Deprem Anında "Yapmamanız" Gerekenler!

ikizterazi u

Merhaba KS 🙂 Bugün 17 Ağustos. 1999 Gölcük depreminin üzerinden yıllar geçti. Böyle bir günde ne yazabilirim, nasıl bir faydam ya da hatırlatmam olabilir diye düşündüm ve deprem anında yapmamanız gereken tehlikeli davranışları anlattım.

Dikkat etmeniz önemle rica olunur, haydi başlayalım!

⚠️Merdivenlere koşmayın!

Deprem anında merdivenlere koşmayın. Merdivenler evin en zayıf, en sallanan ve yıkılması en muhtemel noktalarından biridir. Bu konuda 6 Şubat Maraş depreminde görevli bir arama kurtarma ekibi "en çok cesetleri merdiven boşluklarından topladık" diye bir yorum yapmıştı. Cidden de öyle. Çünkü deprem anında insanlar koşarken muhtemel 10 saniye içinde bina yıkılacak duruma geliyor ve bu süreçte insanlar depreme merdivenlerde yakalanıyor. Ölüm riskinin en yüksek olduğu yerlerden biridir merdivenler. Asansörlerden de uzak durun..

...
...

⚠️Kafanıza düşüp sizi yaralayacak malzemelerin altında saklanmayın!

Yatak çevresinde bulunup yukarda asılı duran gitarlara, çerçevelere, ağır avizelere, tablolara, camdan yapılmış maddelere dikkat. Bunları ya sağlam sabitleyin, ya da oradan kaldırın. Aksi takdirde bir deprem anında kafanıza düşecek ve sizi sersemleteceklerdir ve bu zaman kaybıdır. Bir bakın bakalım duvarlarda asılı neler var ve size ne zarar verebilirler?

...
...

⚠️Balkona çıkmayın, camdan atlamayın!

Balkonlar da merdivenler gibi evin zayıf olan noktalarındandır. Deprem anında balkonlardan uzak durun. Balkondan atlamayın. Hele camlardan, pencerelerden uzak durun. Deprem anında pencerelerin üzerinize patlama, düşme ihtimali var. Bu şu demek, cam yaralanmasına bağlı kanama geçirebilirsiniz. Hayatı riske sahip olan camlardan uzak durmanız önemle rica olunur.

...
...

⚠️Çakmak, kibrit, sigara kullanmayın!

Deprem anında zaten sigara içeniniz olmayacaktır. Bu maddeyi de "depremden hemen sonra" yapmamanız gerekenler adı altında yazma gereği duydum. Depremden hemen sonra elinizi yanıcı, yakıcı maddelere sürmeyin. Bir yerlerde kaçaklar olabilir. Deprem bittikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatın. Soba yanıyorsa sobayı söndürün.

...
...

Şuraya AFAD farkındalık eğitim videosunun linkini bırakıyorum, izleyiniz.


https://youtu.be/IPkQdDeW6Xg


Tedbir almamak öldürür. Lütfen bakın, kendinizi düşünmüyor iseniz sevdikleriniz için...


Görüşmek üzere 🙃

#ikizterazi

Deprem Anında "Yapmamanız" Gerekenler!
46 Cevap