Geri Dönüşüm Hayat Kurtarır!

Geri dönüşüm kelimesi ülkemizde daha yeni yeni tanınsa da Dünya’nın birçok ülkesinde ekonomiye ciddi katkıları bulunan bir konudur. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin geri dönüşüm konusunda yaptıkları her türlü girişim ülkeye yeni bir ekonomik girdi yaratmakta aynı zamanda Dünyamızın sürdürülebilir olmasına yardımcı olmaktadır.Geri dönüşüm hayat kurtarır !

Google’da araştırma yaptığınızda bu konu hakkında yüzlerce istatistiki bilgi görebilirsiniz fakat bu konuda ülkemizde istatistikten çok duygularla hareket ettiğimiz zaman daha başarılı olabileceğimiz aşikârdır.

Özellikle engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye alınabilmesi için başlatılan mavi kapak kampanyası Türkiye’nin her yerinden inanılmaz destek gördü ve herkes bu iş için gönüllü olarak mavi kapak topladı bunları merkezlere götürdü. Benim mahallemde bu iş için seferber olmuştu. Kimin elinden ne geliyorsa yardımcı olmaya çalıştılar gerek yerde gördükleri kapakları topladılar gerek çöpün kenarlarına şişeler asarak mavi kapakların içine atılmasını sağladılar. Bizim ülkemizde geri dönüşüm hala bu aşamadayken isterseniz birazda Avrupa’ya bakalım.

Avrupa ülkeleri bu konuda bize göre daha gelişmiş durumda öyle ki Almanya’da yaşadığım süreç boyunca yurdumda sürekli bir çöp kavgası vardı. Sürekli aldığımız uyarıların nedeni plastikleri, kağıtları ve evsel atıkları birbirinden ayırmamamızdan kaynaklanıyor bunun yurt yönetimine geri dönüşü ise devlet tarafından verilmiş bir ceza oluyordu. Neredeyse aldığınız bütün plastik şişelerde pfand denilen o şişe için ödediğiniz bir bedel mevcut ki bu bedeli boş şişeyi markete geri götürüp , geri dönüşüm makinesine atmanız durumunda aldığınız fiş ile alışveriş yaptığınız marketten geri alabiliyor ya da alışverişinizde kullanabiliyorsunuz.

Almanyada bizim ülkemiz gibi duygusallık yerine parayı kullanarak ya ödül ve ceza sistemi uyguluyorlar.Tabi ki sadece maddiyatla değil aynı zamanda verilen eğitimler sayesinde de kendi ülkeleri için ve Dünya için geri dönüşümün neden önemli olduğunu dile getirerek genç neslinde çocukluklarından itibaren amiyane tabirle çevreyi kirleten değil , kendi pisliğini temizleyen bir nesil olmalarını sağlıyorlar.Tabi ki örnek verdiğim ülkenin Almanya olması biraz uç bir nokta olabilir. Çünkü Alman ekonomisi Dünyada hatırı sayılır bir yere sahip ve geri dönüşüm konusunda Finlandiya ile yarışmakta fakat neden biz de Almanya kadar güçlü olmayalım! Önümüzdeki tek engel bilinçli bir nesil yetiştiremiyor olmamız ve sanırım birazda ülkece biraz tembel olmamızdan kaynaklanıyor.

Peki bu geri dönüşüm sadece ekonomik bir girdi mi ? Öncelikle dünyamızda ekolojik bir takım dengeler var ve biz bunları bariz bir şekilde bozmaya başladık. Bir ürünün bozulduğu anda anında yenisini alabildiğimiz için ürünü tamir edip kullanmak hem bizim için maliyetli hem de bunun ile uğraşıp vakit kaybetmek istemiyoruz. Fakat elimizde Dünyamızdan sadece bir tane var ve biz ne kadar dünya üzerindeki kaynaklarımızı harcarsak o kadar çabuk Dünyayı bitireceğimiz anlamına geliyor ki bu yüzdendir insanoğlunun Mars’a gidip koloni kurmak istemesi, kendi kendine yaşayabilen şehirler(Masdar) yapma çabaları. Dolayısıyla ekonomik girdiden çok bir zorunluluktur geri dönüşüm

Dünyada bu bilinç yaygınlaşırken ülkemizde bu bilincin sadece sosyal sorumluluk projeleri kapsamında değerlendirilip belli kesimlerin geri dönüşüm projelerine destek vermesi hem ülkemiz hem de Dünyamız adına büyük bir tehlike. Bu tehlikeyi giderebilmek adına devlet-sanayici –tüketici iş birliğine mecburuz. Bu konuda her ne kadar girişimler olsa da ülkemiz de yeteri kadar önem verilmeyen geri dönüşüm ileride belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz oksijenin yok olmasına sebep olacak.

Malesef 2050 senaryolarından konuşurken bir yandan da oksijen bulabilmek adına çalışmalar yapılması bizim adımıza çok acı verici olacak. Zaten su kaynaklarının bitmesi gibi büyük bir problemimiz mevcutken aynı problemi oksijen içinde yaşarsak büyük bir çıkmazın içerisine gireceğiz. Her şeyi İskoçyalı bilim adamlarından beklemeden kendi dairemizden başlayarak geri dönüşüme katkı vermeliyiz!


0|0
21

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Çok guzel olmuş

  0|1
  0|0
 • Cok uzatmissin zor geldi okumak by

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • Güzel bir paylaşım. Eline sağlık.

  0|1
  0|0
Yükleniyor...