Utangaçlık ve Utanmayı Yenmenin Yolları

Merhaba arkadaşlar ilk bencemi yazıyorum umarım beğenirsiniz keyifli okumalar diliyorum.

Günlük hayatta herkesin bu sorunu vardır az ya da çok bende biraz fazla var bu durumu yenmekte çok kolay değil ama başaracağıma ve başaracağımıza inanıyorum.

1. Kendimize güvenmek

Kelimelerin üstümüzde çok fazla etkisi var. Kendimize söylediğimiz bazı şeyler bilinç altımıza yerleşip bir zaman sonra gerçek oluyor. Kendimize sürekli utangaç, çirkin, beceriksiz olduğumuzu söylersek buna bir zaman sonra alışıp gerçekten öyle olduğumuzu düşüneceğiz. Bu da bizi girdiğimiz ortamlarda utangaç olmamıza ve öyle hissetmemize yardımcı olur. Kendinize her zaman iyi şeyler söyleyin kimse çirkin ya da istenmeyen biri değildir her zaman olumlu düşünün.

Utangaçlık ve Utanmayı Yenmenin Yolları


2. Hayal edin

Kendinizi kendine güvenli ve mutlu biri olarak hayal edin. Böyle hayal ederseniz bir zaman sonra hayal olmaktan çıkıp gerçekleşecektir.Kendinizi normal koşullarda çok rahatsız ve utangaç hissedeceğiniz bir durumda olmak istediğiniz gibi hayal edin. Bir zaman sonra utanmak için bir sebep olmadığını fark edeceksiz.


3. Gerginliğinizi üzerinizden atın

Yaşadığınız gerginlik belki de vücudunuzdaki negatif enerjidir. Bu gerginliği toprakta yürüyerek atabilirsiniz. Ayrıca yoga da sıkışmış enerjilerden kurtulmanın en iyi yoludur.


4. Kendinizi Sevin

Kendimizi başkalarıyla karşılaştırırz çok gereksiz bir durum bence. En popüler kişiyle ya da çok sevilen bir ünlüyle karşılaştırmalar daha fazla. Onlar gibi olamayınca da kendimizi hırpalarız ve yetersiz görürüz. Kendimiz olmaktan çıkıp onları taklit ederiz bu durum daha fazla utangaç olmamızı sağlar. Başkası olamazsınız başkası da siz olamaz kendinizi olduğunuz gibi kabul edin ve çok sevin.


5. Kaçmayın

Kendinizi utangaç gördüğünüz yerden ve çevreden kaçmayın. Aksine daha da fazla üstüne gidin. Bu durumla yüzleşmeye çalışın. Kendinize neden utandığınızı ve diğer insanlardan utanacak hangi durumun olduğunu sorun.


6. Başkalarını gözlemleyin

Kalabalık bir ortama girince hemen gerilmeyin. Kendinizi sürekli düşünüp panik de olmayın öncelikle sakin olup çevrenizi gözlemleyin.Başka utangaçların olması sizi rahatlatacaktır.


7. Kendine ait özellikleri bul

Herkesin bir yeteneği ve özelliği vardır. Az çok biliriz kendimizi. Siz kimseye benzemiyorsunuz zaten herkes birbirine benzese çok sıkıcı bir durum olurdu. İyi olduğunuz yönlerinizi bulun bu kendinize güvenmenizi arttıracaktır.


8. Utangaç olduğunuzu düşünmekten vazgeçin

Kendinize utangaç damsı vurmayın. Siz özel ve teksiniz. Kendinizi olduğunuz gibi kabul edip böyle mutlu olmaya çalışın.


9. Farkındalığınızı arttırın

Bir şeyin farkında olmak onu düzeltmenin yarısıdır. Utangaçlığınızı, kendinizi neyin sizi rahatsız ettiğinin farkına varın.


10. Utangaçlığınızı kabul edin

Eğer bunların hiçbirini yapamıyorsanız. Kendinize ait olan bu duyguyu sevmeye çalışın onu görmezden gelmeye çalışmayın. O hislerin sizde olduğunu kabul edin. Üstüne gitmeye çalışıp da başaramıyorsanız bir danışmandan yardım alabilirsiniz.Okuduğunuz için teşekkür ederim umarım faydalı olmuştur.

@bokumgibiolmuş


8|6
1742

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

  • Bu konu ne kadar konuşulursa konuşulsun ya da sayfalarca yazıları yazılsın gene de olmuyor. 10. Maddeyi kabullendim.

    0|0
    0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 41

Kızlar Ne Diyor 16

Yükleniyor...