Zorunlu Geri Dönüşüm

Tabiki zorunlu değil, yani bu bir yasa ile zorunlu hale getirilmemiş durumda. Fakat bunu görünmeyen ve yazılı olmayan kanunlara göre, ahlaki kanunlara göre zorunlu hissedip yerine getirmemiz gerekiyor.

Zorunlu geri dönüşüm!

Evlerimizde, iş yerimizde, sosyal alanlarda, her gün onlarca geri dönüştürülebilir malzemeyi öylece çöpe atıyoruz. Bunun ayrıştırılmasını zor hale getiriyoruz. ya da çöpe bile atmıyoruz, yerlere, denize, doğaya öylece atıp bırakıyoruz. Örneğin bir pet şişeyi denize attığımızı düşünelim. Onu geri dönüşüme göndermediğimiz için, o şişenin yerine, yeni bir şişe üretilecek. Bunu hammadde kullanarak yapacaklar. Hammaddeyi pet şişe haline getirene kadar,

Hammaddeye ulaşım
Üretim sanayisine nakledilişi
Üretime hazırlanması
Üretim aşaması

Gibi aşamalar olması gerekecek ve buda aslında gereksiz olarak enerji tüketimi yapılmış olması demek oluyor. Halbuki pet şişemizi doğrudan geri dönüşüme göndermiş olsaydık, pet şişemiz yeniden kullanıma hazırlanması için, üretime hazırlanması bölümünden başlayacaktı.

Yukarıda gördüğünüz tabloda, insanoğlunun en sık kullandığı malzemelerin doğada yok oluş süreleri verilmiştir. Doğaya attığımız bir cam şişe'yi tekrar hammadde olarak çıkarıp kullanıma alabilmemiz için 4000 yıl beklememiz gerekiyor.

Ülkemizde geri dönüşüm konusunda, bireysel bilin oldukça eksik. Zaten bunu yerlere bakarakta söyleyebiliriz. Bazı yerlerde geri dönüşüm için çöp kutuları olsada, bunlar pek kullanılmıyor. ya da örneğin plastik çöplerin atılması için hazırlanmış bir kutu içerisinden, herşey çıkabiliyor.

Karton ya da kağıt toplayan arkadaşlarımız var. Bence bu kişiler, geri dönüşüm zincirinin bir parçası oluyor. Belki onlara tiksinerek bakıyor bazılarımız fakat, bu insanlar çöplerdeki kağıt cinsi maddeleri toplayarak geri dönüşüme götürüyorlar ve para kazanıyorlar. Dünyaya bir şekilde faydalı oluyor bu insanlar.

Avrupada yapılmış olan sistemler var, çok fazla araştırmadım. Birkaç video izledim ve güzel, işlevsel sistemler. Örneğin Almanyada, marketlerde bulunan bir sistemi sizinle paylaşayım. Marketlerde plastik şişe atabileceğiniz makineler bulunuyor. Sizin geri dönüşüme attığınız her bir şişe için size ödeme yapılıyor. Ödeme fiş olarak veriliyor, isterseniz bunu alışverişte kullanabiliyorsunuz. ya da parasal karşılığını alabiliyorsunuz.

Zorunlu olsaydı, nasıl olurdu ?

Ülkemizdede bunu belirli kriterler içerisine alarak, hem teşvik etmiş oluruz. Hemde tasarruf etmiş oluruz diye düşünüyorum. Cafeler, çay bahçeleri, bunlar hepimizin haftada birkaç kere gidip dinlendiği yerler. Bu gibi işletmeler, uzun vadede çok fazla geri dönüştürülebilir maddeyi yanlış atık olarak çöpe gönderiyorlar. İşletmelerin bu geri dönüşüm olayından kesinlikle zorunlu tutulması gerekiyor. Devlet işletmelerden alınan geri dönüşüm ürünleri için, ödemede yapabilir. ya da firmadan aldığı vergiden düşebilir vs. vs. bunun ödeme sistemi düşünülebilir birşey.

Bu maddeleri kim toplayacak ve geri dönüşüm merkezlerine ulaştıracak ?

Geri dönüşüm yaygın olarak kullanıldığında, evsel atık oranı düşeceğinden, şuanda temizlemek ve çöpleri almak ile görevleri arkadaşlar, geri dönüşüm için aynı işi yapıyor olacaklar.
Örnek olarak,

Beyaz torba - Kağıt çöpleri
Mavi torba - Plastik çöpleri
Kırmızı torba - Cam çöpleri

Şeklinde gruplandırılabilir. Firmadan alınan torbalar için makbuz verilebilir. ya da veri tabanına işlenir. Bu şekildede kim ne kadar madde ödeme yapmış belirlenebilirdi.

Küçük işletmeler için aklıma sadece bunlar geliyor ama bir düşünün, oteller var, hastaneler var, eğlence merkezleri var, varda var yani. Dünya üzerinde geri dönüşümün doğru kullanılmaması yüzünden, kaybolan ormanlarımız, doğa düzenimiz, nesli tükenen hayvanlarımız, sağlığımız, kaybolan ve boşa harcanmış olan enerji var. Bunun yerine geri dönüşümün zorunlu olması gerektiğini düşünüyorum.
Çünkü bu işi biz insanların kişisel kararına bırakırsalar, bizler parmağımızı kımıldatmayacağız.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürlerimi sunarım. Sizinde fikirlerinizi bekliyorum.

#GeriDönüşüm #Çevre #Temizlik #GeriDönüşümMuhteşemOlacak


1|0
20

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

  • Harika bir bence olmuş emeğinize sağlık çok beğendim 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

    0|1
    0|0
  • Geri dönüşüm şart eline sağlık

    0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;