Hayatın İçinden Kesitler "Ön Yargı" Konusu

Hayatın İçinden Kesitler "Ön Yargı" Konusu

Hayatın İçinden Kesitler

Sizlere zamanla, hayatımda karşılaştığım gerçek olayları anlatacağım. Bu bencemde "Ön yargı" hakkında hayatımda yaşadığım bir olayı anlatacağım. Sonuna kadar okursanız sevinirim.

Birgün evde oturuyordum. Canım sıkıldı pencereden dışarı bakayım dedim. Yoldan geçenleri izlerken 2 kişi (erkek) dikkatimi çekti. İçlerinden 1 tanesini sima ve hakkında söylenenlerden dolayı tanıyordum.

O tanıdığım kişi hakkında iyi şeyler söylenmiyordu. İçeri girmiş çıkmış, yan kesicilik yapmış, hatta uyuşturucu kullanmış ve temin etmiş deniliyordu. Neyse bunlar bir evin önünde bekliyordı.

Dikkatimi çektiler ilk defa evimizin yakınlarında bu şahsı görüyordum. Apartmanın girişine doğru yöneldi bu şahıs. Diğeri ise dışarıda kaldı. Bir an şüphelendim. Sonra 5 dk geçti ve el hareketiyle dışarıda bulunan arkadaşını apartmanın içine çağırdı.

İçimden, dedim bunlar kesin hırsızlık yapıp evi soyacaklar. Hemen telefona sarıldım ve 155 Polis İmdatı aradım. Bulundukları yeri tarif ettim. Polisler 5 dakika içinde olay yerine geldi. Sonra hangi ev olduğunu sordu telefon açık, ben sizi görüyorum işte önünde durduğunuz ev dedim.

Polis bana "Bizi görüyorsan el salla" dedi. Dedim hayır, riske girmek istemiyorum. Gerçektende öyle riskti. 2-3 sene öncesine kadar böyle bir olayda gerçeği gören 2 şahitlik yapan düzgün insanları öldürdüler. Tamam dedi ve içeri girdiler.

2-3 dakika geçti. Apartmandan polisler, o şüpheli dediğim 2 erkek ve kucağında bebek bulunan bir çocuk dışarı çıktı. Polis beni aradı tekrar ve "O şahıslar o evde oturyormuş" dedi.

O an şok oldum. Şüphelenip haklarında kötü düşündüğüm insanlar kendi evlerine girerken, ben onları hırsızlık yapmaya girdiğini sandım. Sonra o apartmanın sahibinden öğrendim ki, o kadın o tanıdığım insanın eşi, kucağındaki ise çocuğuymuş.

İlk defa ön yargılı olduğum ve bu olayın doğru olmaması beni üzdü. Zamanla öğrendim ki, o şahıs ev sahibine, kira filan vermiyormuş. Ev sahibi çıkmasını istiyormuş, ama tabi arıza bir tip olduğundan dolayı çıkmamış.

Hatta çıkmak için ev sahibinden para istemiş. İstediğim parayı verirsen çıkarım, yoksa çıkmam demiş.

İnsanların nasıl olduklarını, hal ve hareketlerinden, geçmişinde yaptıklarından, giyim tarzından bazen anlayabiliyorsun ama bazen ise yanılıyorsun.

Aynı kişinin 1 olayında ben ön yargılı olduğum için yanılırken, kira konusunda ise o kişi hakkında tahmin ettiğim hareketleri yaptı. Yani 1 insan yanlış ise her konuda yanlış olmayabiliyor.

Bu konuda ince eleyip sık dokumak gerekir.

Umarım beğenirsiniz..

KemalSönmez


2|0
34

En İyi Kız Görüşü

 • İnsanları dış görünüşlerine yaşadıkları eve ailelerine ya da herhangi bir şeye göre değerlendirmek suçlamak yargısız infaz gibi. Bunu bende bir çok kez yapıyorum bu paylaşımı görünce kendimden utandım. Güzel paylaşım olmuş teşekkürler !

  0|0
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Himm... Aslinda onyargi olup olmadigini kestirmek bence sans. titiz olsakta sans her sey degisebilir. paylasiminiz icin tesekkurler.

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Duyarlilik guzel de onyarliyla olmak iyi değil . Guzel paylasim

  0|0
  0|0
 • bence de insanları görünüşüne hareketlerine vs bakarak yargılamamak en doğrusu ama hepimiz bunu ister istemez yapıyoruz

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor... ;