Çocuklarınıza Çok Oyuncak ALMAYIN!

Şimdi belki bana kızdınız "Ne diyor bu?" diye filan ama bir buyrun okuyun. Ne diyorum ben?

Eskiden çok eskiden değil belki bir 10 yıl önce filan insanların en yaptığı en zevkli şey seksti, evet herkesin bildiği anlamda seks. Artık günümüzde ise tatmin olma duygusu. Açıklamak gerekirse bir paket cips-şeker alıyoruz paketi açıyoruz ve işte o andaki duygu veya bir yeni araba alıyoruz, ilk içine bindiğimiz andaki duygu. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün yeni bir bilgisayar oyunu veya yeni çıkan moda adı altında bir ayakkabı gibi gibi... Lakin ufak bir sıkıntımız var insan DOYUMSUZDUR.

Peki, neden durum böyle? Cevabı; çocukluklarımızdan kaynaklanıyor. Çocukken belki 50-60 tane oyuncağımız vardı veya düzinelerce tasomuz ya da bir torba dolusu bilyemiz. İşte onları elde ettiğiniz anları düşünün. Cips paketini açıyorsunuz içinde yepyeni bir taso veya babanız bir hediye veriyor size açıyorsunuz ki yepyeni bir oyuncak işte o an bu duyguya bağımlı hale geliyoruz tıpkı uyuşturucu veya sigara bağımlılığı gibi.

Çocuklarınıza Çok Oyuncak ALMAYIN!

O duygu ise çok kısa sürüyor bir hediye paketini açıyorsun ve o an geçtikten sonra başka yok mu? Demeye başlıyorsun.

Bunu sadece oyuncaklarla kısıtlamak olmaz. Aslında sofrada dahi bir sürü çeşit yemek tamam tek çeşit olmasın. Seçme hakkı mutluluk verir ama 6-7 çeşitte ana yemek olmasın. 1 ana yemek 2-3 alternatif yemek seçim hakkı için yeterlidir veya televizyonda binlerce kanal var yâda bir sürü farklı kıyafetimiz var veya steam hesabımda 80 tane oyunum var bu örnekleri artırmak mümkün. İşte bu insanı tatmin duygusuna bağımlı hale getiriyor.

Bunun önüne geçmek için çocuklarınıza oyunca alın ama kocaman bir oyunca sandığını doldurmayın veya ayakkabı alın ama vestiyerin yarısını çocuk ayakkabılarıyla doldurmayın yemek sofranızı hakkıyla hazırlayın ama masadakilerin %80 i geri kalkacak veya dökülecek kadar abartmayın çocuk odası elbette ki olsun ama evin en büyük odası olmasın gibi gibi.

Veya hiçbir şey yapmayın tüketim çılgınlığına kapılıp gidelim sonra sistemden şikâyet etmek kolay zaten.

Boşuna demiyorlar "Tükettiğin kadar varsın."

Bencemi okuduğunuz için teşekkürler. Diğer bencelerime buradan ulaşabilirsiniz.

#DijitalŞizofren


1|0
23

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 2

 • mesela yabanci filmlerin cogunda da birinci olmak basaridir. ikinci olursan basarisiz sayiliyorsun. onu asiliyorlar insanlara cocukluktan beri. bu benceyi okuyunca o aklima geldi. gerçekten cok güzel bir paylasim olmus. herkesin okuyup dikkate almasini tavsiye ederim

  1|0
  0|0
 • güzell. tesekkürler

  1|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 1

 • Keşke şimdiki çocuklar oyuncakla oynasalar. Artık hiçbiri bilgisayarın başından kalkmıyor ne yazık ki. Artık anneler sussun diye çocuklarına cep telefonlarını veriyor ne yazık ki. Çocukların ellerinde birer cep telefonu ya da Ipad hepsi oyun oynuyor. Çocukları bu hale ne yazık ki biz yetişkinler getirdik. Bu saatten sonrada hayıflanmanın bir anlamı yok gibime geliyor...

  0|0
  0|0
Yükleniyor...