Kötü Arkadaş ve Zararları

Kötü arkadaş ve zararları

Bu sözlerim içimden gelen en samimi duygularım bundan daha bir sene önce kadar bütün insanları seven kalbi kıpır kıpır iyilik etme yardım etme duygularıyla dolan biriydim.Hala çok seviyorum zor durumdaki insanlara yardım etmeyi.Bunu teşekkür ya da övgü beklediğim için yapmıyordum.

Aklıma Allahın beni gördüğü ve hoşnut olacağı gelir birde o mazlumların gözlerindeki bakış gülümseme gelir bütün malım param olsa yine verirdim bu duyguya.Bana keriz diyenler oldu senin gibileri varken uyanıklar aç kalmaz dendi.Hiçbirisi umurumda değil.Öğrendim ki merhamet duygusu insanda yoksa insanın içi boşaltılmış ölmüş kurumuş bir ağaçtan farkı kalmıyor.İçimdeki bu duyguyu kaybetmedim ama çok fena canım yandı.

Olur ya görmüşsünüzdür çevrenizde yüksekten atan sürekli büyük laflar eden ben şöyleyim ben böyleyim biz diye konuşmaya başlarlar sürekli kendilerini şişirip her şeyi kendilerine bağlarlar.

İlk gördüğümde kalbimin ısınmadığı bu tiplerden birisi dinden Allahtan bahsederek yanıma geldi samimi olma dedi içimdeki ses. Bu tipte bir uğursuzluk bir iğrençlik var dedi.

Ama gel görki beni çok sevdiğini söylemesi sürekli insanların içinde yüzüme karşı beni övmesi yumuşattı bu ön yargımı. Aslında ön yargı olmadığını seziyordum uyarılarda almıştım ama ne olacak dedim.

Karakteri çürük olan insanın kötü özelliklerine rağmen bazı değerlerime prensiplerime ters düşen hareketlerine rağmen arkadaşız kalp kırmayalım diye görmezden geldim.

Bu tavizler zamanla aldı başını gitti. En sonunda eğlenmek için sürekli çevredeki insanlara rahatsızlık vermeye başladı. Benim yanımda karaladığı insanların yüzüne gülüyor benim yanımda başkalarının arkasından nasihat eder gibi sürekli dedikodu yapıyordu.

Benim de arkamdan bazı şeyler söylediğini duyduğumda artık buna yol verme zamanı gelmiş diye düşündüm ama bunu çaktırmadan yapmam gerektiğini düşündüm.

Çünkü aynı yerde çalışıyorduk yüz yüze geliyorduk. Sürekli meşgul olduğumu söylüyordum gerçekten tiksinmeye başladığım günlerdi. Böylelerinin hayatı renkli olduğu kadar iç dünyası bir o kadar karanlık olur.

Tek amaçları fitne yapmak sağa sola kendilerini övmek ve bende istediğini vermeyi düşündüm. Sürekli sen şöyle büyüsün sen böyle iyisin diye şişiriyordum.

Dalga geçmeye kalkarken kendisiyle dalga geçtiğimi anlayınca hiçbirşey demedi.Bir insana yapılacak en kötü şey onu sürekli övmekti ben bunu ona yaşatmıştım. Aramızdaki buz dağı belirginleşirken bir şey olmamış gibi tavırlar yapılıyordu.Ben yüzüne karşı açık açık bazı konularda uyardım haklısın diyerek ses çıkartmadı.

Sonra tekrar çok sevdiğini söylemeye başladı. Ne kadar iyi insan asla tartışma istemiyor diye düşündüm. Aradan geçen günlerde birileri hakkında dedikodulara yine başladı bu defa benim için kötü şeyler duyduğunu zarar görmemi istemediğini söyledi.

Çok tahrik olmuş fakat çok sabırlı biriydim. Aynı dediokuyu bahsi geçen kişilere beni karalayarak yaptığı için soğuk sert bir hava oluşmuştu.

İnsanlar yüzüme değişik bakıyordu. Ben haksızlığa uğradığımı düşünüyordum. Olan oldu önce benim kazanacağımı düşündüğü için yanıma geçti. Ama ben onun ne olduğunu söyleyince bu defa onların yanına geçip hakkımda olmayan sözler söyledi.

Gözü dönmüş yalanı çıktığı için sürekli başka bir iftira atıyordu. Herkes çıkarına göre davrandığı için haklıya kimse bakmıyordu. Üstümde yalancı bir baskı oluşmuştu. En sonunda bütün insanlardan tiksinmeme sebep olan olay yaşandı.

Bir süre sonra ne kadar sevdiğim insan varsa bahsi geçen fitnecinin yalanlarıyla benden uzak durdu soğudu ve terk edildim. Ama kabahati başkalarında asla aramadım ben o insanları hayatıma dahil etmekle hata ettim. Geçmişte ne olup bittiyse umurumda değil.

Geçmişi dünü geleceğin hatırına affetmeyi öğrendim ama kendimi asla affetmeyeceğim. Böyle insanları gördükçe cehenneme ne kadar ihtiyaç olduğunu daha iyi anlıyorum. İyi olmanın zorluğunu yaşasam bile cennette tertemiz bir insan olarak kavuşmayı istiyorum.

Size en içten tavsiyem asla kalbininizin ilk görüşte ısınmadığı kişiye samimi olmayın. Bilin ki o ses gerçektir. Kötü arkadaşın çeşitleri çoktur benim saydığım sadece bir tanesi. Bunlar farklı olsada hepsi bir yoldur kötülük yoludur


0|0
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • bir insanın en büyük sorunu çevresini hemen seçememesidir insan ilk doğdugu andan ölünceye kdr çevresiyle hep bir ilişki halindedir ama ilk girdiği andan itibaren çevresini tanımaya başlar bu yüzden çevreni ii seçip tanımalı mesafeni ona göre ayarlamalısın

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • İbret aldım çok içten yazmışsın gerçekten saol

  0|1
  0|0
  • rica ederim ağzım çok yandığı için

Yükleniyor...