Türkofobi: Tarih sonucunda oluşan büyük ve engellenemeyen genelleme

Değerli KS halkı,

Osmanlı'nın Haçlılar ile yaptığı savaşlar sonrası ve gerekse Viyana Kuşatmaları'nda Avrupa'nın içine kadar girmenin sonucunda Osmanlı'da oluşan "gavur-ecnebi" düşmanlığının tam tersi versiyonu Avrupalılarda da doğal olarak oluşmuştur ve yüzyıllardan beri devam eden Türklerden nefret etme, Türklerin yaşam stillerine ve Türk kültürüne olan düşmanlıktır Türkofobi.

Tabi Osmanlı'dan önce Selçuklular döneminde Avrupalılar, Papa'nın ve kralların halkın üzerindeki etkisi sayesinde Anadolu'daki kavimlere ve devletlere karşı Avrupalıların beynini yıkama ve propaganda yapma girişiminde bulunmuştur. Günümüzde de Türkofobi, Avrupa'da çok yaygın bir şekilde devam etmektedir. Bizzat Almanya'da geçen aylarda Neo-Naziler bir şehirde duvarlara "Türken=Schweine" yani "Türk=Domuz" yazmışlardır. Bu çok kötü genellemenin ve ırk düşmanlığının farkına varalım ve bu düşmanlığa dair neler varmış öğrenelim.

Not: Amacım provokasyon veya Türkofobi üzerinden Avrupalılara karşı nefret yaratmak değil, tam tersine ülkemiz insanlarını bize karşı olan bu tutumdan haberdar etmek ve bilinçlendirmektir. Elbette her Avrupalı için geçerli değildir bu durum, sadece milliyetçilerinde ve bağnazlarında vardır. Lütfen nefret söylemleri yazmayınız.

Türkofobi: Tarih sonucunda oluşan büyük ve engellenemeyen genelleme

1400'lerin ortasında Avrupa'da Katolikler tarafından özel ayinler düzenlenmiş ve bu ayinlerde Türklere karşı mutlak zaferin sadece Tanrı'nın yardımıyla gerçekleşeceğini iddia etmişlerdir.

Viyana piskoposu Johann Faber (1478 - 1541) şöyle demiştir:

"Dünyada yaş ve cinsiyet ayırımı yapmadan çocuk yaşlı herkesi kesen, hatta ana rahmindeki bebeği bile katleden Türkler kadar acımasız ve kaba bir ırk yoktur."

16. yüzyılda konuyla alakalı tüm Avrupa'da 2500 civarında (1000'den fazlası Almanya'da) kitap basılmıştır. Bu kitaplarda özellikle “kana susamış Türk” imajı yerleştirilmeye çalışılmıştır. 1480-1610 yılları arasında Amerika'nın keşfi ile ilgili olan kitap sayısının iki katı kadar kitap bu konuda yazılmıştır.

Bu dönemde Türkofobinin artmasındaki en önemli olay, Viyana Kuşatması olmuştur. Avrupalıların bu korkusu birazdan yazacağım kalıplaşmış sözlerin ve deyimlerin oluşmasına sebep olmuştur.

Bu dönemde bazı ilahiyatçılara göre Türk kelimesi "torquere"den ("torture", işkence) gelmektedir, bir diğer popüler teoriye göre Türklerin, zalim bir ırk kabul edilen İskitlerle aynı ırktan olduğu iddia edilmiştir. (İskitler de Orta Asya'da yaşayan bir kavimdir.)

Avrupa'da Reform Hareketlerini başlatan isim olarak kabul edilen Protestanların lideri Martin Luther, Türkleri papalık makamı ile kilisedeki yolsuzluk ve bozulmaya karşı Hristiyan dünyasına Tanrı'nın bir cezası olarak görmüştür. Hatta 1518 yılında Martin Luther, Tanrı'nın Hristiyanları deprem,veba,savaş vb. afetlerle cezalandırmasından sonra Türkleri de Avrupalılara ceza olarak gönderdiğini iddia etmiştir.

1877'de Tırnova'dan Şumnu'ya giden Türkleri gösteren bir Bulgar portresi.

19. yüzyıl sonlarında William Gladstone Türkofobiyi Britanya politikasında Osmanlı İmparatorluğu'na karşı bir politika değişikliği olarak ortaya atmıştır. Gladstone, Osmanlı yönetimindeki Bulgarlar hakkında 5 Eylül 1876 tarihinde basılan, "Bulgarian Horrors and the Question of the East" başlıklı 64 sayfalık bir broşür kaleme aldı ve Türklerin dünyadan tasfiye edilmesi gerekliliğini anlattı. Gladstone'a göre Türkler, "insanlığın dev bir insanlık dışı örneği"dir. "Türk hükümeti" olarak adlandırdığı Osmanlı hükümeti için ise "hiçbir hükümetin işlemediği kadar günah işlemiş, hiçbir hükümet onun kadar günahkârlığa saplanmamış, hiçbiri onun kadar değişime kapalı olmamıştır" demiştir.

Konstantin Makovsky'nin 1877'de yaptığı "The Bulgarian Martyresses" eserinde Batı'daki Türkofobi güçlendirilmiştir ve yerde ölü olarak yatan kişinin başında katili olarak gösterilen bir Türk askeri vardır.

Türkofobi ile ilgili bazı kalıplaşmış sözler,atasözleri ve deyimler:

- Avusturya'nın kırsal kesimlerinde çocukların "Es ist schon dunkel. Türken kommen. Türken kommen" ("Hava çoktan karardı. Türkler geliyor. Türkler geliyor.") diye tekerleme söylediği hâlâ duyulabilir.

- Almancada "hileli" anlamına gelen "getürkt" (türkleştirilmiş) kelimesi hala kullanılmaktadır.

- Fransızcada Turc kelimesi eskiden C'est un vrai Turc ("Tam bir Türk") vb. deyimlerde kaba ve acımasız insanları belirtmek için kullanılırdı.

- Bir İspanyol biriyle ilgili küçük düşürücü bir yorum yapmak istediğinde "turco" derdi.

- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde askerlere uygun adım yürüme eğitimi verilirken söyletilen "En iyi Türk, ölü Türk" sloganı, 2008 yılında hükumet tarafından alınan bir kararla yasaklandı. (1974 Barış Harekatı'ndan sonra Türklere olan ön yargı artmıştır. Bu sloganın bir benzeri "En iyi Kürt ölü Kürt" deyimiyle ülkemizde ne yazık ki söylenmektedir.)

- İtalyanlar, Türklerle en çok mücadele eden milletlerden olduğu için onların Türkofobiye daha derin bir eğilimi vardır. İtalyanca'da "Mamma li Turchi!" ("Anneciğim, Türkler geliyor!") deyimi ve "bestemmia come un Turco" ("Türk gibi küfretmek") ve "puzza come un Turco" ("Türk gibi pis kokmak") deyimleri vardır.

- Norveççede "Sint som en tyrker" ("Bir Türk kadar kızgın") şeklinde bir deyim vardır.

Türkofobiye dair ünlü sanatçıların sözleri:

Voltaire: " ... tyrants of the women and enemies of arts ..." (" ...kadınların ve sanatların düşmanları...")

Voltaire: "... to chase away from Europe these barbaric usurpers ..." ("...bu barbar gaspçıları Avrupa'dan kovmak...")

Mark Twain: "I never disliked a Chinaman as I do these degraded Turks and Arabs, and when Russia is ready to war with them again" ("Bir Çinli'yi hiçbir zaman Araplardan ve Türklerden haz etmediğim kadar sevmedim, ve Ruslar onlarla savaşmaya yeniden hazırlandıklarında")

Mark Twain: "... and lied like a Turk when he said it." ("...ve bunu söylerken bir Türk gibi yalan söyledi."

1993 Solingen Olayı'nda bir Türk aile Neo-Naziler tarafından evlerinde kundaklanarak öldürülmüştür. Ülkemizde Türk milliyetçilerinin Nazilere hayranlık duymasına hiçbir şekilde anlam veremiyorum.


2|2
1738

En İyi Kız Görüşü

 • Bizi kovmak istedikleri bizden iğrendiklerini belirttikleri cümlerle gurur duyuyoruz ya.. Bazen anlayamıyorum gerçekten barbar diye anılmak pozitif bir şey mi?

  İnsanlık korkudan değil sevgiden beslenir. Eğer tersi olsaydı Hitler sevilen Mevlana nefret edilen bir insan olurdu. . .

  1|2
  0|0
  • Son cümlen aslında buradaki yorumumda gizli cevabı :) Irkçılık o kadar kötü bir şeydir ki kendimiz yapınca vatansever karşımızdaki yapınca vatan haini oluruz :)

   Yine de emek vermişsin böyle toplumsal konuları görmek beni sevindiriyor çok teşekkür ederim bence için :)

  • Hepsini Göster
  • Karşılıklı bir durum diyebilirim ben de mutlu oluyorum bu yozlaşmış ve cahil sitede böyle güzel ve barışçıl seslerin çıkmasından :) Ben seni ilk defa görmüyorum ya biliyorum seni yani görmüştüm bazı sorularda :D

  • Öyle mi :) Sevindim buna :)

En İyi Erkek Görüşü

 • Bunların hepsini biliyorum ve doğru şeyler. İçlerinde, zamanında Osmanlının hepsinin canını okuduğu için kendi halkına gaz vermek adına yazılmış şeyler de var. 1400-1500 lü yıllarda dünya sadece 3 kıta olarak bilindiği için (Amerika henüz revaçta değildi) ve bunların ortasında en güçlü devlet olarak Osmanlı İmparatorluğu bulunduğu için Türklere karşı muazzam bir korku ve nefret vardı. Barbaros Hayrettinin sadece donanmasına harcadığı para, o günkü Fransa ekonomisinin tamamına denk geliyordu.

  Daha hala modernlik safsatalarıyla elin gavurlarını övüp onları örnek alan akıl ve fikir yoksunlarına iyi bir ders olacak şekilde yazmışsın. Teşekkür ederim yazı için. Doğru şeyler yazmışsın.

  2|0
  0|0
  • Bu arada Türkler nerdeyse dünyadaki bütün ırklarla (çok azı hariç) savaşmışlardır. Gazneli Mahmut, Metahan, Alparslan, Nureddin Zengi, Osmanlılar vs. hepsi çok çeşitli ırklarla savaşa tutuşmuşlardır.

  • Hepsini Göster
  • neyse boşver. takıl kafana göre. "Ahiret varsa" diyince merak ettim o yüzden sordum.

  • İşte bilemediğim için var mı yok mu diye, o yüzden agnostisizme daha yakınım ama tabi araştırmak lazım iyice

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 16

 • Ya ben anlamıyorum... Türklerin tarihteki yerinş tarafsızca okumak istiyorum ama kaynaklar çok çelişkili. Türkler barbar mıydı, yoksa cidden çok mu hoşgörülü idi. Türkler gerçekte ne idi şaştım kaldım...

  Tarafsız olduğuna inanılan kaynaklar varsa, paylaşılsın benimle...

  0|0
  0|0
  • Canım benim Türkleri zaten bir bütün olarak ele alamayız her millet için geçerli bu durum. Hoşgörülü konusunda hoşgörülü olmadıklarına dair bir sürü argüman sunabilirim sana ama barbar olanları askerleri idi yani sivil halk barbar değildi. Hoşgörülü olmayanlar da tüm Türkler değil, Türklerin milliyetçileri ve Osmanlıcılardır zaten.

  • Hepsini Göster
  • Ben daha çok her görüşün forumlarına ve tarihi kaynaklara filan bakıyorum yani ya da bize anlatılan Tarih dersinden bile yorumlar çıkartabilirsin çok zor değil hoşgörünün olup olmadığını anlamak :)

  • Okullarda okuduğumuz tarihe eleştirel bakan kitaplar arıyorsan mesela yukarıda yazılan sözlerin neden söylendiğini fikret başkaya nın yediyuz kitabında bulabilirsin

 • Sirplarin türk nefretine deginmemis olmaniz sasirtti zira yakin tarihte bile bunun örneklerini medya araciligi ile gördük.

  Avrupa da yasayan biri olarak hakikaten bir türk düsmanligi var, bu inkar edilemez ve sanirim sirf bu ayrimciliga maruz kalmamak icin bugün bircok türk tamami ile asimile olmus durumda.

  0|0
  0|0
  • Olaylara değinmedim yoksa tabi ki Bosnak katliamlarını ve Balkanlardaki Osmanlı'dan kalma Türkofobiyi bilirim

 • İyi iyi korksunlar.

  1|1
  1|1
  • Korkula hiçbir yere varılmaz işte kendimizi sevdirmemiz lazım bir şekilde bu milliyetçiliği ve yabancı düşmanlığını bırakıp

 • Türklere karsı nefretleri selcukludan da oncedir. Attila dan beri vardir bu da ee napalim yani biz cok mu bayiliyoruz onlara

  0|2
  0|0
  • İşte ben de bu düşünceyi düzeltmeye çalışıyorum hatta notta da yazdım onlardan nefret etmenizi gerektirmiyor diye ama devam ediyorsunuz kimse kimseden nefret etmesin tüm Avrupalılar da tüm Türkler de kötü değildir anlayan anlasın

  • Sen yazsan nolur yazmasan nolur zaten sevmiyorum ki

  • Ben insani görevimi yapıyorum insanların milliyetçiliği temel alıp zenofobiyi körüklemesini istemiyorum yani bu düşmanlıkla bir yere varılmaz eskiden de varılmadı hatta tam tersine daha da arttırıyor nefreti. Dünyanın böyle bir yer mi olmasını istiyorsun? Neyse ben nasıl kendimi değiştirebiliyorsam insanlar da kendilerini değiştirebilir ben doğruları söylüyorum değişecek kadar gücü ve mantığı olanlar değişir zaten

 • Takdire şayan, 5 yıldız ☆☆☆☆☆

  1|0
  0|0
 • Maalesef bu olay hala da devam ediyor. Yabancı birisiyle tanıştığımda Türk olduğumu söylediğimde ya benimle bir daha konuşmuyor ya da tavrı değişiyor. Özellikle de Avusturyalilar yapıyor bunu.

  0|1
  0|0
  • Avusturyalılar ve Almanlar Türkleri pek sevmezler tabi ki hepsi adına konuşmuyorum ama Nazi ve muhafazakar olanları sevmezler Türkleri çok üzücü bir durum ama sen ne yaparsan yap onlar Türkler hakkında öyle düşünüyor onların değişmesi şart :)

 • o kadar güzel yazmışın ki hayran kaldım. görüşlere yaptığın yorumları dahi okuyorum. mutlu oldum gerçekten demekki hâlâ umut var..

  0|1
  0|0
  • Çok teşekkür ederim :) Bu yazıyı hazırlamamdaki amaç zenofobi veya Avrupa nefreti yaratmak değildi zaten tam tersine geçmişten topluca ders çıkarıp kendimizi iyi tanıtmak için insanları bilinçlendirmekti. Burada ırkçı veya Osmanlıcı yaklaşan var ama elimden geldiğince doğruları gösteriyorum ben teşekkür ederim okuduğun için :)

  • Hepsini Göster
  • Umarım farkında olacağız cümleten, bunun için çalışıyorum ve çalışacağım zaten :)

  • hadi inşallah tebrik ediyorum ;)

 • İlginç miş:/

  0|0
  0|0
 • Iyi bir bence olmus bilgilendigim bazi seyler oldu emeğine sağlık turco :)

  0|0
  0|0
 • Şaşırdım açıkçası gerçekten ilginç..
  Teşekkürler.

  0|0
  0|0
 • okuyup yorum yapacağım ama iyi konuya değişnmişsin :))

  0|0
  0|0
 • Güzel yazı olmuş, teşekkürler

  0|0
  0|0
 • güzel olmuş..

  0|0
  0|0
 • Rite olduğu sürece devam eder bu yargı

  0|0
  0|2
  • Çok doğru. Osmanlıcı ve Hristiyan-Yahudi karşıtı bir ideoloji olduğu sürece devam eder ne yazık ki ama buna karşı mücadele vermek ve hak ettiğimiz değeri uluslararası çapta görmek için kendimizi değiştirmemiz gerekir :)

  • Öyle yapanlar ya ölüyor ya hapsinaye Düşüyor farkında isen :(

  • Farkındayım tabi. İç güvenlik yasaları ve polis-devlet politikaları bu direnişi bastırmaya çalışıyor ama pes etmekle bir yere varılmaz. Mahir Çayan der ki: "Biz dönmeye değil, ölmeye geldik." :)

 • Emeğinize sağlık.

  0|0
  2|0
 • Çok üzücü sözler var arada.. güzel olmuş teşekkürler.

  0|0
  1|0
  • Yani ne yazık ki Osmanlı ve öncesi yüzünden hala Türklere karşı genelleme yapılıyor çok kötü bir durum ama ne kadar bilinçlenirsek ve yabancıları da bilinçlendirirsek o kadar iyi

Erkekler Ne Diyor 37

 • Dünyayı feth etmiş bir milletiz bırakında olsun o kadar bize ALLAH yeter tüm dünya düşma olsa ne yazar

  1|0
  0|1
 • Vala çok güzel. Almanca kelimeleri öğrendiğim iyi oldu, müşteriler hep alman olduğu için.

  0|0
  0|0
  • Ne müşterisi kanka :D

  • Hepsini Göster
  • Pek siyasi bilgim yok ama iyi laf söylerim. Bu dedigini kullanicam sagol.. Ama aralarında çok iyi olanlarda var :) Ornegin bir tanesi Yengem olur.

  • Hahahaha yengeye laf yok kanka :D kaç yaşında oluyor :D

 • En önemlisi de her defasında bizi arkamızdan vuran işleri düştüğünde islam kardeşliği altında toplamayı ve bizim en büyük mirasımız olan damarlarımızdaki asil kanı paraya çevirmek isteyen kirli arap ve kürtleri unutmuşsun

  0|1
  0|1
  • Kardeşim bir yorum yazardım ama gerginlik çıkar boş yere. Kürtler ve Araplar konusunda bininci kavgam olurdu neyse görüşüne bir şey demiyorum teşekkürler cevabın için

 • Hayır aslında türkler diyerek müslümleri kast ediyorlar asıl nefret müslimlere mesele türkler hristiyan olsalardı avrupalıların abisi olurdu

  2|0
  0|0
  • Farklı bir bakış açısı :)

  • Hepsini Göster
  • Kesinlikle Osmanlı oluşturdu ben de bunu diyorum zaten ama çoğu Osmanlıcı veya milliyetçi kabul etmiyor bu durumu. Yani Avrupalıların bu görüşlerinin değişmesi için ya buraya gelip (yazın olsun kışın olsun) burada yaşamaları gerekir ya da sadece hükümetten dolayı bize karşı bir genelleme yapmamaları gerekir

  • Vala dediğin gibi aslında neyin ne olduğunu politikacılar ve askerler çok iyi biliyor, halk tabanında ise herşey yanlış biliniyor bizim için önemli olanda o zaten politikacılar bilsin askerler bilsin gerisi hikaye halk boş konuşur..

   Ha o algıyı halk genelinde silebilmen için politik ve askeri açıdan gücünü göstermen gerekir ama bir israil değilsin ve hükümetin ne b*k olduğuda belli..

 • Milliyetçilik osuruk gibidir demiş bir yazar herkes kendisininkinin daha güzel koktuğunu düşünür..
  Senin yazı da tam bunu ispatliyor ama Neo naziler Türkleri yakarken alman devrimciler demokratlar hepimiz türküz diye eylemler yapmıştır

  0|1
  0|0
  • Kesinlikle. Ben de bunu söylüyorum işte. Alman devrimcilerin ve sosyal demokratların yaptığı şey çük güzel bir insanlık örneğidir. Ben de Almanya'da Yahudiyim, İsrail'de Filistinliyim çünkü kim nerede eziliyorsa yok ediliyorsa ondan yanayım. Ama bizdeki bazı ırkçı milliyetçiler Nazilere destek çıkarak cehaletlerini gösteriyorlar. Türkleri yakan Nazileri savunan Türkçüler kadar büyük çelişki görmedim :/

  • Hepsini Göster
  • Ben MİLLİ Güvenlik ve MİLLİ tarih derslerinde hepsini okudum senin gözünden kaçtı heralde
   zaten Türk Faşistleri nazileri savunuyorum demiyor artık o rüyalarını 1945de sovyetler bitirdi
   neyse sana tavsiyem ulusların kendi kaderini tayin hakkı kitabını oku onu tartışalım

  • Lenin'in "Ulusların kendi kaderini tayin hakkı" tezini bilirim elbet :) Daha az önce biriyle sitede tartışıyordum o tezi :D Türk faşistleri her ne kadar SSCB Nazilere son verse de günümüzde cahilce savunan var ki sorsan NSDAP'nin ne olduğunu ve Hitler'in Türklere bakış açısını bilmez.

 • Hepsinin dinine vurayım :) Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur. bir nazi olsada assak:) güzel paylaşım

  2|0
  0|0
  • Nazilerin topunu... ama dine veya başka millete küfretmek yakışmaz kanka Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur demek de yanlıştır her millet ve ırk özünde kardeştir ama insanlar bunu bozmuştur. Aynı şeyi Almanlar da kendileri için söylüyor yani Almanların Almanlardan başka dostu yoktur diye. Eyvallah bu arada

  • Hepsini Göster
  • milletimiz cahil ve yalaka birşey bilmeden tutuluyolar

 • Bilgilendirici bir yazi olmus tesekkurler ama sunu da kabullenmek gerekirki bizler 1. Viyana kusatmasinda karsimizda savasacak bir ordu bulamadik. Korkulari vardi bizlerden. Ve ozellikle 2. viyana kusatmasinda merzifonlu kara mustafa pasanin bir cok kisiyi katlettigi kaziga oturttugu dogrudur. Bunca deyimlerin cikmasi dogrudur ve lakin bence üzücüdür.

  0|0
  0|0
  • Kesinlikle. Osmanlı'dan korkmaları normal yani başka bir imparatorluk açıkçası bizim dibimize kadar gelse hepimiz korkarız neredeyse :D bence çok üzücüdür sonuçta geçmiş geçmişte kalmıştır ve her Türk de Osmanlı değildir

  • Hepsini Göster
  • link veremiyordum bnde bence olarak paylaştm. site kaldıramadan görebilirsen iyi olur :)

  • Dur bakayım kanka :)

 • ilginç bir bence

  0|0
  0|0
 • Kuzey Avrupa Almanlarını insanlık tarihinden çıkarın, geriye maymun dansından başka bir şey kalmaz

  sözünü tekrar tekrar yazayım...

  biz türkleri değil islamı Avrupa da istemiyoruz...

  heil pegida

  0|0
  0|0
 • Cokta umrumuzda kedi ulasamadıgı çigere pis dermis hesabı 😊

  0|0
  0|0
 • Yunan tohumu diyoruz bizde :D
  Atalarımızın düşmanı italyaya gidip gezmek onlara para vermek için Türk olduğunu söyleyen kızlar sıraya giriyor hayallerinde var :)

  Türkler savaşta acımaz öldürürler yani barbarlar ;)

  0|0
  0|0
  • Aynen o kötü lafı kullanıyoruz Yunanlılara Ermenilere Yahudilere ve Türk olmayan herkese karşı. Ben bunu düzeltmek için de yaptım bu benceyi. Barbar olanlar ırkçılık ve faşistlik yapanlardır hepimiz değil :)

  • Hepsini Göster
  • Bence Türk ırkından korkmalı herkes :)
   yunanlar ermeniler başta olmak üzere korkmalı :) İtalyanlar da korkmalı.
   ort. 70 yıl önce savaştığımız Atalarımı Şehit edenler bize barbar savaşcı demeleri bizim için Atalarımıza saygı ve şeref duyacağımız bir şeydir. Türklerden korksunlar :)

   Not: ermeni yunanlı zaten Türkiyenin 7 de 1 i kadar var mı?

   Nufusu ve toprakları bakımından zaten tarihimizi karşılaştırmıyoruz :)
   Türk ırkı eskiden de Düşmanlarına karşı barbar dostlarına karşı Kanını paylaşacak kadar kardeşti ve şu an uyusak da yine kanımızı çoşturabileceğiz ;) Yine öylee düşmanlar ayık olsunlarr

  • Ben de bu dediklerinin tam tersini söylemeyi düşünüyorum söyledim farz et yoksa acayip uzar bu tartışma :) Kimse kimseden korkmamalı geçmiş geçmişte kalmalı herkesin hatası var

 • Teşekkürümdesin arkadaşım

  0|0
  0|0
 • Teşekkür eline sağlık.
  Disardakilerin bize olan düşmanlığıni anlariz da, İçimizdekilerin dedesine ve bizim değerlerimize dolayısıyla bize olsam düşmanlığıni nasıl anlamaliyiz?
  Işte ironi burada başlıyor. ..

  0|1
  0|0
  • Kürtleri kastettiğini düşünüyorum kardeşim doğru mu :/

  • Hepsini Göster
  • * et kanka hükümeti.
   Sen kendin için öğren bence.
   Ben az buçuk biliyorum ve okuyabiliyorum.
   Ama kursa gideceğim inşallah

  • Hayırlısı kanka ben edebiyat şiir ile uğraştığım için öğrenmek istiyorum yoksa mezar taşlarını okumak için değil :D

 • Hepsini okudum, düşmanca davranan devletlerin osmanlıya duyduğu korku ap açık ortada. Devlet korkunca halkından destek alabilmek için halkın beynini yıkamışlar kısaca.. Oysaki onlarda ana baba evladı bizde.

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlım objektif bir bakış açısı ile güzel bir bilgilendirme paylaşımı olmuş. Bu yazılarınızın devamını yazmayı düşünür iseniz merak ile beklediğimi söylemek isterim.

  0|0
  0|0
  • Teşekkür ederim devamını yazmayı düşünüyorum ama Türkofobi olmayabilir de belki zenofobi, homofobi veya ülkede halihazırda bulunan Kürtofobi (bunu da ben uydurdum :D) hakkında konuşabilirim bakalım :)

  • Hepsini Göster
  • Bak 25 yaşıma geldim. Hayatımın 13 senesini doğuda geçirdim. Kürtleri de çok iyi tanıdım Türkleri de. Milliyetçi insanlar haberlerde ya da şehirlerde hep Kürtçülük adı altında eylem yapan, yakıp yıkan, askere polise taş atan, pkk itlerine bizim askerlerimiz diyen provokatör grupları gördü 30 yıldır. Kürt denilince beyinlerinde o manzaralar geliyor artık çünkü yıllardır beyinlerine Kürtler adı altında kazındı o görüntüler, olaylar. Dolayısıyla her iki tarafı da iyi bilen bir gözlemci olarak bu yorumumu iyi düşün. Hak vereceksin.

  • Kanka ben de Türk-Kürt gerilimi içindeyim iki taraftan da dolu arkadaşım var ama o algıyı oluşturanlar aslında eylem yapanlardan ziyade burjuva medyası ve milliyetçi politikalar. Bak ben iki tarafın da milliyetçilerini sevmem son derece karşıyım milliyetçiliğe ve bence Kürt vatandaşlarımızın mücadelesi elbette hukuki yönden olmalıdır ama adamlara zaten bu şans tanınmadığı için gerilla savaşı başlattılar o ayrı konu. Art niyetli olan milliyetçiler ki zaten PKK ve TC de kendi tarafının milliyetçiliklerini birbirine karşı kullandı senelerce. Milliyetçiler dışında Türk veya Kürt çatışıyor mu birbiriyle? Çatışmaz çünkü ortada bir nefret sorunu var. Neyse eyvallah yorumun için

 • milletin derdi biz olmuşuz demek ki zamanında iyi koymuşuz :D

  0|1
  0|0
  • Kanka işte bu zihniyette olduğumuz için zamanında insanlık suçu işlemişiz ve bununla gurur duyuyoruz onlar da az değil ama onlar da bize koyuyor işte şu an

  • haklısın kardeşim bu arada bencen güzel olmuş :)

  • Eyvallah kanka

 • Çok üzüntü veren bir yazı

  0|0
  0|0
  • Ne yazık ki öyle ama bunu değiştirmek Türklere ve Türklere önyargıyla yaklaşanlara bağlı

 • Kardeş notunda belirttiklerini söylicektim de sen zaten naptığını biliyorsun. Saçma ve gereksiz bir yazı

  0|0
  0|0
 • Korkudan ne yapacaklarını şaşırmışlar.

  1|0
  0|0
 • Eline sağlık

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  17
Yükleniyor...