Kahraman Türk Askerinin Büyük Anısı: Mevlüt Gündoğdu

Meraba KS Ve Misafir Ziyaretçilerimiz

Daha önce anlattığım gerçek hayattan aldığım hikayeler bir çoğunuzun hoşuna gitti ve güzel tepkiler aldım. Ben de her zaman olmasa da arada bir sizler ile gerçek hayattan bir kaç hikaye bulup paylaşmak isterim. Bu hikayeyi bana anlatan Mevlüt Gündoğar'ın 58 yaşında ki en küçük torunu Tayfun Gündoğdu.

Kahraman Türk Askerinin Büyük Anısı: Mevlüt Gündoğdu

Mevlüt Amca'nın asker olduğu zamanlar da yani Fransız'lar, Adana'ya işgale geldiklerinde askerler ve eli silah tutabilen bütün erkekleri savaş için hazırlandılar. Asker kıyafeti fazla olmadığı için de kimisi şalvarı ile kimisi kazağı ile artık gündelik hayatta ne giyiyorsa savaşa öyle gelmiş.

Kadınlar, kız çocukları, yaşlılar ve eli silah tutamaz erkekler ise kimisi sığınaklara gitmiş kimisi ise başka şehirlere göç etmişler.

Her neyse Mevlüt Amca ve Kazım Karabekir'in ordusu cepheye gitmişler. Fransız'lar ile bizim cephe arasında neredeyse 15 metreye kadar yaklaşmış. Sonra Bir tane henüz 15 yaşlarında elinde tabanca ile düşmanlara karşı ateş eden bir çocuk varmış. Kurşunu bitince silahı da kullanmasını bilmediği için, Mevlüt Amca'yı görmüş ve demişki:

"Ağabey ben dolduramadım şu benim silahı doldur ölecem bari ölmeden önce şu düşmanlara 2 elde ateş ben edim."

Mevlüt Amca çocuğun elindeki silahı almış kurşun doldurmuş ve silahı çekerken elini yukarı götürmesi ile birlikte serçe parmağına kurşun yemiş. O anda hem Mevlüt Amca hem de çocuk sıçramış ve bir birlerini kaybetmişler..

Tabi savaş meydanın da kim orada ne yaparsa yapıyor. Hemen üstünden bir bez parçası koparıp, parmağını sarmış. Sonra şöyle bir soluklanmak için sırtını dayamış ve etrafa bir bakınmış.

Savaş meydanın da ölenler, yaralananlar, ağlayanlar ya da o anki psikolojik savaştan dolayı savaş yerinden kaçanlar...

Daha sonra az ilerde Diyarbakır'lı devresini bir Fransız ile görmüş. Tabi Mevlüt Amca için de arkadaşına bir şey mi oldu korkusu ile sürüne sürüne yanlarına gitmiş. Meğer Fransız da korkudan sürüne sürüne bizim cepheye kadar gelmiş.
Diyarbakır'lı hem korkan hem de silahsız birini öldürememiş.

Mevlüt Amca da demiş ki; "bunu bizim cepheye götürelim" ve götürmüşler savaş ise bitince Fransız'ı geri sınırdan salmışlar.

Savaşta Diyarbakır'lı olmak üzere bir çok dostunu kaybetmiş. Ona geri de kalan sadece kahramanlığı, şerefi, yiğitliği kalmış.

Hikaye böyle bitiyor. Ama bir de soyadını nasıl aldığı hikayesini anlatmak istiyorum.

Soyadı kanunu çıkmadan önce Mevlüt Amca ve ailesinin lakabı Karaosmanoğlu'ymuş. Karaosmanoğlu ise dedelerinden birisi hem kara hem de adı Osman olduğu içinmiş.

Herkes de Mevlüt Karaosmanoğlu diye bilirmiş. Soyadı kanunu çıkması ile birlikte ailesindekiler komşular soyadını Karaosmanoğlu beklerken Gündoğdu olarak koymuş. Çünkü Mevlüt Amca'yı namaza kaldırmaya gelen bir Şık dermişki;

"Gündoğdu gündoğdu haydi kalk gündoğdu"

E tabi Gündoğdu diye diye aklında öyle kalmış ve soyadını Gündoğdu koymuş.

Ve Mevlüt Amca yaşlılıktan dolayı 1965 yılında hayatını kaybetmiş.

#tümşehitlereallahtanrahmet

#hpolat0121


0|2
21

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Bilmediğim birşey daha öğrendim sayende.
  Eline sağlık.

  0|1
  0|0
 • Emegine saglik

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • Bunu öğrendiğim iyi oldu. Elinize sağlık :)

  0|0
  0|0
Yükleniyor...