Anadolu'nun Gözde Hayvanı Katırlar

Dişi at ve erkek eşşeğin çarpık ilişkileri sonucu olan şeklinde dalga geçilirler ama normalde bilinçli yapılan bir bağın sonucudur katırlar.

Anadolunun gözde hayvanı katırlar,neden bilinmemekte?

Anadolu'da savaş zamanlarında olsun, çok daha eski medeniyetlerde dahi katırların kullanıldığı bilinmekte.

Katır, yapı olarak ata benzer ama yüzü eşşeği andırır, melez bir tür oldukları için bu hayvanlar doğuramazlar. Doğum yapmadıkları için bünyede ve metabolizmada kayıp yaşanmaz. Bu da güçlü olmaları sağlar.

Ülkemizde yıllarca çifçilerimizin en sadık ,en akıllı yardımcıları olmuş,muharabelerde olsun engebeli dağlık arazilerde olsun kullanılan en sadık canlı türü.

Katır babası eşşek kadar inatçı bir hayvan değildir, kullanıcısına eziyet etmez tam tersine refleksleri sayesinde binicisinin güvenliğini sağladığı bilinmekte.

(üstteki hakkında pek bilgim yok)

Eşekler inatçı, katırlar sadık, atlar da naif hayvanlardandır. En üçlemede güçlü at Marshall cinsi 2.ci sırasıyıda katır almakta.

Eşekler kadar olmasa da katırlar rahatına pek düşkün olurlarmış

(yavru katırlar)

Eskiden engebeli arazide yol yapılacak rotayı üzerinden bir katır yürüterek belirlerlermiş zira bu hayvan sıfır çizgi denilen sağa sola eğimin sıfır olduğu sathı ölçüm yapmışçasına hassas bir şekilde bulup seçermiş kendine yol olarak.

(Jeep willyslerde dayanıklı oldukları için katır denmekteymiş)

Her hayvan silah sesinden, patlama sesinden korkar, fakat katırlar refleksleri gereği intihar ederlermiş. Ağrı yöremizde böyle biliniyor fakat gene de kaçakçılıkta kullanılıyor bu hayvanlar. Vefalı hayvanlar olsa da, vefasız bir hayvan tarafından yıllarca kullanılıyorlar.

Maks. 200 kgya kadar yük taşıyabilmeleri yüzünden özellikle doğu sınırlarımızda çokça kullanılmakta. Bu kaçakcı arkadaşlarımız eşekleri mayına sürerlermiş, eşek olmayınca katırları mayına sürerlermiş.

Kaçakçıların kendi canları çok kıymetliya TSK' ya da pkk silahlı sarmalarına karşılık önce katırlarını yollarlarmış. Gariplerim sadık oldukları için ölürlermiş katledilirlermiş. Ama bu günümüzde bilinmiyor, bilinmezliğe gitmekte.


0|0
13

En İyi Kız Görüşü

 • ^Melez bir tür oldukları için bu hayvanlar doğuramazlar. ^
  Demişsin fakat katırlar bır tür olarak kabul edilmez. Tür denilebilmesi için doğurgan olmalıdır. Teşekkürler 😄

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 2

 • Paylaşım için teşekkürler katır eşekten konforlu kalçasını fazla savurmuyo ve ısırma huyu olan katır görmedim çok güzel hayvanlar

  0|0
  0|0
 • Güzel

  0|0
  0|0
Yükleniyor...