Benim Bir Tepkim Var. Sizin yok mu ?

Bazı davranışlar var. Hayatımızın içine kadar işlemiş. Bazı konular gerçekten içimde bir tepki oluşturuyor. Bazı şeylere karşı susmamak lazım. Yüksek sesle söyleyemiyorsan bile düşük sesle bil!

Adalete olan inancım, hak yenmemesi ile ilgili insancıl düşüncem beni bu benceyi yazmaya itti. Maalesef ki bunlara sürekli şahit oluyoruz ve olmaya da devam ediyoruz. Konu daha çok sağlık sistemi . . Ama dahası da var. Ve hiçbiri genelleme değil benim tepkim sadece bunları yapanlara.

Parayı Hastasından Üstün Gören Doktora

Bunlara Saygı Duymuyorum !

Bugün özel hastaneler adı altında hizmet yapan doktorlara saygı duymuyorum. Tedavi olmak için, iyileşmek için, yeniden gülümseyebilmek için önce para diyenlere saygı duymuyorum. Özel hastanelere karşı değilim ve kimseyi kötülemek istemem. Ekonominin özgürlüğünü her zaman savunurum. Ancak şunu da unutamam. Kimsenin sağlığına para ile değer biçilemez! O doktorlar okuyorlar emek veriyorlar o kadar ama ne için? Ettikleri yemin ne diyor? Senin görevin hayat kurtarmaktır. Peki onlar ne yapıyorlar ? Duyduğum cümleyi aktarıyorum:

Önce parayı kes sonra ameliyatına bakarız. ücret 2000tl . .

Belki imkanlarınız çok iyi olabilir. Belki lüks olabilir. Bunlar güzel şeyler ancak her şeyden daha güzel olan bir şey varsa o da sorumluluk bilinciyle hareket edilmesidir. Sen ne olursan ol ilk görevin sorumluluk bilinciyle hareket etmektir. Sana ihtiyacı olan hastaya müşteri gibi değil de insan gibi yaklaşmaktır.

Doktoru Emrinde Sanan Hastaya


Maalesef bugün zorbalıkla, şiddetle doktorlara karşı büyük bir baskı var. Darp edilen doktorları hepiniz görüyorsunuz. Haddini bilmeyen hastaya saygı duymuyorum. Bu özgürlükte değildir. Sizler saygı duymuyorum bunu bilin.

Eşi erkek çocuk doğursun diye zoraki hastaneye götüren sana !

Sperm bankalarından sperm alıp çocuk yapıp o çocuğa babasızlığı yaşatacak sana !

Doktoru hastasını kurtarması için tehdit eden eğer ölürse yakınım sen de ölürsün diyen sana !

Kısaca hiçbirinize ! Hiçbirinize saygı duymuyorum.

Kız-Erkek ayrımı yapan babaya !

Başka bir insanın hayatını ölüne kadar etkileyecek olana !

Şiddeti çözüm gören hiç kimseye !

Benzer İlaç Veren Eczaneciye

Hadi bu konuda verdiği müşteriyi bilinçlendirse bir parça ancak habersizce benzer ilaç verene saygı duymuyorum. Unutmayın hiçbir ilaç birbirinin aynısı değildir. Ana etken maddelerinin aynı olması onları eş yapmaz. Yan maddeler alerjiye neden olabilir. Belki bu yüzden biri ölecek olamaz mı ? Olabilir! O zaman ne ilaç yazılıyorsa o verilecek. Yoksa da yok demeyi bilecek.

Bildikliğe gerek yok. Herkes işini yapsın. Bence bizim ülkenin zaten en büyük sorunu bu!

Öğretmeni kendini her alanda bilgin sanır!

Polisi hakim sanır. Ceza keser!

Eczacısı doktor!

Vatandaşı siyasetçi, tarihçi, din bilgini! Atar atar tutar. Dünyayı oturduğu yerden kurtarır!

Siyasetçisi ekonomist!

Din adamı insanları denetleme ve yargılama(!) kurulu başkanı

Biraz kendiniz olun be !!! Hepiniz! Bu nasıl düzen böyle ?

Halkın Sağlığını Düşünmeyen Üreticiye

Tamam işinizi yapıyorsunuz mesleğinizi anladık. Peki ama bu nasıl yapıyorsunuz?

Fırında yere düşen ekmeği alıp çöpe mi atıyorsunuz yoksa geri yerine mi koyuyorsunuz?

Fabrika kuracağız enerji üreteceğiz diye ağır metalleri nehirlere, göllere, yeraltı kaynaklarına mı karıştırıyorsunuz?

Daha çok ürün eldetmek için hormana boğarak bitkileri farklı genetik yapılarda üretmiyor musunuz? Sonra da bunun üzerine boya sıkıp halka kaliteli yeni diye sunmuyor musunuz?

Ne için? Para için! Değer mi? Asla değmez!

Temizliğine Davranışlarına Dikkat Etmeyen Hastaya

Hasta olmak zordur. Hasta olmak başka şeylere benzemez. Ancak ne olursa olsun senin başkalarına hastalık bulaştırma gibi bir hakkın yok, olamaz! Tabi onlarında sana . .

Bu sadece bu konu için de böyle değildir. Her şey için bu böyle işler. Kötülük görmek kötülük yapma hakkını vermez!

Ellerini yıka! Başkası senin bakterilerine maruz kalmak zorunda değil!

Kıyafeti Yüzünden Öğrencisini Sınıf Dışına Atan Karanlığa

Aydın diyemem. Aydın insan aydınlık, özgürlükçü, hoşgörülü, olur. Sana hiç saygı duymuyorum. Hem de zerre kadar saygı. İnsanları kıyafetlerine göre yargılamak seviyesizlikte seviye olmaktır. Kimbilir belki o bilim adamı olacak belki çok faydalı bir buluş yapacak belki insanlara yardım edecek. Peki ya sen? Sen sadece bir insanın geleceğini çalacaksın.

Sen kimsin?

Bu haddi nereden buluyorsun?

Kendini ne sanıyorsun sen çağdaş mı?

O zaman yobazlığın zirvesinde olduğunu hatırla! Seviyesizlikte seviye olduğunu gör ve biraz sus! İnsanların hiçbir nedenle özgürlükleri ihlal edilemez.

Senin değerin ancak üstündeki kıyafetlerin fiyatı kadardır!

Onca Yıl Okuyup Görevini Keyfi Yapmayana

İş arayıp bulamayanları bir kenara ayırıyorum. Onlara benim tepkim olamaz. Sadece şans dileyebilirim. Devlet üzerine de düşeni yapamıyorsa bu kimsenin suçu değildir. Yukarıdaki nedenden dolayı görevini yapmayana da tepkim yok.

Ancak birilerine var. O da yıllarca okuyup doktor olup, öğretmen olup, mühendis olup ama inancını, cinsiyetini, statüsünü kendi tembelliklerine maske yapanlara.

Bir kız düşünün Türkiye'nin en iyi üniversitesini kazanmış. Başarı ile bitirmiş. Başvursa hemen girecek birilerine yardımı olacak. Fakat onun kendine biçtiği rol başka! İnancını bahane edip ev hanımı olmak. Bu masum görünse de özgürlük gibi görünse de aslında derinlemesine düşünüldüğünde bir suç dizisidir.

-Madem çalışmayacaksın devleti niye onca yıl meşgul ettin. Niye o kadar burs aldın.

-O okulu kazanmayı arzulayan idealist birinin önüne geçerek neden onun geleceğine engel oldun.

-İnanç diyorsun. İnancını yapmana sonuna kadar saygı duyuyorum. Ne olursa olsun. Elbette çalışma vakitlerindeki boş saatlerde değerlendirebilirsin. Yalnız çalışırken tüm her şeyi ceketinle birlikte asıp mutlak nesnel olmalısın. Unutma karşında başka biri var. Ayrım yapamazsın. Milletin, mezhebin, cinsiyetin, rengin farkılı olabilir ama karşındaki insan. Ve senin gibi o da bir kalbe sahip!

Hayır hayır! Hep çalışın demiyorum. Elbette kendinize ve ailenize de vakit ayırın ancak lütfen bunun için başka bahaneler bulmayın!

Zaten ben insanlara yardım etmeyi yasaklayan bir din ne duydum ne de gördüm. Yok böyle bir şey! Olan sadece sizin tembelliğiniz!

Güzel bir dünya için tembelliğe değil. Üzerimize düşeni yapmaya ihtiyacımız var.

Bu yüzden yakın zamanda üniversiteye girecek arkadaşlara tavsiyem. Seçeceğiniz bölümün parasına, "Ailemi tatmin edecek mi?"sine, popülerliğine bakmadan önce bu mesleği gerçekten hakkıyla başarabileceğim mi diye sorun kendinize. Unutmayın ki kimsenin bir makamı boş yere işgal etmeye hakkı yok.

Adaletten kaçanlara!

İnançlarını süs yapıp boynuna asanlara!

Irk derken insanlıktan çıkanlara, düşük karakterini millet dediğimiz tesadüfen sahip olduğun bir şeyle yüceltmeye çabalayanlara!

Bölenlere, parçalayanlara saygı duymuyorum!

Hak aradığını söyleyip molotof atıp otobüsteki masum bebeğinin ölümüne neden olarak adaleti(!) bulana sana da ne saygı duyuyorum ne sevgi !

Bu devlet kimseye Facebook'da takılsın, Twitter'da resim paylaşsın diye maaş vermiyor. Okullardaki bilgisayarlar araştırma yapın diye konuyor. Bilime bir katkınız olsun diye. Counter oynayın diye değil !

Engeli Kalpte Değil Bedende Arayanlara

Ve son olarak size. Size diyecek tek şeyim var! Çünkü buraya paragraf yazmaya bile değmezsiniz siz!

Engel mi arıyorsun? Kalbine bak!

Adaletsizliği Adalet Sananlara

Haksızlıklara saygım olamaz. Adaletsizliklere saygım olamaz. Ben insana insan olduğu için değer veririm. Bu yüzden bir tepkim var! Sizinde olsun. Sokrates'in hikayesini bilir misiniz?

Socrates idama mahkum edilir. Suçu ise insanları düşünmeye sevketmesi. Çünkü düşünen sorgulayan insanı hiçkimse sevmez. Cahiller anlamadıklarından sevmez. Güç sahipleri tehdit olarak gördükleri için sevmezler. Yalancılar doğruyu söyledikleri için sevmez. Kıskançlar ise kıskandıkları için sevmezler. İşte Socrates'de sevilmeyen biriydi. Bu yüzden idam edilecekti. Buna üzülen eşi "Seni haksız yere öldürecekler! " diye üzülür. Ve o muhteşem cevap gelir

"Evet, haksız yere öldürecekler. Haklı yere öldürseler daha iyi mi ?"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Yine bir bence sonu. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu arada benceme teşekkür diye cevap atanlara sizlerede saygı duymuyorum :)) Şaka şaka yukarıdakilerin yanında sizler çok masumsunuz (^.^) Yine de atmayın. Değer verin okuyun :)

Sevgiyle kalın arkadaşınız,

~√~ρ-Łσηєłiηєss~√~


1|2
1115

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Sadece paracı doktor değil, bunun yanlış ilaç vereni var. Verdiği ilaç da 226 lira , zannediyorsun daha pahalı daha etkili. Sonra o ilaç seni daha kötü ve stresli yapar. Doktor değiştirirsin o da önceki ilacı yanlış bulur '' bunu size kim verdi '' der ve farklı bir ilaç yazar. İnsanın vücudu ve karaciğeri deneme tahtası sanki. Kobay kullanılan fareye çeviriyorlar , '' kullan bakalım işe yarayacak mı, sonuçları aktar '' bunu diyecekler yakında. Sana saygı duymuyorum.

  '' İnançlarını süs yapıp boynuna asanlara! '' şeklinde cümlen var. Hiçte katılmıyorum bir insan gayet inancını simgeleyen bir şey takabilir. Bir hristiyan haçın uğur getirdiğini düşünerek de takabilir, ya onuda geçtim Papa kocaman haç takıyor ne yapsın adam yani :)

  '' Bu devlet kimseye Facebook'da takılsın, Twitter'da resim paylaşsın diye maaş vermiyor. Okullardaki bilgisayarlar araştırma yapın diye konuyor. Bilime bir katkınız olsun diye.'' demişsin

  Kimse devlete %100 itaat etmek zorunda değil , bu da bir birey özgürlüğü. O kişinin sürekli bununla çalışacak hali yok arada facebook twitter takılsınlar ne güzel. Ancak faşizmde herkes devlet için çalışmaya programlanır.

  Darp edilen doktorlara geleyim. Valla yemin ediyorum bazısı çok fena dayağı hak ediyor. Öyle böyle değil ya öyle havalı olanları var ki böyle küçümser gibi konuşuyor. Ben çok okudum sen kimsin havasını hissettiriyorlar hastaya.

  Bunu da geçelim. Bir tane doktor duydum haberde. Hastası methanol içmiş doktora ne yapabilirim diyor. Doktorda diyor ki eve gidip içki iç, ethanol onun panzehiri. E sonra adam ölüyor, onu başından savan doktorda karakolluk oluyor tabi. Olay Türkiye'de yaşanmıştı haberin bir kısmı aklımda kaldı. Şimdi ölen kişinin ailesi bu adamı darp etse ben çok tepki göstermem yani.

  Tabi doktorlar kötü diye bir düşüncem asla olmadı. Ama işte yok mu o bazıları...

  Bencenin tamamını okudum yani uğraşmışsın güzel benim hoşuma gitti. İçindeki iyi düşünceleri yazmışsın ama unutma dünya bu yazılanları kafaya takacak kadar iyi değil

  0|0
  0|0
  • İlk paragta tamamen haklısın. Ancak doğru ilacı bulmakta çok zor.

   İnançlardan kastım boynuna kolye takanlar, başörtüsü örtenler değildi. Orası yanlış anlaşılmış. Ben şuna karşıyım. Her şey tek bir nedenle açıklanamaz. Yani düşünsene din adamı çıkıp dünya kare diyor buna inanmazsan imandan değil. Nitel ve nicel gözlem yapılacak alanlarda bilim kullanılır. Bilim adamı da çıkıp insanlara şu ayet şu hadis dersi veriyor dini çarpıtıyor bence her ikisi de yanış herkes kendi görevini yapsın.

   Açıkçası haklısın internete insanlar istediklerini yapabilirler. Ama neden gelişmemiş geri kalmış bir ülke olduğumuzu bilmek istiyorsak da bir öz eleştiri yapmalıyız. İnsanlar devlet için çalışsın demiyorum insanlık için çalışsın diyorum. Daha güzel bir gelecek

   Kimse dayağı hak etmez canım. Kötüsü var iyisi var ama bunun için dava edebilirsin. Belki de adalete güven duyamadığımız için biraz da bu şiddet olaylarını görüyoruz.

  • Hepsini Göster
  • Kimse dayağı hak edemez dedin.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Harold_Shipman
   Bak bu adam 250 den fazla hastasını öldüren bir doktor. Bu nasıl dayağı etmeyecek yaa hümanizmi dozunda tut canım :)

  • Bu adam gerçekten hak ediyor :))

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 14

 • affferım kız

  0|0
  0|0
 • büyük emek sarfetmişsin, tebrikler :)

  0|0
  0|0
 • Çok güzel bahsetmişsin. Belki olayların yanlarını göremeyenler görürde bir işe yarar. Teşekkürler.

  0|0
  0|0
 • Okuduğum en iyi makale.
  Birilerinin bu haksızlık, bu zülüm, basitlik, bu zorbaya dur demesinin çığlığı bel ki de kaleminiz çok sağlam teşekkür ederim paylaşımınız için...

  Sorulara ve Bencelere puan durumu var mı bilmiyorum ama olsa çok daha iyi olurdu eskisi gibi..

  0|0
  0|0
  • Eskiyi pek bilmiyorum. Ancak beğenmenize çok mutlu oldum. İşte kendimce ifade etmeye çalıştım bazı durumları :)

   Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu yazı belki çözüm olmayacak bunlara ama hiç değilse adaletsizliklere karşı susan bir insan olmayacağım. Durduramasam bile bileceğim. Hiç değilse arkama baktığımda utanç duyacağım bir davranışım olmayacak. Ben gerçekten adalete inanıyorum. Ne olursa olsun. . Ancak insanlar çok adaletsiz :(

 • günün değil asrın bencesi olmalı

  0|0
  0|0
 • Ellerine sağlık

  0|0
  0|0
 • Beğendim*y

  0|0
  0|0
 • Helal Olsun Güzel Anlatmışsıın bravo

  0|0
  0|0
 • Kız haklı

  0|0
  0|0
 • Biraz gec okudum uzgunum anca dun gece twitterda gordum ve okudumm. Yani ne dicem bilemiyorum super otesi olmus gec farkettim ama super bence degilde bu Ultra Super Bence olmali. Ellerine saglik..:)

  0|0
  0|0
 • Tamam saygı duymuyorsun peki çözüm?

  0|0
  0|0
  • Oda başka bir benceye artık :)

  • Kaçamazsın! Biz insanlığa yapılan haksızlıklara saygı duysak da duymasak da olanlar yine oluyor. Pek fazla bir şey değiştiğini sanmıyorum. Eminim bunu yapanların saygı duyulmak gibi kavramlarla ilgilenmiyorlardır. Toplumun bilinçlendirilmesi gerek ama bunun için hedef anne baba + eğitim hayatındaki ilgili kişiler. Bunların derinine indiğinde yine devletin olup biteni izlemesi sonucuna çok rahat varabiliriz. Çünkü toplumu geliştirecek ilk şey devletin düşünce yapısıdır. Vatandaşını bilinçlendirmesi temel kurallarının içinde olması gerek ama sanırım bu durum devletin başına iş açar :) Kaç devlet vatandaşının bilinçli olmasını ister ki? Hazır vergilerin büyük bir bölümü sessiz sedasız kasa giriyorken uyuyan tavuğu uyandırmak pek işine gelmez sanırım. Emeğin için teşekkür ederim. Bunların bilincinde olman eğer yaşın doğruysa özellikle de bu yaşta olman takdir edilecek bir şey. En azından birçok yaşıtların gibi öylesine yaşamıyorsun gözlem yapabiliyorsun etrafında olup bitenin farkındasın.

 • Tek kelime "Harikasın"

  0|0
  0|0
 • Hicbiri

  0|0
  0|0
 • Harika olmuş

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 10

Yükleniyor...