İki Gezginden: Avrupa'da Olup Türkiye'de Olmayanlar - Türkiye'de Olup Avrupa'da Olmayanlar

Mart 2016'da erkek arkadaşımla çıktığımız ve hala devam eden Avrupa seyahatinde gördüklerimizi, tamamen objektif bir şekilde, siz sevgili KS üyeleriyle paylaşmaya karar verdik. Rotamız başlangıçtan itibaren; Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya, Belçika, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg, Hollanda şeklinde gidiyor; dolayısıyla paylaşacaklarımız şimdilik Avrupa'nın bu ülkelerine ait deneyimler olacak. Geri geldiğimizde ise fotoğrafları düzenleyip yine sizle paylaşmayı çok isteriz. Birlikte düzenlediğimiz Bence'mizle ilgili olarak her şeyden önce belirtmek isteriz ki, Bence'mizde herhangi bir aşağılama ya da yüceltme amacı yoktur; tek istediğimiz artılarımızı, eksilerimizi tartmak ve doğrulara bakarak yanlışlardan vazgeçilmesini sağlamak. Bir insan bile eksilerini fark etse, doğrulara yaklaşıp çevresini de doğrulara yöneltse, ne mutlu bize!

Keyifli okumalar dileriz!

Kılığa kıyafete saygı

Birçok yerde duyduğumuz, bazen kulaklarımıza inanamadığımız hatta şehir efsanesi sandığımız bir söz vardır Avrupa'yla ilgili söylenen: ''Adamlar bakmıyor ya!'' Şehir efsanesi değil arkadaşlar; insanlar gerçekten bakmıyor. Türkiye'de ''tahrik objesi'' sayılan ve tahrik indirimine neden olan birçok kıyafet; dar pantolon, tayt, askılı bluz etek, mini şort... istediğinizi giyin, insanlar gerçekten bakmıyor!

Kendi adıma, buraya ilk geldiğimizde, büyük şehirlerden birinden gelmiş olmamıza rağmen Türkiye'nin birtakım ''sapık'', ''yobaz'', ''bağnaz'' kesiminin yaratmaya çalıştığı korku algısından ötürü, Avrupa'da da benzer şeyler yaşayacağımı sanmıştım; aksine, tayt da giysem, askılı bluz da giysem ya da yoldan geçen herhangi bir kadın bazılarına göre ''açık'' giyinmiş bile olsa, sokaktan 100 insan geçiyorsa, 5-10 insandan fazlası bakmıyor, çoğunluk kafasını bile çevirmiyor.

Türkiye'de yaşayan kadınlar bilir; dar pantolon giydiğinizde bile kendinizi çıplak hissedersiniz bakışlardan ötürü. İşte o hissi kesinlikle yaşamıyorsunuz; aksine insanlar vücudunuza değil, direkt olarak gözlerinize baktığı için, Türkiye'de yaşadığınız ''cinsel obje'' hissinin aksine, insan olduğunuzu hatırlıyorsunuz. Bunun nasıl temiz, saf ve güzel bir his olduğunu herkesin deneyimlemesini isterdim bir süreliğine de olsa.

El ele tutuşana, sarılana, öpüşene verilen tepkiler

Sokağa birlikte çıktığımızda, el ele tutuşurken bile tedirgin olmuştuk biri bir şey diyecek diye. Eh, alışkanlık olmuş sevgiye ve aşka olan nefret. Burada ise sevgilinizle el ele tutuşun, öpüşün, sevgilinize yolda durup sarılın; insanların yaptıkları ya yanınızdan geçmek oluyor ya da gülümsemek. Hatta yanınızda durup ''Çok tatlısınız'' deyip kendi yanındaki insana sarılan, o insanı öpen bile oluyor. Sevgi ve aşk insanları nefrete ve şiddete değil, sevginin ve aşkın çoğalmasına itiyor.

Dini inançlara olan saygı

Sanıldığının aksine, burada İslamiyet'e ya da herhangi başka bir dine, inanca ya da dinin ya da inancın gerektirdiklerine karşı herhangi bir nefret yok. Bu sanrıyı kim neresinden uydurmuş bilmiyorum ama siz sorun çıkarmadığınız sürece, insanlar kılığınıza kıyafetinize bakmaksızın, sadece bir insan olarak konuşuyor sizle.

Zamanında bir yerde okumuştum Fransa'da çimenlerde güneşlenen kadınlara saldıran çarşaflı kadınları, sonra da ''Ovropo'do Oslomofobo vor'' diye ağlaşan yine kendileri olmuştu. Eğer onlardan biri değilseniz, kimseye karışmıyor, saldırmıyor ya da kimseyi taciz etmiyorsanız, size karışan, saldıran ya da sizi taciz eden de olmuyor. Kısaca burada herkes ne yapıyorsa, karşılığında da onu alıyor. İnsansanız, göreceğiniz tek şey insanlık! (Bunu okuyunca aklınıza otobüste kıyafetinden ötürü tekmelenen kadın gelmiş olabilir; o nefretin ve o günlerin de yok olması dileğiyle!)

Bu konuda paylaşmak istediğimiz bir başka fotoğraf ise, Charlie Hebdo katliamında bir Fransızın tuttuğu pankart.

*''Je suis Charlie, je suis juive, je suis musulmane, je suis française.'': ''Ben Charlie'yim, ben Yahudi'yim, ben Müslüman'ım, ben Fransız'ım.''

Toplu taşıma ve trafik kuralları

Türkiye'de her eve 3-4 arabanın aksine, burada toplu taşıma ve bisiklet kullanımı fazlasıyla yaygın. Neredeyse her yol üçe ayrılmış durumda; motorlu taşıtlar için, bisikletliler için ve yayalar için. Bundan ötürü trafik ışıkları da hem motorlu taşıtlar için, hem bisikletliler için hem de yayalar için çalışıyor. Herkes kırmızıda durup yeşilde geçmeye o kadar dikkat ediyor ki, korna sesi duymayalı yıllar olmuş gibi hissediyorum.

Yayalara yol verme durumu da şehir efsanesi değil; eğer karşıdan karşıya geçecekseniz, ışık olmasa da, yaya yolu olmasa da arabalar durup size yol veriyor. Türkiye'deki gibi yolun ortasına atlayan yayalar da yok, yaya geçidinde durmayan ya da yayalara yol vermeyen sürücüler de.

Sigara tüketimi ve çevre kuralları

Burada, Türkiye'de olduğundan çok daha az insan sigara içiyor ve çoğunluk sarma sigarayı tercih ediyor. Ama ne yazık ki, yere izmarit atma konusunda Avrupalıların da çok gelişmiş oldukları söylenemez. İzmaritleri birçok insan yerlere atıyor fakat Türkiye'yle ayrıldıkları yer; yerlere poşet, peçete gibi büyük çöpleri atan saygısız insanların olmaması ya da çok az olması. Onun da zaten çok büyük para cezaları var.

Moda anlayışı ve günlük kıyafetler

Türkiye'de, özelllikle büyük şehirlerde, Avrupa'ya ya da Batı'ya özenen (özendiğini sanan) çok sayıda insan var gerek kıyafet gerekse marka olarak. Buraya geldiğimizde bu bize o kadar gülünç geldi ki, Türkiye'ye geldiğimizde o tip insanların karşılarına geçip ''Sen bir pantolona milyarlar harcıyorsun da, burada parayı kıyafete veren insan yok; insanlar parayı görünüşe değil yaşamaya harcıyorlar!'' dememek için kendimizi zor tutuyoruz. En lüks şehirlerin bile sokaklarında insanların genelde giydikleri şey, ev kıyafetinden hallice oluyor; bir pantolon, bir tişört, üstüne bir ceket. Onlar da kendinden büyük markaları olan kıyafetler değil, aksine sade, rahat ve sıradanlıkta şıklığı bulabilmiş kıyafetler. O yüzden paranızı kıyafete harcayıp Batılı olduğunuzu düşünmeyin arkadaşlar; burada rahatlık ve sadelik en çok tercih edilen şeylerden biri.

Selamlaşma kültürü

Türkiye'nin yine büyük şehirlerinde, genellikle bir markete girdiğinizde çalışana ''Merhaba'' dediğinizde, karşınızda gereksiz bakışlar görüp hayattan soğumanız kaçınılmaz, aynı şekilde otobüse bindiğinde selamlaşan insanlar görmüyor olmanız da. Burada ise selamlaşmak neredeyse bir kural haline gelmiş durumda. Otobüse bindiğinizde şoföre selam vermediğinizde gerçekten ''kaba'' olarak algılanıyor. Aynı şekilde marketten çıkarken size ''İyi akşamlar'' diyen çalışanlara selam vermemek de ayıp sayılıyor.

Otobüste yaşlılara yer ve binen yolculara yol verme

Otobüste ''yer verme'' durumu kesinlikle en doğru şekilde oturtulmuş. Kimse, karşısındaki sadece kadın olduğu için pozitif ayrımcılık yaparak yerinden kalkıp size kendinizi ''eksik'' hissettirmiyor, hatta insanlar zaten otobüste neredeyse oturmuyorlar bile. Çift koltuklardan biri doluysa, yolcu hemen başka bir çift koltuğa geçiyor; büyün çift koltuklar doluysa da siz biraz çekilene kadar kimse yanınıza oturmuyor. Yaşlılar, hamileler ve çocuklular için ayrılan yerlere de kimse oturmadığı için kimsenin kimseye yer vermesine gerek kalmıyor.

Ama Türkiye'deki otobüse, metroya binene yol verme kültürü, Avrupa'dan genel olarak daha gelişmiş. Türkiye'de binen yolcuya yol vermeyen insanlar uyarılırken, burada yol vermemesine rağmen insanlar uyarılmıyor. Bizdeki durum kötünün iyisiyken, burada kötünün kötüsü denebilecek düzeyde.

Yardımlaşma kültürü

İnsanlarda gerçekten yardımlaşma hevesi var, ki bu yaklaşık olarak Türkiye'de de böyle. Eğer yardıma ihtiyacınız varsa (büyük bir çanta taşımak zorundaysanız vs.) hemen biri gelip yardım ediyor, hatta gideceğiniz yere kadar eşlik ettikten sonra, iyi günler deyip geri gidiyor. Bu kısım Türkiye'de tacize kadar varabiliyor ama yine de (tacizcileri değil de iyi niyetli, yardımsever insanları düşünürsek) genel olarak Türkiye'de de yardımlaşmanın oldukça geliştiğini düşünüyorum.

Tacize karşı durma ve ses çıkarma kültürü

*''No means no!'': ''Hayır, hayır demektir!''

Eğer biri sokakta sizi rahatsız etmek üzereyse ve başka biri de bunu görüyorsa, taciz etmeye çalışan adamı yüksek sesle hemen uyarıyor, diğer vatandaşlar da buna destek oluyor ve taciz böylelikle önlenmiş oluyor. Tacize sessiz kalmak ya da destek olmak, burada fazla rastlanan bir şey değil.

Kendi ülkesini yüceltmeme kültürü

Buradaki Türklerde gördüğümüz ve kötü diyebileceğimiz bir özellik; sürekli kendi ülkesini yüceltme ve diğer ülkelerden üstün tutmaya çalışma, konu ne olursa olsun. Oysa Avrupalılarda, bunun aksine her yeri kendi özellikleriyle tartma ve sizin geldiğiniz ülkedeki güzel şeyleri sıralama huyu daha yaygın. Mesela siz ''Türkiye en güzel ülke'' derken, onlar ''Ülkemi beğeniyorum ama şöyle şöyle kötü özellikleri var. Bu arada sizin ülkeniz de çok güzel'' diyebiliyorlar. Eleştiriye tamamen açık ve objektifler. Sadece kendilerini övüp sizin ülkenizi aşağılamaya çalışmıyorlar.

Sizli-bizli konuşma kültürü

Yaşınız kaç olursa olsun, yabancılar sizle her zaman ''siz'' diyerek konuşuyor. Gerek üniversitedeki bir hoca, gerek bir profesör, gerek doktor, gerek bakkal, kimse size ''sen'' diye seslenmiyor ve sizden de aynısını bekliyor. Genel olarak sizli-bizli konuşmayı, bir saygı unsuru olarak görmesem de (çünkü saygı siz diyerek değil davranışlarla gösterilir), Türkiye'de öğrencisine ''sen'' deyip öğrencisinden ''siz'' karşılığı bekleyen ve kendisini, öğrencisinden üstün gören öğretmenlerin aksine, burada herkes kendini karşısındakiyle eşit olarak görüyor ve ona göre davranıyor.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, herhangi bir aşağılama ya da yüceltme amacı gütmüyoruz. İstediğimiz tek şey, buradaki insana saygının, çevreye saygının ve insanlığın biraz da olsa Türkiye'ye geçmesini sağlayabilmek. Bence'mizi okuyan herhangi bir insan bile çevresini değiştirse, ne güzel. Eleştiriye açık olmak, doğruyu görüp yanlışı durdurmak en önemlisi.

İnsanlıkla ve saygıyla kalın!


18|5
3531

En İyi Erkek Görüşü

 • turistik yerleri dolaşmışsınız sanırım yalnızca. avrupalıların çoğu ırkçıdır ki zaten çoğu bildiği halde ingilizce kullanmayı reddeder bilmiyorum der yoluna devam eder. sokakta insanlara öyle yiyecek gibi bakmazlar ama sokakta kadınlara laf atma onlarda daha fazladır. yalnızca kadınların buna verdiği tepki faklıdır.

  avrupanın çok ülkesini gezdim ama turistik olan yerler ile daha göz önünde olmayan şehirler arasında dağlar kadar fark vardır. mesela pariste bir yere yemeğe gidersen sana servis yapılır hemen ama parisin turist çekmeyen bir şehrine gidersen oraya ilk sen gitmiş olsan bile önce fransıza servis yapılır gibi.

  3|0
  1|0
  • Marttan beri buradayız, dediğin gibi bir şeye henüz rastlamadık. Turistik yerleri de dolaşmadık sadece, çok ilginç. Irkımızdan ötürü bir sorunla da karşılamadık aylardır. Yol tarifi istediğimizde de dilini bildiğimiz ülkelerden kendi dillerinde, bilmediklerimizden İngilizce yardım istedik, şu ana kadar yardım etmeyen olmadı. Hatta Lüksemburg'da Lüksemburglu bir aile bize 5 günlüğüne evini açtı, İtalya'da bir restoranda ücretsiz yemek yedik sırf bizi sevdiler diye hem de turistik bir yer değil bildiğin köy gibiydi. Laf atanı da çok az gördüm, toplum bir şekilde önüne geçiyor zaten.

   Tipimizden ırkımızı anlıyorlar mı bilmiyorum ama hiçbir yerde henüz bizden sonra gelen birine bizden önce servis yapmadılar.

   Sanırı yaşadıklarınız, braz da sizin tutumunuzla ilgili.

  • Hepsini Göster
  • Güle güle

  • Güle güle

En İyi Kız Görüşü

 • Bu Bence'yi bir an ben yazdım zannettim :) Bir yılı geçkindir Avrupa'da yaşayan biri olarak ne anlattıysanız hepsini yaşadım her kelimesine katılıyorum, kesinlikle daha saygılı ve medeniler. Bu davranışları bir hayat felsefesi yapmışlar. Avrupayı sadece filmlerden veya fotolardan izleyenlerin burada negatif eleştirel görüş yapması da gülünç olmuş. Benzer bir Bencemde aynı eleştiriler bana da yapılmıştı. Dar kalıpların insanlarından başka bir tepki beklememek gerek.

  Yıllardır orada olup da mutsuz olduğunu iddia edenler sorunu kendilerinde aramalı. Ayrıca kimse kimseyi burada zorla tutmuyor, mutsuz olunan bir yerde yaşamaya devam etmek de ayrı bir paradoks. Avrupa'da sorun çıkaranların %90'ı doğulu ego kasıntılı göçmenler veya göçmen çocuk/torunları.

  Eline emeğine sağlık, at gözlüğünden kurtulup da gerçeği görebilen birilerinin varlığı mutlu etti. Çok yaşayan değil çok gezen bilir sözünün doğruluğu bir kere daha ispatlandı. Sevgiyle kalın :)

  3|0
  3|0
  • Eğer bu Bence'yi görüp de yorum yapacak olsaydım, seninkinin aynısı olurdu. Çok teşekkür ederim objektifliğin ve inceliğin için:))

  • Rica ederim ne demek :)

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 30

 • Objektif falan yazacagim demissin, medeniyet saygı - sevgi - anlayış adı altında avrupayı övmüşsün buraya kadar tamam. Peki neden olumsuz yorumlara ' kezban ' gibi cevap veriyorsun? Hoş bir insan 7sinde neyse 70inde de odur, iki avrupa ülkesi gezmekle bir şey öğrenilmiyor o yüzden. O yüzden önce kendini bazı alanlarda geliştir örneğin her türlü yoruma açık olma konusunda. Daha sonra çevrendeki insanları analiz edip başka bir bence aç. Yani bizimla dığılsın. Biraz daha araştırma yapman lazım erkek arkadaşınla.:)

  8|5
  2|0
  • Olumlu yönlerini överiz olumsuz yönlerini eleştiririz, burada bir sorun yok. Sorun Avrupa görmeyip Avrupa'yı eleştirenlerde. Orayı görüp yorum yapanlarla güzelce yorumlaşırken, görmeyip sallayanlara elbette sinirleneceğiz. Keşke biz öğreneceğimize onlar öğrense de bilmediği konuya boş boş yorum yapmasa. Yoruma her zaman açığız, olmasak Bence görüşlere kapalı olurdu zaten. Ama boş yoruma her zaman kapalıyız.

 • İngilizce konuşuyorsan, nasıl oluyor da adamların siz-biz ayrımı yaptığını iddia ediyorsun merak ediyorum.

  Fransızca'yı falan bilmem tabii.

  Ayrıca aralarında uzun bir süre yaşamış her insan her ne kadar bizim memlekete göre daha medeni olsalar da, oralarda da bazı çarpıklıklar olduğunu bilir.

  Ayrımcılık falan oralarda da var, ama bizdeki gibi genel kültür olmadığından o kadar da göz önünde değil. Ama adamlar püripak falan değil.

  Ayrıca öğrencisine siz diyen öğretmen ne allasen? Medeniyeti bunlarda aramak gereksiz.

  Avrupalılar kendini yüceltme konusunda öyle sıfır falan değil, İlber Hoca deyimiyle milletin kafasını şişirecek şekilde yapmıyorlar ama başta fransızlar olmak üzere çoğu belli bir oranda milliyetçi ve kendi milliyetini öne çıkarıcıdır.

  6|2
  1|0
  • Konuştuğumuz dilleri belirtmedim farkındaysan. İngilizce dışındaki birçok dilde bu ayrım mevcut. Bizde genel kültür mü var anlamadım? Cehalet onlarda yani?

   Öğretmenine siz diyen öğrenci neyse, öğrencisine siz diyen öğretmen de o. Eşitlik kavramından bahsediyoruz orada, medeniyet değil.

   Milliyetçi değiller demedik, boş boş kendi ülkelerini övmüyorlar dedik. Atıyorum Galata kulesine bakıp bizde de Pisa var demek yerine ''Ne güzelmiş'' demekle yetiniyorlar.

  • Hepsini Göster
  • Yalnız medeniyet falan hikaye, ben italyanlar kadar bağırarak konuşan bir millet görmedim. Aklıma en çok bu takıldı şimdi. Bizim memlekette 'Aspetta, si si' diye bağırıp dursan millet kaş çatar

  • Ben onu milletin genel huyuna veriyorum. Yani onlara o ses yüksek gelmiyor, bize öyle geliyor. Bizimki de onlara kısık geliyordur, sormadım ama güzel soru olurmuş:D Kendi içinde değerlendirmek gerek biraz sanırım.

 • Aşırı boş ve gereksiz bir bence olmuş. İlk paragrafi okuduktan sonra zaman kaybi olsun istemedim. bir kere olaya cinsel olarak bakmak diye yaklasmissin da sadece cinsel anlamda degil her anlamda kimse kimseye bakmiyor degil karışmiyor olmali yani seni sokagi ortasinda dovseler yine kimse umursamaz. 2. Si sen cok cirkin olmalisin kimse bakmadigina gore cunku ben de ingiltere de ogrenci olarak kaldim ve sinifimda bulunan turk kizlarina birak bakmayi yolda parkta vs laf bile atiyolardi. Ki giyimleri de normaldi. Yani gayet de bakiyorlar.. ayrica arastirirsan hangi ulkelerde kadinlarin neler giymesi yasak diye bulursun nette. Avrupada da tecavvuz orani az degil o yuzden ovmenin alemi yok. Hadi hic bisey bilmiyosun belli ki iyi bir gozlemci degilsin irreversible bfilminden de mi haberin yok.

  5|4
  2|0
  • Sokağın ortasında birine yaklaşsan tepende vatandaş birikiyor tepki vermek için, sen hangi tepkisizlikten bahsediyorsun?

   Ben çirkinsem Avrupa'daki bütün kadınlar da çirkin senin mantığına göre çünkü kimse laf yemiyor? Mantığa gel. Türkiye'de laf yiyenlerin tamamı da model zaten değil mi?

   Avrupa'da tecavüz oranı az değil mi?
   1. ABD
   2. Arjantin
   3. Avusturalya
   4. Azerbaycan
   5. Cezayir

   Bu arada tecavüzün hangi ülkede olduğu değil, gerçekleştirenin milliyetine bakmak gerekir. Mesela bir İtalyan, İngiltere'de birini tecavüz etse İngiltere'de kayıtlara geçer, oysa tecavüz eden İngiliz değil İtalyan'dır. O yüzden bu raporların analizlerini bilmeden konuşmak doğru değil.

   Hiçbir şey bilmiyor olsak bu Bence'yi yazmayız, iyi gözlemci olmasak da burada Avrupa gören insanlar bize hak vermez. Nedense Avrupa görmeyenler bizi eleştirirken Avrupa görenler bize haklısınız diyor. Yorumlarda Avrupa görüp de kötü görüş yapan biri gördün mü?

  • Hepsini Göster
  • ''Cok komiksin ben mi sen mi rezilsin o kadar ozguvenin var ki tayt bile giydim kimse bakmadi. Senin taytina kim baksin sidikli bir de gizlemiş kendini oy gizli oy''

   Şimdi, aylardır dünya turu yapan insanlar olarak, bu yorumunu gerçekten ciddiye alacağımıza mı inanıyorsun yoksa kendine ait sıfatları başkalarına karşı kullanmak çok mu zevkli?

   Bir dahakine Avrupa'ya gittiğinde, eğer saygı kavramının ne demek olduğunu biraz öğrenirsen, burada yorum yaparsın. Diğer türlü senin gibi bir kullanıcının yorumlarını önemsemeyeceğiz.

  • yapma-

 • Çok medeniler gerçekten hayranım özellikle afrika kökenlileri medeni sömürüyolar. Vietnam da ki kız çocuklarını hollandada çok medeni satıyolar. İnsanların ölmesine çok medeni bakıyolar. Geçin bu ayakları kardeşim
  Canım vatanım canım milletim

  12|4
  3|0
  • Bunu sokaktaki vatandaş yapıyor, değil mi?

  • Hepsini Göster
  • Eyvallah :) İngilizce yapsaydım daha komik olurdu ama neyse hadi k. g

  • @Kadirr34 Bir dahakine öyle yaparsın. Haydi güle güle.

 • bende avrupa'nın çoğu yerini öğrenciyken gezdim ama biraz yanlı olmuş. mesela paris'in dış kesimlerine giderseniz oralarda göçmenler vardır ve gayet boktan yerlerdir. yani türkiye için sadece bodrum ve kuşadasını görüp çok güzel ülke diyen turistlerin ki gibi olmuş :D

  5|1
  1|0
  • Dediğinle kendini çürütmüşsün. Göçmenlerden değil, genel olarak Avrupalılardan bahsettim:)

  • Hepsini Göster
  • ben göremediklerine şaşırıyorum zaten :D neyse bu tartışma uzadı :D iyi günler :D

  • Ben de onları da sen paylaş diyorum, neresi bu kadar anlaşılamadı anlamadım. İyi günler.

 • Kızımız Avrupa'yi Kutsamis.
  Ne güzel ne güzel...

  7|2
  3|0
  • Kutsamak? Deneyim paylaşmak, kutsamak oluyorsa evet, kutsadık. İyi günler.

  • Hepsini Göster
  • Almanya
   İtalya
   Avusturya gördüm
   Uçma çocuğum uçma.
   Neyse

  • TV'den gördüklerin sayılmıyor yalnız:D

 • Kendi milletini yüceltmek falan tamam da, sen bildiğin avrupayı yüceltip kendi ülkeni yerin dibine sokmuşsun.
  Her kesim aynı olmaz, misal İstanbul ve Yalova diyelim, insanları, tavırları, hal hareketleri falan farklı olabilir.
  Belki gözlemlediğin yerler iyi olabilir, ya başka kesimleri?

  7|1
  2|0
  • Nerede yerin dibine sokmuşum?

 • Zannetmiyorum müslümanlara saygı gösterdiklerini

  7|1
  3|0
  • Orada yaşamadan böyle önyargılı davranırsan, gösterdiklerinde suçu kendinde araman gerekir.

  • Hepsini Göster
  • Hanım. efendi kaç günlügune gittiniz hayiRdir gören şanar avrupada doğmuş büyümüşsunuz

  • Bence'yi okusaydın bu soruyu sormazdın. İyi günler.

 • Size verilen bazı cevapları okudum ve insai değerlerin aslında ülkemizde ne kadar zayıf kaldığına tekrar şahit oldum. Bir tanesine cevap yazayım dedim baktım engelli bir üye. ya da o engellemiş. Çoğuna artık tahammülüm azaldığı için ben engel koymaya başladım. Umarım sizin tahammülünüz benden daha çoktur. Bu insanlarla aynı ülkenin vatandaşı olmak büyük sıkıntı.

  8|1
  9|4
  • Ben de aynısını düşünüyordum. Eleştiriye bu kadar kapalı insanlarla bir şey paylaşmaya çalışmaktan inanın nefret eder hale geldim. Kaç zamandır bir cümle yazmadım şuraya nefretimden, erkek arkadaşımla bir heves yazalım dedik, o da burnumuzdan geldi. Böyle saygısızlık olmaz olsun.

  • Hepsini Göster
  • 18 lik ergen kız beni engelleyeceğini belirtip sebep filan da yazmaya gerek görmemiş. Bir de sonuna gülücük koyuvermiş. İşte seviye bu. Konu aslında cehalet te değil. Tek kelimeyle ileri düzey zeka yoksunluğu. Yani okumayla eğitimle geçecek bir sorun değil bunlarınkisi.

  • Katılıyorum.

 • yazdıklarını bilmem, oralarda olmadığım için aksini iddia edemem, katıldığım bir çok yerde var katılmadıklarımda (yardımlaşma konusunda, aç gözlülük konusunda sosyal deneyleri izlemiştim, bizim gibiler. iyisi de var kötüsüde.)
  fakat kusuruma bakma o kadar gezmiş görmüş ve anlatmışsın ama hala bizden birisin, aksi için çabalasanda ; sana katılmayan her yorumda yorumu yapanın yanlış olduğunu iddia etmen, eleştirilere hakarete yaklaşan cevaplar vermen, sürekli karşı tarafta sorun varmış gibi yaklaşımınla evet sende bizdensin.
  geziler ile orada yaşamak arasında fark var ama bu fark göçmenlere var. turistlere ya da oranın yerli halkına yok. almanya da yakılmak istenen Türkler var mesela.
  demek istediğim sen haklısın ama karşı tarafında haklı olduğu noktalar olabilir.
  iyi gezmeler efendim

  0|1
  0|0
  • Daha önceden de söylediğim gibi, sinirlendiğimiz yorumlar bizim dediklerimizin tersi olan yorumlar değil, Avrupa'ya gitmeden Avrupa hakkında yorum yapmaya çalışan kullanıcıların yorumları. Bu yüzden dediklerinin hiçbirine katılmıyoruz.

   Teşekkür ederiz.

  • şaşırmadım.
   iyi günler efendim

 • Avrupada yaşadım.
  Yardımlaşma,
  Selamlaşma,
  Dini inançlara saygı,
  YOK.
  Kalkıpta yalan atmaya gerek yok. Sizinde inanmanıza gerek yok. Avrupada araçlardaki kameradan çekilmiş kaza videosu herkes izlemiştir. Kimse umursamaz. Yoluna devam eder. Bir yere girdiğinde aynı Türkiyedeki gibi ya sen selam verdikten sonra selam alır ya da aynı şekilde yüzüne mal mal bakar. Dini inançlara gerçekten HİÇ saygıları yok. Kendileri yahudi ve hristiyanlar olmak üzere bir ittifak kurmuşlar ve islam dinine karşı cehpe açmış durumdalar. Bunu oraya gezmeye giden değil, orada yaşayan bilir.

  Haa gel gelelim diğer konulara ;
  Evet orada taciz yok çünkü gerek duyulmuyor. Orada bekâret, ilişki vs sorun değil. Canı çeken arkadaşına ya da sevgilisine başvurur.

  Evet orada bisiklet kullanma yaygındır. Nedeni ise coğrafi konumdur. 1 tane yokuş yoktur orada. Dolaysıyla yolların sağ ve sol taraflarına bisiklet yolu yapılır. Bende her gün 25-30 km okula gidip geliyordum

  Kılık kıyafet orada mükemmeldir. Türkiye de şu an giyinilen kıyafetlerin modası orada 2-3 yıl önce vardı. En kolay örnek kapişonu tüylü mont. Orada yıllardır vardı (10-15 yıl) Türkiyede ise daha 3 yıl oluyor yayılalı.

  Keşke Türkiye de orası gibi olsa. İnsanlar giyinmesini, modasını, göz tacizi yapmamayı öğrense...

  1|0
  0|0
  • Yorumun ilk kısmı için söylüyorum, neden selamına karşılık alamadığını anlamadık gerçekten. Biz nereye gidersek gidelim, otobüs şoföründen tut bakkalına, güvenliğinden tut çöpçüsüne kadar, onu geçtim sokakta yürüyen çocuki adam, kadın bile selam veriyor. Sen mal mal baksan bile o yine de selam veriyor. Sokaklarda türbanlı kadınlar, yabancı olduğu açıkça belli olan (sarışın, açık tenli vs.) insanlarla kol kola. Dini inanca saygısı olmasa başta kapalılara olmaz. He eğer Türklerin ya da Müslüman ülkeden gelenlerin yoğun yaşadığı yerlerin insanlarıysa saygısız olanlar, bizce önce o saygıyı hak etmeyenlere bakmalı. Çok küçük örnek, herhangi bir sokakta yürürken kimse laf atmıyorsa, herhangi bir Müslüman mahallesinde de tam tersine laf atmayan olmuyor. Bence onun nedeni budur. Müslüman mahalleleri gördüğümüz kadarıyla çöp içinde, belediyeler çöp almadığı için değil, çöpleri atmayı orada yaşayanlar beceremedikleri için.

   ...

  • Hepsini Göster
  • Avrupa'da yaşıyorsun ve yemeklerde domuz yağı kullanıldığı aklına gelmiyor? Hmm.

  • Burada bu hakaret ve iftiraları kullanıyorsan, demek ki orada neler yapmışsın ki böyle olmuş. İyi olmuş sana, keşke biraz daha yapsalardı.

 • Öncelikle Almanya'da doğup, büyüyüp ve yaşayan biri olarak Bence'nizi çok büyük bir keyif ile okudum ve ellerinize sağlık diyorum.

  Trafik konusunda ciddi derecede büyük fark var. Aralık'ın 2014'ünde İzmir'e vardığımda Çiğli istasyonunda inmiştim ve yayaya; yani bana yeşil yanmasına rağmen 2 adım daha erken atmış olsaydım, şu an belki de hayatta ve bu sitede bir daha olmayabilirdim.

  Selamlaşma kültürüne gelince birçok yerde bu benim de çocukluğumdan beri uyguladığım bir harekettir. Hatta örneğin; 2 belediye otobüs şoförü birbirlerini seyir esnasında karşılaştıklarında bile sürekli tebessüm ederek selamlaşırlar.

  1,5 ay önce ise T. C. Berlin Başkonsolosluğu'na gitmiştim ve orada bir memur müsveddesi benimle kahve ağzı ile konuşup son derece saygısızlık etmişti. Tabii ben de anında yazılı şikayetimi yaptım. Oysaki bir Alman makamına gittiğimde aksine, çoğu zaman Alman memurlar beni güler yüzle karşılayıp oturacağım sandalyeye buyur ediyorlar.

  Gerçekten Türkiye ile Avrupa arasında ciddi oranda farklar var.

  Bence için tekrar teşekkür ederim.

  1|0
  0|0
  • Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Avrupa'da bulunup yorum yapan insanların yorumlarını okumak, uzaktan önyargıyla saldırmaya çalışanların yorumlarından daha doğru oluyor:)

   Saygılarımla,

  • Rica ederim.

 • İyi güzel bir bence olmuş gezdiğiniz yerlerden güzel çıkarınlar yapmışsın ancak unuttuğun veya bilmediğin çok büyük bir unsur var. Evet bu insanlar 4/4 lük trafik kurallarına uyuyor ama neden uyuyor hiç düşündün mü? Türkiyede nerdeyse hiç yaptırımı olmayan şeylerde örnek olarak Almanya'da kırmızı ışıkta yayanın karşıdan karşıya geçme cezası bile 25€! Ki bu bu kadar detay bir hata için bile bence fazla. Artı kendilerini yüceltme konusuna gelicek olursak Fransanın dükkan isimlerini fransızca dışında bir isim koyanlardan %50 daha fazla vergi aldığını biliyor muydunuz? Milliyetcilik konusunda eğer içlerinde yaşamış olsanız Almanların %90'ının hitlerden bir farkı olmayıp 'Ausländer' olarak hitap ettikleri kendi ırkından olmayan insanlara ne tür oyunlar oynadıklarını biliyor musun? Evet doğrudur iyi yönleri var Selamlaşma ahlakı gibi ancak böyle genellemelerde ciddi konuşuluyorsa LÜTFEN önce insanların bunları yapmasına sebebiyet veren şeyleri de bir tartıp düşünelim! Bencene gelicek olursak güzel olmuş iyi yönlerini 'TARAFLICA' da olsa anlatabilmişsin. Ne güzel demiş atalarımız 'Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur' unutmayınki bu sözü gören yabancılar da aynı çıkarımı kendileri için yapıyor. Yorumumu zahmet edip okuyanlara teşekkürlerimi sunuyorum :)

  0|1
  1|0
  • Birincisi, insanların ceza olduğu için trafik kurallarına uyduğunu söylemişsin, bu doğru değil. Trafik ışığı olmayan yerlerde dahi herkes kurallara uyuyor, ki hata yapsa ''ışık yoktu'' diyebileceği halde. Önemli olan ceza yokken kurallara uyabilmek, bunu da Türkiye'de göremiyoruz, Avrupa'nın aksine. Kaldı ki Avrupa'da bunun bile cezasının olması, yine Avrupa'nın olumlu bir özelliğidir, Türkiye'de cezasının olmaması ise Türkiye'nin olumsuz bir özelliğidir. Bence'ye ister istemez katkıda bulunduğunuz için teşekkürler.

   İkincisi, Fransa'da tabelalara Fransızca isim koyulması başlı başına güzel bir şey. Türkiye'deki gibi ''Bulgur King'' vb. saçma sapan isimlerden de keşke fazla vergi alınsaydı da dilimize biraz daha sahip çıkabilseydik. Bu da Fransa'nın olumlu bir yanıdır, aynı şekilde Türkiye'nin olumsuz bir yanı. Yine katkıda bulunmuşsunuz, teşekkür ederim.

  • Dediğiniz gibi onun ondan başka dostu düşmanı gibi bir konu burada yok. Türklerde öyle bir algı varsa o Türklerin alınganlığıdır. Avrupa'da bir sınıf 50 kişiyse yarıya yakını o ülkenin insanı bile değil. O yüzden yabancı dostluğuna alışıklar, düşman gibi bakmıyorlar.

   Taraflı anlatmış olsaydım, Türkiye'nin olumlu yönlerinden bahsetmezdim ama başlıkta da dediğimiz gibi; Avrupa'da OLUP Türkiye'de OLMAYANLAR ve Türkiye'de OLUP Avrupa'da OLMAYANLAR.

   Umarım açıklayıcı olmuştur. İyi günler.

  • @Pretenders Terbiyeni takın, arsız.

 • Milliyetçi bir insanım ama dediklerinizin tamamına katılıyorum, yorumları okudum biraz sinirlendim biraz üzüldüm bir insana kıyafetini beğendim diyebilirsin, ama beğenmediğim dediğinde düşman olurlar, size yaptıkları da aynı o mevzu, fırsatım olursa ailemi de alıp yurt dışında yaşamayı düşünüyorum, benceniz için teşekkürler bu arada :))

  1|0
  3|0
  • Rica ederiz:) Biraz destek olsanız ne iyi olur. Yorulduk sabahtan beri gitmediği yer hakkında atıp tutanlarla uğraşmaktan.

  • İnsanların görüşlerine sinir olmak bence yanlış bir şey, ilk gördüğümde ben de sinirlendim ama sonra umrumda olmadı, kim ne derse desin takmayın kafanıza, bütün hayatınız için benden size tavsiye aslında daha mutlu olursunuz emin olun, yerinizde olsam cevap bile yazmazdım.

  • Keşke baştan yazmasaydık. Görüşlere kapatılsa kapatacağız da olmuyor ne yazık ki. Bu insanlara tek kelime bile fazla.

 • Hepsini sonuna kadar okudum gerçekten avrupaya merak ediyordum ellerinize sağlık umsrım bu bencenin devamını yazdığınızda okuma fırsatım olur yalnız gerçekten şu konuda takıldım metro tramvay gibi demiryollarına ait bir trene binerken inenlere yol verilmiyormu?

  1|0
  2|0
  • Teşekkür ederiz:))

   Demiryollarında kurallar biraz daha sıkı, bilet kontrolü daha fazla oluyor, bir de muavin oluyor. O yüzden yol veriliyor. Ama otobüslerde verilmiyor genel olarak. Sıraya girme kültürü var ama otobüsler için pek geçerli değil.

  • Hepsini Göster
  • Umarım saolasın :)

  • Sen de:)

 • İlk defa bir bence yi sıkılmadan okudum. Hiç yurt dışına çıkmadım. Meraktan olsa gerek, elinize sağlık 😊

  2|0
  3|0
  • Çok teşekkür ederiz, umarm aynı fırsatı siz de yakalarsınız, ki yakalamamanız için hiçbir neden yok:)

  • Daha gencim, yaş 19. Elbet bir gün...🙄

 • Sen bu ülkeye kurban ol nerde o medeniyetsiz avrupada bayram denen güzel şey nerde orda güzel yiyeceklerimiz nerde orda gelenek gorenek

  0|0
  1|0
  • Medeniyetsiz Avrupa mı? Bayram nerede mi? Gelenek görenek yok mu? Hmm.

 • Cogu sey yanlisss

  4|0
  0|0
  • Doğrusunu kendi Bence'nde paylaşmalısın o zaman, hangi ülkeleri gördüğünle ve ne kadar kalıp ne yaşadığınla birlikte.

  • Hepsini Göster
  • Senden kaynaklı olmasın o?

  • Sen oyle diyorsan oyle olsun

 • Avrupa turu yapmasam beni bile kandıracak

  0|0
  0|0
  • Yapsaydın kanmana gerek kalmazdı ;)

  • Hepsini Göster
  • Sen pasaportu olan herkesin Avrupa'yı dolaştığını mı sanıyorsun? Aynı mantıkla her Türk de Ukrayna'ya gitmiştir değil mi? Nasılsa vize yok ahahaha:D Mantığa gel ya:D

  • @Gathom Bilmesek gidemezdik, şu an sistem görüyordur eminim konumumu. İstersen mesaj at, onlar sana gerekli cevabı versinler;) Ayrıca milletin yorumuna da karışma, kendi görüşünün altında öt.

 • Daha medeniler, kısaca bu.

  2|0
  3|0
  • Evet. Yazının amacı da insanları aydınlatmaktı ama görünen o ki, insanlar boş eleştiri yaptıklarında ilerleyeceklerini sanıyorlar.

  • Avrupaya gitmemiş herifler yorum yapıp kötülemiş... Ne kadar boş oldukları kilometrelerce öteden fark ediliyo.

  • Bir de bize sor. Öffffffffffff

 • Erkekler Devam
  10

Kızlar Ne Diyor 34

 • Türkler kendilerini hep yüceltiyor diyorsun da her konuda Avrupayı bizden üstün görmüşsün. Sen Türk değil misin?

  5|0
  2|0
  • Türk olup olmamamızın konuyla ilgisi ne tam olarak? Yani nüfus cüzdanımızda yazan kelimeyi öğrenmek, senin hayatında nasıl bir gelişmeye yol açacak?

   Avrupa'yı üstün görmedik, güzel yönlerini ve kötü yönlerini saydık. Okuduğunu anlamak da sana kalmış.

  • Hepsini Göster
  • Türk olup olmadığımı sorgulaman doğal mı? Sana ne benim milletimden onu anlamadım?

  • Avrupalılar gibi konuşmak mı? Ana dilinde konuşmak buna yetiyor zaten? Avrupa görmeden kafanda nasıl bir Avrupa oluşturdun acaba?

 • Avrupa'da doğdum ve büyüdüm. Yazdığın birçok maddeye katılıyorum.
  Avrupa'nın olumsuz yönlerini de gördüm fakat onlara sebep olanlar Avrupalılar değildi.

  5|0
  5|0
 • git oralarda yaşa o zaman.
  iyi uydurmuşsun valla, aferin.

  6|0
  4|0
  • Uydurma olan tek bir örnek göstersene bana. Bekliyoruz.

   Yurt dışında yaşıyoruz zaten?

  • Hepsini Göster
  • Tencere kapak olmuş ahahaha:D

  • Örnek de gelemedi hala.

 • Daha önce yurtdışına çıktım ve Sırbistanlı bir ailenin evinde misafir olmuştuk. Açıkçası ilk başta tereddüt vardı ama en az Türk milleti kadar misafirperverdiler ve bizim için yemekler yapmıştılar. Müslüman olduğumuz için buna özen göstermiştiler. Sadece Sırbistan değil bunun dışında dört ülke daha gördüm ama Türklere karşı bir önyargı görmedim ya da inancımızdan dolayı. Bizim ülkemizde bu tarz insanlar ne kadar varsa Avrupa ülkelerinde de var. Genellemek yanlış olur yorumdaki arkadaşlar gibi. Kısacası bencenize katılıyorum, emeğinize sağlık.

  0|0
  1|0
  • Teşekkür ederiz. Yorum için de çok teşekkürler:) Avrupa gören insanlar böyle akılcı yorum yaparken görmeyenlerin uzaktann sallaması çok can sıkıcı. Keşke boş yorum yapmak marifet sayılmasa...

  • Hepsini Göster
  • Yapıyorlar, ben de anlamadım ki. Biz gidiyoruz görüyoruz, deneyim paylaşıyoruz, adam oturduğu yerden öyle değil diyor.

  • Anlamak zor memleketimin insanı...

 • bu avrupalıların en medenisi benim atalarımdan örnek alıp medeni oldular, o güzel atalarımın o güzel ahlaklarını sahiplendiler, kendilerini yücelttikçe yücelttiler ve tabi sizin gibiler sayesinde. bunlar daha tuvalet nedir bilmezken, buldukları yere s*çarken benim atalarım onlara temizliği öğretti. ki medeniyetin temeli temizlikten geçer.. bizim insanımızın yardımseverliği hiçbir avrupalıda yok. artık kendi milletinizi yermekten vazgeçin. bu nasıl avrupalı aşkıymış be. bir bitmediniz.

  5|1
  5|1
  • Şununla başlayan bir Bence'ye ''Birlikte düzenlediğimiz Bence'mizle ilgili olarak her şeyden önce belirtmek isteriz ki, Bence'mizde herhangi bir aşağılama ya da yüceltme amacı yoktur; tek istediğimiz artılarımızı, eksilerimizi tartmak ve doğrulara bakarak yanlışlardan vazgeçilmesini sağlamak.'', böyle bir yorum yapabiliyorsan, otur bir düşün derim.

   Temizlik demişken, Türklerde mikrop yuvası taharet musluğu varken Avrupalılarda bide denilen şaheser vardı. Bir dahaki argümanınız bu olmasın diye yazıyorum. Özellikle de ihtişamlı yazdım ki övmek nasıl olurmuş, görün de bir dahakine objektif olmayı deneyin. Daha çok yazarım da, neyse.

  • Hepsini Göster
  • hâlâ örnek ver diyor. kendi yazdığını oku diyorum baştan sona belki farkedersin. ama lütfen objektif olsun. Türkiyenin eski halinden de bahset. kârlı çıkıp çıkmayacağıma o zaman karar veririz.

  • Güzelim bir örnek bekliyoruz hala senden. Oyalayacaksan veremem de geç.

 • Hic kotu bisey yok dimi orda? Kendini yazmayi unutmussun senin gibi kendi ulkesini kotuleyip baska ulkeyi öven insanda cok var mi orda? Yoksa bu da mı turkiyeye özgü.
  Ki orada din ayrimi cok yapiliyor.

  1|1
  3|0
  • Her şeyden önce eğer okuduğunu anlasaydın, Türkiye'yle ilgili yapılan olumlu eleştirileri de görürdün, ama ne yazık ki anlayamamışsın.

   Avrupa'ya gittin mi? Cevabın hayırsa yorumunu ciddiye almayacağım. Evetse de nereye ne kadar sürelik ve kaç yılında gittiğini belgele. Yoksa hakikaten size harcadığımız zamana yazık.

  • Hepsini Göster
  • Ciddiye almadigin halde bukadar yazdin alsan nekadar yazcaktin acaba neyse by ya 😊

  • Derler ya ''... yapanda kabahat'' diye. İşte sizi de ciddiye alanda kabahat.

 • 36 yildir avrupadayim, bir cok ülkeyi gezdim, ama burda anlatildigi kadar masum degillerdi :-)

  Baya baya abartilmiş..
  Dogru olan paylarida var ama bu cok fazla şaşalı olmuş 👌

  4|0
  2|0
  • Örnek?

  • Hepsini Göster
  • Bende doğru olan paylarıda var dedim zaten ama hatalıda çok var.. 1 ay ve 36 yıl kıyasalanamzki..

  • Biz de o yüzden ''İki Gezginden'' diye başladık yazımıza.

 • Bazı yönleri doğru çoğu yönü yanlış olan bir bence. Kuzenim 8 ay İngilterede yaşadı. Kafayı sıyıracaktım dedi. Ben soğuk millet görmedim dedi. Kafelerde selamlaşma demişsin. O diyor ki bir kafeye oturmaya gittiğimizde garsonlar dövecekmiş gibi bırakıyor önümüze yemeği derdi. Gülme yetileri alınmış gibi sokaktaki jherkes burnu bir karış havada yürüyor yolunu kaybedince sormaya çekiniyorsun dedi.
  Oturduğu bölgede çocuk sesleri bile yokmuş, komşuluk zaten yok. Kimse aynı apartmanda yaşadığı kişileri tanımıyor. Yolda düşünce koşup yardım eden yok anca bakıyorlar derdi. Yolda iki tane genç birbirini boğazlasa kimse karışmaz dedi. Gençlerin bıçakla gezdiğini, yolda hep sarhoşların olduğunu, polislerin olaya müdehale etmeden 5-10 dakika seyrettikten sonra gençlerin aiellerini aradığını falan söyledi. Otobüslerdeki yer verme olayı da senin anlattığın gibi anlatmadı bize.
  Kimse 'Ben Hamileyim' demediği için kimse de kalkıp yer vermez dedi. Yaşlı insanlara da yer verilmiyor onlarda yer istemiyor, ben yaşlı bir kadına yer vermek istediğimde herkes dönüp bana bakmıştı kadında çok şaşırmıştı diyor. İnsanların suratları da sirke satıyormuş. Yani canım sen ne sallıyorsun anlam veremedim?

  0|0
  0|0
  • Yazıda İngiltere geçiyor mu bir bak istersen.

  • Yorumlar kaldırılıyor ama mesaj gelmiyor. Tanıdık bol galiba.

  • Ben tekrar yazarım, sorun değil. Sen de sorunlu tanıdıklarını örnek vermemeyi, içinde İngiltere geçmeyen yazıya İngiltere örneği vermemeyi, hakaretin sahibi kendin olmana rağmen salak diye hakaret etmemeyi bileceksin. Yorum kaldırmayı kötüye kullanmaktan şikayet ediyorum seni. Haydi yoluna.

 • Yurtdısına cıkmadım hıc bılemıyorum güzel olmus elıne saglık

  1|0
  2|0
 • Hepsi cok dogru bende almanyada yasiyorum ve alsikanlik olmus türkiye de sevincle herkese merhaba iyi günler ya da sadce tesekkür edince ve gercekten öküz trene bakar gibi bakislar gelince insan hayattan soguyor. Ayrica bir erkege mesela garson olsun yemegimi getirdi diye tesekkür edince ondan hoslanildigini bile zannedebiliyor hayir hayir hoslanmiyoruz sadece emegine saygi göseriyoruz tesekkür ediyoruz

  0|0
  0|0
  • Helal olsun gerçekten. Söylemek istediğimi bir paragrafta özetlemişsin. İyi ki Avrupa gören ve deneyimini paylaşan var senin gibi, yoksa uzaktan önyargı edinip saldıranların yorumlarına hiç tahammül edilmiyor.

   Teşekkür ederim:)

  • Zaten yasamadan bilmeden herkes konusuyor da kimse ne konustugunu da bilmiyor :-) ben bozuk türkcem ve cabuk yazma heyecanimla ne kadar anlatbildiysem anlattim idare et artik canim benim :-) rica ederim ben tesekkür ederim cok iyi gözlemlemissin

  • Çok teşekkür ederiz, güzel ifade etmişsin:))

 • Fransizlarin faşist olduğunu ilber hocadan duymuştum.
  Tarihlerini fazla yuceltiyorlarmis.
  Benceni beğenmedim.

  Tek biseye katılıyorum; Evet Turkiye'de kılık kıyafete çok bakıyorlar. Mesela hala daha " türban " bazilarinin bir taraflarina batıyor.

  4|0
  2|0
  • Fransızların faşist olmasıyla, vatandaşın yabancıya saygısı aynı şey değil. İlber Hoca'ya saygım sonsuz ama bu konuda genelleme yapamam. Üstelik ''Yahudi dölü'', ''İsrail dölü'', ''Kafir Hıristiyan'', ''Dinsiz Yunan'', hatta kendi vatandaşına ''Gavur İzmirli'' diyen bir memleketli olarak. Yani iğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına. Sen ırkçı olmazsan kimse ırkçı değil, sen ırkçıysan herkes ırkçı.

   Tarihini yüceltmek, ırkçılık değil. Tarihini her milletin vatandaşı yüceltebilir. Önemli olan yukarıda da belirttiğimiz gibi eksileri artıları tartmak. Kaldı ki tarihi yüceltmekle ülkeyi boş boş övmek de aynı şey değil.

   Türban birilerine batarken, açık kadınlar da hala birilerine batıyor, hatta sırf bu yüzden bir kadına tekme atıldı, bilmiyorum haberin var mı.

   O yüzden objektif yorumlara açığım ama objektif olmayanlara yanıtım her zaman aynı olacak. İyi günler.

  • Hepsini Göster
  • Gerçek.
   Avrupa'da da oluyor böyle olaylar. Hani şu öve öve bitiremediğin. Atayım istersen?

  • At. Eleştiri amacıyla yazılmış bir yazının altında eleştirmekle tehdit ediyorsun farkındaysan?

 • Avrupada yasa o zaman.

  3|0
  2|1
 • İste bu yüzden iyiki almanyada yasiyorum diyorum.

  1|1
  2|0
 • Fransada kapalı bir kadını kovmamışlar mıydı yanlış mı hatırlıyorum

  1|0
  1|0
  • Bizim bahsettiğimiz olayda çarşaflı kadınlar, güneşlenen Fransız kadınlara saldırdılar.

  • Hepsini Göster
  • En sevdiklerim vatanını milletini satacak insan, kötüleyecek insan değil.

  • @Gathom O zaman milletlerini geriletmekten başka hiçbir işe yaramıyorlar demektir.

 • Yabancılara karşı olan tavır vede yardımlaşma konusuna fazla iyimser bakıp yorumladığını düşünüyorum. Bunuda Avrupa'da sadece tatil amaçlı, kısa süreli bulunmana veriyorum. İç içe girdinmi özellikle bu konularda göründükleri gibi değiller. Tabiki hepsi bir değil ama genelleme yapılıyor sonuç olarak. Bunun dışında diğer konulara tamamiyle katılıyorum :)

  1|0
  2|0
  • Bir yıl kısa bir süre mi emin olamadım. Bana hiç de kısa gelmedi oysaki:)

   Bu arada Avrupa'nın neresinde bulunmuştun tam olarak? Belki biz oraya gitmemişizdir.

 • Faydali biz yazi olmus. Umarim insanlarin gozunu biraz olsun acar.

  3|0
  6|1
 • Ah o kadar çok fransaya gelmek istiyorum ki

  1|0
  3|0
 • Gerçekten keyif alarak merakla okudum çok güzel bir bence hazırlamıssınız ben avrupa ya gitmeyi yaşamayı çok istiyorum ilerleyen zamanlarda da olucak inş dayım yıllardır ingiltere de yaşıyor ve her geldiğinde bana anlatır buralardaki halk insanların davranışları rahatlik samimiyet i Türkiye de göremiyorum der bende şaşırırdım okuyunca daha iyi anladım ve merak ettiğim aklımdaki olan şeyler bencenizi okuduğumda giderildi elinize sağlık 😊☺😊

  0|0
  0|0
  • Çok teşekkür ederiz, sizin de yüreğinize sağlık:))

 • Direk orada yaşayan insanlardan dinlemek. çok güzel. Daha fazla detay, daha fazla bence istiyoruz. Emeğinize sağlık 😊😊

  0|0
  0|0
  • Daha fazla yazacaktık da yorumlardan sonra sanıyoruz ki yorumlara kapalı yazacağız. Yoksa insan paylaştığına pişman oluyor.

   Çok teşekkür ederiz:)

  • Hepsini Göster
  • Tamam, bence yazarsan okurum :)

  • Hoşça kal :))

 • Turist olarak gezip tozmak baska, bir ulkede yasayip, dininden veya irkindan dolayi is gorusmelerinde kabul edilmemek gibi ciddi sorunlarla karsi karsiya gelmek baska. Bunun disinda bircok konuda haklisin. Ellerine saglik.

  0|0
  1|0
  • Teşekkür ederim.

   Akrabalarımın bir kısmı orada yaşıyor, şu ana kadar öyle bir sorunla karşılaşan bir akrabam oldu, işverene ceza kesildi. Bu yeterlidir bana kalırsa.

  • Hepsini Göster
  • Hemfikiriz o zaman. Gunaydin :)

  • Günaydın:)

 • Kızlar Devam
  14
Yükleniyor... ;