Karşınızdaki İnsanı Yaşanılmaz Yapan Huyları!


Merhaba. :)

Az önce ev arkadaşımın kırıcı, beni üzen davranışının üzerine kendimi, yüreğimin soluk soluğa kalmasıyla bu benceyi yazarken buldum. :)

Pek takmıyorum artık, insanları kaale alıp üzülmemem gerektiğini acıya acıya öğrendim sanırım. Tam 15 yaşımdan beri ailemden ayrı, öğrenci evlerinde yaşıyorum ben. Bu zaman zarfında en iyi öğrendiğim şey insanlar oldu, çünkü en az 10 farklı evde 100 den farklı kişiyle kalmışımdır. İnsanlara çok zevkli, güzel gelebilir böyle arkadaşlarla evlerde kalmak. Ama bilenler vardır, hak verirler ki bilenler de; dünyanın en zor işlerinden birisidir başkalarıyla aynı ortamı paylaşmak. Ahh, bir de ben gibi titiz bir insansanız yandınız!

İnsanları çekilmez kılan, itici yapan ve gerçekten kendinden soğutan belli başlı tespitlerim var benim, onları sizinle paylaşmak istiyorum. Sizden ricam dinlerken siz de bulunan özellik varsa, söylediklerime sağduyulu ve vicdanlı yaklaşıp düzeltme yoluna gidin.. :)

• Samimiyetsiz Olması!

Karşınızdaki İnsanı Yaşanılmaz Yapan Huyları!

Bana göre normal bir problemden ziyade, insani bir eksikliktir samimiyetsiz olmak. Samimiyet derken, kakari kikiri yapmak eğlenip gülmek değil. Samimi bir şekilde hal hatır sormak mesela.
Bir tebessüm yahut beraber bir çay demleyip, içip sohbet etmek. Adam benim yanımda hiç konuşmuyor, gidiyor telefona " hoyot bono çok oğor goloyor " diye paylaşım yapıyor. Samimiyet herşeye yansıtılabilir, o gün mutfak nöbetçisi başka bir arkadaşımız olabilir. Fakat yemekten sonra bir 5 dakika yardım etmek samimiyettir, muhabbeti arttırır. Birşey kaybetmezsiniz, deneyin.

• Cimri Olması!

Karşınızdaki İnsanı Yaşanılmaz Yapan Huyları!

Sakın bu maddeye bakıp, ha bu malın niyeti anlaşıldı milleti sömürmek istiyor falan demeyin. :) hemen açıklayayım..

Geçenler de gözlemeciye girdik. Ev arkadaşları ile beraberiz, neyse herkes söyledi. Toplam 4 kişiyiz ve bir kişinin parası yokmuş birşey söylemedi kendine. Dedim olur mu öyle şey? Onada ne istiyorsa söyledim, içeceğini aldım. Neyse hesap ödeme vakti geldi, ben dedim ki; karttan ben geçeyim siz bana verin. Toplam 35 lira gibi
Birşey tuttu sanırım hesap, karttan geçtim. Birisi, kanka sonra veririm bozuk yok dedi. Diğer ikisi verdi, ısmarladığım çocuk ise ısmarladım zaten.

Buraya kadar problem yok, sonra veririm diyen sonra vermedi ve aradan biraz zaman geçti, benim için harcadığı elli kuruşu benden geri
İstedi. Ses etmedim, verdim elli kuruşu.

Diğer ısmarladığım çocuk ise, bana su alıvermişti gelirken.. Bir buçuk ₺ onun parasını istedi verir vermez. Ses etmedim, verdim parasını. :)
Çok af edersiniz, dötüm hariç herşeyi kullanıp, kendilerine gelince cimri oluyorlar. Tamam cimri olacaksanız olun, ama böyle karaktersiz cimri olmayın. Enayi değil kimse, sadece susulur insalık icabı. Ki aynı evi paylaşıyoruz yeri geldiğinde fedakarlık yapılmalı değil mi insanlık gereği..

Cimri olmayın, Allah cömert insanları sever :)

• Düşüncesiz Olması!

Odaya eşek gibi girmek nedir ya? :/

Çalmadan, sertçe.. ya da telefonla görüşürken gelip rahatsız etmek nedir?
Hele banyodayken ışığı açıp kapatmak? Lütfen bunlar normal birşey değil desin biri bana..

Hepsini geçtim abi, ellerini yıkamıyor olabilirsin lavobadan çıkınca beni ilgilendirmez ama aynı elle kahvaltı mı hazırlanır?
Buzdolabına; "nöbetçi ellerini yıkayıp yemek hazırlasın" yazdım en sonunda.

Arkadaşlar, özgürsünüz! Herkes özgürdür! İsteyen b*k bile yer, fakat başkasının özgürlüklerine hayatlarına zarar vermemek kaydıyla..
Başkasını düşünmek mecburiyetiyle özgürsünüz. Özgürüm diye gidip metroda sıç hadi! Sıç bakalım, yaşatıyorlar mı seni?

Düşünceli olalım lütfen, en azından karşımızda ki insan için.

• Eşek Şakası Yapması!

Ya her türlü şakayı kaldırabilirim fakat aşağılayıcı, küfürlü özellikle el kol şakalarına tahammülüm yok. Ya durduk yere insan insana vurur mu? :D

Geçen sene ki evim.. Arkadaş var, sağolsun iyi hoş. Fakat geliyor gidiyor el kol şakası yapıyor. Ya ben de işin garibi, öyle şakalara şakayla karşılık veremiyorum. Ancak mahçup bir tebessüm bırakıyorum, susuyorum ya da birşey olmamış gibi yapıyorum. Tam 6 ay sustum şakalarına!

Bir gün geldi yine, omzuma vurdu.. Ama acıdı ne yalan söyliyim. Dönüp suratına yumruğu atmam, favorilerine tekmeyi geçirmem bir oldu. Kan beynime sıçramış :/
Dahası, kolumu boğazına bastırdım ve dedi ki; bir daha el kol şakası yaparsan öldürürüm seni!

Tabi o gece aralıksız 20 dakika ağlamışımdır banyoda. Çok pişman olmuştum. :(
El şakası arkadaşlığın kezzabıdır arkadaşlar, yapmayalım. Yapanları uyaralım, yapıyorsakta dozunu kaçırmayalım.

• Pis Olması!

Kendine pis olabilirsin arkadaş ama beni rahatsız etme lütfen. Adamla aynı odada kalıyorum, hafta bir yıkanıyor ayda bir eşyalarını yıkıyor. Kesinlikle kendisi iyi bir insan ama kişisel bakımı kötü! Hayır birşeyde diyemiyorum.

Kırmamak adına ağzımdan nefes alıyorum yatarken :(

En azından başkalarını rahatsız etmeyecek kadar temiz olun millet.

• Sorumluluk Sahibi Olmaması!

Senin o gün yemek yapman gerekiyorsa yap kardeşim.
Temizlik mi yapılacak yap.
Ha, bir işin olur mazaretin olur eyvallah yerine yapılır. Ama hem yapmayıp, hem pişkinlik yapanlar bitiriyor beni.. Mutfak nöbetçiliğini, genel temizliği ben 6 yıllık maceramda adam gibi yapanı görmedim. :/
Hayatınızda görebileceğiniz en sorumsuz insan belki benimdir, fakat iş başkasının hayatını etkilemek rahatsız etmek ise orada sorumlu olurum.

Lütfen sorumluluk sahibi olun.

Bu silsileyi bu şekilde devam ettirebilirim fakat sıkmak istemiyorum sizi. Bu bir nevi sizler ile hasbihaldi. İçimi dökmek gibi.. Ama sizde bulunanlar var ise düzeltmek adına adımlar atmanızı temenni ederim.

İşin garibi, ben asla hemen kızabilen sert çıkabilen bir insan değilim. Bu söylediklerimin hiç birini, yapanlara söyleyemiyorum. Kırmaktan korkuyorum, insanların üzülmesinden. Bir kez patladım işte arkadaşa, bin pişmanım. Keşke herkes bir nebze düşünceli olsa da, bu şekilde kimse zor durumda kalmasa. Eminim benim kötü huylarım vardır, arkadaşlarımın sevmediği. Kimse mükemmel değil..

Sağlıcakla kalın..

#StravberryRED


1|0
81
StravberryRED KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

  • Çok samimisin vallahi. Ben 4 kızlarla evi paylaşıyordum, dertleri tıpa tıp aynı. Demek ki insanlar hepsi aynı, biri cimri olup çaktırmadan senin paralardan faydalanır; öbürü psi olup senin titizlik anlayışına tükürür; 3. şahsi gıcık olup arada sırada saçma şakaları yapar, ama o günleri çok özlüyorum, onlar da çok özlüyor, whatssupta bile grubu kurduk, Balkon ismi, çünkü en çok Balkonda eğleniyorduk, sohbet ediyorduk.

    0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

  • Aynn kardesim benimde cevremde cok cimriler var ayni seninkiler gibi iyi niyetli insani enayi yerine koyuyolar

    0|0
    0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 7

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor... ;