Distopik Sanrılar

Merhaba bu bencemi aklımdakileri sizinle paylaşmak için hazırlıyorum. Belki daha önce buna benzer yazıldı veyahut birçoğunuzun aklında olan şeylerdir ama yine de yazmaktan kendimi alamadım.

Teknoloji ile insan birarada yaşamalı mı? Evet sorum bu. Tehlikeli değil mi?Düşünsenize şu an hepimiz bu düzenin birer parçasıyız. Bir kez olsun bu düzenin dışına çıkmadık. Her anımızı bizimle alakası olmayan milyonlarla paylaştık. Mahremimiz dediğimiz anlar gündelik konuşmalar oldu. Peki bu hale nasıl geldik?Sadece her yeniliği özbenliğimiz gibi sahip çıkarak mı yoksa sahip çıkılması mecburi bir eylem olduğu için mi kabullendik? Peki bundan sonra ne olacak? İzlediğimiz ve hayran olduğumuz hem iyilik dolu hem de düşünülmesi bile içimizi ürperten bilim kurgu dizi ve filmler gibi mi olacak? Peki bu nimet hep iyiliğimizi mi düşünür yoksa asıl istenilen istenilmeyen kötülükleri mi gizlemek?

Aslına bakarsanız bence tam olarak bu. Düşünün bir ilaç geliştiriliyor ve birçok hastalığa iyi geliyor ama o ilaç ardında kaç zilyon deney daha yapılıp başka hastalığa davetiye çıkardıkları veyahut insanları kolaylıkla kontrol altına alabilecekleri ilaç üretmedikleri bilinebilir mi? Çok mu paranoyak geldi size? Peki bunları gerçekleştirenler çok mu normal düşündüler? Gözümüzün önünde olmadığı var oladığı anlamına gelmez. Sadece SIR olarak kalır.

Bir dünya hayal edin. Düzen tıkırında hiçbir eksik yok. Ne savaş ne hastalık ne hırsızlık ne şiddet... Hayal edebildiniz mi? Hayır hayal edemezsiniz. Çünkü insanın olduğu her yerde duygu ve düşünceler vardır. Milyar insan milyar düşüce... Bunları kontrol etmek ister miydiniz? Her şey sizin elinizde. Ne yapıp yapamayacakları sizin kararınızla belirleniyor.

Ne muazzam güç. Akıllı olanın aklını alır. Ama birçok insanın düşlerini bunlar oluşturur. GÜÇ... Her insanın istediği, gururunu okşadığı,g özlerini parlamasına neden olan his; HERKES SENİN HİMAYENDE...

Distopik Sanrılar

Dünyamız bu duruma ne kadar yakın? Diktatörlük dediğimiz sadece küçük bir kelime zira bahsediğim olay çok daha farklı. Birçoğumuzun inancıyla örtüşmeyen bir şey. TANRICILIK...

Evet çoğu insanın arzusu, gelecek planı. Örneğin; ölü diriltme, zihin kontrol, doğa olaylarını yönetme, bütün canlılar alemini kendine çalıştırma...vb.Kulağa çılgınca geliyor değil mi? Maalesef olay tam olarak bu.

Ütopik olarak teknolojinin gelişmesi birçok hastalığa çare bulacak kaliteli yaşam sağlayacak; Distopik olarak ise tek bir ilaç ile tüm duygu ve düşüncelerinizden arındırılacaksınız tıpkı robot gibi... Ütopik olarak teknolojiyle günlük birçok işimiz daha hızlı ve daha çabuk yapılacak; Distopik olarak bunu kim yapacak? Elektrik nasıl elde edilecek? Bu durumda çok zengin ve çok fakirler ortaya çıkacak, bir parça ekmek fakirler zenginlerin daha zengin olmaları için çalışacak.

Çok mu çok oldu sizce? Bence değil şu an bile küçük bir haber milyar insan tarafından okunuyor ise bu ve bunu gibi günlük yaşantımızda burnumuzun ucuyla bile bakmayacağımız işlerin gelecekte felaketimiz olabileceği gerçeğidir. Ve ne ironidir bu durumu yine bu teknolojiyle sizlere aktarıyorum!!!

Ama asıl aktarmak istediğim körü körüne buna inanmamak. Elbette bu nimetin faydalarını kullanmalıyız, elbette buna hayatımızda ucuz yolla insanlar ulaşabilmeli ama bilinçlide olmalıyız. Neyi niçin yaptığımızı, neden kullandığımızı biliyor muyuz? Ne kadar okuyoruz? Ne kadar geçmişimiz hakkında fikrimiz var? Tarih tekerrürden ibret değil midir?

Bu yazdıklarım kiminiz için gereksiz ve saçma, kiminiz için sorgulayıcı, kiminiz için önceden bildiği şeyler olabilir. Bence bu soruların tek cevabı okumuyup, gerçekleri bilmek, kendinimizi geliştirmek ve olumsuzluklara karşı tedbirmizi alabilmek. Bu siyasi,toplumsal vb. olarak her alanda olmalıdır.

İşte aklımdan geçenler bunlar sonuna kadar zaman ayırıp okuduysanız ve fikirlerinizi yazarsanız çok çok teşekkür ederim. Güzel ve huzurlu günler bizim olsun.

Kendinize ve çevrenize iyi bakın. :)


0|0
22

En İyi Erkek Görüşü

 • güzel bir bence

  0|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Yakın zamanda öğrendiğim bir kavram distopik, aslında anlamını bildiğim adını bilmediğim bişeydi.
  Güzel bir yazı olmuş, tek solukda okudum
  Umudumuzu kaybetmediğimiz sürece ütopik bir gelecek hayal edeceğiz ama dediğin gibi distopik olanı da görmezden gelmek yerine bu ihtimalleri de düşünmek ütopik olana yaklaşmamızı sağlayacak

  0|0
  0|0
  • çok teşekkür ederim okuyup ve görüş belirttiğin için
   umarım ütopyayı yaşarız

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

 • Bilim kurgu filmleri bile daha az utopik ve daha cok mantiga dayali

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 1

 • Güzel bir paylaşım

  0|0
  0|0
Yükleniyor...