Yalancının Yüz Dili

Merhaba Arkadaşlar bugün yeni bir bencemle karşınızdayım. Yalancının yüz dili ile ilgili kuzenimle bir çalışma yaptık umarım beğenirsiniz. Karşınızdakinin yalan söyleyip söylemediğini anlamak için normal günlük hareketlerini bilmeniz gerekmektedir (referans noktası oluşturmak) ve iyi bir gözlemci olmalısınız. Haydi başlayalım !

Yalancının Yüz Dili

Yalancı Gözler

-Gözlerinizin hareket etme biçimiyle ne düşündüğünüz arasında bir bağ olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Göz hareketlerini kontrol eden çok küçük kasları, beynin duyguları ve anıları işlerken kullandığı mekanizma kontrol eder. Gözler yalan söylemez!

Kaçış - Gözleri kapatmak ya da bakışları çevirmek

- İnsanlar yalan söylediklerinde genellikle göz temasını keserek başka yere bakarlar. Bunu yapmalarının sebebi yalanını farkettiğiniz anda yüz ifadenizi görmek istememeleridir. Aslında yaptıkları şey '' zevahiri kurtarmaktır''. Göz temasını sürekli koparan yalancılar, samimiyetten rahatsız olurlar, özellikle de o anda ; yalanlarıyla sizi kontrol etmeyi veya manipule etmeyi tercih ederler. Yalancıların göz temasından kaçınmasının bir diğer sebebi de utançtır. Yalan söyleyen insanlar, başkalarının olumsuz düşüncelerinin kendilerini etkilemesine izin vermek istemedikleri içinde yere bakarlar. Yalancılar ayrıca görmemek ve görülmemek için elleriyle gözlerini kapatabilirler. Yalan söylemek ve her şeyi bir düzen içinde tutmak yorucu bir iş olduğundan , yalancılar göz çevresinde meydana gelen kas gerginliği ve yorgunluğu azaltmak için elleriyle gözlerini kapatıp üstüne bastırabilirler.

Gözünü Dikmek

Elbette bir önceki davranışın tam tersi de söz konusu olabilir: Gözleri dört açarak ve kırpmadan rahatsız edici bir şekilde uzun süre bakmak da aldatmanın işareti olabilir. İnsanların büyük bir kısmı doğruyu söylerken zaman zamna çevrelerine hatta bazen uazklara bakar. Diğer taraftan yalancılar, karşılarındaki kişiyi sindirmek ve kontrol etmek için soğuk ve sabit bir göz teması kurarlar.

Dik Dik Bakmak

Dik dik bakmak ters bakmaktan çok faklıdır, çünkü sabit ve daha sürekli bir bakışın aksine bir öfke anında meydana gelir. Düşmanlık içeren bir bakıştır. Çok kısa bir an için gözler kısılarak bakılır ya da şöyle bir bakış atılır. Bu, '' Biraz önce söylediğim yalana inandığınıza dair işaretler görmek için böyle bakiyorum. Bana inansanız iyi olur'' sözünü gözle demenin bir yoludur. Dik Dik bakmak, ''Yalanım sorgulandığı için öfkeliyim'' anlamına da gelir.

Gözleri Şaşkınlıkla Kocaman Açmak

İnsanlar karşılarındakileri aldatırken , gözlerinin genişlediğini, kaşlarının ve alınlarının şaşkınlık veya şok duygusuyla yukarı doğru kalktığını sıklıkla görürsünüz. Bir yalandı derinlerde bir yerde, yalanı yakalanmadığında genellikle şaşırır; yakalanmamış olmasının inanılmaz bir durum olduğunu düşünür.

Gözleri Hızlı Hızlı Kırpmak

Bir insanın yalan söylediğinin en yaygın ''ipuçlarından'' biri de, kişinin olağan dışı ve hızlı bir şekilde göz kırpmasıdır. Bu sıklıkla otomatik bir tepki ve stresle korkunun güçlü bir göstergesidir--- bu durumda, yakalanma korkusu söz konusudur.

Gözleri Ovuşturmak

Yalan söylemek büyük bir çaba gerektirir. yalanı sürdürmek için her zaman tetikte olmak yorucu bir iştir. Yorulduğumuz zaman, tıpkı çocukların yaptığı gibi, genellikle gözlerimizi ovuştururuz. Göz ovuşturma, kan akışının artması ve göz çevresindeki küçük kılcal damarların genişlemesiyle '' uyuz gibi kaşınma'' nın bir parçası olarak da ortaya çıkabilir. bu; baskı, stres ve gerginlik gibi duyguların hissedildiği durumlarda devreye giren aynı otonomik tepkinin parçasıdır.

Fırıldak Gözler

Yalancılar yalan söylerken gözleri genelde yana bakar. Sağa ya da sola bakabilirler veya bir cevap ararken gözlerini aşağı yıkarı oynatabilirler.

Gözleri Kısmak

İnsanlar öfkelendikleri zaman ya da şüpheye/kararsızlığa düştüklerinde , gözlerini onaylamayan bir ifadeyle kıstıkları sıklıkla görülür. Yalancılar ayrıca genellikle kendilerine haksızlık yapılması sonucu haklı olarak öfkeleniyormuş gibi görünmek içinde gözlerini kısarlar.

Kaşların Havaya Kalkması Ve Alnın Kırışması

Gözlerin şaşkınlıkla açılması gibi, kaşların havaya kalkması ve/veya alnın kırışması da bir aldatma işareti olabilir.

Burun Her Şeyi Bilir

Otonomik sinir sistemi devreye girdiğinde genişleyen kılcal damarlar sıklıkla mukoza zarınında genişlemesine neden olur ve bu da çoğunlukla burunda şişme ve kaşıntı hissi yaratır. İster inanın ister inanmaın, b,r yalancının burnu gerçekten de, Pinokyo gibi büyür ama çok daha az. Bu yüzden yalan söyleyen insanların sıklıkla burnunu çekiştirdiklerini veya kaşıdıklarını görebilirsiniz.

Hapşırmak

Hapşırmak alerjiden, soğuk algınlığından ya da çevresel faktörlerden olabileceği gibi bir insanın yalan söylediğininde işareti olabilir. Otonomik sinir sisteminin devreye girmesiyle burun ve mukoza zarındaki kılcal damarların ve kan damarlarının genişlemesi sonucunda, birisinin yalan söylerken hapşırması olağan bir durumdur.

Burun Deliklerinin Genişlemesi

İnsanlar yalan söylerken, nefes aldıkları sırada burun deliklerinin hafifçe dişa doğru genişlediği sikça görülür. Bunun nedeni sık sık nefessiz kaldıkları için daha sık ve daha fazla havaya ihtiyaç duymalarıdır.

Ağızdaki değişiklikler!

Ağız Kuruluğu Ve Dudakları Yalamak

Gerçekte suçlu olan bir şüphelinin sorgu sırasındaki kamera görüntülerini izlerseniz, giderek konuşmakta daha fazla zorlandığını sıklıkla görürsünüz. Bunun nedeni ağzının birdenbire çok kurumasıdır. Bu olduğunda, kelimenin tam anlamıyla damağına pamuk yapışmış gibi hisseder. Bu nedenle polis ve sorgu memurları bu durumu pamuk ağız derler. Otonomik sinir sistem stres anında tükürük üretimini yavaşlatır ve bu durum ağızdaki mukoza tabakasının kurumasına neden olur. Pamuk ağız durumundan şikayetçi olan şüphelilere bir bardak su ikram edildiğinde, susuzluklarını gidermek amacıyla genellikle bütün suyu tek bir yudumda içtikleri görülür. Bu da kendilerini sorgu sırasında açığa vurmamaya çalıştıkları için ağız kuruluğu çektiklerini gösteren bir diğer kanıttır.

Sahte Gülüş

Bir gülüşün samimi olduğunu anlamak için dört noktanın gözlenmesi gerekir. Birincisi gözlerin etrafında kırışıklık oluşur, ikincisi elmacık kemikleri yukarı kalkar, üçüncüsü dişler görünür , dördüncüsü dudaklar aralanır ve yukarı doğru kalkar.Bu dört işareti aynı anda görmüyorsanız, kişinin gülüşü sahte, gergin ya da zorlamadır. Bu durum onun gerçek hislerini maskelemeye çalıştığına işaret eder. Genelde, birisi bir şekilde gülümsediğinde yana ya da aşağı doğru bakmak yerine doğrudan yüzünüze bakar. Aksi halde gülümsemesi muhtemel samimi değildir.

Dudak Kaydırma

Bir insan dudaklarını bir tarafa doğru kaydırıyorsa ya da bunu yaparken alt dudağını ısırıyorsa, bu genellikle bir aldatma sinyalidir.

''Kandırmanın Hazzı''- belli belirsiz, kısa süreli, uygunsuz gülümseme

Bir insan üzgün ciddi ya da mutsuz olması gereken bir anda birden bire gülümserse, buna kandırmanın hazzı denir. BU insan aslında, mutluluk söz konusu bağlama uygun düşmese de mutlu olduğunu dışa vurmaktadır.

Dudakları Büzmek

İnsanların yalan söyledikten sonra dudaklarını büzmesi genellikle başka bir şey söylemek istemediklerini gösterir.

Dudak Isırmak

Bazen insanlar yalan söylemeden önce ya da söyledikten sonra dudaklarını ısırırlar. Bir insan size bir şey anlatırken brdenbire durup alt dudağını ısırıyorsa, bu onun muhtemelen az önce size yalan söylediğini veya önemli bir bilgiyi vermekten kaçındığını gösterir.

Çene Hareketleri ve Çenenin Konumu

Çeneyi Öne Çıkartmak

Çene hareketleri ve çenenin konumu sıklıkla aldatma sinyallerinin ipucudur. İnsanlar doğru olmayan birey söyledikleri zaman bunu görebiliriz.

Çenenin Sarkması

Bir insan yalan söylerken yakalandığında çenesi sıklıkla çarpıcı bir biçimde pozisyon değiştirir. böyle durumlarda çenenin mecazi anlamda yere düştüğünü görebilirsiniz. Çene kişinin ağzı açıkken veya kapalıyken sarkabilir. Ancak bu her zaman olumsuz bir sebepten kaynaklanmayabilir.

Çeneyi Sıkmak

Bir insan karşısındakini kandırmaya yönelik bir davranış sergilediğinde , öfkelendiğinde ya da bir şeye şaşırdığında, sıklıkla çene bölgesindeki kasların gerildiğini görebilirsiniz.

Sonsöz: Umarım yazımızı beğenmişsinizdir ve size faydalı olabilir. Desteklemek isterseniz görüşte bulunmanız yeterlidir. İyi günler dilerim :) . Esen Kalın...


0|1
910

En İyi Kız Görüşü

 • Gözleri hızlı hızlı kırpmak stres kaynakli değil hani bişeyler yazmissiniz ama doğru değil genel bilgilerle, ust uste 3-4 kere göz kirpabilir insan bu o anda bişey düşündüğunu gosterir, konusmaya devam ederken aradan bisey eksiltir ya da ekler. Gözler içinde konuşursak sadece yalan o an hayal edilmiyorsa ne denilecek biliniyorsa direk gozlerinin icine bakar yalan söyleyen, bunun nedeni karşı tarafin yalan soyledigini dusunmemesini saglama, insanlar genelde siz direk olarak onlarin gözüne baktiginizda konudan uzaklasabiliyorlar, dinleme düşüyor, bu sirada ekstra yalan düşünürken genellikle sag ya da sol ust koseye anlik bakislar atilabiliyor ve yine kaşlar kalkabiliyor. Ayrica bir insana bu anlattiklarini tersten anlat dediginizde eger yalansa duzgun bir sekilde tersten anlatamaz bunuda bilmelisiniz

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Profesyonel yalancılar var onlarda bu kurallar geçerli değil. Hiç bir şekilde belli etmezler. Yalancılıkta master yapmışlar onlar..

  0|1
  1|0
  • daha öyle birisini görmedim ama bazı insanlar gerçektende belli etmeyebiliyor küçük yalanlarda

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 8

 • Yalan;kaç yıldır prof yalancıyım, herkesi kandırabilirim. Bunlardan hiç biri yok hepsini yaparım ama yalan söylüyor oluşumla alakalı olmaz gayet rahat söylerim eğer siz kendinizden yeterince eminseniz testte sarhoş görünsenizde üzüm yedim diyerek bir polisi kandırabilirsiniz. Tek mesele rahat olmak bide yalan söyleme bilmiyoruz sanki içmişsin işte vs vs yemeyin bunları siz rahat ve kendinizden emin olun hiç sıkıntı çıkmaz.

  0|1
  1|0
  • prof yalancılıkta başarılar diliyorum o zaman

  • Bunlar mikromimikler olduğu için zaten çoğu insan bu durumu farkedemez, bilmeden bakarsan bişey anlayamazsin, onlarin var olduğunu bilerek bakman gerekiyor, yalan soylediginin anlasilmamasi icin poker face dedigimiz ifadeyi takinman gerekir yani ifadesiz olma gerekir yoksa bir yerden açık verirsin

 • Ben böyle anlaşılacağına inanmayanlardanım. Şahsen benim beden dilim hep böyle o zaman bunu okuyan bir kişi benim yalancı olduğumu düşünecek. -_-

  0|2
  1|0
 • Bunları yalan söylemeden bile yapsam, karşımdaki yalan söylediğimi düşünecek diye triplere girerim artık :D :D Emeğinize sağlık :)

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim :D en önemli konu burada başta belirttiğim referans noktası :)

 • benim mimiklerim hep böyle şanslıyım ozaman yalan söylediğim anlaşılmaz :D

  0|1
  1|0
 • Bakışlar ele veriyo

  1|1
  0|0
 • eline ve gözüne sağlık baya araştırmışsın :D

  0|1
  0|0
 • Kırk yalan arka arkaya söylese yine de bunlara dikkat etmem. Detayları sevmiyorum.

  0|1
  0|0
  • herkes aynı şekilde takip edemez olayları benim görsel hafıza baya güçlü ondan hemen beyin bağdaştırıyor

 • Birde herhangi bir uzvu istemsizce kaşımak panik davranışlar ve bakışlar kişiyi ele verir. Güzel bir paylaşım olmuş emeğine sağlık.

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 9

 • benim mimiklerim hep böyle

  1|1
  0|0
  • Karşınızdakinin yalan söyleyip söylemediğini anlamak için normal günlük hareketlerini bilmeniz gerekmektedir (referans noktası oluşturmak)

 • Lie To Me izlemekte faydalı olabilir :D Güzel bence eline sağlık

  0|1
  1|0
  • saolasın :) o ne bilmiyorum :D filmmi?

  • Hepsini Göster
  • Başrolde tim roth var

 • Burada yazanlara göre herkes sürekli yalan söylüyor gibi bir durum var. Ben kızdığımda gözlerimi kısarım ya da kızdığım kişiyle çok fazla göz teması kurmamaya çalışırım mesela. Bu yalan söylediğim anlamına mı geliyor? Bence biraz abartılı olmuş.

  0|1
  1|0
 • Güzel olmus ben de severim böyle beden dilini okumaya çalışmayı elinize sağlık

  0|1
  0|0
 • napsan da yalan alameti oluyor bu ne böyle kapat şu benceyi

  0|1
  0|0
  • referans noktası oluşturmak önemli farklı sebeplerden oluşabileceğini de yazdım

 • Beğendim eline sağlık ama bazılarını ben doğruyu söylesemde yaparım istisna olabiliyo arada

  0|1
  0|0
 • Güzel tebrikler

  0|1
  0|0
 • daha ne kaldı :D

  0|1
  0|0
 • Yalan beyler bayanlar ben burnumdan zor nefes alıyorum o yüzden burnumu çoğunlukla rahat nefes alabilmek için genişletiyorum
  Yalan söyleme l*n

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;