Bi̇ra, Özgürlük ve Kadın: Tari̇hte Bi̇li̇nen İlk Devri̇mi̇ Yapan Korkusuz Kadın!

Görsel sümer bira tanrıçası ninkasinin modern uyarlaması
Görsel sümer bira tanrıçası ninkasi'nin modern uyarlaması

Bugün sizlerle gene zamanda yolculuk yapacağız, insanların adalet arayışlarının ilk örneklerinden birini gözden geçireceğiz. Yolumuz Sümer şehirlerinden birine uzanacak. Sus, Nippur, Ur ve Uruk şehirlerinin ortasında bulunan Lagaş şehrinde bu aralar işler pek iyi gitmiyor. Halk yokluk içinde fakat kral ve yandaşları sefa içinde hayatlarını sürdürüyorlar. Lağaşlılar bunun farkında ama kral ve ordusu zalim bir baskı kurmuşlar ki kimse ses çıkaramıyor.

1. Lagaş Sülalesi döneminde yöneticiler ve etrafındaki yandaşları tüm şehri paylaşmış durumdalar. Lagaş şehri 4 büyük sümer şehrinin ortasında, yani merkez şehir konumunda olması gerekirken maalesef yöneticilerin doymak bilmeyen mal arzusu yüzünden şehrin yarısından fazlası yoksul. Fakat halkın müşküllüğüne rağmen şehrin belli yerlerinde saraylar yükseliyor. Sümerler'de ortak mülkiyet var. Bütün şehir birlikte çalışır, didinir ve daha sonra ambarlara şenliklerle doldurulan mallar ihtiyaca göre herkese mümkün olduğunca adil dağıtılırdı. Fakat yıllardır bu gelenek ortada yok. Çok çalışan hakkına düşeni alamadığı gibi çalışmadan, sırf krala yakın diye ambarlardan keyfince pay alanlar var. Rahiplerin hepsi kralın adamı desek yeridir. Devamlı olarak tanrıların kralı bu makama getirdiğini dillendirip duruyorlar. Tanrılara bağlı kesim bu yüzden krala boyun eğmemiz gerektiğini yoksa tanrıların bizi cezalandıracağına inanıyorlar. Manevi korku ile ceza alma korkusu bir arada. Lagaş mutsuz insanlar şehri olmuş durumda. Fakat size güzel bir haberim var her şey böyle devam etmeyecek. Hep beraber Mö 2370 yılına gidiyoruz. Hazırsak Lagaşlıların kısa bir süre misafiri olacağız.

Şehre girmeden evvel surların üzerinden dümdüz bir arazinin etrafına kurulmuş, ortasında 7 katlı zigguratları bulunan, Fırat nehrinden ayrılan bir kol ile çağıl çağıl akan nehri, söğüt ağaçlarının şehrin etrafını sardığı tarlaları, kerpiçten yapılmış evleri, okullarına gitmek istemeyip huysuzlaşan çocukları, dört bir yanda yüklerini bazen taşıyan bazen bir adım dahi atmayan inatçı eşekleri, tanrıça İnananna’ya adanmış ambarları, dallarına adaklar bağlanmış tanrı temmuzu temsil eden sedir ağaçları ile Lağaş şehri günümüzden pekte farklı değil. Fakat sizin de dikkatinizi çektiyse hemen tapınağın aşağı tarafından gireni çıkanı eksik olmayan bir yer var. Doğru tahmin ettiniz, orası bira tanrıçası Ninkasi tarafından kutsanıp korunan ve yalnızca kadınların işletebildiği bir birahane.

Oranın işletmecisi şuanda Şu-Batana. Her sabah kocaman güğümlere biraları doldurur, kamışların hepsini temizler, ortaları örgü ahşap tabureleri düzenler, kısacası hakkıyla çalışır fakat gene hakkını alamaz. Kocası Urukagina çok üzgün, çünkü tapınakların arazileri gitgide artırılıyorken sıradan vatandaşların pay alacağı arazilerin miktarı azaltılıyor. Adamcağız çok çalışmasına rağmen çocuklarının karnını doyurmaya yetmeyecek payı alıyor. Ur-nanşe hanedanlığı kendinden başka kimseyi düşünmüyorlar ve yoksulluk ve hukuksuzluk o denli bir seviyeye geldi ki bu yüzden kardeşi çocuklarından iki tanesini tapınak arazilerinde çalışması için köle olarak vermek zorunda kaldı. Büyük bir adaletsizlik var ortada.

Karısı Şu-Batana bu duruma sessiz kalmamaları gerektiğini kocasına belirtiyor. Şu-Batana bazen birahanesinde uzaklara dalarak hukuk ve adalet kavramları arasında yakın bir ilişki vardır diye düşünüyor. Bu yakınlığın sebebi, insanların her zaman mevcut düzenden şikâyetçi olması. Bu yüzden her zaman daha düzgün bir hukuk düzenini arama hakkının her bireyde var olduğuna inanıyor. Her şeye boyun eğmemek, haksızlık karşısında hayır diyebilmek gerekli diye içinden geçiriyor. Ortada bir yanlış varsa kral dahi olsa itiraz etmek gerek diyor. Bu düşünceyle, insanlar iyi düzen ve iyi hukuku “adalet” olarak tanımlayabilir diyor. Bunları her gün gelenlere anlatıyor, kralın yaptıklarının haksızlık olduğunu, din adamlarının, memurlarının halkına ve tanrılara değil krala hizmet ettiğini çekinmeden söylüyor çünkü o bir anne ve çocuklarını köle olarak vermek istemiyor.

Bu söylenenler yukardakilerin kulağına gitmiş olacak ki Kralın askerleri ansızın gelip Şu-Batana’yı mahkemeye götürmek için tutuklarlar. Neyle suçlandığını bilen bu kadıncağız haklı olduğundan da emindir. Etrafını sarmış askerler onu götürürken bir tanrıca tarafından korunması gereken bir kadının zorla mahkemeye götürülmesi Lağaşlıların da canını sıkmış olmalı. Askerlerin arasından Şu-Batana’nın sesi yükseliyor. Gılgamış destanından parçalar okuyor, kutsal kral Gılgamış’ın halkı için tanrılara kafa tuttuğunu, kutsal boğayı öldürdüğünü, ölümsüzlüğü bulamayınca sonsuza kadar yaşamanın tek yolunun halkın sevgisi olduğunu tiz sesiyle avazı çıktığı kadar bağırıyor. Bu bağırışları duyanlar hemen birahanede karısının götürülmesinin anlamsızlığını anlatmaya çalışan, kimse kimsenin kölesi değildir diyen Urugakina’nın yanına koşuyor. Kral tarafından beslenen hakimlerin adalet dağıtamayacağını anlatıyor etrafındakilere adamcağız. Baksanıza o bile farkında değil etrafında binlerce insanın doluştuğunu. Her nasıl oluyorsa bir anda bu binlerce insan kralın sarayının etrafında toplanıyor ve tarihte ilk defa ezilenler adalet için mücadele vermeye başlıyor.

Peki daha sonra neler mi oldu?
Şu-Batana gene her sabah olduğu gibi erkenden uyandı. Hiç olmadığı kadar mutlu, tanrıça Ninkası onu korudu ve Lağaşlılar zalim kralı devirdiler. Urugakina’yı yeni kral olarak kabul ettiler ve kocasının ilk işi tüm kölelere özgürlük vermek oldu. Sevinç şarkıları şehrin her yerinde söyleniyor, babalarına kavuşan çocukların neşe dolu sesleri doluşuyor, tapınaklara tahsis edilen arazilerde halka açıldı, kısacası artık tapınak görevlileri, rahipler halkın memuru durumunda. Bugün birahaneye çok gelen olur diye düşünüyor olsa gerek, bu zafer kazanmış kadın. Daha bir heyecanla işini yapıyor, zaten hayatı ve anı güzel yapan nasıl yaşadığın değil, yaşadıklarının sana ne hissettirdiği değil mi? İşyerinin köşesinde duran ve gelenlere tatlı tatlı gülümseyen bira Tanrıçası Ninkasi gözüne ilişti ansızın. Onu koruyan ve ona yardım eden tanrıçaya içini dolduran coşkulu bir sevgi ile şükürlerini sundu birasından bir yudum aldı ve tanrıçanın yanığına bir öpücük kondurdu. Bir halk ileriye daha iyi bir yönetime doğru ilerliyor ise cesur insanların sayesindedir diye mırıldandı.

Sümerlerin devrimci Kralı Urugakina tarihte ilk defa hukukun üstünlüğüne değinmiştir ve kral dahi olsa herkes hukuk önünde eşittir diyerek 4800 yıl önce bizlere olması gerekeni söylemiştir.

NOT:ALKOL SAĞLIĞA ZARARLIDIR!!!

Yazan: Yazı bir arkadaşıma aittir. Paylaşmak için izin aldım. Nicki olmadıği için gerçek adını burda yazmayı uygun görmedim.

Nick olarak, XYazar diyelim

Bi̇ra, Özgürlük ve Kadın: Tari̇hte Bi̇li̇nen İlk Devri̇mi̇ Yapan Korkusuz Kadın!
11
10
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • superpsikolog
  Adalet, herşeyi ayakta tutar. Kralın adil olması için halkın birbirine karşı adil ve dürüst olması şarttır. Çürümüş odunlardan yapılan evlerin küf kokmasından kimse şikayet edemez. Güzel bir tarihi masal okuduk.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Masal değil ama. Farklı bir tarzla yazılmiş gerçek tarih. Sümer tabletlerinde geçiyor. Bu tarz yazılmadı mı tarih sıkıcı bir hal alabiliyor.
   Arkadaşımla bu tarz yazma konusunda hemfikir olduk birkaç yıl önce.

En İyi Erkek Görüşü

 • İşte bu zafere içilir,
  Bize bu güzel içeceği bağışlayan tanrıça ninkaya sonsuz şükürler olsun...
  Tanrıça ninkasi! Bütün bira üreticilerini, toptancılarını tekel bayilerini, barları, birahaneleri, barmenleri, pub, ları bar garsonlarını, bavyera kostümlü bar garsonlarını ve bira tiryakilerini kutsasın🍺😄Bi̇ra, Özgürlük ve Kadın: Tari̇hte Bi̇li̇nen İlk Devri̇mi̇ Yapan Korkusuz Kadın!Bi̇ra, Özgürlük ve Kadın: Tari̇hte Bi̇li̇nen İlk Devri̇mi̇ Yapan Korkusuz Kadın!
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

118
 • Alkız
  Mutlu sonları herzaman severim sonunda ne güzel adalet olmuş tebrik ederim çok güzel bir bence ellerine sağlık☺☺🙂😊
  • Teşekkür ederim. En genç okuyucularım olarak asıl ben tesekkür ederim. Bu yaş aralığına mizah bile zor okutuyoruz. Tarih okuduğunuzu görünce mutlu oluyoruz.

  • Alkız

   Tarih bazı kişilere sıkıcı gelebiliyor ama ben böyle şeyleri okumayı severim🙂🙂

  • Aslınsa tarih uyzarlarınında suçu var. Dümdüz akademik gidiyorlar. bu seķilde biraz süsleyip eğlenceli hale getirseler okuyan olur.

  • Hepsini Göster
 • katherine65
  Devrimcilik kadınlara daha çok yakişiyor✌
  Yanlış şu " tanrilar" vs. Bişey derdimde neyse...
  Harika keyifle okudum.
  • Karıştırma 4800 yıl önceye modern tanrıları yav.

  • O zamanlarda sadece bi tanri vardı kurban

  • O zamanlar şimdiki tanrıdan kimsenin haberi bile yoktuuuuuu. İlk tek tanrılı din mö:1350 yani bundan 3370 yıl önce ortaya çıkıyor.

  • Hepsini Göster
 • Paylasimda kadinlarin gonlunu almami sezdim ne 😂😂😂
  • Saka saka gayet guzel bir oaylasim yazanin emegine saglik.
   His ben oldum olasi tarihi sevmem

  • Korkuttun sabah🙄🙄🙄🙄😀

  • Ben de sayısal kafanın tekiyim de yazarlığa bela olmuşum😀😀😀

 • Sorunun muhatabını tanıyorum abi, ayyaş götün teki boşver 😂😂
 • Pl060606
  Çok güzel bir paylaşım. Kaç kişi okuyacak merak ediyorum 😊 Her başarılı erkeğin arkasında güçlü bir kadın vardır. 😀
 • GÜZEŞTEGAN
  Kadının Türk toplumunda yeri herzaman bu günkinden daha öndeydi. Zaman içerisinde yozlaştı.
  • Arap asimilasyonuyla kadın degersizleştirildi takii cumhuriyete kadar. Öncesi türk toplumunda kadın baştacıydı. Erkekler savastayken kadınlar yönetirdi obayı vs

  • Hakkınız var, tarihimizde bu bariz şekilde görülüyor

 • Managermann
  Emegine sağlık senin ve arkadaşının.
 • SİTARE00
  Çok güzel
  • 🙏🙏🙏🙏
   Keşke tüm yaşıtların senin gibi okumayı sevseydi. Mizah bile okutamıyoruz bu yaş aralığına.
   Tebrik ederim.

  • SİTARE00

   Teşekkür ederim böyle güzel içerikleri okuyamadan geçemiyorum

 • semxsem
  Tarihih sever ve zevkle okudum teşekkür ederim
 • dontspeakx
  Arkadaşın böyle şeyler yazan birimi
 • nedenbura
  Waaaaaaaoooooooooooowwwwww
 • devrikmuhalif
  Şubat ana
  Benim için konunun özeti
 • Alone_sky
  Böyle şeylere bayılıyorum
  • Helal sana. 18 yaşlarında uzun yazı okuyan gençleri tebrik etmek lazım.

  • Alone_sky

   Teşekkür ederim yazmayı ve okumayı çok severim

  • Anne babanın ellerinden öp benim yerime.

  • Hepsini Göster
 • LimeStone
  Bilenin aksine kadının ismi "Efes" degildir. :d
 • kudayay
  Güzel bir hikaye. Keşke gerçek olsa
 • koraycanpolat
  Heykel gibi duruyo 😅
 • IssızAdam606
  Konu gerçekten dikkatimi çekti tamamen okudum
 • hjjhkklkşjksfjk
  muhteşemmmm
 • Gizli Üye
  Dostum, bencelerin çok güzel.
  • Bu yazı bana ait değil ama

  • Gizli Üye

   Anladım.

YÜKLENİYOR...