Geziyor 18 gü

Türkiye ve Kanada Karşılaştırması! Türkiye Hangi Yönleriyle Kanada’dan Daha İyi?

persordinary


Selam


Şu an biliyorsunuz ki Türkiye zor bir durumdan geçiyor ekonomik olarak olsun insanların zihniyet olarak olsun bayağı zor bir zaman içerisinden geçiyoruz çoğu insan yurtdışına çıkmak istiyor peki bunu istemeden önce düşünüyor musunuz acaba yurtdışındakiler gerçekten halinden memnun mu?


Yurtdışında yaşıyorum bu bence de biraz Türkiye ile Kanada‘yı kıyaslayacağım hangisi hangi yönden daha iyi ya da hangi yönden daha kötü.

 • İlk önce ekonomi olarak biraz ele almaya çalışacağım bildiğim kadarıyla bu konuda pek bilgi sahibi değilim ama ekonomi olarak şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki Türkiye’den daha iyi yaşam standartlarınız bayağı yükseliyor sadece yurtdışına ayak basar basmaz o anda yani biliyorsunuz giydiğiniz yediğiniz içtiğiniz her şey değişiyor daha iyi bir yönde.
Türkiye ve Kanada Karşılaştırması! Türkiye Hangi Yönleriyle Kanada’dan Daha İyi?


En açık şöyle tarif edebilirim mesela Türkiye’de bir tişört satın almak istiyorsunuz 60 TL gibi fiyat ödüyorsunuz eğer daha iyisini alırsanız bu fiyat 100 TL’ye kadar çıkıyor ama burada 5 $’a da var daha iyisini alırsan 30 $’a da çok iyi yıllarca kullanabileceğim bir tişört alabilirsin alım gücü bayağı yüksek.

Ekonomiye böyle kısaca değindim sizin aklınıza zaten baya fikirler vardır şimdi biraz yaşamsal olarak bahsedeceğim insanlar nasıl nasıl karşılıyorlar?

 • İlk geldiğinde çok garipsedim yalan yok bayağı garipsedim hem de korktum çünkü o kadar çok çeşit var ki burada rus var alman var İspanyol İtalyan macar ya da Siyahiler de bayağı çok Hindistanlı Pakistanlı o kadar çok ki her dinden her dilden her ırktan her ten rengini taşıyan insanlar çeşit çeşit yani nasıl tabir etsem bilemedim.


Ama bir şekilde insanlar sizi arasına alıyorlar yani mesela bu Türkiye’de yok Türkiye’de sen de türksün öbür insanlar da Türk ama yine en çok zararı gördüğün insanlar da Türk burada öyle bir şey yok insanlar sürekli sana yardım etmeye çalışıyorlar hatta deyim yerindeyse et yardım etmek için can atıyorlar birbirlerine yardım ettikçe mutlu oluyor insanlar.

AYHHH İSTANBUL😍🙊
AYHHH İSTANBUL😍🙊

Asla seni ötekileştirmiyorlar yadırgamıyorlar olduğun gibi kabul ediyorlar değiştirmeye kendilerine göre yönetmeye çalışmıyorlar.


Kısacası insanları içinde yani içiniz gayet rahat olabilir geldim geleli ben kimseden daha burada kötü bir muamele görmedim.

 • Şu konuya değinmeden geçemem yemek konusu yemek konusunda inanın bana Türkiye buradan kat kat kat kat daha iyi yani mesela gidiyorsunuz en iyi eti alıyorsunuz üstelik tereyağı ile pişiriyorsunuz ama bir türlü o Türkiye’deki pişen etten aldığınız o tadı alamıyorsunuz bu sadece et için geçerli değil diğer tüm yemekler için geçerli üstelik Müslüman iseniz ki ben de Müslümanım bu ülkede yaşamanız çok zor çünkü her şeyin içine domuz eti koyuyorlar yediğinize çok dikkat etmek zorundasınız.
 • Çalışma sistemine gelirsek Türkiye’deki gibi değil Türkiye o konuda buradan çok daha rahat burada mesela çalışmak zorundasınız devlet sizi çalışmak zorunda bırakıyor evet devletten yardım alabiliyorsunuz ama bir şey etmiyor yani mutlaka ek bir gelir şart ve çalışma şartları Türkiye’deki gibi değil sürekli kontrol ediliyorsunuz mesai saatlerinde asla nefes dahi aldırmıyorlar resmen işteki patronunuz gözümüzün içine bakıyor Erhangi bir saniye boş duramazsınız çalışmak zorundasınız saatlerce Türkiye’de öyle değil mesela o konuda buradan çok daha rahat.
Türkiye ve Kanada Karşılaştırması! Türkiye Hangi Yönleriyle Kanada’dan Daha İyi?
 • 😇En sevdiğim konu zihniyet konusu buradaki insanların zihniyeti Türkiye’deki insanların zihniyetinden çok daha farklı yani ne giydiğinize karışmıyorlar istediğinizi diyebilirsiniz ya da sizin hayatınız hakkında size yorum yapmıyolar çünkü herkes kendinden mesul İnsanlar bunun farkında kimse kimseye karışmıyor kimse kimseye yorum yapmıyor insanlar burada birbirlerini ayırmıyorlar işte sen şu dindensin bizim aramıza katılamazsın ya da senin mezhebin bu senin kilon fazla sen biz de olamazsın ya da sen benden büyüksün yaş olarak işte böyle şeyler yok burada insanlar takılmıyorlar o yönden çok seviyorum burayı keşke Türkiye’de böyle olsa diye içimden sık sık geçirmiyor değilim keşke ortada insanlar birbirine karışmasalar yorum yapmasalar burada elalem ne der insanlar ne Söyler diye bir kavram yok en sevdiğim tarafı bu.
 • Burası dünyanın en soğuk yerlerinden diye bilinir öyle yazları şöyle söyleyebilirim Türkiye gibi hiç fark yok arada hatta çok daha önemli ve bunaltıcı bir sıcak özellikle temmuz ayı gerçekten burada baya sıcak geçti günde 3 ya da 4 kez duş aldığımı hatırlıyorum.

Kış mevsimine gelirsek burada kış sonbahara girdiğiniz anda başlıyor aslında hava mesela bir gün çok sıcak gel öbür gün birden gerçekten ciddi anlamda soğuyor.

Türkiye ve Kanada Karşılaştırması! Türkiye Hangi Yönleriyle Kanada’dan Daha İyi?

Kuru bir soğuk galiba ayaz deniyor ona öyle bir soğuk oluyor ki -25’i gördük biz gerçekten inanılmaz dondurucu bir soğuk kar yağıyor mesela ama o kadar yeri yapışmıyor böyle rüzgâr o kadar savuruyor hem kar yağıyor hem de rüzgâr yerde olan karış savuruyor gerçekten tuhaf inanılmaz bir soğuk yani üzerinizde prangalar olması gerekiyor üşümemeniz için eldivensiz asla dışarı çıkmanız mümkün değil.


Genel olabilecek yaşanabilir ucuz bir ülke ama şöyle bir problem var ev kiraları gerçekten çok pahalı inanılmaz zaten her şey ucuz bir tek araba sigortası çok pahalı bildiğim kadarıyla bir de ev kiraları.


Ama ev sahibi olmak çok kolay.

 • Şuraya da değinmek istiyorum hayvanlar içinde kesinlikle çok güzel bir ülke yaşanılabilir burada mesela sokakta kedi ya da köpek görmeniz mümkün değildir çünkü onlar genelde evde insanlar ile yaşar burada sokakta olan hayvanlar genelde sincaplardır geyiklerdir kunduzlardır böyle hayvanlar nadir olarak tavşan görebilirsiniz ama kedi ya da köpek asla yoktur sokakta kedi ya da köpek görürseniz bilinki aslında onun sahibi vardır.
 • Baya uzattım biliyorum bir de şunu söylemek istiyorum ama bitirmeden aşırı yavaş bir ülke her şey o kadar yavaş işliyor ki yani geldiğin zaman gerçekten yorucu bir kağıt işlemlerinden geçmeniz gerekiyor o kadar yavaş ilerliyor ki hani diyorsunuz gelmeseydim keşke kağıt işlemleri olarak yavaş işliyor yani nereden tutarsanız tutun mesela trafik bile aşırı yavaş gören derki İstanbul’da trafikte kalmışsınız.
Türkiye ve Kanada Karşılaştırması! Türkiye Hangi Yönleriyle Kanada’dan Daha İyi?


Ve şunu söylemeden geçmeyeceğime eğer yurtdışına çıkmak istiyorsanız gideceğiniz ülkenin dilini biraz öğrenmeden asla ülkeden çıkmayın yani Türkiye’de biraz o dil hakkında bilgi sahibi olun gideceğiniz yerde almanca konuşuluyorsa mesela biraz almanca öğrenmeden gitmeyin ya da İngilizce konuşuluyorsa İngilizcenizi biraz geliştirin aksi halde gerçekten büyük rezillikler yaşayabiliyorsunuz heleki benim gibi bazı şeyleri takan bir insansanız kalıcı izler bile bırakabiliyor.

Türkiye ve Kanada Karşılaştırması! Türkiye Hangi Yönleriyle Kanada’dan Daha İyi?

Bu böyle bir bence oldu bunu yazmak istedim çünkü insanlar yurtdışındaki insanları çok mutlu zannediyorlar yurtdışını tamamen mutluluk olarak görüyorlar ama öyle değil kimse kimsenin ne yaşadığını bilmiyor kimse yanmadı ateşin acısını da bilmiyor o yüzden yorum yapmadan önce bir düşünün yani mutluluk sadece yaşadığınız ülkeden ibaret değil.

Umarım buraya kadar okumuşsunuzdur eğer sormak istediğiniz bir soru varsa bana görüşler de sorabilirsiniz cevaplayabilirsem cevaplarım.

Beğenebilir misiniz?😊

#perso

Türkiye ve Kanada Karşılaştırması! Türkiye Hangi Yönleriyle Kanada’dan Daha İyi?
31
13
Görüşünü yaz
13Kız Görüşü
31Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Kimikio
  İçerik güzel hazırlanmış, ben beğendim. 🤗 Senin Kanada’da yaşadığını da öğrenmiş olduk. 👀
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Sosyetic_SheqiiL
  Şu güzelliğe şu Aşka bak, İstanbulun güzelliği hiçbir şehirde hiçbir ülkede yok 😍
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1230
 • Ütü-Masası
  Kanada'yı anlatan kısa bir Bence yazmıştım ben de: Doğası Ve Yaşam Koşulları Bakımından Dünyanın En İyi Ülkelerinden Olan Kanada'da Yaşamak

  Avrupa'nın Norveç'i gibidir Kanada. Çoğu konuda Türkiye'den kat kat daha iyidir. Türkiye'nin Kanada'dan iyi olduğu 3 alan var bana göre:

  • Sağlık sistemi. Kanada'nın birçok şehrinde 15-50 bin arası nüfus olabiliyor. Yani çok çok az. Bundan dolayı her şehirde büyük hastane ve dolayısıyla doktor yok. Ayrıca acilde bekleme süreleri çok fazla. Türkiye, sağlık sektöründe her konuda Kanada'dan iyidir.
  • Eğitim masrafı. Eğitim kalitesi ya da seviyesi demiyorum zira Kanadalıların yarısı üniversite mezunudur. Lakin Kanada'da çoğu okulda eğitim ücretli ve yüksek lisans yapmak için çok yüksek meblağ ödeyebiliyorsun ders başına.
  • Askerî güç. Türkiye'nin askerî gücü Kanada'dan çok daha iyi konumdadır.

  Bunların dışında Kanada her yönden Türkiye'den çok daha iyi, gelişmiş ve medeni bir ülkedir. Eline sağlık.
  • HailandKill

   Hocam askeri güç demişken sektörden bildiriyorum. Türkiyede aselsan ve/veya aselsan tabanlı şirketler üretimi olmayan her tip askeri elektronik teknoloji kanadadan geliyor.

  • Ütü-Masası

   Evet biliyorum hatta kamera bile. Ama bu Kanada'nın daha güçlü askeri sisteme sahip olduğu anlamına gelmiyor

  • HailandKill

   Tabi orası öyle ama "hatta kamera bile" dediğiniz kameralar lazer işaretleme yapan füze güdümü sağlayan kameralardır. Adet fiyatı 2 milyon-5 milyon usd aralığında değişiyor.

 • coffeyyJohn
  Türkiye' nin iyi olduğu nokta güneşli gün sayısı ve sıcaklığın yüksek olması. Kanada oraya taşınalı 10 yıl olmuş bir Türk' ün "Kanada nasıl sorusuna?" hala alışamamız bir şekilde "Çok soğuk be!" şeklinde başlayacak kadar soğuk bir ülke. Yaşanmış bir hikayedir.

  Türkiye açık hava müzesi diyeceğimiz kadar tarihi bir ülkedir. Kanada' da ise bugünkü yerleşimlerin çoğu 200 - 250 yıllıktır, yani çok eski değildir.

  Buna rağmen Kanada' nın çok sevimli, çok temiz, doğayla içiçe şehirleri vardır. Kanada' da hayvanlara inanılmaz bir saygı vardır, içinde geyik türlerinin olduğu inanılmaz hayvanat bahçeleri vardır, girip hayvanları sevebilir ve besleyebilirsiniz.

  Ekonomik olarak ise Kanada' da Türkiye' nin birkaç gömlek üstü bir ülkedir. Kanada' da ev kiraları pahalı görülebilir ama ev almak isteyenler için düşük oranlı, uzun vadeye yayılmış krediler vardır. Bu sayede Kanada' da insanlar kira ödeyeceğine kira öder gibi ev sahibi olabilir. Yani kira ödeyenler biraz da kalıcı olup olmayacağını bilmeyenlerdir.

  Bunun dışında sosyal yardımları inanılmazdır. Bir çift ekonomik durumuna göre, bulunduğu eyaletten, sendikadan, iş yerinden ve devletten pandemi döneminde 2 kişi toplam 30.000 Kanada Doları yardım alabilir. Bu para evden çıkmayan bir insan için market alışverişini çok rahat karşılayacak bir paradır.

  Ayrıca Kanada maden zengini bir ülkedir. Öyleki dünyada altın fiyatlarının yükselmesine paralel olarak Kanada Doları para biriminin değeri de yükselir.
 • baygizli6
  Yaziniz her zamanki gibi cok uzun Vancouver da yasadim elektronik bizim ulkemize gore bedava araba fiyatlari bedava ev fiyatlari pahali demissiniz evet oda tutuyorlar genelde 2yil ve ustu kalanlar mutlaka yakin arkadasiyla apartman dairesinde yasiyor oda kirasi 500dolar apartman dairesi 800 dolar gida olayi bence burda dunyada en iyisi Türkiye ama orda çöp olan ekmek domates muz goremezsiniz cunku taneyle aliyorlar yeterince aliyorlar kedi kopek den cok agaclarda sincap ve nadirde olsa kokorca (ayakkabimin ustunde gordum) var yani geyikleri saymiyorum bazi yerlerde hiz siniri 30 saka gibi ama bunu gecemezsin cezasi inanilmaz fazla ve bunu alirlar avukatlik hastane isleri coook pahali cunku gereksiz birsey yasiyamazsin onun horozu ottu diye davalar yok cin mahallesinden uzak durun koreliler iyi bizi seviyorlar fransiz italyanlar ust sinifdan bakiyorlar bir gece kulubune gittik biri geldi yanima sen turkmusun falan dedi bende dil yok ama onda vardi neyse sonra esi geldi bana bagirdi cagirdi fransizca birseyler diyormus hic anlamadim arkadaslarim olayi anlatti esi bile selam verdim falan dedi benim gelmek istedigim konu (arkadasim uyarmisti asla ama asla kavga yok) cunku ilk yumrugu atan sinir disina kadar gidiyormus inanılmaz kanunlari var okul araci durdugunda tum herkes duruyor kornoya basarsan tum insanlar sana adam öldürmüş gibi bakiyor yani kisacasi yemek kulturunde bayagi iyiyiz digerleri saygi duymak ders almak gerekir bunu yapabilirmiyiz?
 • Muro8384
  Sayenizde kanada yı da tanımış olduk efendim.. Benim zaten yurt dışına çıkma gibi bi şansım hiç yok efendim.. O yüzden bütün darbeleri burda yesem bile ülkemi seviyorum ve inanın hiçbir ülkeye de değişmem.. Sadece saygı ve edep gerekli bazı insanlara burda.. Çünkü zihniyet kişiden kişiye değişiyor malesef efendim..
  • Sadperri777

   Evet haklısınız

  • Muro8384

   Teşekkür ederim efendim 🌹

  • Sadperri777

   Ne demek ama çok saygısız insanlar var gerçekten...

  • Hepsini Göster
 • burakistan35
  soğuk bir yer tek dezavantajı.

  kültürel cesıtlılıgı mevcut.

  dil ve bolum programları ulasılabılır duzeyde.

  arkadasım izmirde bir fırmada calısıyordu , firma merkezi kanadaya gitti.

  adam 40 ından sonra kendıne geldı.

  acık ara her alanda tr'den cok daha ıyı.
 • aerolite
  Türkiye de yaşayan birisi, Kanada bankalarindan kredi kullanip oradan bir ev sahibi olabilir mi?
  Kanada vatandaşlığı için kaç usd lik bir ev alınmalı?
 • _BraveHeart_
  Türkiye sadece yemek kültürü ve coğrafi olarak iyi tarih te dahil,
  bilim iş sahası olarak kanada her daim öndedir kanada tarihini bilmediğim için böyle yazdım da kanada nın tarihi de vardır elbette. Saygılar...
 • Exantrik_Man
  Valla yalan söylemiyim yazıyı tamamen okuyamadım ama kanada Türkiye'nin yanından bile geçemez Allah a çok şükür hem müslümanız hem dört mevsimimiz var ve daha bir sürü şey.
 • SwordOfDemocles
  keyifle okudum. Bir kelimeyi düzeltmem gerek. Pranga eskiden mahkumların ayağına bağlanan demir ve zincirden oluşan kelepçenin adıdır. Senin kastetmeye çalıştığın şeyin adı pranga değil parka
 • NudeRuj_
  Kafam karıştı 🤯 tanıdığım bir kaç kişi yurt dışında yaşıyordu ve yaşam şartlarının zor olduğunu söylüyorlardı 🤦
  Aşkım beni de alır mısın yanına Türkiyeyi terk edeyim 😏
 • hhyynn84
  ulkemi bu hale getirenlerin tumunun allah belasini versin ve onlari destekleyenleri
 • myboi
  Hollanda'ya yaşıyom karşılaştırmaya bile gerek yok mesela benim için, Hollanda her açıdan daha iyi türkiyeden
 • Berkan63
  Bence için teşekkürler öncelikle. Bir çok yönden Türkiye'den iyi bence biz gençler artık geberiyoruzz
 • Secretservice_
  Oha Kanada'nın neresindensin? Bende Kanada da yaşıyorum 😅
 • Catutigernos
  Burada beş kuruş almadan fazla mesaiye kalırken daha doğrusu kalmak zorundayken orada istersen kalmayabilirsin kalırsan da parasını alırsın. İşçilik pahalı bizim sektörden biliyorum ve seni sıraya alıyor ve ne olursa olsun sıranın önüne geçirmiyor isterse işin dursun 2 ay sonra gelebilirim bekleyeceksin diyor. Biriyle konuşmuştum o da aynısını dedi terziyle işi olmuş aynı şey başına gelmiş. Montu diktirmem lazım diktiremedim başka montumda yoktu demişti burada Fatma teyzem olsa iki dakika da dikerdi hoş sonradan diktirmek yerine yeni yeni mont almanın maddi anlamda daha mantıklı olduğunu farketmiş :D
 • GenesisCode
  Çok güzel ama Kanada her konuda yaşamak için daha iyi
 • siyahkuğu-_-
  Biraz benceye geç kaldım.. güzel bir bence olmuş ellerine sağlık
 • Sevlsrc
  Ya sen her gün bu kadar yazma zamanını nerden buluyorsun 😂
 • PrfStriker
  türkiyenin kanadadan iyi oldu tek şey hmm neydi aklıma gelmedi sanırım yok
 • BadmanCan
  kanadanın bence iki önemli eksi yönü soğuk (kış haliyle uzun) ve yine de türkiyeye uzak olması (uçak masrafın olursa vb bakımından)
 • Turkiyemmmm7
  Bilgiler için teşekkürler. :)
  Canadayı hep merak etmişimdir.
 • saffet446
  Evet ekonomimiz çok iyi değil kabul ediyorum bunu da dış güçlerin ekonomik saldırılarla hükumeti düşürmeye çalıştıklarına bağlıyorum Türkiye de yaşamadığın için bilmiyorsun burda ekonomi kötü açız diye ağlayanların hepsi devlet desteği alıyor hepsinin altında son model araba var evleri var alışveriş merkezleri ağzına kadar dolu eğer ki ekonomi kötü diyen varsa ekonomi kötü olduğundan zor durumda değil aşırı aç gözlü olduğu için zor durumdalar hep daha fazlasını istiyorlar nefis bu ister de ister yani insanlar elindekiyle yetinmeyi bilse hiçbir sıkıntı yok
 • Rawad_dem
  bende kanadaya gelicem. muhtemelen bir kaç yıl sonra okumak için
 • lotus-patra
  Yurt dışına hiç çıkmadım o yüzden bir kıyaslama yapamam fakat bir yakınım
  Fransa'da yaşıyor.
  Türkiye'de ki sağlık sektörünün Fransa'dan daha iyi durumda olduğunu söyler her zaman buna üzülmüştüm yakınım adına.

  Onların aldığı emekli maaşı bizim sıradan bir Türk vatandaşının aldığı emekli maaşının beş katı fazlası olduğunu öğrendiğim de şok olmuştum bu konuda avantaj sahibi.

  Senin de söylediğin gibi bir müslüman olarak orada yiyecek açısından haramlardan kaçınmak oldukça zor kendi adıma buna maruz kalmak beni çok üzer.
  Belki tatil amaçlı olabilir ama uzun süre orada kalamam gibi geliyor.
 • Tekelioğlu
  Türkiye sadece Kanada'dan daha sıcak başka iyi bir yönü olduğunu düşünmüyorum.
 • tuba-sueda
  Emeğine sağlık çok iyi karşılaştırma olmuş. Tekrar okuyacağım.🍀🦄❤️
 • nedenlazım
  Mülteci alma ekonomik çöküş gerileme eğitim kariyer imkansızlıkları ile baya baya öndeyiz
 • ouzinyo
  Güzel bir bence olmuş, eline sağlık. Param olmadan şurdan şuraya gitmem💆‍♂️
 • BeGozX
  kanada da yengemler yaşıyor. gerçekden öve öve bitiremiyorlar ama yinede güzel ülkem türkiyem derdim ben.
 • karsiyakaliali
  Güzel bir paylaşım olmuş. Kanada soğuğu olmasa yaşanılacak bir ülke.
 • Mojusay
  Havası ve yemeği olabilir ama Kanada nn insan hakları ve ekonomisi çok daha iyi
 • abdullah922
  Sen zaten bütün bilgileri vermişsin kıyaslama için bize kafamızda azçok canlandı.:) Yani Avrupa ve Amerika'daki alım gücü yüksek enflasyon yok denecek derecede düşük İstanbul bir dünya şehri ama çok yüksek enflasyon var. Bu arada nerede yaşadiğıni da öğrenmiş olduk:) Bu arada seni etiketlemeden baya bir seni övdüm ayaklı kütüphane gibi dedim resmen (parti kur oy verelim KS can var mı sorusuna ama muhabbetimiz yok seni etiketlemem yanlış olurdu ) kıyaslamalarini güncel yaşamdan yapman çok etkileyici olmuş tebrikler
 • UDixon
  Çok sıkıcı ülke diyor Kanadalılar doğru mu
 • Ghostshooterr
  İklim olarak.
 • Mario45
  Çok güzel açıklamışsın emeğine sağlık
 • Karamelaaaa
  Ellerine sağlık hatunumm
 • KRALINIZASELAMDURUN
  Applaa Quebec'te misin sen
 • Songül56
  Ben de Sarajevo-Turkey karşılaştırması mı yapsam?
 • Uye642340
  Türkiyeden memnunum yönetenler iyi yönetse
 • Aysheee00
  Her yönü.
 • Hareketlilovzur
  İyi olduğumuzu düşünmüyorum
 • Gizli Üye
  Cidden sonuna kadar okudum.
  Ve büyük cesaret helal olsun ben başka bir şehre yerleşme cesareti gösteremiyorken 👏🏻 (oturun oturduğunuz yerde mutluluk sizin kendi elinizde, kendi içinizde )
YÜKLENİYOR...