Herkes kendi doğrusunu söyledi ve kız öldü

Cümleten selamun aleyküm kardeşlerim. Hicri yılbaşınızı kutlar, hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ederim.

Bu bencemi yazmama sebep olan şey ; dışarıdaki insanların herşeye burun sokması ve kendilerini ilgilendirmeyen herşeye karışmaları..

a) Kimsenin kimseye saygısı kalmamış;

Ksde de gördüğüm kadar insanların dışarıdan ne gördüğü , nasıl gördüğü ve ne düşündüğü bizim için çok önemli.

Arkadaşlar ben kendimi beğeniyorum ama sizce #Nasılım

Sevgilimle birbirimize yakışıyor muyuz ?

gibi yüzlerce belki de binlerce soru var. Aslında kötü bişey değil ama dengesiz ve haddini bilmez arkadaşlar yüzünden çoğu arkadaşın hevesi kursağında kalıyor. BİRBİRİMİZE SAYGIMIZ YOK. Örneğin ; benim işyerimde bikaç arkadaşım vardı ve çok fazla samimi olduk. Güzel bir bayanla tanıştım ve konuşmaya başladım. Arkadaşlarımın ''Hayırlı olsun, Rabbim sonunu getirsin'' demesi gerekirken , dedikleri şu ''Paran yok nasıl evleneceksiniz? Kızın boyu kısa, saçı böyle'' falan oldu. Varmak istediğim nokta şu; Biz bize düşeni yapalım, insanların düşünmesi gereken şeyleri onlar düşünsün.

b) Yapıcı olalım , kırıcı değil ;

Son zamanlarda ve son nesil özellikle alaycı ve insanları aşağılayan toplum olmaya başladı. Ve herkes o kadar dillendi ki ; insanların arasını açabilecek noktaya geldi. Toplum olarak dış gücün lafı önemli olduğu için mutlu çiftler ayrılabiliyor, arkadaşlar birbirinden soğuyabiliyor, o kadar ki dinden soğutanlar bile var. HERKESİN KENDİ DOĞRULARI FARKLIDIR. Karşımızdaki insanı anlamaya çalışalım.

Herkes kendi doğrusunu söyledi ve kız öldü...

c) Kullandığımız kelimeleri seçerek konuşalım ;

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Eğer insanlar sözünüze kıymet verip sizden görüş alıyorsa sizde aynı kıymeti verip saygı ve sevgi çerçevesinde uygun kelimelerle memnuniyet veya şikayetinizi belirtin. Eğer yanlış ise doğruyu gösterin kararı o versin. Sonuç olarak kimsenin hayatımıza müdahele etmesini istemiyorsak ona göre davranalım. EMPATİ ŞART. Kullandığımız yanlış cümleler karşımızdaki insanın hayatını mahvedebilir.

Esenlikle Kalın, Allaha emanet olun.

Vesselamun Aleykum.


0|1
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

  • Süper bence olmaya aday ama bu bence tutmayabilir. Daha bir cinsellik içeren saçma bence paylaşsaydın bencen başa tutturulabilirdi.

    0|0
    0|0
Yükleniyor...