın ve tutkunun rengidir. Morun açık tonları beyinsel faaliyetleri ve sanatsal düşünceyi arttırdığı için özellikle çalışma odalarında tercih edilebilir.

Mor rengi seven insanlar genellikle, ruhsal dünyası ön planda olan, kişilerdir. Duyarlılıkları fazla olduğu için sanat dallarında başarılı olma ihtimalleri daha fazladır.

Mavi

Renklerin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir?

Mavi, yalnızlığı, üzüntüyü, depresyonu, bilgeliği, güveni ve sadakati simgeler. İş görüşmelerine mavi giyerek gitmek kararlılığı ve bağlılığı ifade eder. Bu nedenle görüşmelere mavi kıyafetle gitmek işe alınmanızı sağlayabilir.Diğer yandan mavi doğal bir iştah kapatıcıdır. Kilo problemi olanların yemek odalarında mavi kullanmaları onlara yardımcı olabilir. Aynı şekilde restoran sahipleri de mavi renklerden kaçınmalıdır. Mavi tonları aynı zamanda verimliliği ve performansı artırır. Bu nedenle mavi renkle yazılan yazılan daha kolay hafızaya alınır.

Mavi rengi tercih edenlerin toleranslı, hoşgörülü, anlaşma yanlısı olduklarını ve huzuru aradıklarını söyleyebiliriz. Çevreleri ve kendileri ile barışıktırlar. Az ile yetinirler, sabırlı ve metanetlidirler. Ayrıca çok fedakardırlar. Aileleri ve arkadaşları için oldukça özverili olmaları bazen suistimallere sebebiyet verebilir.

Sarı

Renklerin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir?

Sarı, gözü en çok yoran renktir. Aynı zamanda sarı renk metabolizmayı hızlandırdığından dolayı odalarda kullanılan sarı renkler bebeklerin ağlamasına ve erişkinlerin sinirlenmesine yol açar. Ekranlarda, tonlarda ve defterlerde kullanılan sarı renkler ise beyni ve gözleri çok yorar. Sarı, az miktarlarda kullanıldığında parlaklık ve sıcaklık hissi verir. Tıpkı güneşli bir gün gibi davet edicidir. Sarı, güneş ışığı gibidir, kendinizi iyi hissetmek için orada olmasını istersiniz ama gözünüzün içine girmesini istemezsiniz. Soluk sarı söz konusu olduğunda, çürümeyi, hastalığı, kıskançlığı ve hilekarlığı simgeler. Dolayısıyla sarı söz konusu olduğunda seçilen tonlar oldukça önemlidir.

Sarı rengi tercih edenlerin özgür ve bağımsız olmayı sevdikleri ortaya çıkmıştır. Değişkenlikten hoşlanırlar. Çapkın ve şıpsevdi bir yapı gösterebilirler. Günübirlik, dolu dolu yaşamaya bayılırlar. Çevrelerine enerji saçarlar. Yaşamlarında bir terslikle karşılaştıklarında hemen yeni bir ritme girerler. Bu kişilerin ikna kabiliyetleri üst düzeydedir. Entellektüel olma, yöneticilik, hırs ve iddia onların temel öğeleridir.

Turuncu

Renklerin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir?

Turuncu dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Sıcak renklerden biri olan turuncu gösterişin ve şatafatın rengidir. Turuncu renk metabolizmayı hızlandırır. Canlılık, cesaret ve güven verir. Zihni harekete geçirir. Turuncu renk ortama neşe ve canlılık verir. Bu yönüyle genellikle çocuk odalarında ve eğlence merkezlerinde kullanılır,çalışma ve dinlenme odaları için pek uygun değildir.

Turuncu rengi tercih edenlerin genellikle dışa dönük, hareketli, neşeli oldukları görülür ve sosyal ilişkileri kuvvetlidir. Bazen de gösterişe yatkınlık, sürekli haklı olma ve üstün gelme isteği görülebilir.

Pembe

Renklerin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir?

Pembe, romantik, feminen ve narin bir renktir. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi vardır. Pembe, sağlığın, mutluluğun, tatlılığın ve şefkatin temsilcisidir. Diğer yandan toyluğu ve güçsüzlüğü de simgeler.

Pembe rengi tercih edenler duygusal, neşeli, sorumluluklarının bilincinde ve biraz ürkektir, fakat çekingenliklerini fazla belli etmezler.

Son olarak çok sevdiğim bir sözle bitiriyorum, sizleri seviyorum...

Gündelik hayat sıkıcı olabiliyordu ama hikayeler ve hayaller alemi eğlenceliydi. Burada on renk varsa, orada bin bir renk vardı. Elif Şafak
Renklerin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir?
7 Görüş