İslam Dini İlimlerinden Kurban

İlk bemcemi ilgi ve bilgi alanım olan İslam dini ilimlerinden Kurban üzerine yazayım.

İslam dininin iki bayramından birisi olan Kurban bayramı geliyor. Evine kolay kolay et girmeyen, yoksul kesimin de fayda göreceği, müslüman kişilerin yardımlaşma, hediyeleşme ve akraba ziyaretlerinin gerçekleşeceği daha önemlisi Allah teâla nın zenginler için emrettiği kurban ibadetinin yapılacağı bu gün herkes için mutlu ve huzurlu geçmesini dilerim.

Kurban bayramı...


Şimdi birileri çıkıp bu bayramda hayvan severliği ne kapılıp "hayvanları keserek bayram mı olur." diyecektir. Ülkemizde ve dünyada günde milyonlarca kasaplık için hayvan kesilirken sesi çıkmayan hayvan sevdalıları, nedense islamin emrettiği kurban bayramı için boş yere gürültü çıkarıyor.
Bu hayvanları kesmekten dolayı değil Allah teâla nın emrettiği bir emri yerine getirmekten yoksulları sevindirmekten dolayı yapilan bir bayramdır.

Bu gün de kesilen hayvanlar diğer günlerde kasapların kestiği hayvanlara eş değer olsa da bu hayvanlar kurban niyetiyle kesildiği için ikisinin değeri asla aynı olmayacaktır. Ne insanların yediği et, nede kesilen hayvanlar aynı değerde değildir.

Yapılacak en güzel şey Allah a ve rasûlüne itaat edenler için ve maddi gücü yetenler için bu günde bütçesine göre kurban alıp ailesiyle beraber kesip paylaşması gereken kişilerle paylaşıp akraba ziyaretleri yapmasıdır.

Rabbim yapmış ve yapacağınız ibadetleri kabul eylesin.
Âmiin.

Not: Kurbanla ilgili sorusu olanlar sorabilirler.


0|0
12

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 2

 • Bu günde kesilen hayvan, diğer günlerde kesilen hayvanlara eşdeğer diye güzel bir yalan söylemişsin ama yemezler.

  Bununla beraber bu günde kesilen hayvan sayısı çok fazla olduğu için hayvan popülasyonunda birden düşme oluyor ve bu da sıkıntı yaratıyor. 1.5 milyarlık islam dünyasının 4te 1 inin kurban kestiğini düşünsenize, ne kadar çok hayvan kesiliyor.

  Bunun haricinde hayvana acı çektirerek kesenler, hayvana nasıl davranması gerektiğini bilmeyenler de cabası. Hayvanlar kaçarken arkadan bileklerine bıçak atan müslümanları daha göreli çok olmadı. Ayrıca hayvanı keserken kendini yaralayan da epey bir insan var.

  Herşeyden geçtim, kurban adı altında kesip sabah akşam günde 3 öğün et yiyen tipler de mevcut. Bu hem sizin dininizin gerekliliklerine hem de sağlıklı yaşam için uygun değil.

  0|0
  0|0
  • Benim dinim kurban keserken yapılması ve yapılmaması gereken kuralları dahi saymıştır.

   Hayvana eziyet etmemek, onun gözleri önünde bıçak bileglememek, bu kurallar içindedir.
   Birilerinin yaptığı yanlış yüzünden diğerlerini yargılamak doğru değil.

   Kurban günleri kesimin çok olması ayni gün içinde kasapların kestiği hayvan kadar olmaz fakat kurban kesenler kasaplardan bir süre et almayacağı için bu kasaplari et kesimini daha uzun surede etkileyecek günlerce et kesimi duracaktır bunu hesaplamayı unutmuşsunuz.

   Ne olursa olsun bu bir ibadettir ve bu niyetle yapılması gerekir.
   Zaten bir kişi kurban günlerinde et niyetine bir hayvan kesmiş olsa onun kestiği hayvan kurban değil etlik bir hayvan grubuna girer

 • Ben şahsen çok severim islami yönünden et yönünden :P

  0|0
  0|0
Yükleniyor...