Taciz ve Şiddet Gören Kadınlar

Özgecan Aslan'la son günlerde yine gündeme oturan şiddet artık gazetelerin üçüncü sayfalarından ana sayfalarına taşınmış ve bu haberlerin fazlalığından mıdır nedir gündelik yaşamda kadına taciz ve şiddet ne yazık ki artık kanıksadığımız bir durum olmuştur.

İlk 2 bölümü okumak isteyenler için:

Özgecan, Kadınlarımız ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Türkiye'de Kadın Olmak..

Kadına Taciz ve Şiddet..


Şiddet deyince akla yalnızca kaba kuvvet gelmemeli.

Kadına yönelik şiddet; bekaret kontrolü, cinsel saldırı ve taciz, fuhuşa zorlamak, çocuk düşürtmek, hakaret etmek, kötü davranışta bulunmak, çalışma özgürlüğünü engellemek, töre veya namus cinayetleri, tehdit etmek ve yaralamak gibi geniş anlamda düşünülmelidir.


Ülkemizde kadına yönelik şiddet ve cinayet %1400 oranında artmış, son 10 yılda 5813 kadın cinayeti işlenmiştir.

Kadınların %66'sı kocaları, eski kocaları, sevgilileri ve aile fertleri gibi en yakınlarından şiddet görmektedir. Her 2 kadından 1'i bir şekilde şiddete uğramaktadır.

Ne oldu da şiddet ve taciz son yıllarda arttı? Daha önceleri yok muydu, varsa da niye gündemde değildi? Vardı elbet ama kadının sosyal hayatta şimdiki gibi aktif olmaması ve aile içindeki şiddetin ise 'Kol kırılır yen içinde kalır' mantığıyla gizlenmesi, olmadığı izlenimi veriyordu.


Günümüzde medyada fazlaca haber olması, kadınlarımızın yükselen eğitim seviyesi ile birlikte haklarını öğrenmeleri ve farkındalık yüzdelerinin artması ile birlikte erkek egemen toplumun çizdiği geleneksel kadın figürünün yok olmaya başlaması dolayısı ile diyebiliriz.

Şiddetin genç bir kadını yıllar içinde ne hale getirdiğini, gözlerindeki yaşama sevincini ve ferini nasıl yokettiğine bakar mısınız?


Gelişmelere ve yeniliklere açık olmayan kapalı, geleneksel toplumlarda kadının eğitimli olması 'zaptının zor olması dolayısıyla' pek kabul edilebilir bir olgu değil.

Eğitim bilinçlenmeyi getirir, bilinçlenme farkındalığı, farkındalık hak aramayı ki bu, kadını yönetmeyi seven bizimki gibi ataerkil toplumlarda hiyerarşik düzenin bozulması anlamına gelir.

Sağduyudan, erdemden, insanlıktan ve demokrasiden yoksun bu örfi ataerkil düzeni sağlayan ve koruyan da erkekler olunca 'Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir' sözüne istinaden yükselen şiddet oranına şaşırmamak gerek.


Ülkemizde son 7 yılda şiddete uğrayan kadın sayısı, şiddet mağduru erkek sayısının neredeyse 5 katı!


Yakın dönemde şiddete uğrayan kadınlarımızdan bazılarını kısaca hatırlayalım:

Münevver Karabulut: 3 Mart 2009'da 17 yaşında sevgilisi Cem Garipoğlu tarafından öldürüldü.

Serpil Yeşilyurt: 1998'de 21 yaşındayken bir grup tinerci tarafından tecavüze uğradı ardından işkence yapılarak öldürüldü.

Ayşe Paşalı: 2009'da boşanmak istediği kocası tarafından öldürüldü.

Sema Karakoca: 1 Mart 2011'de 19 yaşındayken cesedi tanınmayacak bir halde bulundu.

Fatma Nur: 20 Eylül 2012'de 20 yaşındayken tecavüz edilerek öldürüldü.

Gizem Tunç: 7 Eylül 2013'de eski sevgilisi tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Ayşe Topçu: Kanser hastası kadın 17 Mayıs 2014'de kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Gizem Akdeniz: 29 Mayıs 2014'de 6 yaşında iken yakın akrabası tarafından bıçaklanıp yakılarak öldürüldü.

Özgecan Aslan: 11 Şubat 2015'de 20 yaşındayken yakılarak öldürüldü.

Bunlar hafızalarımızda kalanlardan bazıları. Medyada yer almayan, kayıtlara geçmeyen, gizlenen veya unutulan daha niceleri var.

Aşağıdaki videoda 14 yaşındaki bir kızın bakış açısıyla 'şiddetin kadın üzerindeki etkilerini' geniş kitlelere duyurulmak amaçlanmıştır.


Atasözlerimize baktığımızda bazılarının şiddeti körüklediğini ve kültürümüzün kadına bakış açısını görmek ne kadar acı.

 • Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin.
 • Dayak cennetten çıkmadır.
 • Kızını dövmeyen dizini döver.
 • 15'indeki kız ya erde gerek ya yerde.
 • Kadın kocasının çarığı, anasının sarığıdır.
 • Oğlan doğuran övünsün, kız doğuran dövünsün.
 • Tarlayı düz al, kadını kız al.

Şiddet ve tacize karşı durabilmek için kadınlara tavsiyelerim:

 • Eğitim seviyenizi yükseltin, farkındalık oranınızı arttırın. Ezilmeyin, ezdirmeyin!
 • Babanızdan bile olsa şiddet veya tacize uğradığınızda kabullenmeyin.
 • Araştırın, öğrenin ve haklarınızın bilincinde olun.
 • Korkmadan ve çekinmeden mücadele edin.
 • Çocuklarınıza önce insan olmayı öğretin.
 • Şiddete ve tacize maruz kaldığınızda, risk altındayken veya maruz kalanları duyduğunuzda SUSMAYIN!

Mağdur olduğunuzda başvurabileceğiniz kurum ve kuruluşlar:

1.ALO 183 Sosyal hizmet ve dayanışma vakfı
3.Hastaneler, Sağlık ocakları
4.Polis merkezleri ve Jandarma karakolları
5.Cumhuriyet Savcılığı
6.Kadın Dayanışma Merkezleri
7.Barolar
8.Kadın Sivil Toplum Kuruluşları
9.İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri

Ülkemizin kadına şiddet ve tacizi engellemek konusunda alması gereken daha çok yol var.

Gelecek nesil kadınlarının daha mutlu, huzurlu ve insan gibi yaşayabilmesi adına 1-2 nesil biraz sancılı mücadele verecek ama hangi savaş sancısız kazanıldı ki?

Bazen bir canı kurtarmak ise amaç, koldaki birkaç çiziğin ne önemi olabilir ki..

Yeter ki başka Özgecanlar, Münevverler, Gizemler, Serpiller, Ayşeler, Fatmalar ve Semalar olmasın!

Devam edecek...


5|0
2651
Freyja88 KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Erkeğe şiddet kadına şiddetin 5 katı diyerek erkeklere yapılan şiddeti küçümsemişsin. Bir nevi meşrulaştırma da diyebiliriz. Ataerkil toplumun götürülerini yaşıyor olabiliriz ama bu demek değil ki erkeğe şiddet göz ardı edilecek. Erkeğe taciz göz ardı edilecek.

  Hepimiz insanız ve bir şeyler için mücadele veriyoruz. Elbette kadına şiddetin oran yüksekliğinden dolayı önceliği kadına şiddete vermeliyiz ama erkeğe şiddeti bu kadar yerersek erkeğe şiddet oranında yükseliş yaşamaz mıyız? Sende yazmışsın. Bir çok kadın "Kol kırılır, yen içinde kalır." mantığıyla dışarıya vuramıyor. Bir de erkeği düşünsene? "Delikanlı adam karısından dayak yer mi?" , "Senin kadar pısırık bir adam görmedim." "Light erkek seni." gibi sıfatları yeme ihtimalini düşün? O zaman o erkek hiç konuşamaz. Ataerkil toplumda böyle erkeklerin yerini hiç düşündün mü?

  Ayrıca ataerkil demişken ataerkil sistem uygulanmaması gereken bir sistem değil. Adam gibi adamlar yoğunlukta olsaydı emin ol herkes mutlu huzurlu yaşamına devam edebilirdi. Kadınlarımız/kızlarımız artık bir şeylerin daha net farkında. Bir şeyler söylerken daha detaylı ve okkalı cevaplar verebiliyor. Yalnız dikkat etmedikleri nokta erkeğin egosu yani halk tabiriyle damarı. Kendi egoları olduğu gibi karşı tarafın da egosu var. Sen sırf bir şeylerin farkındasın diye bir şeyleri direkt söyleyemezsin. Söyleme hakkını kullanmasın demiyorum dikkat edin. Söyleme şekli, ses tonu ve dolaylı yoldan (ima) ile anlatma bir çok problemlere davet çıkarabilir belki de şiddet artıyorsa biraz kadınlarımızda/kızlarımızda da hatalar olabilir ki eminim vardır.

  Kısaca temelde karşılıklı saygı ve en önemlisi saygıyla beraber sevgi. Bir de yanına anlayış sosunu eklersek o yemeğe doysak bile devam ederiz.

  İNŞALLAH herkese hayırlı evlilik nasip olur. Eminim çoğu şey düzelecek. Sadece karşılıklı emek lazım. Sırf adam olun kadın dövmeyin demekle olmuyor arkadaşlar. Kadınlarımızın da dil denen çok özel ama bir o kadar da tehlikeli araçları var.

  Selametle..

  0|2
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • tacize şiddete uğramayan kız olduğunu sanmıyorum özellikle de bu ülkede ! ben şahsen taciz de edildim hakaretlere de uğradım şiddet de gördüm. ben de akşam saatlerinde korkarak evime döndüm ve hala yaşıyorum çok şanslıyım (!)

  4|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 50

 • Bana kalırsa ülkemizdeki çoğu insanın psikolojisi bozulmuş bir vaziyetteasgari ücret 1000 Tl daha aşağıda alanda var kira olmuş 500-750 tl arasında bu adamın faturaları mutfak masrafı da var. sonra geçin diyosun. Geçinemiyor sonra evde huzursuzluk başlıyor huzursuzluk yerini bunalıma götürüyor sonra bir kartopundan adam öldürmeler, sokak ortasında eşine tekme tokat bıçak sallamalar, sokak ortasında millete gözü ile ya da bedenen tecavüz etmeler vs.. bir çok sorun ortaya çıkmaya başlıyor bence sorun ne bize ne oldu demek yerine insanların maddi durumlarını düzeltecek miktarda ödemeler olsa bence bu tür sorunlar ortadan azda olsa kalkacaktır.

  1|0
  0|0
 • "Şiddete uğrayan kadın sayısı, şiddet mağduru erkek sayısının neredeyse 5 katı!"

  Yazmışsın peki,

  Terör suçlarından, savaş sebebinden ölen erkek sayısının kadın sayısına oranla %99 daha fazla olduğunu söylesem ne cevap vereceksin? zaten hiç kimsenin yorumunu cevaplamayarak insanlara olan saygını belli etmişsin, şiddetin kadını, erkeği, çocuğu, yaşlısı, genci olmaz şiddet şiddettir. Suç kimde mi kadınlarımızda tabi ki, yok maço erkek olsun yok ben ev hanımı olayım bana baksın bilmem ne derse bu kafada olursa adamda bir güzel ezer onu.

  0|1
  1|0
  • aynen kardesim katılıyorum sana siddet sadece kadına zannediyorlar erkegede psikolojik siddet uygulanıyor hatta savaslara hep erkekler suruluyor benim erkegim guclu olsun maco olsun diyolar ben asık olcam aşık olmadan evlenmem diyolar ondan sonrada kadın yerine koyulmuyorsun bunu sen istedin tabiki aşk evliliği deyilde mantık evliliği yaparsan senin erkeğin senin ayaklarını bile yıkar
   cıkıyorlar bide eşitlik diye bagırıyorlar kadın ve erkek hiçbir zaman eşit olamaz bu yanlışı duzeltmedikten sonra cinayetler bitmez bikere erkeğin yaptıgı işi kadın yapamaz erkek üstün yaratılmıs bir varlıktır bunu kadınların kabullenmesi gerek madem kadın erkek eşit ozaman kadında askere gitsin kadında inşaatta calıssın bakalım

 • Güzel paylaşım daha önce sorumda paylaştığım gibi kadınlar bizim türk erkeklerinin eline bol geçti sanırsam

  1|0
  0|0
 • senin bu ülkeye aile ve sosyal politikalar bakanı olman lazım..
  görürüz umarım..

  1|0
  0|0
 • Yeter ya ülke elden gidiyor siz kadına şiddet kadına şiddet diyorsunuz,, Bknz Filistinde nekadar anne, nekadar genç kız nekadar çocuk öldürüldü, Uyanın artık sonumuzun öyle olmasınımı istiyorsunuz diğer ülkeler izin vermez birşey olmaz mı diyorsunuz filistinde öldürülen okadar anne ve çocuk için diğer ülkeler ne yaptı? Hiçbirşey koca bir hiç birşey, Ülkücülerden nefret edenlere lafım siz dışarda pkk yandaşlarının yanlarından geçemezsiniz veya onlara sığınamazsınız ama gün gelir Ülkücülerin arkasına sığınmak istiyeceksiniz ve emin olun Ülkücüler sizi canları pahasına koruyacak...

  1|0
  7|1
 • Bu konu için yazılan cevaplardan bile ne kadar çok cahil, şiddete meyilli insan var belli. O türler düzelmeyecek sanırım ama yeni yeni nesilleri temiz yetiştirmek lazım. Kadın dendiğinde acıma duygusu geliyor aklıma ve acıyorum. Bu da merhamet ve vicdan özelliklerimi ortaya çıkartıyor. Umarım bir gün herkeste bu çıkar ortaya ancak tamamen bitmeyecek gibi. Yine bazıları kötü olmayı seçecek. Onlar için ise hakkı cezalar şart.

  2|0
  0|1
 • bence herşeyden önce kızların akıllı olması lazım yanlış insanlara yüz vermesinler

  1|1
  1|1
 • Kardeşim Ellerine sağlık... Atalarımızın da Yanlış Yaptığını Bir kez Daha Güzel Açıklamışsın Ellerine emeğine sağlık!

  1|0
  0|0
 • güzel olmuş

  1|0
  0|0
 • guzel yazı tebrıkler

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlık 😊

  1|0
  0|0
 • etkileyiciydi. Kadına yönelik şiddet karşı tepki vermekte bile erkekler kadınları bastırıyor. Şiddeti yapan erkek tepkiyi gösteren yine erkek. kadınların daha çok eylem yapmalı daha çok seslerini çıkarmalı çünkü acıyı çeken sizlersiniz. Bu konuda bu kadar iyi bir bence anca bir bayanın elinden gelebilirdi.

  2|0
  0|0
 • Çok güzel bir yazı olmuş kadına şiddete karşıyım

  1|0
  0|0
 • En baştaki fotografi gördüğümde o kadar irkildiki :((( biz neden boyleyiz. kadınlar insandir bizde insanogluyuz.

  1|0
  0|0
 • Ellerine saglik guzel paylasim

  1|0
  0|0
 • Yuregine saglik. Ben bunlari gordukce erkekligimiden utaniyorum. Benim b*k gibi ulkeeeem ne guzelsin beee ne guzelsiiiiinnn !!!

  1|0
  0|0
 • ben aseksuel biri olarak hic bir insanin ve canlınin siddet görmesine karsiyim

  1|0
  0|0
 • Çok güzel olmuş ders alınacak bir konu ve anlayacagimz bicimde yazmisn teşekkürler de bisey soracam?

  1|0
  0|0
 • Benim gorusum kadinlarin kadin ve erkek esitliligine inanmalari.
  Ekonomik ozgurluk
  Televizyon ve internetten izledikleri cok ozgur kadinlari ornek almalari
  Ve ahlaki yapinin ortadan kalkmasi ile birlikte erkeklere kafa tutmalarinda kaynaklaniyor.
  Tabi herkes icin ayni durum gecerli degil. Erkeklerin de kani bozuk olanlar var buda inanç zayifligindan kaynaklaniyor bence

  0|0
  2|0
 • toplumsal olarak eğitim şart...

  2|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  30

Kızlar Ne Diyor 25

 • Sonuna kadar haklısın süpersin kesinlikle katılıyorum. Biz kadınlar değersiz veya 2. plan insan değiliz. Kendimizi ezdirmememiz lazım. Şu erkek hakimdir yargısından ne zaman vazgeçipte çağdaş olucaz. Hiçbir kadın veya erkek kendini ezdirmemeli. iki cinsiyetinde ayrı özellikleri var. Bu demek değil ki biri önemsiz !

  1|0
  0|0
 • Harika bir konuya değinmişsin. Eline sağlık

  1|0
  0|0
 • Atasözlerini düzeltmek lazım önce

  2|0
  0|1
 • Yararlı ve güzel bir bilgi olmuş ellerine sağlık...

  1|0
  0|0
 • Yüreğine sağlık en ince detayına kadar anlatmışsın geçmişten günümüze hala bazılarımızın silinde olan atasözleri ile noktayı koymuşsun daha olsun
  @üzgünkız215

  1|0
  0|0
 • Çok güzel anlatmışsın. Emeğine sağlık.

  1|0
  0|0
 • Son videoyu baya beğendim emeğiniz için teşekkürler

  1|0
  0|0
 • İşte budur ellerine yüreğine sağlık.

  1|0
  0|0
 • İnsanların tepki vermesiyle yavaş yavaş bu olayların biticeğini umuyorum

  1|0
  0|0
 • Inşallah ama çok zor :(((

  1|0
  0|0
 • Emegine saglik super bir paylasim...

  1|0
  0|0
 • Emeğinize sağlık güzel bir yazı olmuş eğitim kesinlikle şart düşünce yapısı ve beyin değişmediği sürece yasalar vb şeylerin değişmesi hiç bir anlam ifade etmez.

  1|0
  0|1
 • eline yüreğine sağlık süper olmuş

  1|0
  0|0
 • çok güzel anlatmışsın

  2|0
  0|0
 • Arkadaşlar bakın şiddet kadına diye sınıflandırılmamalı. Bu ülkede şiddet yargısını güçlü güçsüze uyguluyo. 3 gün önce kartopu oynarken öldürülen gazetici nuh köklü kadın mıydı? Bu adamın suçu neydi. Kartopu oynamak.. Şiddet şiddettir. Kadına erkeğe çocuğa diye ayırılmamalı. Güçlü güçsüze herzaman şiddet uyguluyor bu ülkede bu hep böyle değil mi. ?

  0|2
  2|0
 • Emegine saglik

  1|0
  1|0
 • Tüylerim diken diken oldu. ellerine sağlık çok güzel olmuş.. Teşekkürler

  1|0
  0|0
 • çok güzel değinilmiş herşeye...

  1|0
  0|0
 • bu zamanda hala kadınlara zulum edilmesinin mantığını hala anlamış değilim. yeri geldiğinde geliştik demeyi bilirsiniz. nerde gelişmişlik? nerde medeniyet. şiddet artık sonlansın işte o zaman gelişiriz.

  0|0
  0|0
 • kadınlar Allah ın emanetidir diyen bir peygamberin ümmetiyiz biz nasıl olur da bunu utursunuz?

  0|1
  0|0
 • Kızlar Devam
  5
Yükleniyor...