Yahudilere Yönelik Yapılan Zulümlere Yardım Elini Uzatan İki Devlet Tek Millet

Ütü-Masası m

Tarihte çok kez savaşlar yaşanmış ve birçoğu büyük yıkımlara neden olmuştur. Sadece askerler değil, masum siviller hatta hayvanlar da hayatlarını kaybetmiştir. Bunların en büyüğü de 65 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiği II. Dünya Savaşı'dır. İnsanlar, kendi dininden ve milletinden olmayan, daha fazla refah ve içindeki açgözlülük sebebiyle başka topluluklara zarar vermiş ve birçoğunu barbarca katletmiştir.

Yahudilere Yönelik Yapılan Zulümlere Yardım Elini Uzatan İki Devlet Tek Millet

Tarihte en çok zulme uğrayan topluluklardan birisi de Yahudiler olmuştur. Son 70 yılda ancak bir devlet sahibi olabilen ve binlerce yıl farklı devletlerde yaşayan Yahudiler; Babiller, Romalılar, İspanyollar ve Naziler gibi birçok milletin gazabına uğramış ve sürgün edilmişlerdir ancak içinde vicdan ve merhamet duygusu ağır basan Türk milleti, Yahudileri zulümden kurtarmak için ellerinden geleni yapmışlardır. Bu Bence'mde, Osmanlı Devleti ve halefi Türkiye Cumhuriyeti'nin Yahudileri hangi şartlarda ve nasıl kurtardığını sizlerle paylaşacağım.

Endülüs Emevi Devleti'nin Hakimiyetine Son Verilmesi

Yahudilere Yönelik Yapılan Zulümlere Yardım Elini Uzatan İki Devlet Tek Millet

Yahudilere yönelik yapılan zulümleri daha iyi anlamak için öncelikle dönem şartlarını az da olsa bilmek gerekiyor. Endülüs Emevileri, 8'inci yüzyılın başlarında Tarık bin Ziyad komutasında Fas'tan gemilerle İspanya'ya ulaşmış ve doğruluğu muamma olan gemileri yakma talimatı vererek geri dönülmeyeceğinin talimatını vermişti. Endülüs Emevileri, 800 yıl boyunca İspanya'da hüküm sürdükten sonra Hristiyanlar tarafından yıkıldı. Geriye küçük devletler teşekkül kazandı ve bunların en sonuncusu olan Beni Ahmet Devleti de 1492'de lağvedildi. Endülüs Emevileri'nin hüküm sürdüğü bu coğrafyada Müslümanlar olduğu gibi Yahudi ve Hristiyanlar da yaşamaktaydı.

Engizisyon Mahkemeleri İle Müslüman Ve Yahudilerin Katledilmesi

Yahudilere Yönelik Yapılan Zulümlere Yardım Elini Uzatan İki Devlet Tek Millet

Endülüs Emevi Devleti bilime önem veriyordu ve o dönem kütüphanede 1 milyon kitap bulunuyordu. 15'inci yüzyılda 1 milyon kitap oldukça ciddi bir sayı ve kaynaklar aynı dönemde Paris'te sadece 800 kitap olduğunu vurgulamaktadır. Ancak Endülüs Emevilerinden geriye kalan 1 milyon kitap Hristiyanlar tarafından meydanda yakıldı. Müslüman ve Yahudiler, Engizisyon Mahkemeleri ile Hristiyan olmaya zorlandı. Direnenler ateşte yakılarak feci şekilde can verdi. Bu olayların yankısı Osmanlı Devleti'ne kadar ulaşmıştı.

Endülüs Emevilerinden bize 30 kitap kaldı, atomu parçalayabilirdik. Şayet yakılan 1 milyon kitabın yarısı kalsaydı çoktan uzayda galaksiler arasında geziyor olacaktık. (Nobel Ödüllü Fizikçi Pierre Curie)

Osmanlı Devleti, Engizisyon Mahkemeleri İle Zulüm Gören İnsanları Kurtarmak İçin Kolları Sıvıyor

Yahudilere Yönelik Yapılan Zulümlere Yardım Elini Uzatan İki Devlet Tek Millet

Avrupa'da tüm bunlar olup biterken o sırada Osmanlı tahtında Fatih Sultan Mehmed'in oğlu II. Bayezid vardı. II. Bayezid, Kaptan-ı Derya Murat Reis komutasında gemiler göndererek zulme uğrayan Müslümanların getirtilmesini emretti. Murat Reis önderliğinde Akdeniz'den İspanya'ya doğru açılan Türk donanmaları nihayet İspanya'ya vardığında Müslümanları gemilere tahliye etti. Ancak Kaptan-ı Derya Murat Reis, sadece Müslümanları değil, zulme uğrayan Yahudileri de kurtardı ve zulümden kurtarılıp Osmanlı topraklarına getirtildiler. Müslümanlar Kuzey Afrika'ya, Yahudiler ise Anadolu'ya yerleştirildi. Bugün Anadolu'da yaşayan Yahudiler arasında soyu o dönemde Anadolu'ya getirtilen Yahudilere kadar uzanan insanlar yaşamaktadır.

II. Dünya Savaşı Sırasında Türk-Alman Diplomatları Arasındaki İlişki

Yahudilere Yönelik Yapılan Zulümlere Yardım Elini Uzatan İki Devlet Tek Millet

Türklerin Engizisyon Mahkemeleri ile zulme uğrayan Yahudilerin bir kısmını kurtarmasından 450 yıl geçti ki benzer bir olayın Türk milletinin vicdanında teşekkül kazanmasına sebep olacak bir olay vuku buldu: II. Dünya Savaşı sırasında Yahudilerin Naziler tarafından katledilmesi. O dönemde, Anadolu'da yaşayan Yahudi kökenli Türklerin bir kısmı Avrupa'ya gönderilmişlerdi. Ancak Nazilerin, Yahudileri toplama kamplarında esir edip katletmesi duyulunca, Türk-Alman diplomatları arasında gerilim yaşandı. Türk diplomatlar, Almanlarla anlaşarak Yahudi kökenli Türklerin serbest bırakılmasını talep etti ve bu talep Nazilerce olumlu karşılandı.

Yahudilere Türkçe Kelimeler Öğretilerek Türk Olduklarına İnandırıldılar

Yahudilere Yönelik Yapılan Zulümlere Yardım Elini Uzatan İki Devlet Tek Millet

Dönemin Paris ve Marsilya Büyükelçileri Necdet Kent, Behiç Erkin, Fikret Şefik Özdoğancı, Namık Kemal Yonga, Saffet Arıkan, Mehmed Fuad Carım ve Cevdet Dülger tamamen kendi inisiyatifleri ile Yahudilerin kurtarılmasına yönelik müthiş bir rol oynadılar. Nazilerin, kurtarılmak istenen Yahudilerin gerçekten Türk olduklarına inanmaları için Yahudilere birkaç Türkçe cümle ve kelimeler öğrettiler. Bu sayede özellikle Selâhattin Ülkümen'in çabaları sayesinde kurtarılan Yahudiler Anadolu'ya getirtildi. Özellikle 1943'te en kanlı dönemin yaşandığı bu zamanlarda kurtarılan Yahudiler arasında hâlâ Anadolu'da yaşayan insanlar vardır. İsrail ise en büyük nişanlarından olan ''Uluslararası Dürüst İnsan'' ödülünü Selâhattin Ülkümen'e vermiştir.

Babam bana sürekli ''Bütün hayatın boyunca şunu unutma ki bizim hayatımızı kurtaran Türklerdir'' derdi. (Nazilerden kurtarılıp Anadolu'ya getirilen Yahudi bir kadının sözü)

Osmanlı Devleti zamanında gemilerle kurtarılan Yahudilerin izini takip ederek ''Kurtuluş Treni'' ile yakılmaktan kurtarılan bir kısım Yahudi'yi Anadolu'ya getirten Türkiye Cumhuriyeti. Farklı zamanlar da olsa kader, bu iki devleti aynı taşın üstünde tutmayı mucip görmüş: Vicdan.

Yahudilere Yönelik Yapılan Zulümlere Yardım Elini Uzatan İki Devlet Tek Millet
12
16
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Kız Görüşü

 • Tarih bilimden farklı olarak yaşanılanı aktarır. Bilimde yanılma payı var belki lakin olanı aktarırken ne kadar yanılabiliriz? Fakat zaman ve insanın unutuyor olması bilgile diri tutmayı zorlaştırıyor. Bu sebepten tarih hep üzerinde düşünürken zorlandığım bir alan olmuştur. Tarihi anlamak için deney yapmak da imkansız. Çok fazla kaynak okumalı iyice özümsemeli. Tarihte bilinen pek çok yanlış da mevcut. Yine de yahudi soykırımı gerçekten kan dondurucu. Tarih sahnesinde türklerin yeri inkar edilemez. Yazdıkların için verdiğin bilgiler dolayısı ile teşekkür ederim 🌸
  Görüş hala geçerli mi?
  • Bu yüzden ''Tarih tekerrürden ibarettir'' derler. :)
   Teşekkürler

En İyi Erkek Görüşü

 • Dün bahsi geçen konu buydu demek. Harika bir bence idi. Kısa olmuş ama bilgilendirici olmuş. Okumayı, araştırmayı seviyorsun belli ki..
  Emeğine sağlık..
  Yüreğine sağlık..
  Görüş hala geçerli mi?
  • Özellikle okunmasını çok istediğim için biraz kısa tutmaya çalıştım. Beğenmene sevindim teşekkür ederim. :)

  • Günaydın, tüm seçimlerin için teşekkür ederim. Tekrar emeklerine sağlık kardeşim.

  • Rica ederim hocam ben teşekkür ederim

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1115
 • Tarihle aram pek iyi değildir. Özellikle ben ve benim gibiler için bilgilendirici bir bence olmuş, kalemine sağlık.
 • blackdancer
  • Türklerden bağımsız olarak yapılan bir saldırı.

   Ancak

   1938’de çıkarılan ve "tebaası oldukları devlet arazisinde yaşama ve seyahat bakımından baskılara tabi tutulan Musevilerin, bugünkü dinleri ne olursa olsun, Türkiye’ye girmeleri ve ikametleri yasaktır…

   bu kısım beni şaşırttı. :/

  • Okuduğuna emin olamadım şimdi türklerden bağımsız değil doğrudan olmasa da işin içindeler

  • Ancak kasıtlı olan bir şey değil ki Şile'ye doğru çekmişler gemiyi ama patlatılacağını belki de bilmiyorlardı ve botla gemiye ateş atıldığını söyleyen de emin mi Türk olduklarına?

   Ama bunu detaylı araştıracağım daha önce denk gelmedim hiç. Teşekkür ederim

  • Hepsini Göster
 • Sovyet ülkeleri arasında yahudilere yardım eli uzatan tek devlet Azerbaycan olmuş diye biliyorum. Şimdi bile Azerbaycanın bazı bölgelerinde yahudi yaşamakta
 • alfa_centauri
  İnsanlara neler yaşatmışlar ya. Dünyanın tarihi çok kirli
 • liber_tango
  Hangi devlet barsaklarını boşaltmışsa biz toplayıp almışız. Çok uluslu olunca iki yakası bir araya gelmiyor o ülkenin.
  • Yahudilerin ne kadar masum olduğuna da “vad edilmiş toprakları elde etmek için” osmanlıyı yıkmalarından, filistine göçü sağlayabilmek için 2. Dünya savaşını tertip etmelerinden, Türkiyede pkk belasını başımıza sarmalarından, orta doğuyu cehenneme çevirip büyük israili kurmak için mücadele vermelerinden anlıyoruz. Şimdi de tek dünya devleti için gizli bir 3. Dünya savaşını çıkarmalarından anlıyoruz. Petrol ingiliz amerikan şirketlerine toprak israile. Zavallı yahudiler! Hep mağdurlar. İçlerinde en garibanları da rockefeller ve rothschild aileleridir (Yersen)

 • Blackh
  Israille en iyi anlasan devlet olabilirdik filistin haklina kendi cektikleri acilari yasatmasalardi...
 • Saffet3458
  İyilikten anlamayan millet olduklarını anlatmamışsın müslüman düşmanı olduklarını unutma Filisten bahset daha çok beğenilir bence 🤔
 • perissianınperihanı
  Biz Allah için yaptık ama, onlar bize zulüm olarak geri döndü.
 • cilekcck
  Dünyaya yardim edip kendi soyundan nefret eden kutsal bir ırk
 • orhanelmacii
  Gel bir de şimdiki Yahudilere bak zulüm den başka ne yapıyorlar
 • YalvarBarışalım
  Keşke bıraksaymışız da yok olsalarmış her neyse harika bi Bence olmuş tebrikss
  • Neden böyle düşünüyorsun? O kamplarda hayatını kaybeden çocuklar bile oldu :/

  • Şu an müslüman çocukları da katlediliyor keske onlarda türk ecdadı kadar merhametli, vicdanlı olsalardı belki çocuklarını düşman yetiştirmezlerdi..

 • biradetmehmet
  Herzaman söylerim Tarihin en şerefli milletiyiz tarihinde soy kırım eziyet olmayan tek milletiz dünyada kim mazlumsa ona umut olan tek milletiz...
  Bizim merhamet gösterdiklerimiz sonradan yavşasada biz aynı merhametliyiz hala dünyanın en özel milletiyiz

  Avrupa se tarihinden bugune hiç bir zaman medeni olmadı bu dünyada medeniyet katili moğolllar bile avrupanın yanında hiç kalırdı. Sadece yakıp yıkan öldüren avrupa...

  eeeee, Aslı aslına nesli nesline demişler onlar iskenderin torunu sonuçta
 • Demoklesvekılıcı
  1940'lı ve 50'li yıllarda Almanlardan kaçan yahudi akademisyenler Türk üniversitelerine ve eğitim kalitesine büyük katkılar yapmıştır.
 • beyinsansürü
  tarihe hiç güvenmiyorum ya etrafımda olan bitene bile zor güveniyorken..
 • Burakcan3406
  Yahudileri soykırımdan kurtaran Osmanlı. devlrtirdir
 • Eline sağlık güzel bir bence olmuş
 • BADLOWE3461
  Tarih her zaman ilgimi çekmiştir
 • Tarihe bir adım daha yaklaştım. Teşekkürler
 • Eline sağlık bakmıştım bu konuya
 • tastycock
  İlginç bir bence
 • asbrk
  Güzel bir Bilgi Paylaşımı olmuş elinize Sağlık
 • Yusuf0138
  Siyonizm e ölüm
 • sksksk238
  vaaaay beee çok iyi olmuş emeğine sağlık
 • Gizli Üye
  Yahudilerin yaptıkları zulümler ne olacak peki?
  Yahudilerin kendi vatanlarinda durumları gayet iyi merak etme. geçmişte zulüme uğramamış topluluk yok suanda uğradıkları zulüm olduğunu da sanmıyorum. geçmişte Türkler de zulüme uğradı başka birçok ırk da. Ama israil siyasi anlamda kendine olmus bir zulmü Filistin'e yaşatıyor.
  • Rossea

   Aklıma şu söz geldi bunu okuyunca

   "Tarih değil hatalar tekerrür ediyor" 2. Abdülhamid han

 • Gizli Üye
  Emeğinize sağlık.
 • Gizli Üye
  En iyi yahudi olu olandır
YÜKLENİYOR...