Kadın-Erkek Eşit-siz-liğinin Nasıl Empoze Edildiğine Hiç Dikkat Ettiniz mi?

Merhaba.

Bu bence'mde, belki de daha önceden dikkat etmediğiniz ama her an yanı başınızda, bindiğiniz otobüslerde, minibüslerde, gittiğiniz okullarda, izlediğiniz programlarda bilinçaltınıza yerleşen bir takım (sübliminal) mesajlardan bahsetmek istiyorum.

Dişi - Erkek Eşit(siz)liğinin Nasıl Empoze Edildiğine Hiç Dikkat Ettiniz mi?

Bu hashtag'i bir yerlerden hatırlıyorsunuzdur. ''Önce Adam Ol Kadına El Kaldıran Adam Değildir" Bu hashtag üzerine hiç düşündünüz mü?

Yoksa destekçisi olup bir hashtag de siz mi yazdınız? Şu ana kadar bu hashtag'de bir sorun görmüş müydünüz? Görmediyseniz aklınızın sınırlarını çok değil, biraz zorlamanız yeterli olacaktır. ''Önce ADAM Ol'' Şimdi bir şeyler daha dikkat çekici olmaya başladı mı? Neden ''adam'' kelimesinin kullanıldığı hakkında düşünmeye başladınız mı?

Kadına şiddet gösteren ''adam'' değildir, peki buradaki ''adam'' kelimesinden ne anlıyorsunuz? ''İyi insan'' olmak mı, ''doğru insan olmak mı, ''şiddete karşı insan'' olmak mı, canlılara ''saygılı olan insan'' olmak mı? Peki bu niteliklere de tabii olarak bir kadın da sahip olamaz mı, peki bir çocuk? O halde neden ''insan'' kelimesi, ''Önce İNSAN Ol'' hashtag'i yerine ''Önce İNSAN Ol'' hashtag'i tercih edilmemiş? Yoksa ''erkek egemenliği'', kadına şiddet konusunda bile empoze edilmeye çalışıldığı için olabilir mi?

Deterjan reklamlarında dikkatinizi çeken bir şey oldu mu?

Reklamlarda bulaşığı yıkayanın kadın olması, ama kadına yardım edenin bir adam olması? Başka bir deyişle, kadının yetemediği yerlerde daima bir erkeğe ihtiyaç duyuyor, yani ''muhtaç'' konuma düşürülüyor olması? Neden bir kadına başka bir kadın yardım etmiyor?

Ya da bulaşıkları yıkayanın kendisi neden bir erkek olmuyor da bir kadına ihtiyaç duymuyor?

Acaba gerçek amaç, reklamlara maruz kalan halka ''Kadın evde çalışır, kadın bulaşık yıkar, kadın çamaşır yıkar, kadın bir erkeğe ihtiyaç duyar'' mesajı verilme isteniyor olabilir mi?

Peki ya diziler, özellikle çocuklara yönelik olan dizilerde daha önceden kadının çalıştığı, erkeğin ise ev işi yaptığı bir kurgu gördünüz mü?

Evin temizlikçisinin kadın olmadığı, işe gidenin erkek olmadığı bir dizi? Oysa bir kadının mesleğini icra edip erkeğin evde oturup ev işleri yapması olanaksız değil. Doğrusu ise her iki tarafın çalışması, her iki tarafın da ayakları üzerinde durması. Peki bunu daha önce neden bir dizide görmedik?

Bence'mde verdiğim örnekler elbette kısıtlı örnekler ama etrafınıza baktığınızda bu örnekleri kendiniz de çoğaltabilirsiniz. Reklamlar, diziler, filmler vb. bunlar gibi örneklerle dolu ve toplum farkında olmadan ''kadın edilgendir / erkek etkendir'' algısı yerleşmiş durumda. Öyle ki ''kadın erkek eşitliği yoktur'' demek, günümüzde bir özgürlük halini almakla beraber, toplum tarafından da desteklenir bir durumda.

Bu bence'deki kadınların yerine adamları, adamların yerine ise kadınları koyduğunuzda hayal gücünüzün zorlanması demek, bilinçaltınız bu mesajları çoktan kabul etmiş demektir.

Bilinçli hayatlar dilerim...


1|0
2120

En İyi Erkek Görüşü

 • Bence bu konuyu biraz abartıyorsunuz. Kadınlar zarif yaratılışlı olduğu için fiziksel yardıma ihtiyaçları olduklarında erkeklerden yardım alabilirler. Türkiye de ev hanımı sayısı fazla olduğu içinde temizlik işine yardımcı olabilirler. Çünkü genç yaşta okuldan alınmış ve okuyamamamışlardır. Bu yüzden dedelerimize kızabiliriz bence benim annem de ev hanımı ve babamın anneme ev işlerinde yardım etmesini elbette isterim. Gerekli olduğu yerde bende yardımcı oluyorum zaten. Kadınlarımıza sahip çıkmak için elimizden geleni yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü her iki cinste en az birbirleri kadar birbirlerine ihtiyaç duyar.

  2|4
  4|0
  • Erkeklerin kadınlara duyduğu ihtiyacı neden şimdiye kadar televizyonlarda göremedik?

  • Hepsini Göster
  • Bu kadar nadir ve zor bir örnek olmamalı.

  • Beğendiremediysem kusura bakma ya :p

En İyi Kız Görüşü

 • Çok çok haklısın hatunun dibisin sen uzun zamandır okuduğum mantıklı en iyi Bence'lerden biriydi eline, emeğine sağlık.

  5|0
  2|1
  • Çok teşekkür ederim güzel yorumun için.

  • Hepsini Göster
  • Haklısın. Ben içinde bulunduğumuz duruma pek ''bayram'' ve ''kutlama'' diyemiyorum ama adettendir, senin de kutlu olsun :)

  • helal çok güzel yazmışsın

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 19

 • Çok saçma. Yaratılış olarak bazı farklılıklarımız var. Neden anlayamıyorsunuz bunu anlamış değilim. Erkekler vücut yapısı olarak , kadınlara oranla daha güçlü olurlar. Dünya içerisinde de dengeler buna göre yapılandırılmıştır. İster kabul edin , isterseniz etmeyin. Şuana kadar yani 21. Yüzyıla kadar dengeler bu şekilde oldu , bundan sonra da böyle olacak. Yazdığınız benceler de bunu değiştirmeyecek.

  3|1
  5|1
  • Burada erkeğin ya da kadının gücünden bahseden var mı? Kadın çalışır mimarlık yapar, erkek ev işleriyle ilgilenir. Burada gücü zorlayan bir şey var mı?

  • Hepsini Göster
  • Ben senin ön yargılı olduğunu düşünüyorum. Dikkate alan alsın elbette , herkese saygım var. Tercih sizin.

  • Önyargılı değilim, sadece beynimi bu mesajlarla doldurmadığım için gerçekleri görebiliyorum.

 • Ya gerçekten algıma problemin mi var senin... Zekan yetmeyince engel basıyorsun çünkü benimle tartışacak gücün ve zekan yok belli kanıtlıyorsun...
  Güzelim cahil olursun da bir yere kadar... Orda ilişkiler mi yazıyor? Fizik kanunlarına göre (+) (-) birbirini çeker örneği o... Ayrıca cinsellik=ahlaksızlık öyle birşey hiç demedim...
  Ve bana yüreğin varsa 'kadın çarşaf giymeli' dediğim bir görüş açayım profilimi bul getir bana şizofren misin sen?
  Anlamsız ve ilgisiz yorum atıp engel atınca -he bu kız haklı mı diyecekler? Herkes sen değil aklını kullanabiliyor...
  Ve görüşlerimi takip etmeye devam et ama daha okuduğunu anlayamıyorsun... Yukardaki videolarda çarşafla alakasız.. Ve geçen ki tartışmada attığım o videoda 'peçe takma ve çarşaf giyme özgürlüğü' savunuluyor, çarşafın gerekliliği, Kuranda yazması falan değil mini etek özgürlüğü gibi okumayı öğren de gel.. Benim bu konuda korkum yok içerik belli başlık belli yine atarım videoyu Hangi sektör söyle de bilelim. İslami şirket mi var mı çarşaf reklamı yapan? Allah aşkına edep öğren biraz... Ayrıca 'subliminal mesajı' zaten çıkaran siyonizm.. Yani bahsetmem gayet normal.. Az biraz oku, öğren daha attığın başlığın nerden geldiğini bilmiyorsun...

  2|1
  6|1
  • Biriyle tartışırken eğer hakaret yoksa engelleme demiştim :) Engellemek hakarettir tartışırken..

   Sancakdağlının yorumu bu.. Ben yokum :)

  • Hepsini Göster
  • *farkındayım

   Bir de tanımadığı insanlara saçma sapan ''asosyal'', ''edepsiz'' vb. diyerek kendini mi haklı çıkaracağını zannediyor acaba... En çok da din konusunda tavsiye verip ardından hakaret edenlere gülüyorum :D

  • Boşkoy..

   Sende kendine iyi bak iyi geceler

 • Toplumdaki kadın erkek farklılaşmasında ataerkil yapı kadar evrimin de etkisi var. Yanlış yapılan uygulamalar düzeltilebilir fakat kadınla erkeğin yerini değiştirdiğinde komik bulmaktan yine vazgeçmeyebiliriz.

  Çok detaylandırmayacağım da şöyle bir deney vardı: Yavru maymunlara mavi ve pembe ağırlıklı objeler veriliyor. Erkekler daha çok maviye yönelmiş, dişiler pembe türevi renklere.

  İlişkilerde kadınlar erkeklerin çok üstünde olursa (yani kadın evin geçimimi sağlıyor, erkek ev işini yapıyor), bu durum erkekler için çok sürdürülebilir olmuyor. Mesela kızın üniversite mezunu olup daha kötü bir tahsilli oğlanla birlikteliği güç. Eş seçimindeki bu kriter sadece ataerkil toplumdan kaynaklı demek eksik olur. Tüm memelilerde durum yaklaşık olarak böyle. Evrimsel bir kökeni var, o yüzden iliklerimize işlemiş.

  1|0
  0|0
  • Çalışmak, ''üstünde olmak'' demek değildir, yazında böyle söylemişsin ama buradan yola çıkarsak ''Çalışan erkek, ev işi yapan kadının üstündedir'' sonucuna varırız, oysa işlerin cinsiyetleri olmamalı. İki taraf da çalışabilir ya da kadın çalışıp erkek ev işleriyle de ilgilenebilir. Bir kadın arkadaşım mimar ve aylık aldığı para 10.000'i geçiyor, hamile olduğunda son aylar evde çizim yaptı, doğurduktan ve emzirme döneminden sonra işine geri döndü, eşi de ev işleriyle ve çocukla ilgileniyor. Hayatlarında ve geçimlerinde hiçbir sıkıntı yok. İşin güzel tarafı eşi de kendi gibi mimar ve ikisi de çalışırsa min. gelir 20.000+ olacak ama şimdilik bir sıkıntıları yok. Bu hayat tarzı da normal, ama söylediğim gibi insanlara ''komik'' gelebiliyor, oysa hiçbir sıkıntı yok.

   Tek sorun, işleri ''kadın işi'' ve ''erkek işi'' diye ayırıp, insanların bilinçaltlarına mu mesajların gönderilmesinde ve insanların da bunu kabul etmesinde.

  • Hepsini Göster
  • Kıskançlık olabilir. Ya da farklı bir şeydir. Ben duruma tanım bulmaya çalışmıyorum. Durumdan bahsediyorum. Ben öyle bir durumda bulunmak istemem çoğu erkek gibi. Ayrıca coğu kadın da aynı pozisyonda olmak istemez.

   Senin için fark etmiyorsa kendine o çizgide bir hayat kurarsın.

   Bu kadar minimal farklılıkların olması toplumda ciddi eşitsizlik problemine yol açmaz.

  • Birçok kadın ister bu durumu eğer yeterli fırsat tanınmışsa.

 • Abla çok zorlamışsın. Başka arkadaşlar değinmiş ama ben de demeden geçemeyeceğim: "Önce adam ol!" ibaresinde neden "adam" kelimesinin kullanıldığının cevabı, hemen etiketin ardından gelmiş zaten: "Kadına el kaldıran adam değildir!" Erkek tarafından kadına uygulanan bir şiddet söz konusu olduğu için bu sözün muhatabı erkekler.

  Gelelim bulaşık meselesine. Görev olarak değil ama tabiatı itibarıyla kadınlar ev işlerine daha teşnedir ve ekseriyetle kadınlar tarafından yapılır. Fakat buna mukabil kadınlar, tabiatları gereği narin varlıklardır ve bir noktadan sonra yardıma ihtiyaç duyarlar. Burada erkeğin kadına yardım etmesinden daha doğal ne olabilir?

  Dizi meselesine gelince: Ev işleri örneğinde olduğu gibi bunda da kadın/erkek tabiatı devreye girer. Burada kadınlar adına aşağılayıcı bir durum yok. "Kadın otursun oturduğu yerde, bulaşığını yıkasın, temizliğini yapsın." demiyorum. Mesleğini icra etmek isteyen etsin tabi ki.

  Bence kadın-erkek eşit değil, bir bütündür. Biri olmadan diğeri eksiktir.

  0|1
  4|0
  • Bu araştırma konusu zaten bazı insanların dikkatini çekmiş olacak ki, ben bu yazıyı yazmadan önce onlarca yerde üzerinde durulmuş, haklarında yazılıp çizilmiş ve yüzde yüz olmasa da bir fikir birliğine varılmış.

   Nasıl ki dondurma reklamlarında, araba reklamlarında vb. kadınların ''cinsel obje'' olarak kullanıldığı yadsınamaz bir gerçek, aynı şekilde buradaki cinsiyet - meslek / yapılan iş arasındaki bağlantı da gerçek. Kadına şiddeti yapan sadece erkekler değil, özellikle ''arka sokak'' diye tabir edilen yerlerde kadınların birbirlerine olan şiddeti de yoğun ve elbette başka yerlerde. Şiddet gören tek taraf ''kadınlar'' olmadığı gibi, şiddet gösteren tek taraf da ''erkekler'' değil. Psikolojik olarak baktığın zaman kadınların birbirine şiddeti, anormal boyutlara varabiliyor. ''Adam'' olmak kavramının ''şiddet göstermeyen'' olarak

  • Hepsini Göster
  • Annen abla, doğru diyorsun.

 • erkek bebek emzirebilir mi

  2|2
  2|0
 • Kadın şiddeti yoktur insan şiddeti vardır. Kadınlar ve erkekler eşit olamaz çünkü duygularımız ve vücutlarımız arasında çok büyük farklar vardır. Dinlerde bile eşitlik yoktur şayet bir dine inanıyorsan. Görgü kurallarında da eşitlik yoktur. Eşit olan ne? Akıl kalıyor sanırım

  1|0
  0|0
  • Eşit olan hak. Hak konusunda ise duygular ve vücutlar söz konusu olmuyor. Eğer öyle olsaydı duygu konusunda çocuklar en fazla, güç konusunda en az hakka sahip olurlardı, ama gerçek ne? Her canlı eşit. Eşit ne demek? Hak yönünden, adalet, hukuk açısından eşit. Yani bir kadın tecavüz edildiğinde ''o da etek giymeseydi'' demek değil, ''isterse etek giyer ama senin tecavüz hakkın yok'' demek. ''Kadın ev işi yapar'' demek değil, ''Kadın da erkek de her işi yapabilir'' demek.

   Dindar olsaydım kadın erkek eşittir demezdim zaten. Görgü kuralları milletlerin ayağına bağ olan bir avuç saçmalık. ''Kadın... yapar ama erkek... yapmaz'' gibi saçma kurallar bütünü.

   Eşit olan haktır.

  • Hepsini Göster
  • Komik olan çok şey var

  • Sen öyle görebilirsin ama gerçek öyle değil.

 • Hangi iki insan birbirinin eşiti ki kadın erkek eşit olsun diye uğraşıyorsunuz

  3|0
  5|1
  • Bütün canlılar, canlılar arasındaki cinsiyetler eşittir.

  • Hepsini Göster
  • Bana göre de senin görüşlerin yanlış ben de anlatmaya çalışıyorum ama anlamıyorsun ayrıca da çok kabasın
   Seni kınıyorum

  • Ben seni biliyorum ya, keşke önceden deseydin. Sen ''kabasın'' ''kınıyorum'' diye kendini acındıran çocuk değil misin? Sen yorum yapma boşver.

 • Her naneyi çözdünüz, bir tek mıçınıza geçirdiğiniz taytların sizi mal gibi kullandırdığını çözemediniz. Hiç merak ettiniz mi neden her reklamda kadın var? Üstelik alımlı, açık saçık giyimli? Pazarlama taktikleri bunlar.. Oradaki deterjan firmasının amacı erkeklere kıyak geçmek değil aslında..

  0|0
  1|1
  • Erkeklere kıyak geçmek diyen kim, konu taytlara nereden geldi? Düzgün konuşup kafayı kullanarak yorum yapmayı öğrenin artık.

 • Saçmalamışsın.

  0|2
  2|2
  • Senin beynin bu zırvalarla dolduğu için böyle söylemen çok normal. Anlamadığın konuya yorum yapmamalısın belki de.

 • Saçmalık zaten okumadım gerekte duymadım, kömür madeninde ölen bir kadın veya şehit olan kadın asker göstersene?

  1|0
  2|0
  • Okumayarak ancak bu kadar ilgisiz bir yorum yapabilirdin zaten.

 • Esitsizlik yok aksine kadinlara karsi pozitif ayrimcilik var. İste bu yuzden maskulistim

  2|1
  3|0
  • Pozitif ayrımcılığa da karşıyız.

 • doğrusunu söylemek gerekirse ne kadın nede erkek eşittir güç kimdeyse digerini ezer hayatın hiç bir yerinde yokki iki cins arasında arıyoruz

  0|0
  0|0
  • Kadın erkek eşitliği GÜÇ üzerinden değil HAK üzerinden yapılıyor zaten. Güçlü güçsüzü ezer diye bir mantık yok. Eğer öyle olsaydı, okumamış bir adam, okumuş bir kadını maddi manevi ezebilirdi, ama gerçek aslında tam tersi.

  • Sen gücü fiziken anladın ama ben fiziken konuşmuyorum ama bu sadece iki cins arasında degil hem cins arasındada olur 3 arkadaş gezersin 2 si mutlaka kendini senden daha üstün 1 i 2 nizdenden üstün görür fırsatını bulunca her kes birbirini ezer bunu anlatmaya çalışıyorum

  • ''güç'' diyen sensin, tabii ki fiziksel anlarım. Benim arkadaşlıklarımda öyle şeyler olmuyor.

 • Eşitsizlik yok ve kimse de kendini üstün göremez

  1|1
  1|1
 • Kadınlar Bu Ülkede Erkekler Kadar Değer Görüyor. Görmelide Zaten...
  Ama Olay Zengin Fakir Arasındaki Uçuruma Gelmeli Artık.

  0|0
  7|0
  • Kadınlar, kesinlikle erkekler kadar değerli görülmüyor. Türkiye büyük şehirlerden oluşmuyor, unutma.

  • Hepsini Göster
  • Konuşmanın başından beri ''Türkiye, büyük şehirlerden ibaret DEĞİL'' diyorum. İstanbul'u mu baz alıyorsun, Ankara'yı mı, İzmir'i mi, Bursa'yı mı nereyi? 81 ilin geri kalan yarısından fazlasında kız çocukları tecavüze, tacize maruz kalıyor aileleri tarafından, töre cinayetlerine kurban gidiyor, 10 yaşındayken 80 yaşındaki adamla evlendiriliyor, o ölürse ''yabancıya gitmesin'' diye 70 yaşındaki kardeşiyle evlendiriliyor. Bir başka tarafla kuzeniyle evlendiriliyor, babası tecavüz ediyor, kardeşi taciz ediyor, annesi tarafından pazarlanıyor, eniştesi tarafından satılıyor en fazla 10 yaşında!

   Dünden beri söylüyorum artık sabah sabah sinirlerimi bozdunuz! Kimden bahsediyorsunuz kardeşim siz? Yan komşunuz Pelinsu'dan mı, okulunuzdaki Sudenaz'dan mı kimden KİMDEN KARDEŞİM? Büyük şehirler dışında kimse ''kızım oldu'' diye sevinmiyor, hatta öyle üzülüyor olmalılar ki erkek çocuk doğana kadar onlarca çocuk yapıyor. Çocuk erkek olmazsa eşlerini dövüyor. Köylerde erkekler kahvede otururken

  • Kadınlar tarla sürüyor, çay topluyor. Kimden bahsediyorsunuz siz? ŞU ÜLKEYİ İSTANBUL'DAN İBARET ZANNETMEYİN YETER! Engelliyorum seni, daha fazla tahammülüm yok.

 • Kadın erkek hiçbir zaman eşit olamazzzz...

  1|0
  10|2
 • Sen bir an önce sevgili yap ya da kendine ilgi gösteren bir erkek bul sevgisizlik sende erkeklere karşı öfke başlatmış ileri ki yıllarında hastalık derecesinde takıntılı bir insan olabilirsin... yolun başındasın.

  0|0
  1|1
  • Evliyim ve çocuğum var. Bence sen bu tavsiyeleri kendine ver.

  • Evden yıllardır çıkmamışsın, belli oluyor. Hava gitsin beynine.

 • Reklamlar ve diziler toplumdaki genel ortalamayı yansıtır. Kadın erkek birbirinin tamamlayıcısıdır.

  1|1
  0|0
  • Tamamlayıcı değil, ikisi de birbirinden farklı ve birbirine eşit bağımsız bireylerdir.

 • Bacım kusura bakma da b*kunu çıkarmışın. Böyle saçma sapan şeylere dikkat etmiyorum bile. Bulaşığı kadın yıkıyor reklamda demişsin. O genel bişeydir işte tr de ya da dünyada kaç erkek evde oturup ev işi yapıyor da kadınlar çalışıyor? Ya erkek çalışır ya da ikisi de çalışır. Feminist mi deniyordu size bilmiyorum da erkek düşmanı daha iyi olur

  0|2
  5|1
  • Üstte açıklamayı ''pentin'' isimli arkadaşıma yaptım, oradan okur anlamaya çalışırsın.

  • Hepsini Göster
  • İşte bir tane daha feminizm hakkında açıp bir kitapcık dahi okumadan cup diye atlayan bir insancık. Neden bir erkek bulaşık yıkamasın yani. Karizmanız mı çizilir? Tırnağınız mı kırılır? Manikürünüz mü bozulur? Ne olur? Zaten tüm işleri tek bir tarafın yüklenmesi çok saçma. Bir kadın çalışmak zorunda. Eğer çalışmıyorsada ev işi yapmak zorunda. Sonuçta eşi eve ekmek getiriyor o da bir zahmet tüm ev işlerini yapacak. Ama iki tarafta çalışıyorken hala kadının tüm ev işlerini sırtlanması saçmalık. Köle mi o? Paylaşılmalı işler. Ve genel olarak erkekler fiziksel olarak daha güçlü olduğu için erkekler daha iyi temizlik yapabilir. Mesela kadın süpüregeyi açarken erkek peşinden paspas yapabilir. Kadın yemeği yaparken erkek salatayı yapıp sofrayı kurabilir. Birisi bulaşıkları sabunlayıp birisi duralayabilir. ya da birisi makinaya dizip birisi bitince yerlerine koyabilir. Elinize yapışmaz. Ölmezsiniz. Erkekliğinize zarar vermez. Eşinizi önemsediğinizi ve modern bir türk erkeği olduğunuzu gösterirsin

  • Bu ülkede hiçbir erkek sırf erkek olduğu için öldürülmüyor... Ya sokak ortasında futbol için birbirlerini öldürüyor erkekler ya da askerde ölüyorlar (askeriye, savaş vs hep erkekler arasında. Oysa ülkemizde kadınlar sırf kadın oldukları için, kocasından boşanmak istedi diye, aşık oldu diye, biriyle yattı diye öldürülüyor. Yani sırf kadın olduğu için, bir kadın bunu nasıl yapar denerek ERKEKLER tarafından öldürülüyor... Kadın tarafından öldürülen kadınlar ya da erkekler istisnadır... Ben de bir erkeğim ama kör değilim. Haksızlık da edemem. Ülkemizde hala ataerki en üst seviyede.

 • sence hayat bir iyilik tireni mi? Hayır! eşitlik kötülük bunlar her zaman olucak özellikle türkyed e eşitlik demek 100 yıldan başlıyor :P ki sen bence yapmışsın adamlar boşver ellemeyek allah cezasını veriri felan diyolardır :) haklısın ama yapıcak bişey yok

  0|1
  0|0
  • Bilinçlendirebiliriz insanları farklı yollarla. Yine de teşekkürler :)

  • Hepsini Göster
  • Neyse senin Beyin almıyor demekk ki bir doktora görün bence!!!

  • Benim beynim almıyor değil, senin beynin verilen mesajlarla dolu olduğu için kabullenemiyorsun. Bir dakikada verdiğim bağlantıyı okumana imkan yok, demek ki okumaktan bile acizsin. Ben söyle birine zaten bir şey anlatamam.

Kızlar Ne Diyor 20

 • Bildigin zorlamissin. Kadina siddeti erkekler yapiyor. O da adam ol deniyor. Veya reklamlar demissin. Erkeklerin bizden fiziken guclu oldugu bir gercek neden kabul etmeyelim ki?

  Bence hakkini hak edene teslim etmek lazim. Kadinlarin daha iyi oldugu bin tane sey sayabiliriz. Bunlari nasil dogal olarak kabul ediyorsak erkeklerin iyi oldugu seyleri de edebilmeliyiz. Yani asiri ataerkil topluma ne kadar karsi isem asiri feminist hatta feminizmin halk dilindeki karsiligina da karsiyim.

  2|2
  4|0
  • Daha ilk cümlende saygısızlığını belli etmişsin (ki görüşlerinin bazılarını beğendiğim ve muhabbetim de olan birisin normalde) ama yine de karşılık vereyim.

   Bu araştırma konusu zaten bazı insanların dikkatini çekmiş olacak ki, ben bu yazıyı yazmadan önce onlarca yerde üzerinde durulmuş, haklarında yazılıp çizilmiş ve yüzde yüz olmasa da bir fikir birliğine varılmış.

   Nasıl ki dondurma reklamlarında, araba reklamlarında vb. kadınların ''cinsel obje'' olarak kullanıldığı yadsınamaz bir gerçek, aynı şekilde buradaki cinsiyet - meslek / yapılan iş arasındaki bağlantı da gerçek. Kadına şiddeti yapan sadece erkekler değil, özellikle ''arka sokak'' diye tabir edilen yerlerde kadınların birbirlerine olan şiddeti de yoğun ve elbette başka yerlerde. Şiddet gören tek taraf ''kadınlar'' olmadığı gibi, şiddet gösteren tek taraf da ''erkekler'' değil. Psikolojik olarak baktığın zaman kadınların birbirine şiddeti, anormal boyutlara varabiliyor. ''Adam'' olmak kavramının ''şiddet göstermeyen'' olarak

  • Hepsini Göster
  • Teşekkürler.

  • Sen olayı çok yanlış anlamışın önemli olan kadının ya da erkeğin neyi daha iyi yaptığı değil. Mesela erkeklerin kas gücü daha fazla, kadınlar bebek doğurup emzilerebiliyor... Feminzde mesela mantık şu "sen kadınsın elinin hamuruyla ne askerliği" lafına karşı çıkılır mesela. Neden bir erkek asker olabiliyorken neden bir kadın olamasın? Mesela eskiden sadece kadınlar hemşire olabiliyordu ama neden bir erkek hemişire olamasın? Her iki tarafında haklarını korur feminizm. Sen kalkıp fiziksel özellikleriyle savunmaya çalışmışsın. Ama saçmalamışsın

 • Kadının dibisin

  6|0
  4|1
  • Çok teşekkür ederim.

 • ÇOk ince düşünüyorsun bu kadar kafaya takma bence yorumlara baktım da sana karşı gelen düşüncelere çok sert çıkışmışsın ilk başta eleştirilere açık olmalısın herkes seninle aynı fikirde olmayabilir kadın erkek eşit olmak zorunda değil erkek ilk başta fiziksel bakımdan daha güçlü ayrıca erkekler kadınları korumalı çünkü kadınlar erkeklere göre daha duygusal ve güçsüz kadınla erkek eşit olmak zorunda değil

  1|2
  2|0
  • Bir kadının bu yorumu yapması ne acı. ''Erkekler kadınları korumalı'' yani ''Kadınlar korunmaya muhtaç'' cümlelerine tahammülüm yok.

 • Kimse kusura bakmasın ama bazı insanlar mal yemin ediyorum kadın-erkek eşitliği fiziksel eşitliğe dayanmaz anatomi göz ardı edilir. Kadın güçsüz, erkek bebek emzirebilir mi, kadınlar daha zeki, erkeklerin beyni daha büyük... gibi saçmalıklar kadın erkek eşitliğini red etmeniz için bir bahane değil çünkü feminizm bunu savunmuyor. Kamusal sosyal alanlarda en basitinden ailede hak eşitliği gibi temel konuları savunur. Mesela her canlı eşittir demek seni bir köpekten farksız yapar demek değildir. Senin yaşama, barınma, beslenme ihtiyacın varsa onunda vardır eşitsinizdir. Bir erkek asker olabiliyorsa bir kadında asker olabilir eşitlerdir. Bir kadın ev işi yapabiliyorsa erkekte yapabilir eşitlerdir. Feminizm nedir hayatında bir kere açıp okumamış insanlar kulaktan dolma şeyler yazmışlar. Feminizm bu yazının temeli zaten. Kadını üstün görmüyor, eşitliği savunuyor feminizm. Lütfen cahil cahil konuşmayın okuyupta gelin

  2|0
  0|1
  • Mesela yazıyı yazan kişinin dediği adam ol sloganı erkek ve adam farkını vurgulamak için yapılmıştı. Yoksa orkid reklamındaki kız gibi mantığıyla alakası yok. "Adam gibi yap şunu" gibi yanlış kalıplar toplumumuzda çok oturmuş fakat orada o anlatılmamış. Ama onun dışında ki fikirlerine özellikle temizlik reklamlarına katılıyorum her zaman televizyonlarda kadınlar ev hanımı imajı çiziliyor

  • Erkek ve adam arasında fark yok aslında, ya da fark var ama dişiyle kadın arasındaki farkla aynı. Şu şekilde; cinsiyetler dişi ve erkektir. Dişi olan İNSANA kadın, erkek olan İNSANA adam denir. ''Adam gibi ol'' lafı zaten cinsiyetçi bir laf ve tamamen yanlış, erkek egemenliğini savunan bir laf. Kadına şiddet konusunda ''adam ol'' lafının kullanılması ise iki kat daha fazla yanlış. Onun dışında dediklerinde haklısın.

 • Size katıldığımı ve çok yerinde bir bence yazdığınızı belirtmeden edemem. Kim ne derse desin her cümlenizde haklısınız bana göre. Size katılmayanların da ayakta uyutulduğunu ve ayakta uyutulmaktan haberi olmayan insanlar olduğunu düşünüyorum.

  5|0
  3|1
  • Çok teşekkür ederim.

 • Reklam biraz da cinsel çağrışım içeriyor olabilir..
  Adam olma konusuna gelince de bu toplumda yerleşmiş bir deyiş ama olmaması gerekirdi tabi. Ataerkil bir toplumda normal.. Bunu o afişle yaymamak gerekirdi tabi. Haklısın.
  Reklamdan sonraki düşüncene katılıyorum.
  Ve diğer düşüncelerine de katılıyorum..

  1|0
  0|1
 • Katılıyorum sana.

  1|1
  0|1
 • Bu sorunların tek 1 tane çözümü var. O da evli bir kadın kocasına "ev işlerini birlikte eşit şekilde yapıcaz yapmayacaksak bende yapmam" bunu demeli. Demezse hizmetci olmaya devam etmek zorunda.

  Ama ben bu sitede gördüm. Bütün kadınlar köle olmaktan memnun.

  3|0
  0|1
 • burada gördüğüm en muhteşem bence hiç şüphesiz. çok mutlu oldum bunları okuyunca ilk kez benimle aynı fikirde olan birini gördüm. ben , adam ol vb kız vermek almak vb ataerkil kelimeleri ağzıma bile almam. şimdi insanlara sorsan adam ol adam gibi yap kelimeleri ataerkillik içermeyen masum kelimelerdir ama hiçte öyle değil kadına hakaret ve küfürdür bunlar kadını aciz göstermekten aşağı göstermekten başka bir şey değil. çok Şükürki sende benimle aynı şeyleri düşünüyorsun. ve senden ricam lütfen bu bencenin devamını yaz. :)

  1|0
  1|1
  • Teşekkür ederim. Buradakilere laf anlatmak zaten yeterince zorken bir de ikinci bence yazar mıyım bilmiyorum... Bir de örnek eksikliği var, aklına gelenler olursa söyle yazarım yine de :)

  • Hepsini Göster
  • ohoo çok mesela kız alıp vermek kelimesi ama erkek alıp vermek olmaması ve kızın babasından istenmesi annesinin bir hiç sayılması. kız gibi derken küçümseme anlamının olması erkek gibi derken övmek anlamının olması. atasözleri ve deyimlerden emin ol 100 tane kadını aşağılayıp erkeği öven söz vardır abartmıyorum belkide 100 den fazla. kadınlar araba süremez ağır iş yapamaz şunu yapamaz bunu yapamaz diye küçümsenmesi. erkeğin geç saatlerde dışarıda olmasının normal olması ama kadının dışarıda olmasının normal görülmemesi. namusun sadece kadınlara ait bir şey olduğunun sanılması. daha neler neler var internette görmüştüm upuzun bir yazı vardı bu konu hakkında düşün ben sadece 20 bölümden 1 tanesini yazdım ancak.

  • Zahmet etmişsin ama ben bunları sormamıştım, sübliminal mesajları sormuştum :)

 • Şu an gülmekten yıkıldım :) :)
  Subliminal mesaj mı?
  Acaba bu yazı cidden size mi ait? Yoksa kapitalizm verdiği subliminal mesajların farkedilmesi sonucu şimdi kendi yaptığı reklam, dizi vs inkar yoluna geçip 'subliminal' mesaj mı var diyor?
  Ha ha cidden yaşınız kaç? Medya ile ilgili ne kadar araştırma yaptınız? Ataerkil düzen ne zaman ortaya çıktı? Olaya felsefik yaklaştınız mı? Size göre kadın-erkek eşitliği nasıl olmalı?
  Feminist ideolojiyi mi benimsediniz.(benceden bağımsız) Eğer öyle ise açıp biraz feminizm, siyonizm, kapitalizm ve bunların temeli kabala ve kadın hususunu öğrenir misiniz?
  Hanımefendi Avrupa, Amerika ve Türkiye'de birçok kanalın sahibi belirli ve az bir kesimdir... Reklam şirketleride bunlara bağlıdır...
  Zaten ataerkil toplum yapısını kabul etmeyen biri anaerkil toplum yapısını da kabul etmeyecek eşitlikten bahsediyorsa... Erkek evde oturup iş yapsın kadın çalışsın deniyorsa da anaerkil düzen savunulmuş olur...
  Önce siz eşitliği mi savunuyorsunuz buna karar verin :)
  Ayrıca subliminal mesaj neden verilir bunu da bir öğrenin... Genelde bu mesajlar toplum arasındaki ahlakı bozmak, insanların bilinçaltlarına çoğunlukla seks düşünmeyi , bol tüketimi ve çıkarcı bireyciliği itelemek vs için verilir...
  Reklamlarda kadınların aşağılandığı doğrudur... İşte böyle... Ve subliminal mesaj...
  Tıklayınız..
  onedio.com/.../alabildigine-seksist-ve-sebepsiz-kadin-cinselligi-iceren-reklamlar-451964
  Kısacası çok amaçsızca bir kuruntu durumu var.. Madem öyle buyrun ağır sanayide, inşaat işlerinde, çöp toplama işinde, fabrikada, mobilya vs işlerinde çalışın...
  Bir kere o ağır şeyleri taşımaya gücünüz yetmez... He toplumda herkes masabaşı çalışsın, hizmet sektörü gelişsin sanayicilik batsın...
  Kadın ve erkeğin özellikleri farklıdır, eşitlik 'entellektüel' bir kelimedir... Gerçekle bağıntısı nasıl olsun iki cins fiziksel ve beyinsel anlamda farklı,(-) ve (+) kutup birbirini çeker.
  Bu konularda çok araştırma yaptım yanlış olmuş konuya hakim değilsiniz..10 erkeğin içinde sanayide kaynak yapsanız babam, eşim kollasın diye ağlarsınız... Sizin ki laf...
  Subliminal mesaj budur.
  https://www.youtube.com/watch?v=5EBLhltanzEhttps://www.youtube.com/watch?v=vZBHfv1c7p8

  1|0
  7|1
  • Birincisi, araştırma yapmış olsaydın, ki külliyen yalan, ilişkilerde zıt değil aynı kutupların birbirini çektiğinin kanıtlanmış olduğunu bilirdin, ikincisi konuyu siyonizme bağlamışsın ve ''cinsellik = ahlahsızlık'' konusuna getirmişsin, burada ''başkaları adına utanmak'' nedir yaşadım senin adına.

   Son olarak, yorumlarını her yerde görüyorum. Anladığım kadarıyla sen mizojinist olmuşsun, bunda tabii ki her yerde paylaştığın ''kadınlar kapanmalı, açık kadınlar çok tehlikede, bütün kadınlar kapansın ki huzurlu olalım'' temalı saçma sapan video'ların etkisi olduğunu düşünüyorum. Demek oluyor ki, bazı sektörler amacına ulaşmış.

   Konunun yine ''kadınlar çarşaf giysin böylece ahlaklı olsunlar, erkekler de huzurlu olsun'' fecaatine geleceğini bildiğim için engelliyorum zira bunlara hiç tahammülüm yok. Çarşaf reklamını tahammülü olan birilerine yapabilirsin.

 • Bunları bilinç altına kazımak o kadar kolay olmuş ki bu bencenin altında bile ne dediklerini anlamamışlar. Türkiye'de az da olsa düşünebilen ve gerçekleri görebilen insanlar var ama onları burada göremezsin ne yazık ki. Bizim gibilerin daha baskın olması ve yeni jenerasyonlarda aynı durumum gerçekleşmesini engellemesi gerekiyor.

  2|0
  0|1
 • Çok haklısın canım. Kızların da sana karşı gelmesi bunun kanıtı zaten. Emeğine sağlık..

  6|0
  3|1
  • Farkında olmadan bilinçaltlarına gönderilen mesajları savunur hale gelmeleri gerçekten ilginç... Güzel yorumun için teşekkürler.

 • Mükemmel bence :)

  2|0
  0|1
 • ayrımcılık her zaman vardı ve türklerde değişmeyecek bu dedğin şeylerle zaten çocukların beyni yıkanıyo

  1|0
  0|0
 • yani kadın erkek eşit eşit eşit diye diye dilimizde tüy bitti

  1|1
  0|0
 • Nedir de Billur Bolu'nun konusunda degindigi yerleri isitip getirmissin. bir sonuncu yok sonuncu da sacma zaten.

  1|1
  0|0
  • İzlemedim, istersen burada paylaş hep beraber izleyelim. Ben buradaki konuları belli başlı araştırmalardan derledim, ''sonuncu yok'' derken de neyden bahsettiğini anlamadım.

  • Hepsini Göster
  • Ben tv de öyle bir dizi var demedim. Ama şu an is kadinlarinin gösterildiği diziler var. E bir de dizi izlemesek daha iyi. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Dizilere bakarsak duzeltilcek cok sey var. En iyisi takip etmemek. Bence iki tarafta oturmamali. Iki tarafta ailesi icin calismali. Ki bu devirde tek maasla gecip hayli zor. Umarim kadinlari alt tabaka, calisinca kotu yola düşer ayip bilmem ne görüşleri silinir hafizalardan. Ve tabi calistigi ortamlarda sirf kadin oldugundan tacize ugramaz.

  • Ben zaten evimde TV olmadığını belirttim ama ülkenin yarısından fazlası hayatını TV karşısında geçiriyor. Umarım.

 • kadın erkek hiçbir zaman eşit olamaz a*k

  0|1
  2|0
  • Sen kendini aşağı görmeye devam et. Ama diğer kadınların hakkına girme!

 • Dunya kaos yuvasidir esitlik ruyada bile gorulemez

  0|1
  0|0
 • Ben adam kelimesini ademoglu gibi unisex kullanıyorum rahatsız etmedi :D

  0|0
  0|0
  • Kadınlara da ''Adam gibi kadın'' mı diyorsun?

  • Hayır ama bayanlara sen ne bicim adamsin yia dedigim bile oluyor :D

 • Hiç katılmıyorum. Çok alakasız tespitler.

  1|2
  4|0
  • Sence öyle gelebilir, aksini bir bence'de yazabilirsin.

  • Hepsini Göster
  • Antitezin ve mantıklı açıklamaların yoksa zamanımı almamanı rica ediyorum.

  • Tamam.

Yükleniyor...