Entelliğe Giriş 101

Sn. @sizofrenkarinca konu hakkında bir hayli güzel bir Bence yazmış (Bkz. Karıncanın Bencesi) ama ben konuda biraz eksikler fark ettim, blöfü gördüm arttırıyorum demek istiyorum...

Tüplü Televizyon Üzerine Serilen Dantel Kadar Entel Olmak İçin Yapmanız Gereken Temel Püf Noktaları

1. Küçük Dağları Az Evvel Yarattım Yürüyüşü ve BakışıEntelliğe Giriş 101

Öyle bir yürüyün ve bakın ki "Küçük Dağları ben yarattım, naber!" desin ayak sesleriniz. Olmazsa Victoria's Secret mankeni gibi de salınabilirsiniz. Yeter ki dik bir duruşunuz, her an dövecek bakışlarınız olsun. Böylece "Ne gizemli adam/hatun." yaftası da peşinizden gelecek ve hayran üstüne hayran kazanacaksınız.

2. Metro veya Otobüste En Arka Koltuğa Oturmaya Gitmek ve Madde Biri Uygulamak

Özellikle metro son durağından biniyorsanız ve metronuzda tek tük insan varsa birinci maddeyi burada uygulayabilirsiniz. Dünya'nın en önemli insanı imajınız az kişiye de olsa kitlesel bir iz bırakacaktır, garanti ediyorum.

3. Tuğla Kadar Kitap Taşımak ve Tabii ki Okumak

Kitabınızın yazarı en aşağı bir Orhan Pamuk, Elif Şafak, Kahraman Tazeoğlu olmalıdır. Olmuyorsa Dan Brown, Adam Fawer gibi ilk okunduğunda anlaşılmayan yazarlardan da seçkiler bulundurabilirsiniz. Ve mutlaka kitabınız tuğla boyutlarında olmalı, bu da en az 300 sayfa demek. Bu durumda yapacağınız karizma size +100 skill point olarak geri dönecektir. Ha bir de gerçekten eseri okursanız ve hatta okurken tepki de verirseniz (gülmek, şaşırmak, kaş çatmak gibi.) gözler size kesin dönecektir.

4. Kafadan Geçmeli Kulaklık ile Müzik Dinlemek, Dinlenilen Şarkıya Eşlik Etmek ve Mümkünse Hafiften Dans Etmek

İtiraf ediyorum bunu harfiyen yapan biriyim. Hatta eşliğimi abartıp konser verdiğim bile oldu. Durakta, otobüste, metroda, vapurda veya yürürken bu tarz bir duruş sergilerseniz "Ne kadar özgüvenli." dedirtirsiniz kendinize. Ama durumu abartmamak lazım. Dans edeceğim diye abidik gubidik hareketler yapmaktan ve çişiniz gelmiş gibi sallanmaktan imtina etmelisiniz.

5. Tek Başınıza Sinemaya, Tiyatroya veya Sergiye Gitmek

Özellikle sergi size +250 skill point kazandıracaktır. Yok ben tek başıma gidemem derseniz de sevgilinizi veya bir arkadaşınızı (ki mutlaka karşı cins olsun) ikna edip beraber gidin. Hatta anlamını bilmeseniz bile afili kelimeler kullanın. (Evet afili tek "L" ile yazılır.) Yorum yapın ve oyuncuları kıyasıya eleştirin. Yapıcılığınız yıkıcılığınızdan bir parça az olsun ki anlamıyor demesinler. Sinemada eğer varsa -ki size bir tüyo vereyim, bütün Marvel filmlerinin jenerikten sonra son sahnesi vardır.- son sahneyi mutlaka bekleyin, öyle hemen çıkıp gitmeyin ki kültürel şaşaanız alkışlarla karşılansın.

6. Esprili Genç Tişörtünden Kurtulup Özellikle H&M, Mango veya Zara Olan ve Üzerinde Fransızca, İngilizce Kısaca Ecnebi Dilde Bir şeyler Yazan Kıyafet Giymek ve Bunların Marjinal Renklerde Olması

Bu biraz tehlikeli. Çünkü yazanın ne olduğunu bilmiyorsanız komik duruma düşebilirsiniz. Esenyurt'ta oturan, dar gelirli teyzenin "I love shopping New York" yazılı tişört giymesi ne kadar abes ise sizin de böyle bir eylem yapmanız o kadar abes olur. Bilmekte fayda var ki o dili de biliyor sansınlar sizi. Renkler de böyle su yeşili, uçuk pembe, efendime diyeyim güneş sarısı vs. olursa skill pointiniz çok daha artar. Mesela bende Lacivert bir tişört var ve üzerinde Latince hatta İspanyolca "Mi Casa es tu Casa." yazıyor. Manası da güzel, gider Google'dan bakarsınız.

7. Sosyal Ağlarda Şekil Yapmak

Bu öyle sanıldığı kadar basit bir hadise değil. Çünkü Sosyal Ağlar gerçeklikten daha önem arz ediyor günümüzde. Yediği yemeği, içtiği kahveyi efendime diyeyim göğsünün çatalını, olmayan baklavasını koyan kişiliklerden bir kere olmamak gerek. Ya da illa yapasınız varsa bari tadında yapın. Evvela profil fotoğrafınız mutlaka, siyah beyaz, mümkünse anlamsız derecede yalnızlığı ve depresyonu çağrıştıran, muhteviyatında şarap kadehi, sigara dumanı, sigaranın kendisi, dudakta sigara gibi temalarla şenlenmiş, kontrastı bol, parlaklığı az; kadın ise kullanılan fotoğraf ağzına bant yapıştırmış veya yine ağzına bir kağıt yapıştırıp üzerine İngilizce "Speak, Don't say, No words, no violence, Love, i'm nowhere, i'm nobody." gibi kısa, manalı ve mesaj kaygılı cümleler veya kelimeler yazan bir fotoğraf; olmadı manası derin bir filmin, manası derin bir karakterinin (Örneğin Joker) bir fotoğrafı olmalı.

8. Film Kültüründe Çığır Açmak

Filmlerin ve tabii dizilerin mutlaka orijinal (evet orijinal iki "İ" ile yazılır.) isimlerini bilmeli, bilmeyeni İlber Ortaylı bakışları atarak ezmeli ve Eternal Sunshine of the Spotless Mind filmini en az 3 kez, Donnie Darko'yu 4 kez, Fight Club'ı en aşağı 6 kez izlemelisiniz. David Lynch, Quentin Tarantino, David Fincher, Darren Aronofsky, Stanley Kubrick, gibi yönetmenler sizin için ayrı yerde olmazsa entelin e'si bile olmanız mümkün olmaz. Mulholand Drive'ı veya Requiem for a Dream'i tek kerede anlamanız da size en az +500 skill point verecektir.

9. Çayı, Kahveyi ve Bilumum İçeceği Şekersiz İçmek

Çayı, kahveyi ve bilumum içeceği şekersiz içmeli ve bununla övünmelisiniz. Yetmemeli şeker kullananları klişe olmakla itham etmelisiniz.

10. Starbucks, Nero, Kahve Dünyası Kahvelerinde Uzman Olmak

Frappacino, Macchiato, Mocha'yı akraba belleyip Adana mı acıydı, yoksa Urfa mı diye tereddüde düşmelisiniz. (Not: Adana acı.)

11. Siyaseti Çok Biliyormuş Haleti Ruhiyesi İçinde Olmak

Eğer biraz da siyasi bilgi isterseniz sonu -izm ile biten ve kimsenin tam olarak bilmediği sözcükler tam size göre. Komünizm, Kapitalizm, Liberalizm, Sosyalizm işinizi görür. Ha yanı sıra Fidel Castro, Ernesto Che Guevara, Stalin, Hitler gibi adamların da adını bilirseniz sizi ortamlarda engin bilginiz ile anacaklardır.

12. Telefon Uzmanı Olmak

Liseliler bilmez ama yapmış, sonuç almış tanıdıklarım mevcut. Telefonunuzun her yanını ezberliyorsunuz ve dili yapabiliyorsanız Fransızca, Almanca veya İtalyanca; yemiyorsa İngilizce yapıyorsunuz ve aleti öyle kullanıyorsunuz. Sonra da ortamlarda iki dil iki insan diyerek takdir görüyorsunuz.

13. Farklı Olmak İçin Farklı Olmak

New Balance (Belediye dağıtıyor galiba, beş kişiden dördü giyiyor kalan bir kişi de benmişim gibi duruyor. Bir anekdot daha aktarayım, New Balance'ı Türkiye'ye getiren İbrahim Tatlıses'tir.), Superga, renkleri marjinal Adidas/Nike, Vans hatta Converse giymeye özen gösterin. Hatta abiyenin/takım elbisenin altına giyip bir tanıdığın düğününe filan gidin, gelini değil sizi konuşurlar emin olun.

Bunun bir versiyonu da makyaj için geçerlidir. Eğer cesaret edebilirseniz, bir göz farınızı farklı diğerini farklı yapabilir, tüm bakışları üzerinizde toplayabilirsiniz.

Bir dahaki bencede görüşmek üzere...

Saygılar efendim...


10|3
1936
Nonethelessh KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

 • bazıları bana diyorlar ki, yazıların çok güzel ama biraz daha dikkatli yazmalısın bence. daha edebi olsun. diyorum ki ne gerek var öyle yazmaya, yazdığım yazıları boynunda fülar, ağzında pipo olan gençler mi okuyacak sanki? fülar takan genç var mı ki? bir tek hıncal uluç ile güneri civaoğlu takıyor o füları. isimlere bak güneri, hıncal falan. zaten bir osmana, ahmete yakışmaz ki durmaz boyunda o fülar. neyse beni okuyacak, dinleyecek adam zaten belli yani.

  biliyorum öbür türlü yazsam kız yazısı gibi olacak yazım. daha çok beğenilcek. alkışlanacak hatta. ama kızlar gibi kasamam ki ben öyle /: kızlar neden hep böyle yazar zaten onu da hiç anlamam.

  ”yastığımda ki yüz senin yüzün değil, rüzgar bana koşarak geliyor ve ben yanlızlığım içinde yüzmeye çalışıyorum, tutunacak bir dal arıyorum, o dal yoksa sen misin? ”

  gibi saçma sapan şeylere benzetiyorlar ya uyuz oluyorum. rüzgar nasıl koşsun lan? sürekli birşeyleri sorgulama. o dal sen misin ki falan. hayır ama odunu soruyorsan, evet o odun benim derim, bana böyle dese sevgilim. saçmalamayın allah aşkına, bu kadar da s*çmayın yani.

  bakıyorum genelde hep böyle. benimde böyle yazdığımı düşünsenize? emre aydından ne farkım olur o zaman? hee yazamam mı? yazarım ne olucak ne var bunda? hepinizi hüngür hüngür ağlatırım hatta burada. şakaklarınızdan ruhunuzu dışarı çıkartırım, yatağınızda boğulursunuz, göz yaşlarınız sel olurken kendi okyanusunuz da, kuzeyden esen rüzgarla savrulursunuz öbür taraflara falan diye çoşturmayın yani beni, o yüzden gerek yok. yazıyorum işte bak nasılda kolay, o yüzden güzel ve zor birşey olduğunu düşünmeyin bunu. benim yazım iyi valla miss gibi. değil mi yani?

  amaaan neyse şarkı dinleyelim mi? https://www.youtube.com/watch?v=iQo0XeYiCB8

  1|0
  0|0
  • Burada bir taş var ve bana mı attınız yoksa bir taş var ve günahsız olup mu attınız yoksa ne taşı yahu diyerek kendinizi mi attınız?

  • Hepsini Göster
  • Yok olmaz da benim bir türüm var mı ve ilk miyim son muyum bilmiyorum...

  • o zaman "olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!" sözünü söyleyen dünyaca ünlü edebiyatçı selahattin alpay'a bağlanıyoruz

En İyi Kız Görüşü

 • fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/.../...225571_n.jpg böyle bir poz ile sanırım entel sınıfına girebilirim. Zira (evet evet zira) yukarıdakilerin neredeyse çoğunluğu beni anlatıyor. Meğersem entelmişim ben o. O
  Hele de telefonu farklı dil kullanma olayının çok ekmeğini yemişimdir. Özellikle insanlar kurcalamaya çalışıp kurcalayamadığı zaman paha biçilemez :D Ben Almanca yapardım çoğunlukla.

  2|0
  0|0
  • Ya biliyordum birinin beni anlayacağını ve o birilerden birinin siz olacağını... Teşekkür ederim...

  • Rica ederim ne demek :D İllaki anlayanlar vardır da çaktırmıyorlardır bence.

  • Buyursunlar, çaktıranı bir şeyi anlamasından ötürü severim merak etmesinler...

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 35

 • Bir çoğuna katılıyorum doğru tespitler.

  Bazen metroda oturacak yer olduğu halde arkaya ilerleyenlere kimse anlam veremiyor emin ol. Boş otobüste ayakta giden birini hissettiriyor..
  Bende yaptım, empati de kurdum sonuç aynı. Eğer önünde yeni boşalan koltuğa oturmazsan işte o zaman daha çok dikkat çekiyor.

  Tek başına takılma konusunda da katılıyorum. Fotoğraf çekmeye tek çıkarım. Sırt çantamı omzuma, kulaklığımı kulağıma takarım, fotoğraf aparatlarımı alır tek başıma gezerim.

  Buda çektiğim bir kare..
  https://i.hizliresim.com/6ZJNOk.jpg

  3|0
  2|0
 • Son 10 yılda kabalığın, eğitimsizliğin ve cehaletin samimi bir halk tabanının sevimli özellikleri olduğuna; diğer yandan da doğru bir diksiyonla konuşan kibar, iyi eğitimli ve eleştirel yaklaşabilen zevk sahibi insanların ukala, kibirli ve azınlık olduğuna inandırıldık.

  Dolayısıyla kaba, eğitimsiz cahil insanlar da düzeltmesi gereken özelliklerini daha da sahiplenmekle kalmadı; kendisi gibi olmayanlara daha da bilendi.

  Hatta şımarıp, bu mütevazi ve zeki insanlarla alay dahi etti..

  ..

  Yazık..

  2|0
  2|0
  • Bir tek şunu diyorum ki siz de beni anlamamışsınız...
   Bencemin başında "Tüplü Televizyon Üzerine Serilen Dantel Kadar Entel Olmak İçin Yapmanız Gereken Temel Püf Noktaları" yazıyor değil mi? Allah aşkınıza ben bu kadar sığ şeyler savunacvak biri miyim? İroni yaptığımı nasıl anlamazsınız!

  • Hepsini Göster
  • O değil de, mesaj alımınız kapalıymış..

  • Ne zaman açıktı ki...

 • Bu tarz insanlar yapay bilgiler ve niteliksiz duygular ile bezenmiş gibi geliyor bana.. Bilmiyorum belki haksızlık ediyorum..
  Bir de Entel Magandalar var şizofren gibi..
  İkiside toplumdan kopukturlar.. Kendi yaşadığı toplumu görebilmeli insan..

  4|2
  0|1
  • Bencemin başında bu yazıyor dikkatinizi çekerim...

   "Tüplü Televizyon Üzerine Serilen Dantel Kadar Entel Olmak"
   Hiç kimse eleştiri yaptığımı anlamadı ya ben ona yanıyorum...

  • Gayet anladım ve hatta şizofrenin yazdığı benceyi okuduğumda aklımdan benzer şeyler geçti.. Ben sadece hissiyatımı paylaştım..

   Benim sorunum sadece entel magandalar veya tüplü televizyonun üstüne dantel seren entelektüele bürünmüş bukalemun kardeşlerim ile değil..

   Benim entelektüel insanlar ile zaten sorunum var.. Onuda belirtmek istedim.. Yoksa demek istediğin şey gayet açık..

  • Bir ekleme yapayım.. Entelektüel tanımı ile sıkıntım yok ama tavrı ve algısı ile ilgili sorunum var.. Sorun bu..

 • İşte bizim türk milletinin klasik hali elin yabancısı sevdiği ilgilendiği için siyaset ile ilgilenir film izler müzik dinler kahve içer bizimkiler entel görünmek için. ayrıca şunu bilmeyeni ezin küçük dağları ben yarattım havasında gezin lafları da garip. şimdi entel görünmek isteyenler tevazuda toprak gibi ol diyen H. z Mevlana'yı da çok kulkanıyor ama keşke ağızlarına alıp da adını kirletmeseler mübarek insanın. biz ya olduğumuz gibi görünür ya göründüğümüz gibi oluruz entel görünmek icin abus sabuk seyler yapacak kadar özgüvensiz değilim elhamdülillah

  1|0
  1|0
  • Zaten ben de farkında iseniz ciddi değilim... Ne diye kızıyorsunuz anlamadım...

  • Hepsini Göster
  • Teşekkür ederim... O kadarını anlatabildi isem bunca yılda hakikaten bravo bana...

  • Valla bunca yılı bilmem bana çok kısa bir süre içinde anlattınız hanımefendi :)

 • Tuğla kadar kitabın özetini internetten okusak kurtarır mı acaba

  1|0
  0|0
 • Eline, emeğine sağlık sayın non..

  Bizden geçmiş bu entel işler, şıklarda kitap ve sinema dışında ilgimi çeken hiçbir şey yok..

  2|1
  0|0
 • Dalgasına değil de ciddi yazılmış bir yazı ise rezalet. Entellik bu anlattıkların gibi özentilikle değil aksine kendin olmak ile olur. Entellik düşünce yapısındadır. Kişi toplumdan ne kadar farklı bir bakış açısına sahipse (bu da özentilik değil gerçek bir bakış açısı) o kadar enteldir diyebiliriz. Entel kişi mantığını kullanır ve olaylara bu bakış açısıyla yaklaşır. Bu durum da hayatınıza yansır ve yaşayışınız, değerleriniz değişir.

  Yukarıdaki yazılanları ancak özenti ve sağlam karaktere sahip olmayanlar yapar.

  1|1
  0|0
  • Cidden oturdunuz bu yorumu bana yazdınız mı? Teşekkür ederim...

  • Hepsini Göster
  • Tüplü televizyon danteli dedim bu kadar mı okumuyorsunuz! 43 kişiden anlayan sayısı öyle az ki ne diyeceğimi bilmiyorum!

  • Ayrıntılı okumayıp hızlıca bakıp geçtim. O nedenle ciddi yazıldıgından emin değildim ve başta da belirttim.

 • çalan müziğe sayısız eleştiri yaptıktan sonra, ilerleyen saatlerde masaya çıkıp göbek atan adam geldi aklıma, bir de torununun tşörtünü giyen yaşlı teyze (seyyar v.. na yazıyor ingilizce)
  kafaya takılan kulaklıkların çok daha iyi ses verdiğini duyduğumda almak istedim, eşe dosta danıştım ama cesaret edemedim, zor zanaat entel olmak.
  eline sağlık

  1|0
  0|0
  • Kışın tercih ederim kendisini çünkü kulaklarım üşüyor, tavsiye ederim...
   Ve teşekkür ederim...

  • Hepsini Göster
  • Kurtarıcam seni bu otobüs metrobüs işlerinden.. Kafan bana lazım.

 • iyi olmuş tbrkler

  1|0
  0|0
 • off ya olmadı ki şimdi ben daha 1e gelemeden patladım :( direk gidip tüplü televizyon almalıyım jnlfdbjafsddsafsja :D

  1|0
  0|0
 • Hepsi uyuyor bana bir tek kitabın 300 sayfa olması dışında yanımda 4 kitapla dolaşırım

  1|0
  0|0
  • Hepsini Göster
  • Teşekkür ederim...

  • Rİca Ederim Madam... :)

 • hahha güzel olmuş :)

  1|0
  0|0
 • seni kınıyorum çünkü bu yazıyı beni inceleyerek yapmışsın ayrıca Eternal Sunshine of the Spotless Mind filmini en az 3 kez, Donnie Darko'yu 4 kez, Fight Club'ı en aşağı 6 kez bu sayılar tam tamına tutuyor profil resmimde jokerde var kişilik olarakta entellektüel zaten

  0|1
  0|0
 • Tüplü televizyon uzerine serilen dantel kadar entel olunacak maddeler, bir kaci disinda. Anlatim dili basarili, elinize saglik.

  0|0
  0|0
 • Eline sağlık 😊

  1|0
  0|0
 • Peki bütün bunları yapmak; entel kızımız/ oğlumuza, ilerde cenazesine tabutunu taşıyacak iki kişi daha kazandırır mi ki?
  Bu sorunun cevabına takıldım ben.
  Ayrıca tişört yazısi için gençlerimize bir önerim var;-bu yazıyı bir gencin tişörtünde göreni gördüm- "Blow Job Is Better No Job"...
  Çok havalı olacaklarına eminim. ..
  Iyi seyirler...

  0|0
  0|0
 • Süpper (ve evet süpper iki p ile yazılır (eğer süper yazzaydı tek p ile yazılmış olurdu).) Başyapıt olmuş :D

  0|1
  0|0
 • sen o şekilde yürü bak bakalım entel mi oluyon dantel mi fgfhgfhf

  2|0
  0|0
 • keşke kendini entel diyenler bunları yapabilseler bunları bile tam anlamıyla yapamıyorlar populizmin eseri olmuş gençlik ne yapacağını bilmiyor artık şimdiki zaman gençliğinden nefret eden bir ben varım sanırım.

  0|0
  0|0
 • Bu profil resmiyle benden entel falan olmaz. :)

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  15

Kızlar Ne Diyor 18

 • None, sanırım kimse sizin espri yapabileceğinizi düşünmüyor. Hayli tuhaf yorumlar olmuş.
  Her yazdığımız absürd yazıların sonuna espri amaçlıdır diye yazmak mı gerekiyor bilemedim ki Allalla :D

  1|0
  0|0
 • Tespitler oldukca yerinde ancak bunlarin esasen birer tenkit oldugunu anlamayip uygulamaya gecenler olursa, büyük yükün altina girmis olursunuz Sn Nonethelessh.
  Entelektüel olmak ne demek, bir hayli düsündürücü zaten.

  Elinize saglik keyif ile okudum.

  1|0
  0|1
 • yaziyi okuyup ne diyo lahn bu dedim önce, yok yanlis var none bu degil diyecektim ki tüplü televizyonun üzerine özene bezene serdigin danteli animsadim.
  insanlar tuhaf.

  1|1
  0|0
 • ay ne iğrenç bir şey kasıntı ve zoraki entel olmak ben o insanın ruhunda vardır mesela bende var @Nonethelssh herkes de olmaz o zorlamayla olacak iş değil

  1|0
  0|0
 • guzel paylaşım

  1|0
  0|0
 • Mizahınız pek tatlıymış vallahi..
  not:evet google'da arattım.

  1|0
  0|0
 • tişikkirlir benden bahsediyorsun bu bencende :D :D

  1|0
  0|1
 • bu kadar mı isabetli bir bence olur ayakta alkışladım gerçekten çok başarılı tebrik ederim.

  1|0
  0|0
 • Ya süper olmuş :D

  1|0
  0|0
 • Burdakilerin çoğu baştan yukludur kişiye ve ozguvenle olur öyle mış gibi miş gibi yapmak egreti durur gerek yok böyle şeylere

  0|0
  0|0
 • entelmişim sana göre bazı maddeler hariç

  0|0
  0|0
  • Hangi maddeler hariç merak ettim...

  • Hepsini Göster
  • starbuck gibi kafelere gitmem gereksiz ve modavari buluyorum;Türk kahvesinin üstüne tanımam
   farklı olmak için farklı olanlar zaten kendini belli ediyor;neysem oyum çeker eşpfmanı her yere giderim
   yaşlanınca zaten hastalıklar silsilesi olcak şekersiz tatsız tuzsuz hiçbişey yemem
   film sevmem izliyorsam sıkıntıdan ölmüşümdür
   baskılı tişört de sevmem😏😏

  • Değişik...

 • Starbucks'ta kahve içmek entellik değil, kerizlik bence. Ellerine sağlık.

  1|1
  0|0
 • Hahah katılıyorum :))

  0|0
  0|0
 • farklı olmayı severim

  0|0
  0|0
 • 4. foto gayet iyi ;D

  0|0
  0|0
 • Son bir iki madde hariç hepsi bende var hoşuma gitti açıkçası :D

  0|0
  0|0
 • Güzel paylaşım..

  0|0
  0|0
 • enellik yazını cok cok begendım

  0|0
  0|0
Yükleniyor...