Çocuğu Görmek Gerek!

Çocuğu Görmek Gerek!

Çocuğun ne olduğu sorulsa elbette herkesin söyleyeceği bir şeyler vardır. Kimi daha edebi anlatır, kimi daha bilimsel, kimi daha içten belki. Ama bazen kısa ve net olmak gerekir en iyi anlatım için. Mesela;

“18 yaşın altındaki her birey çocuktur.”

Hem de;

  • Rengi, dili, dini, milliyeti, görüşü.... ne olursa olsun, amasız fakatsız çocuktur!
  • Sandalyede ayağı yere değse de, boyu senin boyunu geçse de, serpilse de çocuktur!
  • Suça sürüklense de, yanlış yapsa da çocuktur!

Şimdi durup dururken bunları yazmanın ne gereği vardı diye düşünüyorsunuz belki de. Belki de haklısınız. Ne de olsa hepimiz çocuğun ne demek olduğunu biliyoruz değil mi? Sizlerin çocuğun ne demek olduğunu bildiğinizden ve onları sevdiğinizden elbette kuşkum yok. Peki bilmek yeterli mi?

Çocuğu görmek ve farkında olmak gerek!

Çocuğun bir birey olduğunu görmek gerek. Her birey gibi hata yapabileceğini görmek ve bu hatalarda kendi payımızı sorgulamak ve ona güzel olanı göstermek ve belki de ona kötü örnek olduğumuzun farkında olmak ve güzel olana yönlenmek gerek.

İlk yaptığı hatada “sorunlu çocuk” sonraki hatalarında “baş belası” demek değildir çocuğu görmek.

Biraz sepildi diye, “aman gözü dışarı kaymasın” deyip evlendirmek değildir çocuğu görmek.

Siyasi propaganda malzemesi yapmak değildir çocuğu görmek.

Çocuğu görmek, sırf kendi hayallerimizi gerçekleştirmek için, çocuklara yarış atı muamelesi yapıp, okul başarısı için koşturmak da değildir.

Okuldaki başarıları ile övündüğünüz çocuklarınızın bir konuda farklı düşünüp fikrini söylemeye kalktığında "sen sus" “sen nereden bileceksin” demek hiç değildir.

“Çocukları seviyorum ama” deyip, o çok kıymetli arabalarınıza top değmesin diye oyun oynama haklarını ellerinden almak da değildir çocukları görmek….

Böyle uzayıp gidecek bu liste üzerinde düşünmek gerekir.

Ne yaptığımızın ve neden yaptığımızın farkında olmak gerekir.

Bu kısım özellikle gerek profesyonel yaşamda gerekse gönüllü olarak çocuk alanında çalışan insanlar için sanırım biraz daha önemli. Çünkü bu grupta yer alan kişiler daha kırılgan gruptaki çocuklarla temas halinde.

Örneğin polisin, sadece, çocuklara, kelepçe takma yasağına dair kanun maddesini bilmekle kalmaması, neden kelepçe yasağı olduğunun farkında olması gerekir.

Avukatın, görevlendirildiği vakada çocukla neden özel iletişim tekniklerini kullanması gerektiğinin farkında olması gerekir.

Ve tabi ki hepimizin, çocuğun mahremiyeti, masumiyeti, üstün yararı nedir ve neden vardır? Bunların farkında olmamız gerekir. Ezcümle, söz konusu çocuk olduğunda, profesyonel olarak hizmet verdiğimiz alanlarda, kanun ezberlemek yerine, o kuralların nedenlerini anlayıp, çocuğun farkına varmak gerekir... Ne dersiniz?

Çocuğu Görmek Gerek!
5 Görüş