Bir Gurbetçinin Kaleminden.

Dedem 1970 yılların başlarında köyünden ailesini arkada bırakıp çalışmak için Avrupa küçük ülkelerinden Danimarka'ya gitmiş. Arkasında eşini ve 7 çocuğunu bırakarak. Arkalarında ne hüzünler bırakmışlar. 5 sene hiç gelmeden çalışıp para kazanarak ailesini çalışmak için yanına getirmiş. Amcam hariç 6 çocuğunu getirebilmiş.

Gurbetci olmak.

Geldiklerinde burada kalma gibi bir niyetleri olmayan gurbetçiler para kazanıp köylerine geri dönmek istiyorlardı. Çektikleri hasretlikler ve köylerindeki yoksuluklardan dolayı gönderilen paralar kardeşleri ekonomi olarak yardımcı ola bilmişler. Ama malesef hiç bir zaman kendileri vatanlarına köylerine dönemedi.

Umarım memletini toprağında huzur içinde yatıyorsun canım dedim. Ne umutlar gelmişlerdi buraya ne hayalleri vardı yarıda kaldı.

1992 yıllında danimarka da hayata gözlerimi açtım. Hayatımın boyunca burada yaşatım. Türkiye de hiç yaşamadım bazileri için belki garip geliryordur ama hayat hiç kimseye hasret duymadığım kadar vatanıma hasret duyuyorum. Hiç yaşamadım ülkemde doyasıya havasını içime çekemedim. Ezanı sesine hasret kaldık. Ay yıldızlı Bayrağın Gölgesinde yaşamadım Gururla Sizler gibi Andımızı okuyamadım yaşıtlarımla birlikte ve ülkemde şimdi okunmadığı için üzülüyorum.

Her yaz Baba gittecez demi bu yaz diye sormak nedir biliyormusunuz. Maddi durumdan dolayı 5 yaz memleketime gidemedim onu ardından bir 7 yıl daha gidemedim çocukluğumda vatana duygudum hasret anlatırkan bile nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum. akrabalarımı dedemi anneannemi teyzemi amcami kuzenlerimi bu yazda göremiyeceksiniz demek nedir ki. Ben daha anneannemi ve dedemi tanıyamadam toprağa vermek. hep içimde kalacak onların sevgisinden mahruz kalmak.

Allah şükür bizler büyürken maddi durumuz düzeldi. Her yaz gidebiliyorum her yaz olmasa da iki sene de bir.

Billetleri aldığımız günde birlikte gün saymaya başlarız. Bugün 23 yaşındayım, halen yapıyorum bunu :)
Türkiye'de pasaport kontrolünden geçerken bazı polislerimiz kibirli olsa da gülümseyerek canları sağolsun diyorum. Biz onları çok seviyoruz. Hele ki bu günlerde Aziz Türk Polislerine ve Aziz Türk askerine yapılan hain saldırıların olduğu günlerde yaşanan acıları 1000lerce kilometre ötede kendi evimizde yaşıyoruz. Allah pkk ya yardım ve yataklık yapan kim varsa kahhar ismiyle Kahr eylesin.

Benim güzel Memleketim, vatanım her köşesi Cennet olsa da. Herkesin memleketi kendine özeldir. Hani derler ya güller diyarı diye bana göre de öyle gül kokulu memleketim. Geldim mi sahil köşelerinde tatilini tadını çıkarmak yana değilim. İnsanların içine karışmayı seviyorum. Hatta 5 dakikalık da olsa köşesindeki çocuktan gence abla teyze amcayla muhabbet etmeyi seviyorum. Belki bu şekilde vatanıma duyduğum hasreti vatanımın güzel insanları ile birlikte gidermeyi seviyorum.

Genelde esnafçı Abiler çabuk anlıyorlar gurbetçi olduğumuzu. Ve tabi onlar meraktan sorular Avrupanın hangi ülkesinden oldumuzu. Beni en çok üzen şey Amcaların kızım siz Almancımısınız demesi oluyor. Bizler Almancı değiliz, Bizler Türküz.

Genelde çok komik sorular soruluyor çoğu zaman da küçükler tarafından Abla sen domuz eti yemisindir tadı nasıl diyenler dahi var:)

Genelde gurbetçilerin geneli köylülerdir. :) Köye gitmeden bence Türkiye gelmiş olunmuyor :) Gazi Mustafa kemal Atatürkün de söylediği gibi “Köylü milletin efendisidir!” Ben de Bir yörük Türkü olarak Umarım Üniversiteyi bitirince Memletime dönmek nasip olur.

Bu acı günde Aziz Türk Milletini başı sağolsun. Allah askerimize polisimize kurşun sıkanları kahkar ismiye kahr eylesin. Ülkemize ve Milletimize Zeval vermesin. Düşmanlarımız unutmasın Bizler belki Türkiye de yaşamıyoruz Ama 1 canımız var oda vatanımıza Milletimize Feda olsun.

Unutmayın Bizler Kürşadin Bizler Atilla ni Bizler Fatihin Bizler Varya Mustafa Kemal Atatürk Askerleriyiz Bizim Allahtan başka kimseden Korkumuz yok. ! Türk Milleti Var olsun ALLAH birliğimiz boşmaya çalışanlara fırsat vermesin.

Eğer Türkçemde Hata varsa afedersiniz, Türkçe ders görmedim .


0|0
12

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 2

 • Maşallah Türkçen çok güzel hata yok :) İnşallah vatan hasreti en yakın zamanda biter, toprağını vatanını yurdunu atanı unutmaman ne kadar güzel, ama maalesef bir kısım gençlik ne yurdunu ne memleketini bilmiyor :( doğru düzgün Türkçe bile konuşamıyor. Ama sen gayet güzel hem Türkçe konuşuyorsun ve hemde vatanını yurdunu unutmamış, özlemle, hasretle umutla hayal ediyorsun dönmeyi istiyorsun.
  Esasında Avrupada yaşayan Türkler bütün maddi birikimlerini de alarak yurda dönseler, bizim hem ekenomimiz ayağa kalkar hem de Avrupa ekenomik yönden bayağı bir zor durumda kalır.
  Sen oarada en güzel bir şekilde gözlemlemişsindir zaten, maalesef yeni nesil ne dinini biliyor ne de kültürünü Avrupalılara göre oralı değil bize göre (kendimi kast etmiyorum genel olarak) Türk değil :( ne kadar acı bir durum...

  2|0
  0|0
  • Bu güzel yorumunuz icin cok tsk ederim:) Genelde cogu gurbetciler özumuzu yitirmekten korkariz o yüzden hem dinimize hemde irkimiza cok bagliyiz. burada aileninde cok büyük bir payi var babam bizler Türklük bilincle yetistirmeye calisti ve bugun türkluk bilincini farkindayim. Din bence cok önemli bir nokta burada cunku biz türkler diger muslumanlar göre cok farkliyiz bunda tabi kulturumuzden gelen geleneklerden öturu. Evet sahsen ben bunu farkina vardim mayis ayinda istanbuldayim. avrupadan farki kalmamis hatada o konuda biraz burayi gecmis diye düsunuyorum. :) Ben hep bunu farkindayim ve asla kendi kulturumden kopmak istemiyorum. Zaten Hüseyin Nihal atsiz dedigi gibi biz avrupali felan degiliz buz gibi asyaliyiz ve hepsinden üstun Türküz. Umarim bir gün sizinde dediginiz gibi Türkler yurtlarina dönmek nasip olur. ve dediginiz gibi daha güclu bir ekonomi yarata biliriz. :)

 • ayrılık iyidir

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 1

 • Bencene bayıldım...
  Tabi duygulandım da. Umarım Türkiye'de ölene kadar kalırsın, burada yaşayıp bu kadar temiz ve güzel düşüncelerinle bir sürü insana dost olur ve birçok kişiyi aydınlatırsın...
  Milli değerlerine sahip çıkman çok güzel...
  Ayrıca Türklerede 'Almancı mısın' diye sorulması çok kötü.. Hele ki onları çok zengin görüp bir ürünü iki misli satmaya çalışan esnaflar çok insafsız
  Ama yurdum insanı işte hiç ülkenin beli doğrulmadı ki ondan...
  Herşeye rağmen tebrik ederim hem yazıdan dolayı hem de ülkemize sevgi dolu olduğun için...
  Kendine iyi bak <3

  0|0
  0|0
Yükleniyor...