Türkiye ve Rusya Arasındaki Gerginliğin Sonucu Ne Olur?

Merhaba arkadaşlar. Aslında bu yazıyı KS de sorulmuş bir sorunun cevabı olarak yazacaktım ama uzun olacağı için "Bence" yazmak daha iyi olacak diye düşüdüm.

Malumunuz bir süredir savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak pek çok senaryo ve sorular dolaşıyor ortalıkta.Türkiye ve Rusya arasındaki gerginlik ne olur?(Resim alıntıdır)

Şuanki durumda Rusya'nın Türkiye'ye savaş açmak gibi bir lüksünü göremiyorum açıkcası. Başlıca sebebi de Rusya AB ve ABD tarafından uygulanan yaptırımlardan dolayı köşeye sıkışmış durumda. Uzun süredir ekonomisindeki bozulmayı önleyebilmek için üst üste develüasyon yapmak zorunda kaldı.

https://tr.euronews.com/tag/rusya-ekonomisi/

Bir yandan topraklarını genişletme politikası yürütürken diğer yandan da Suriye'deki iç karışıklıktan faydalanarak Ortadoğu'ya adım atma çabasında. Aslında sadece Ortadoğu değil olabildiğince genişleme ve yeni enerji kaynaklarına hakim olma çabası.

Enerji koridorunu içeren kollardan birisi Irak, diğeri Suriye'den başlamakta. Türkiye ise bu koridorun tam olarak ortasında düğm noktası konumunda.

(Resim alıntıdır)

Rusya'nın şuanki ticari müttefiki yine de Türkiye. Bir anlamda Türkiye, Rusya'nın Dünya'ya açılan kapılarından birisi.

Atarlanmalarının en önemli sebeplerinden birisi "Süper Güç" devleti yakıştırmasına aldığı darbe. Çünkü, nasıl ki Ukrayna'ya girip Kırım'ı ilhak edip kendi topraklarına kattığında diğer ülkelerden -özellikle AB üyesi ülkelerden- ses çıkmadıysa, sınır ihlali yaptığı diğer ülkelerden nasıl ki bu zamana kadar ses çıkmadıysa Türkiye'nin de ses çıkarmayacağını veya en fazla Rus konsolosunu çağırıp nota vereceğini düşünüyordu.

(Resim alıntıdır)

Çünkü diğer ülkeler hep bu şekilde yaklaşıyordu olaylara. 2012 yılında düşürülen savaş uçağımızdan sonra Türkiye zaten sınır angajman kurallarını değiştirmişti. Peki 2012 yılında gerçekleşen olay neydi? Silahsız olarak uçan ve radar testi yapan RF-4 tipi savaş uçağı Suriye tarafından uyarı yapılmaksızın düşürülmüştü. O olayda Hv.Plt.Yzb GökhanERTAN ve Hv.Plt.Tğm Hüseyin AKSOY şehit olmuşlardı (Allah rahmet eylesin).

Öncelikle angajman kuralları denen şey nedir?

Angajman kuralları geniş anlamda diplomaside tarafların ilişkilerini yürütürken kullandıkları prosedürleri, askeri anlamda ise bir ülkenin başka bir ülkenin hava sahasını ihlal etme veya ülke topraklarında oluşacak bir tehdide karşı yapılacak askeri tepkinin şartlarını belirlemektedir.

Şu an geçerli olan kural ise; sınıra yaklaşan silahlı unsurların tehdit olarak algılanmasını, bunlardan kaynaklanan tehditlere anında karşılık verilmesini kapsıyor. Kısacası ihlal edilirse gereken karşılık verilir. Rusya da aslında bunu gayet iyi biliyor.

Benim düşüncem Rusya'nın amacı Türkmenlere saldırıp Türk milliyetçiliğini kullanarak Türkiye'yi ortadoğu bataklığına sürüklemek.

Şimdi diyeceksinizki "Türkiye zaten içinde!". HAYIR içinde değil. Şöyle düşünün. Bir eviniz var ve evin yanında da bataklık var. Hem evi terketmek istemiyorsunuz hemde sineklerin sizi rahatsız etmemesini istiyorsunuz. Peki böyle bir teori mümkünmüdür? Tabii ki de mümkün değil. Mutlaka sizin alanınız ihlal edilecek. İşte tam bu noktada savunma sisteminiz devreye giriyor. Eviniz için nasıl ki pencereleri kapatıyorsanız. Ülke içinde sınırları kapatırsınız.

Rusya, Türkiye' ye savaş açarsa ne olur?

Rusya teknoloji ve sanayi olarak üstün olsa da Türkiye'nin NATO üyeliği olması dolayısıyla sadece Türkiye'yi değil, ezeli düşmanı ABD'nin de içerisinde bulunduğu 28 NATO üyesi ülkeyi karşısına alması anlamına geliyor. Dolayısıyla Rusya'nın kolay kolay

Benim savaş uçağımı düşürdün, al sana savaş!

demesi zor. Kaldı ki Türkiye ile ciddi bir ekonomik bir bağ söz konusu. Bu bazıları için basit gibi görünse de, şahsi görüşüm eğitim kitaplarına girebilecek bir olaydır.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse. Rusya düşüncesizce bir hamle yaptı. Türkiye beklemedikleri bir tepki verip Rusya'nın karizmasını hafiften çizdi.

İlk bencemde sürçü lisan ettiysem affola.


0|0
02

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 2

Yükleniyor... ;