Çocuk Nasihat ile Yetiştirilmez, Neden mi?

FelFire

Merhabalar.

Birçoğumuzun hayatı boyunca tecrübe ettiği ve hiç hoşlanmadığı bir konudan bahsetmek istiyorum. Öyle bir şey ki bu çocukluğumuzdan itibaren birey olamamamızı, özgüvenimizi kaybetmemizi, attığımız en basit adımda dahi birilerinin yönlendirmesine ihtiyaç duymamızı sağladı.

Çocuklara Neden Sürekli Nasihat Edilmemeli?

Öncelikle sinirden saçlarını başlarını yolabilirler. Yapmayın şunu, yazıktır!
Öncelikle sinirden saçlarını başlarını yolabilirler. Yapmayın şunu, yazıktır!

Bir çocuk kendini yetiştiremez mi? Yetiştirebilir. Düşünür, karar alır, durumları deneyimler ve öğrenir. Hangi hamle canını yaktı, hangisi yüzünü güldürdü düşe kalka kendisine yine kendisi öğretir. Anlar, kavrar. Çocuk demek ebeveyninin kanatları sayesinde hayatta kalan canlı demek değildir. Bir bireydir, kendi anlama kapasitesi, düşünceleri, tavırları ile başlı başına bir insandır.

İşte bizler, daha doğrusu birçoğumuz bu saygıdan mahrum büyüdük. Birçok nasihat tekrarlandı gözlerimizin içine bakıla bakıla, çoğu zaman ciddiye dahi almadık, tek hissettiğimiz bunalmışlık hissi idi. Tek anladığımız ise bize güvenilmediği, onlar olmadan ayakta kalamayacağımızdı. Anladık evet, ancak yanlış anladık, yanlış anlattılar. Gelin bu yanlışı derinlemesine irdeleyelim ki belki ileride aynı yanlışları başkalarına yaşatmamayı başarabiliriz.

Çocuk Demek Bilinçsizce Nefes Alan Et Torbası Demek Değildir!

-Kabul babamsın ama şu çikolata kadar beynin yok yemin ederim!
-Kabul babamsın ama şu çikolata kadar beynin yok yemin ederim!

Evet, çocuk düşünür, hesaplar, planlar, bunlar doğrultusunda hareket eder. Örneğin, aşık olur çocuk. Bizim gibi kirlenmiş aşklar yaşamaz, sınıf arkadaşını adını koyamadığı şekilde sever, kıskanır, en masum halini yaşar. Bu duygu kırıklıklarını ise bazen ailesine yansıtır, sürekli aşık olduğu minnaktan bahseder, onunla geçirdiği zamanı anlatır, o okula gelmediğinde bizim çocuk da hüzünlenir. Bu durumda o artık bir çocuk değildir, artık karşınızda derdini dinleyip destek olmanız gereken bir birey vardır.

Nasihat etmek, "Daha küçüksün büyüyeceksin!" gibi saçma sapan cümleler ile yaklaşırsanız ona katmaya çalıştıklarınızdan çok daha fazlasını kaybettirirsiniz. Size olan güveni zedelenir, en saf duygularını dahi paylaşamamış, saygı gösterememiş olan ebeveynler olursunuz, bundan daha büyük bir yıkım olabilir mi o ufacık kalp için? İnanın, bu muhtemelen size son kez içini döküşü olacaktır.

Çocuk Size Güvenmeyi Değil, Öncelikle Kendine Güvenmeyi Öğrenerek Büyümelidir!

-Ya he he, herşeyi biliyorsun sen, en iyisini yapıyorsun, al sana, artist!
-Ya he he, herşeyi biliyorsun sen, en iyisini yapıyorsun, al sana, artist!

Çok klasik bir cümle ile başlayayım. Her zaman yanında olmayacaksınız, bir gün, er ya da geç tek başına kalacak. Bu belki yarın, belki sonraki gün belki de elli sene sonra olacak ancak olacak.

Nasihatlerinizin en önemli zararlarından biri de bu. Birine nasihat ettiğinizde onda bıraktığınız his "Benim deneyimlerim var ancak sen henüz hiçbir şey bilmiyorsun, benim bilgilerimden faydalan ki düşmeyesin!" şeklindedir. Bu da takdir edeceğiniz üzere bir süre sonra çocuğu özgüvenini yitirmiş, size bağımlı hale gelmiş bir birey haline getirir, ki bu durumda artık birey denmez ona, zavallı denir.

Nasihat Bazen Olmalı, Ancak Yapıcı ve Gerçekten İhtiyaç ya da Talep Halinde Olmalı!

Kıyamam ya! Şu kızla arkadaş olun!
Kıyamam ya! Şu kızla arkadaş olun!

Biraz evvel de bahsettiğim üzere bir çocuk için en büyük yıkım ebeveynlerine olan güvenini kaybetmesi. Bir ebeveyne düşen çocuğunun kendine güvenmesini sağlamak kadar bizzat ona da güvenmesini sağlayabilmektir. Bir çocuk annesine ve babasına güvenebilmelidir. Özgüveni olması gerektiği şekilde şekillenmiş bir çocuk zaten ihtiyaç durumunda ilk olarak ebeveynlerinin kapısını çalar, işte bu durumda size düşen o kapıyı güler yüz ile açmak ve elinden tutmaktır, elbette yine sınırlar içinde. Bilmişlik taslayarak değil, yol göstererek ve yolu tek başına yürümesine izin vererek yapmalısınız.

Bazen ise buhranlar geçirir çocuklar, zor anlar yaşarlar. Bu gibi durumlarda ise yine elini tutmanız, omzunu sıkıca kavramanız ve "Sana güveniyoruz, sen üstesinden gelebilirsin!" demeniz kafidir. Koca koca insanlar olarak bizler dahi şu cümlenin gücünü hala hissederiz, bir de o ufacık bedenleri düşünün.

Çocuğa Söz ile Örnek Olunmaz, Hareketleriniz, Tavırlarınızdır Ona Rehber Olan!

Uyuya kaldığınızı değil, ona kitap okuduğunuzu, en önemlisi ise kitap okuduğunuzu hatırlar o.
Uyuya kaldığınızı değil, ona kitap okuduğunuzu, en önemlisi ise kitap okuduğunuzu hatırlar o.

Bu çok basit bir maddedir aslında. Sadece örnekleyerek dahi gidebiliriz. Sigara içen bir babanın çocuğuna sigara zararlıdır demesi, yine bir babanın elindeki viski kadehi ile çocuğuna alkol kötü demesi, annesini dövdükten sonra dinlenen babasından kadına şiddet uygulamaması gerektiğini duyması diye gider bu, daha da çoğaltabilirim, ancak dinlemek istemezsiniz.

Bugün bir diyalog gördüm internette, hatırladığım kadarı ile yazayım, eminim çok hoşunuza gidecektir:

-Oğlum, Atatürk senin yaşında iken sınıfının birincisiydi.
-Biliyorum baba, senin yaşındayken de Cumhurbaşkanıydı.

Şu sözden sonra eminim ki o babayı yoğun bakım ünitesine bağlamışlardır, zira o küçücük bedenden çıkan şu sözler atom bombası gücünde. Sonuç ise ortada, çocuğa örnek olmak, yol göstermek istiyorsanız, o örnek siz olun, göstermek istediğiniz yolda ilk olarak siz yürüyün. Çocuğa hikaye anlatmayın, o bir çocuk, bilinçli bir birey, hikayenin ne olduğunu anlayacak yeterlilikte.

Çocuk Nasihat ile Yetiştirilmez, Neden mi?

Peki ya bizler? Bizler bunu kavrayacak kapasitede insanlar mıyız? Öyle miyiz?

Umarım öyleyizdir, yoksa gerçekten çok karanlık bir gelecek çiziyoruz demektir, bir resim için bu kadar siyah fazla değil mi?

O yüzden anneler, babalar, olacak olanlar, fırçayı bırakın çocuğunuzun ellerine, kendi tuvalini kendisi boyasın, illa bir şey yapmak istiyorsanız, yere damlayan boyaları silin, o tuvali çerçeveleyen, duvara çiviyi çakan ve tabloyu çiviye giydiren el siz olun ancak asla ve asla sanatçının sanatına müdahale etmeyin, bırakın o kendi hislerini yansıtsın.

Benden bu kadar, umarım bir şeyler katabilmişimdir hayatlarınıza ve yine umarım bir minik çocuğun hayatında bir şeyleri değiştirebilir bu yazı. Okuyan yüreklerinize sağlık, sağlıcakla kalın!

#felfire

***Güven kelimesini farklı manalarda kullandım, biri "nasılsa siz varsınız o, kendi ayaklarına ihtiyacı olmayacak" anlamında iken diğeri "onun yanında olacağınızı, destek olacağınızı bilmesi" anlamında idi. Bir anlam karmaşasına sebebiyet vermemesi açısından belirtmek zorunda hissettim, kusura bakmayın.

Çocuk Nasihat ile Yetiştirilmez, Neden mi?
5
6
Görüşünü yaz
5Kız Görüşü
6Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Sweetwitch13
  Ağzınıza sağlık çok güzel ve bilinçlendirici bir yazı olmuş ewet çocuklar çok fazla nasihat aldıkları zaman kendilerini eksik görüyor ve geri çekiyor burda zamanla içe kapanık düşüncesini açık bir şekilde dile getiremeyen kendi görüşlerinden şüphe duyan özgüveni düşük bireyler olmalarına sebebiyet veriyor...
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

46
 • ωιтcнєя
  Bu konuda yabancılar gerçekten çok iyi. Çocuk yetiştirmeyi çok iyi biliyorlar. Bizim Türk aile yapısı bu konuda acayip tırt bana göre.
  • FelFire

   Yazılarımdaki görüşlere eksi atan erkeklerden nefret ediyorum, insanlar benden bilecek gibi hissediyorum, terlik fırlatasım geliyor...

 • тαмαяιѕк
  Rahmetli Doğan Cüceloğlu geldi aklıma... Çocuk Nasihat ile Yetiştirilmez, Neden mi?Harika bir bence olmuş eline, emeğine sağlık 👏🌼
  • Elesssar

   Doğan hocamızdan çok anlamlı bir söz, bende sizi tebrik ederim

  • @Elesssar Teşekkür ederim. Çok kıymetliydi, nurlar içinde uyusun 🙏

  • Elesssar

   Amin inş, allah rahmet eylesin. Bir de “annen yoksa kimsen yok” diye bir sözü var ki, muhakkak biliyorsunuzdur

  • Hepsini Göster
 • Gizlibiruye22
  Çocuklar hepimizden daha zekiler bilinçli aile lazım bilinçli çocuk zaten kendisi gelişiyor
 • ontane
  Birincisi toplum içinde verilen nasihat hakarettir.
  İkincisi bir insanın her hatayı yapacak vakti yok bazı şeyleri çok iyi anlatmak lazım bunu öğütle mi nasihatla mı yaparsın o ebeveyne kalmış
 • sedawine96
  Emeginize sağlık güzel bir bence
 • UDixon
  Nasihattan anlamıyorsa dayak var :D
 • Esmermalo
  yaşıycak
 • Pizzette
  Kapak fotosunu gördüm geldim, elinize sağlık
 • Peri265
  Bencede sürekli nasihat edilmemeli
 • Gizli Üye
  Çok haklısınız bende çok etkilerimde kaldım doğal taşlardan yardım alarakk kendimi düzeltmeye çalışıyorum
YÜKLENİYOR...