Uzman Görüşü: Deprem Anında Telefonla Birini Aramayın, Mesaj Atın!

Prof. Dr. Oğuz Bayat
Prof. Dr. Oğuz Bayat

Marmara Denizi'nde meydana gelen depremden sonra telefon hatlarında yaşanan yoğunluk sebebiyle birçok kişi yakınlarına ulaşamadı. Bunun bir kapasite aşımı olduğunu belirten Prof. Dr. Oğuz Bayat, "Böyle acil durumlarda evdeki kablolu hatları, WhatApp’ı, SMS’i veya WIFI’yı kullanabiliriz. Bunları uygularsak zaten baz istasyonlarına yüklenmeler olmaz" diye konuştu.

İstanbul'da meydana gelen depremin ardından yakınlarından haber almak isteyen birçok vatandaş telefonlara sarıldı. Fakat baz istasyonlarında oluşan yoğunluk sebebiyle GSM operatörleri hizmet vermekte büyük sorunlar yaşadı.

Böyle durumlarda telefonla aramak yerine mesaj atılmasını öneren Altınbaş Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Oğuz Bayat, "Böyle acil ve kapasiteyi aşma durumu olduğunda tüm kullanıcıların aktif kullanımını engelleyerek sadece ihtiyacı olan kişilerin acil yardım servislerine telefon ile erişebilmelerini sağlamak gerekir" açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Bayat, "Kalabalık bir grubun aynı anda bir kapıdan geçmeye çalışması nasıl bir yoğunluk veya trafik oluşturuyor ise haberleşme sistemlerinde aynı şekilde ‘trafik problemi’ karşımıza çıkıyor. Bu durumlarda telefonla arama yapmak isteyen kişiler ‘call-drop’ dediğimiz telefonla görüşme imkanı sunamayacak hale geldikleri için iletişim sisteminin çalışmadığını düşündü. Aslında bu problem, kapasite probleminin yanı sıra optimizasyon problemiyle birlikte ele alınması gereken bir sorundu" dedi.

Kendi ailesi ile WhatsApp üzerinden iletişim kurduğunu belirten Prof. Dr. Bayat, " Mahmutbey kampüsünde öğrencilerle beraberdim. Depremden sonra herkes sevdiklerine hızlıca ulaşmak istedi. Biz kendi ailemiz arasında bir WhatsApp grubu oluşturmuştuk. Oradan hızlıca birbirimize ulaştık ve acil durumu haberleşerek çözümleyebildik. Bunun yanı sıra SMS atma da yine iyi bir tercih olabilir. Çünkü SMS attığınızda o trafikte bir kuyruğa giriyor ve trafik açıldığında mutlaka karşı tarafa ulaşıyor. Alternatif olarak ev ve iş yerlerinizdeki kablolu telefon hatlarını veya WIFI’yı kullanabiliriz. Bunları uygularsak zaten baz istasyonlarına yüklenmeler epey azalır. Ama bir baz istasyonunun yaklaşık olarak 200 kişiye hizmet sunması üzerinden örnek verirsek, 201’inci kişi bu servisi alamıyor. Kapasite problemini almak için, öncelik ile kullanıcılara acil durum haberleşmesi için iyi bir eğitim vermek gerekir" diye konuştu.

Uzman Görüşü: Deprem Anında Telefonla Birini Aramayın, Mesaj Atın!
11
6
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • Evet çünkü 110 u aramak isteyen biri telefon yoğunluğundan arayamaz. Sen iyiysen etrafında yardıma muhtaç insanlara yardım etmeye bak. Hemen telefona sarılma. Hayatta kalan zaten hayatta. Ama yangından kurtarılacak biri belki de sırf telefon yoğunluğundan ulaşamadığı için yanıp ölecek.

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Ateist_Türk

  Türk Telekom deprem sonrası insanlar yakınlarına ulaşabilsin diye bedava mesaj, arama hakkı ve internet verecekti sözde. Daha doğru düzgün çalışmadı bile. Özür dilemediler hatalarından dolayı, aynı zamanda bedava internet, kontör ya da mesaj da vermediler.

  Görüş hala geçerli mi?
  • PsychoBabble

   İnternet verdiler de deprem sonrası hiçbir şekilde ulaşım olmadıktan sonra dalga geçer gibi verdikleri 5 GB bir işe yaramıyor bence.

  • Ateist_Türk

   @PsychoBabble Haklısın. ☺👍

 • endlessI

  sorun bazı operatörlerin altyapısı yeterli değil. sadece deprem gibi insaların topluca arama yapacak sınırlı zamanlar için büyük bir bütçe harcayarak altyapıyı geliştirmeye yanaşmıyor bu şirketler. vodafone da böyle bir sorun yok. vodafone a geçin

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

59
 • WhatsApp ve SMS'i kullanmak için telefonun çekmesi gerekiyor.. Ee çekmiyor, çekiyor gibi gözüküyor ama hiçbir şey yapamıyorsun.

  Her zaman WiFi gibi bir alternatif olmuyor. Geliştirilmeli. Çok gerideyiz.

 • halilim123

  Hakli. Dogru soyluyor.. Bir de ben birsey farkettim. Telefonlarin internetleri cekmese bile. Sirketlerde ki Wifi ağlari cekiyordu yani calisiyordu.. Benden bir tavsiye bulundugunuz binadaki Wifi aglarinada baglanin..

 • Resmen saçmalamış kendisi arasın diye :D
  Ülkenin ileşitmi berbat onu gördük depremde onu düzeltin diyeceği yerde mesaj atın diyo

 • dreamliner61

  peki bay bilmiş o an o panikle kim mesaja bakmayı akıl eder onu da söyler misin?
  gsm operatörlerinin çökmesini örtbas etme bahaneleriniz bunar mı yani?

 • aerolite

  Adam doğru söylemiş.. Lakin zeka fukarası, saygısız bir toplum olunca çoğunluk bu detayları anlamıyor ya da uygulamak istemiyor.

 • Mesaj gidiyodu ya zaten

 • Deliyimbendeliyim

  Whatsappda çöktüğünü hatırlatın şuna

 • ballbusting1

  Saçma

 • Adam haklı ben zaten öyle yaparım.

  • Soru olarak da sordu dün bunu, keşke bir kaç foto ekleseymiş süper soru seçilecekmiş. Son sıralar r'de ve adminde belirgin artış var nedense.

  • Vay ekonomi üniversitesi mezunuymuşsun sekreter kız benim arkadaş oradaki.

 • aysin19901990

  Aynen

 • abcugabcu

  gsm operatörlerinden para yiyen adam heralde

 • decided

  Daha sağlam bir çözüm bulunmalı

 • Gizli Üye

  Ben ne internet alabiliyoum nede sms paketi falan o zmn ne olacak? O panikle mesaja cevap alamadığım her dakika daha panik olucam

 • Gizli Üye

  Çekmiyor kii

YÜKLENİYOR...