Türkiye'nin En İyi Sesleri

1- Kıraç ;

17 Haziran 1972 Kahramanmaraş doğumlu bestekar ve müzisyen olan sanatçı yaptığı albümleri ve film dizi müzikleri ile son 10 yılın en başarılı sanatçısıdır. Ayrıca sesinin kalitesi iyi bir aile hayatı olan sanatçı nın eşi Ayşe Şule Bilgiç ise Pepe, Pisi,Ayas gibi çocukların ve ailelerin severek izlediği Türk yapımı gurur kaynağımız olan projeleri gerçekleştirmiştir.

2- Sezen Aksu;

13 Temmuz 1954'te Denizli Sarayköy'de dünyaya gelen sanatçı İlk 45'liğini çıkardığı 1975 yılından bu yana yorumladığı eserlerin hemen hemen tamamı kendisine ait olduğu için, ülkemizin en değerli sanatçılarındandır. Türkiye Ermenisi müzisyen ve besteci olan Arto Tunçboyacıyan'ın ağabeyi olan besteci Onno Tunç ve söz yazarı Aysel Gürel in Sezen Aksunun müzik yaşamındaki başarısında büyük pay sahibi olduğunu söylebiliriz.


3- Barış Manço;

2 Ocak 1943 İstanbul doğumlu olan sanatçı Türk kültür ve geleneklerini müziğiyle yoğurarak ülkemizin son 75 yılında adını tüm insanların kalbine kazımayı başarmıştır. 7 den 77 adlı programı ile çocukların sevgisini barış abiliği ile kazanmış onların eğitimlerine büyük katkılar sağlamıştır.Barış Manço 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Unvanı'na layık görülmüştür. Kültürü, uzun saçları ,bıyıkları ile olsun giydiği kıyafetleri ve takıları ile döneminin çok ilerisinde yaşayan biri olarak her kısımdan insanların gerçek saf temiz sevgisini kimseye kötü bir söz söylemeden efendiliğiyle kazanmıştır. 31 Ocak 1999 gece saat 23:30 civarında İstanbul'un Moda semtindeki evinde kalp krizi geçirdi ve kaldırıldığı Siyami Ersek Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi Hastanesi'nde aynı gece saat 01:30'da vefat etmiştir.


Beş dili ana dili gibi konuşan, İngilizce Almanca İspanyolca ve Fransızca bilmenin yanı sıra Japonca da konuşabilen, bunun yanında Arapça, Hollandaca, İspanyolca ve İtalyanca aracılığıyla da derdini anlatabilen Asıl ismi Mehmet Barış Manço olan sanatçı 2 Ocak 1943 yılında Üsküdar'da dünyaya gelmiştir. 1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan "7'den 77'ye" adlı televizyon programı, 1998 yılının Haziran ayında 378. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekoru kırdı. “Ekvatordan Kutuplara” isimli programında ekibiyle birlikte beş kıtada 100’den fazla değişik yöreye giderek dünya etrafında yaklaşık 13 tur atmıştır.


4- Zeki Müren;

6 Aralık 1931 de Bursa da dünyaya gelen Türk Sanat Müziğinin son 100 yılda ki en iyi sanatçısıdır. 1950’de sınavla İstanbul radyosu’na giren sanatçı 1951 de İstanbul radyosunda canlı olarak yayımlanan bir programda verdiği ilk radyo konseriyle sanat dünyasına adımını atmıştır. Zeki Müren sanat hayatı boyunca 600’ü aşkın plak ve kaset doldurmayı başarmıştır. 1955’te “Manolyam” adlı şarkısıyla Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü’nü kazanan sanatçı sesiyle ve kibar düzgün diksiyonu Türkçe hitabet yeteneğiyle insanların kalbinde silinmez bir yer edinmiştir. Yaşadığı dönem itibari ile feminen giyim tarzı yaşayışı toplum tarafından hoş görülen sevilen sayılan bir sanatçı olarak 4 Eylül 1996 Çarşamba günü, TRT İzmir Televizyonu’nda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini ebediyen kapamıştır.


5- İlhan İrem;

1 Nisan 1955 yılında Bursa da dünyaya gelen Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı, şair ve yazardır. 1970 yılında mensubu olduğu Meltemler Orkestrasının, Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması'nda Marmara bölgesi birinciliği kazanmasıyla müzik yaşamı hız kazanmıştır. Türk müzik dünyasının 1970 ve 1980 arasında romantik çocuğu ünvanını hak etmiştir. Sanatçının yaptığı albümler ve plaklarlTürk sinemasını da renklendirmeyi başarmıştır. Birçok aşk filmine şarkıları damga vuran İrem 6 kez altın plak ödülünü kazanmıştır.


6- Cem Karaca;

5 Nisan 1945’de Ìstanbul’da dünyaya gelen türk asıllı olmayan Türk pop ve rock sanatçısıdır. Profesyonel müzik hayatının ilk donemlerinde Rock n Roll tarzı çalışmalaryla bilinen Cem Karaca 1963 senesine doğru “Dinamitler” adı altında arkadaşları ile kurduğu grupla sahne almaya başlayan sanatçı 1964 yılında “Cem Karaca – Jaguarlar” grubunu kurdu. 1967 – 1969 yılları arasında Apaslar grubu, Hürriyet gazetesinin düzenlediği altın mikrofon yarışmasında ikinci olarak büyük bir başarıya imza attı. Dadaloğlu çalışmasıyla büyük başarı elde etmiştir. 1997 yılında Ağır Roman’ ın film müziği “Resimdeki Gozyaşları” Cem Karaca’yı yeniden ülkede popular yapmıştır. 2004 yılında Mahsun Kırmızıgül ün Sarı sarı Albümündeki '' yalan oldu bir gün yalan yaşadığım aşkım sevdam Yaradandır Baki kalan hayat ne garip'' hayat Ne Garip adlı parçaya düet yaptıktan bir süre sonra rahatsızlanmıştır. Sanatçı 8 Şubat 2004 tarihinde, solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle hayata gozlerini yumdu.


7- Neşat Ertaş;

1938 ylında Kırşerin Çiçekdağında dünyaya gelen söz yzaraı besteci ve halk şairi olan sanatçı yaşamında fakirlik ve yokluk görerek kendi sesi ve güçlü sözleriyle sözylediği Bozlak Türküleriyle Türk Halk Müziği ne birçok değerli eser kazandırmıştır. Sanatçı 25 Eylül 2012 tarihinde İzmir'de tedavi gördüğü hastanede ileri evrede prostat kanseri nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Unesco Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan ulusal envanterlerden Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanterine alınarak yaşayan insan hazinesi kabul edilen Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görülmüş, bağlamadaki tavrı ve Türküleri konservatuarlarda ders olarak okutulmuştur. Hayatı ve eserleri Doç. Dr. Erol Parlak tarafından iki ciltlik bir kitap halinde yayımlanmıştır.


8- Ayten Aplman;

10 Ekim 1929 yılında İstanbul da dünyaya gelen Türk pop ve caz müziği sanatçısıdır. Türk Popu'nun öncülerinden biri olan sanatçı Türk Popu'nun temelini atan, yolunu açanların en önemlilerindendir.

Sanat hayatına liseden sonra İlham Gencer'in solistlik teklifi ile İstanbul Radyosu'nda başlamıştır. 1959 yılında ilk plağı "Sayonara/Passion Flower" taş plak olarak yayınlanmıştır. 1967 yılında ilk Türkçe albüm çalışması "İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım" 45lik plak olarak yayınlanmıştır. 1972 yılında yaptığı ve sözlerini Fikret Şeneş'in yazdığı "Bir Başkadır Benim Memleketim" plağı pek ilgi görmemiştir. 1974 yılında Kıbrıs Çıkarması ile TRT'de "Memleketim" çok sık çalınmaya başlayınca, şarkı tekrar 45'lik plak olarak piyasaya sürülmüş ve büyük satış rakamlarına ulaşmıştır. Bu şarkı ile Türkiye 1974'te ilk kez Eurovision şarkı yarışmasına katılmıştır. 2008 yılında Çağan Irmak ın filmi olan Issız Adam filminde sanatçının 1967 yılında çıkardığı Yalnızım adlı parçası yer almış ve büyük ilgi görmüştür.


9- Ayla Dikmen;

25 Mart 1944 yılı Kütayha doğumlu şarkıcı pop müzik sanatçısıdır.

Profesyonel müzik yaşamına İstanbul'da bir radyo programı sırasında tanıştığı Şerif Yüzbaşıoğlunun orkestrasında "Parla Nur" takma adıyla solist olarak çalışmaya başlar. 1964 yılında katıldığı İkinci Boğaziçi Müzik Festivali'nde en başarılı şantöz seçilen Dikmen, 1965 Balkan Melodileri Festivali’nde ise "Niksar'ın Fidanları" ile birinci olmuştur. Her 45'liği ile büyük başarılar elde eden Ayla Dikmen, 1970'li ve 1980'li yıllarda TRT televizyonundaki pek çok müzik programında yer almıştır. Niksar'ın Fidanları, Yanan Mum, Anlamazdın, Nereye, Aşk Defteri ve Zehir Gibi Aşkın Var; başlıca hit şarkılarıdır. Dikmen, 20 Ağustos 1990 yılında İzmir'de 46 yaşındayken yakalandığı rahim kanserine yenilerek yaşama veda etmiştir. Çağan Irmak ın filmi olan Issız Adam filminde sanatçının 1976 yılında çıkardığı Anlamazdın adlı parçası yer almış ve büyük ilgi görmüştür.


10- Erkin Koray;

24 Haziran 1941 yılında İstanbul dünyaya gelen Türk anadolu Rock şarkısıdır. Koray kendine has çalışmaları ile doğu ve batı müziklerini harmanlamıştır. Cemalim, Köprüden Geçti Gelin gibi Türküleri, Nihansın Dideden, Kıskanırım gibi Türk sanat müziği eserlerini Rock müzik tarzında yorumlayıp beğendirmeyi başarmıştır.


11- Nilüfer;

31 Mayıs 1955 İstanbul doğumlu olan Türk şarkıcı, söz yazarı ve yapımcıdır. 1972 yılındaki ilk 45liği ile müzik piyasasına giren sanatçı çıkışını 1973'te "Dünya Dönüyor" yakalamıştır. "Dünya Dönüyor"un yanı sıra, 70'ler boyunca yayınladığı "Göreceksin Kendini", "Başıma Gelenler", "Boşver", "Kim Arar Seni" gibi şarkılar Türkçe Hafif Müzik klasikleri arasına girdmeyi başarmıştır. Sanatçı 1978'de Sevince adlı şarkı ile Eurovision'a katılmış ve 18. olmuştur. Sanatçının müzik yaşamında birlikte çalıştığı sanatçı Kayahan önemli bir yer tutmuştur. Kendine özgü sesi ile 1970 ten günümüze kalplerde yer etmiştir.


12- Kayahan ;

29 Mart 1949 İzmir doğmlu olan müzisyen söz yazarı besteci va şarkıcıdır. Nilüfer’in yorumladığı “Geceler”, “Kar Taneleri”, “Esmer Günler” gibi şarkılar klasik haline gelmiştir. Sanatçı ilk olarak Nilüfer’e verdiği güzel şarkılarla ismini duyurmaya başlamıştır. 3 Haziran 1991 tarihinde çıkarttığı “Yemin Ettim” adlı albümüyle satış rekoru kıran Kayahan, “Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz” sözleriyle başarılarla dolu müzik yaşamına yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle ara vermiştir. 3 Nisan 2015 sabah 08:00 sıralarında hayata gözlerini ebediyen kapamıştır.


Daha bir çok ismi saymak mümkündür; Nil Burak, Ajda Pekkan, Alpay, Tanjo Okan, Funda Arar, Gökben, Rana Alagöz, Selami Şahin, Özay Gönlüm, Aşık Veysel, Meral Zuhal kardeşler, Orhan gencebay ülkemizin değerli sesleri ve sözleridir.

sevgiler......


1|0
1210

En İyi Kız Görüşü

 • Güzel paylaşım olmuş, eline sağlık..

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • ıyıler cıdden

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 11

 • Tanju Okan yokken bu listeyi ciddiye alamam affett...

  0|0
  0|0
 • Sıla kesinlikle bu listede olmalıydı:)

  0|0
  0|0
  • Funda arar ses olarak daha iyi

  • Hepsini Göster
  • Reklam kokan hareketler?
   Davranışlarına bakarak seslerinin de güzel olduğunu inkar edemezsin. Bencenin başlığı Türkiyenin en iyi sesleri değil mi ben mi yanlış görüyorum:)

  • barışta ses yoktu ibrahim de arabeks adına ses var ebruda da var

 • Emeğine sağlık. Çok değerli sanatçılar.
  Benim aklıma gelen ilk isimlerden biri de İbrahim Tatlıses.

  0|0
  0|0
 • ERKIN KORAY. . YAGMUR

  0|0
  0|0
 • Neşet babadan başkasını dinlemem. Eline sağlık.

  0|0
  0|0
 • İlk aklıma gelenler ,
  TARKAN
  HAKTAN
  BELKIS AKKALE
  NURİ SESİGÜZEL

  0|0
  1|0
 • Barıs manco👌❤😍

  0|0
  0|0
 • Çok iyi sesler ve sanatçılar. Ölenlere Allah rahmet eylesin, kalanlara uzun ömürler versin.

  0|0
  0|0
 • Ben Ferman Akgül'ü çok beğeniyorum ses olarak :D

  0|0
  0|0
 • güzelmişşş

  0|0
  0|0
 • Gerçekten çok iyi sanatçılar... Emeğine sağlık.

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 9

 • Güzeldi. .

  0|1
  0|0
 • eline sağlık

  0|0
  0|0
 • İlk aklına gelen kıraçmıydı :/

  0|0
  0|0
 • Işın karaca da olmalıydı. Barış abi ses ve kişilik olarak hayatta unutamam. Nice güzel insanlarımız var ama değer bilmiyoruz

  0|0
  0|0
 • İbrahim Tatlıses olmalıydı kişilik olarak vasat ancak ses bakımından ilk 10da olmalıydı

  0|0
  0|0
 • kayahan

  0|0
  0|0
 • Kisiden kisiye degisir emegin icin tskler

  0|0
  1|0
 • Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi sesi (her ne kadar tarzım olmasada) Bülent Ersoy'dur.

  0|0
  0|0
 • bazılarına katılmıyorum ama geneli dogru

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;