Kadın-Erkek Eşitsizliği ile İlgili Duyarlılık Kasmaya Devam mı?

Ne zaman bu konuya değinsem "Abartıyorsun!" "Feministlik yapma!" gibi tepkilerle karşılaşıyorum ancak ben feministlik yapmazsam kim yapacak? Bir kadın olarak halkın kullandığı dilin kadınları aşağılıyor olduğu gerçeğini ben önemsemezsem kim önemseyecek?

Kadın-erkek eşitsizliği ile duyar kasmaya devam mı?

Bu siteyi baz alarak konuşuyorum, kadın hakları ile ilgili her hafta onlarca yazı yazılıyor, soru soruluyor ve altında çeşitli tartışmalar çıkıyor. Ne yazık ki açık bir şekilde kadın düşmanlığı yapan çok fazla insan var ancak benim sorunum onlar değil, benim asıl sorunum bu konuyla ilgisi olan paylaşımların altında duyar kasıp başka bir zaman hiç çekinmeden kadınları aşağılayan küfürler kullanan, cinsiyetçi atasözlerini hayatına uyarlayan insanlardır.

Kadınlar çiçektir dedin, Özgecan'ın katilini kınadın ve bitti değil mi?

Hayatına kaldığın yerden devam edebilirsin artık!

Baba veya anne olmayı başardıysan kızını döverek eğit mesela, küçük yaşta gözünü korkuymazsan büyüyünce baş edemezsin, Allah korusun!

Oğluna da bunun ne kadar normal olduğunu öğret, kız kardeşini sırf kız olduğu için bu kadar sıkıyoruz de. Oğlun akşam eve geç geldiğinde "Aç mısın, yemek yedin mi?" sorusu ile karşılarken kızına sopayla giriş!

Kadınlar kim ki iş hayatında erkeğin önüne geçebilsin?

Kariyerinde iyi bir yere geldiyse kesin patronun metresidir o kadın, yoksa mümkün değil onca erkek dururken terfiyi alması, ne haddine?

Peki ya sen, üniversiteyi bitirene kadar öğrenimini devam ettirmiş ancak asla ve asla devamını düşünmemiş olan hemcinsim? Kendine nasıl yakıştırıyorsun daha iş hayatına girmeden koca arayışlarına başlamayı? Bu mu en az 16 yıl sürmüş olan çabanın sonucu?

Evlilik programı izlemeye ara verip haberleri izlerken gördüğün kadın cinayeti haberlerine yakınmayı biliyorsun da, neden değiştirmek için çaba harcamıyorsun? Mecliste ve iş hayatında bu kadar az kadın varken kadınların hayatının ülkeyi yönetenler için öncelikli değer taşımaması mı şaşırtıyor seni?

Aynı şeyin sizin başınıza geldiği varsayımını yapmadan insanlara saygı gösteremiyorsunuz diye söylüyorum, diyelim ki birgün kızınız oldu. Minicik elleri ve ayaklarıyla kucağınızda uyuyor, sizin için o asla büyümeyecek belki, her zaman o minik kız olarak kalacak peki ama ya dünyanın geri kalanı için?

Sadece düşün!

Kızın otobüs durağına doğru yürürken babası yaşında bir adamın sözlü tacizine uğrayacak belki.bBelki de otobüse bindikten sonra tanımadığı insanların kirli dokunuşlarına maruz kalacak, aynı otobüste kendisinden önceki son kişi indiğinde korkudan tir tir titreyecek!

Problemin temeli taciz korkusu değil, kadın hayatı boyunca kendisine "kaşar", "motor" kelimelerini sarfeden insanların her zaman daha fazlasını yapabileceği düşüncesi. Çünkü neden yapmasınlar ki?

Belki şu an aynılarını sen de yapıyorsun. Sırf sana yüz vermedi diye bir kıza küfür ediyor hatta adını çıkarıyorsun. Sırf seni terketti diye onu ölümle tehdit ediyorsun, sarhoş veya baygın bir kız gördüğün zaman bunu fırsat bilip değerlendiriyorsun, arkadaşın tecavüzle ilgili espri yapınca ona gülüyorsun...

İleride aynılarını kızına yapacak olan pisliklerden ne farkın var?

Elindeki klavyeyi bırakıp bu durumu düzeltmek adına GERÇEK bir şeyler yapıyor musun?


11|2
1715

En İyi Erkek Görüşü

 • Kadına özgürlük kelimesi bile gülümsetti beni şu an yasa ile gelse de bazı insanların dar görüşlü olması bile bu yasa deler geçer bazı şeylerin kendi bacımıza anamıza eşimize gelmesine gerek yok anlamak için kadın gibi düşünemezsin belki ama anlayamazsın kadınlara saygım yüksek benim en kötü kadın olsa bile sorgularım ben o aşamaya nasıl gelmiş bazen dayakçı bir baba üvey anne yüzünden ilgisizlik bile oralara sürüklüyor insanı çoğu hayat kadının acıklı öyküsü vardır diye biliyorum o yüzden :)

  Kadın baş üstünedir üslü lafları sevmem ben dostum kalben istemedikçe bir şeyi bazen istersen kitap bile yaz anlatamazsın şu an ki satırla sadece duygularımı hislerimi katarak yazıyorum o kadar eline sağlık güzel anlatmışsın :)

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Bu sitede kadın erkek farketmez hepsi aynı cidden. Özgecan, Cansel ve kadına şiddet hakkında 2 paragraf yazı yazan insanı 15 dk sonra kadınlar şöyledir, şunu yapanlar orospudur, yani o da etek giymeseymiş derken görebiliyoruz. Ataerkil sistem yüzünden hadi yine erkekleri anlayabilirim ama kadın kendisini bu kadar ezen bir şeye nasıl destek verebilir anlamıyorum. Destek yerine köstek olmalarına rağmen ama kadınlar için, kadınlara rağmen demeye devam. Umarım bir gün kızkardeşliği göstereceğiz.
  Bencen oldukça güzel olmuş, umarım devamını getirirsin.

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 14

 • Hah işte bak gerçekleri görmeye başlayan mantıklı kişilerden birisin..
  Beni burada birçok kişi "kadın düşmanı" zanneder.. Onların sandığının tam aksine ben "eşitliği" ve "adaleti" savunurum..
  Ama kızların çoğu bunu anlamıyorlar..
  Burada diğer erkeklerin "kadınlar çiçektir böcektir" şeklinde yaptıkları "yağcılıklar" daha çok hoşlarına gidiyor..
  Aynı adamlar iki gün sonra sevgililerine basar tokadı.. Ve emin ol ki kadınlar tarafından daha çok sevilirler..
  İşin enteresan yanı, ben (yani kadın düşmanı dedikleri ben) bana en büyük kazığı atan kıza bile bir tek fiske vurmamış biriyim..
  Yani işin özeti, kızlar her zaman olduğu gibi "güzel sözler + kötü muamele " seviyorlar.. Kadın hakları falan umurlarında değil..
  Dayak atan erkeğe aşık olmaya devam edecekler.. Ve o sözde çok savundukları kadın hakları hep lafta kalacak..
  Burada yine bir sürü saçma sapan kadın konuları açacaklar, ve yine yağcılar iyi olacak ben kötü olacağım..

  1|0
  0|0
  • Zaten öyle "kadınlar çiçektir" diyeni görünce arkalarına bakmadan kaçmaları lazım. Bu sözü söyleyen insan karşısındaki kadına insan olduğu için saygı duyduğundan değil daha aciz ya da onların deyimiyle narin (?) olduğunu düşündükleri için iyi davranıyor. Ters düştüklerinde de bu durum umurlarında olmuyor zaten dediğin gibi.

  • Senin gibi düşünen mantıklı kızların çoğalması dileğiyle..

 • Elinize sağlık. Doğru noktalara değinmişsiniz

  1|0
  0|0
 • Benim de söyleyecek birkaç cumlem var şimdi erkek ve kadin et ve kemikten oluşan nefes alan yemek içmek zorunda olan canlilardir eşitlik deyince herkes aynı şekilde yiyip icmeli aynı kalitede giyinmeli eşitlik budur benim nazarımda hiç bir anne babada bir evladını yok yatırırken diğerini ac yatirmaz ya da barinmasinda ve ya giyiminde ayrım yapmaz ancak gelelim sosyal hayata ben henüz baba olmadım inşallah olduğum zaman kizim olursa tabi ki eve erken gel giyimin açık olmayacak davranışlarına dikkat et diyeceğim benim kizim sırf erkek kardeşiyle sidik yaristirmak için eve geç gelecek peki benim kızımı bir sapik tecavüz ederse? Ya da biri gasp edip oldururse? Ben babası olarak kızımın başına gelen acı durumu nasıl kaldirabilirim benim kızımın hayatı kararıyor yemisim eşitliğini ha erkek cocugum olursa da tabiki istemem geç gelmesini oda tecavüze uğrayabilir gasp edilebilir ama erkek olarak fiziksel olarak daha güçlü bu Allahın verdiği birsey kimse inkar edemez bir nebze kendini koruyabilir ya s benim kizim evlilik öncesi bir cinsel iliski yaşarsa ben milletin yüzüne nasıl bakarım? Ben isterim ki oğlum olursa oda evlilik öncesi bir iliski yasamasin çünkü İnanan bir insanim ama Yaradan kızları böyle yaratmış yapacak birsey yok is hayatına gelelim is veren kimse çocuk doğuracak olan ayda 1 özel ve zor bir dönem geçirecek olan biri yerine ne çocuk doğuracak ne de regl olacak birini tercih etmesi is verenin özgür ve gayet demokratik bir hakkıdır eleştirilmesi bile kesinlikle yanlış ve sacma uzun lafin kısası ve iki cins eşit haklara ve imkanlara sahip olmalıdır ancak her iki cinste kendilerini bilip ne olup olacağını düşünüp öyle yasamalidir

  0|0
  0|0
  • Kızına yaptığın baskının aynısını oğluna da yap o zaman? Daha 1 hafta olmadı, dini bir vakıfta 45 erkek çocuğuna tecavüz edildi. Oğlunun tecavüze uğraması neden daha önemsiz geliyor sana?

   Ayrıca yaradan kızları böyle yaratmış ne demek, zina iki cinsiyete yasak?

  • Hepsini Göster
  • Kardeş idrak sıkıntın mı var? Oğlum da ilişki yaşamasın dedikten sonra "ama allah kızları böyle yaratmış" demişsin, bu ne demek oluyor?

   Ayrıca kızım oğlumla sidik yatıştırmak için geç gelirse tecavüze uğrar demişsin, kızın kadar oğlunda tecavüze uğrayabilir onun geç gelmesine neden izin veriyorsun? İslama bir şey dediğim yok, erkekler de hiç umulmadık anda tecavüze uğruyor diye o örneği verdik, okuma yazma öğren.

  • Ben oglumunda eve geç gelmesini istemem dedim ama evet hala lafının arkasındayım Allah Erkek cinsini Kız cinsinden fiziksel olarak daha güçlü yaratmış yalanmi? Tecavüze uğrar demedim uğrarsa dedim neden lafı istedigin yine çekmeye çalışıyorsun? Bir kiz ile erkek hastanede restoranda kamu kuruluşlarında aklina neresi gelirse eşit haklara sahip olmalı ama yaşam şekli ve tarzı pek tabi cinsiyetler arası ayrılır

 • Bunu yapan sadece erkek değil yalnız bayanlarda bunu yeri gelince çok güzel koz olarak kullanıyor ben nasıl genelevdeki kadını hepinizle bir tutmuyorsam sende tecavüz olayını felan tüm erkeklere yapıştıramazsın... Şimdi bazı kadınlar var sosyeteye 1 gün girin anlarsınız kadın kendi benliğini unutmuş ve sadece vucudu ve makyajından bahsediyor oturup birşey konuşamıyorsun... Kusura bakmada ben bu tür amip tek hücreli kadınlarla eşit değilim...

  0|0
  0|0
  • Seks işçisi ile tecavüzcüyü aynı şeylermiş gibi kıyaslaman çok çirkindi.

  • Bence çirkin olan insanlar neyse genelleme yapmazsan bende sana katılıyorum bir nebzede olsa..

 • Çok önemli bir konuya değinmişsin

  1|0
  0|0
 • Kadın ve v erkek eşit değildir.
  Kadının üstün vasıfları vardır, bazı konularda erkekten. Yine erkeğin üstün yönleri vardır, bazı meselelerde, kadından. Bu eşitlik ifadesi, modern modern zamanlardaki kapitalist düzenin palavralarindandir. Kadın edepli olursa, erkek de merhametli olursa ve her iki cins de hadlerini bilirse, insanlar kavgasiz gürültüsüz geçinip gider...

  0|0
  0|0
  • Yahu örnek veriyorum, sırf erkekler genel olarak fiziksel açıdan daha üstün diye neden kadınlara boksör olma fırsatı verilmesin? Hemşirelik kadınların ağırlıkta olduğu bir sektör diye neden erkeklere hemşire olma fırsatı verilmesin?

  • Hepsini Göster
  • Tabi. Hep öyle dersiniz.

  • Edepsiz ve haddini bilmeyen kadını sevmem. Egonu git ötede tatmin et.

 • Eşit değildir. Eşit olmayacaktır. Eşit olmamalıdır.

  0|0
  0|0
  • Her alanda ayrı ayrı senden daha üstün kadınlar var. Kabul et veya etme.

  • Hepsini Göster
  • İstisna değiller. Kadın ve erkek arasındaki farkları ortaya çıkaran şey cinsiyet rolleridir, insan doğası değil. Cinsiyet rollerini aşınca cinsiyetler arasında neredeyse hiç fark kalmayacak.

  • İstisnalar.

 • emeklerine sağlık demek isterdim ama demiyecem de demiyecem hadı iyi iyi fena değil

  1|0
  0|0
 • Böreği ben yapiyim sen sakin ol kanka oldu mu 😂

  0|0
  0|0
 • Siteyi baz almissin kizlar seviyorum diye dayakta yiyo kufurde yiyo altinada yatiyoyada. Zorla sonra esitlik istiyonuz once beyin calistirip o erkekleri sepetlemesini bilin

  0|0
  0|0
  • O kızları öyle ezik hale getiren ataerkil sistem zaten? Hayatları boyunca erkeklere sesini çıkartamazsın mesajı alarak büyüyorlar.

  • Hepsini Göster
  • Yav sen nereden biliyorsun ruh sağlıklarını psikiyatrist misin?

  • Sende bozuk oldugunu bilemezsin hep saf dolu

 • Kadına özgürlük verildi
  O pohunu çıkardı...

  0|0
  0|0
  • Henüz verilmedi.

  • Hepsini Göster
  • Tamam sen gör. Ben gerçek dünyayı tercih ediyorum.

  • düşün düşün zamanı gelince bir gün idrak edersin

 • Emeğine Sağlık

  1|0
  0|0
 • Sadece konuşmakla bir şey yapmış olmuyoruz.
  Haklısın elimizde ki klavyeyi bırakıp bir şey yapmamız gerekiyor.

  1|0
  0|0
 • çok güzel paylaşım beğendim

  1|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 16

 • Duyarlılık hep kasılır Türkiye"de bir kadın ses getirecek şekilde öldürüldü ise sadece ertesi 3 gün.
  Sonra en başta sevgili bakanlarımız çıkarlar ve derler ki;
  *Kadın annelikte kariyer yapsın.
  *Kadınlar çalışıyor diye işsizlik artıyor.
  *Kadınlar okuyor diye boşanmalar artıyor.
  Yav he canım canım..

  Güzel bence, eline sağlık.

  1|0
  0|0
 • Sadece sanak duyarlılık işte..
  Burada kadın hakları vs. Yazıları hiç dikkatimi çekmemiş ve okumamıştım çünkü bir içtenlik göremiyordum fakat senin yazın orjinal ve samimi olmuş çok beğendim. Kesinlikle haklısın.

  1|0
  0|0
 • İnsanlar gereksiz bir ton laf etmiş. Eline sağlık kardeş bu da senin görüşün saygı duyarım diyen bir allahın kulu yok. Haa kulluk demişken gerçekten yaratıcısına iman edenler zaten kadına saygı gösterir , hürmet eder ve hakettiği konumda olmasına sevinir. Bunu da eklemek istedim . Geri kalanı falan filan

  1|0
  0|0
 • Başörtümü savururum haklarımı savunurum diyen kızlar yıllarca okullara alınmazken yoktu bu feminizm.

  2|1
  0|0
  • Evet akıllı telefon da yoktu mesela daha sayalım mı?

  • Hepsini Göster
  • Sadece başörtüsü takmak için. Kadın-erkek eşitliği umurlarında değildi, hatta istedikleri şey pozitif ayrımcılıktı. O dönemin tek mağduru kadınlar değil, dini kıyafet erkeklere de yasaktı. Feminizm pozitif ayrımcılığı desteklemez.

  • Pozitif ayrımcılık onlar üzerinden uygulanıyordu. Dini kıyafet le alakası yok. Neyse kafan bedava sanırım güle güle kullan.

 • Güzel olmuş

  1|0
  0|0
 • Emeğinize sağlık

  1|0
  0|0
 • Gerçek birseyler için ugrassinlar

  Boss laflar karın doyurmuyor

  1|0
  0|0
 • Güzel olmuş

  2|0
  0|0
 • Yazın çok güzel, gizli olman kötü... Şöyle mantıklı şeyleri yazan insanların gizli olmasına çok üzülüyorum. Aptal insanlar aptal yorumlarını açık açık dile getirebiliyorken özellikle.

  1|0
  0|0
 • ne de güzel olmuş.

  1|0
  0|0
 • Elinize sağlık. Doğru noktalara değinmişsiniz

  1|0
  0|0
 • Gercekten cok onemli bir konu insanlar bilinclenmeli

  1|0
  0|0
 • Feministliğiniz batsın, işin suyunu çıkarmadan edemiyorsunuz!

  0|0
  0|0
  • Umursamaz olmaya devam et. Kadın olduğun için hayatın boyunca ezileceksin ve olur da bir gün tecavüze uğrarsan, kadın düşmanı hakimler tecavüzcüye indirim vermek için bahane ararken adliyeye seni savunmak için gelenler feministler olacak.

 • Üniversite okuduktan sonra çalışmamayı bir tercih olarak gören ve kendini geliştirmeye devam eden bilinçli insanlara bir sözüm yok, kendi tercihleridir. Fakat bu ezberci sistemimizde klasik 'okumayan adam değildir' tabusu yüzünden senelerce bunu neden yaptığını bile bilmeden, inekliği uğruna canını dişine takıp çalışan sonra da boşluğa düşen "Ben zaten kimim ki? Bunları neden yaptım?" buhranlarına girip koca arayan tiplere ben de hastayım. Bu arada ilk defa objektif yaklaşılmış, nefret içermeyen ve dolu dolu bir Kadın Hakları Bence'si olmuş. Gerçekten çok beğendim, ellerine sağlık. Helal olsun.

  1|0
  0|0
 • Elinize sağlık. Doğru noktalara değinmişsiniz

  1|0
  0|0
 • Evet çok haklısın ama işte beyin olmayanlar anlamıyor emeğine sağlık

  1|0
  0|0
Yükleniyor...