Transseksüel Dönüşüm Sürecimde Neler Yaşadım?

_Katherina

Öncelikle herkese merhaba 🤗 Bu Bence'mde 4,5 yıl içerisinde geçirdiğim beden uyum sürecini sizlerle paylaşmak istiyorum. Herkesin bildiği gibi yanlış bir bedende dünyaya geldim. Beyin cinsiyetim ve beden cinsiyetimin arasında ki tezatlığı henüz 7 yaşında fark etmiştim.

Transseksüel Dönüşüm Sürecimde Neler Yaşadım?

Her çocuk gibi okula gittim, bir çok sosyal aktiveye katıldım yani anlayacağınız çok güzel bir çocukluk yaşadım. Ama bir şey ters gidiyordu. Etrafımdan, arkadaş ve aile çevremden duyduğum kelimeler beni hayli üzüyordu. Çok büyük bir tezatlığın içeresindeydim.

Büyüdüm, ve artık bu tezatlığın farkına varıp 20 yaşımda uyum sürecini başlattım. Herkes beni bir erkek olarak biliyordu ama ben hep kadındım oysa ki..

20.yaş - Hormon terapisine başlamadan önce.
20.yaş - Hormon terapisine başlamadan önce.

Gittiğim büyük araştırma hastanelerinde kimse yardımcı olmadı. Ve önüme gelen ilk eczaneye girip östrojen (kadınlık hormonu) ve anti androjen (testosteron engelleyici) ilaçlarımı alıp kullanmaya başladım. :) Ve beden değişimi için artık hazırdım.

Bütün normları kırmaya ve mücadeleye artık hazırdım.

Hormon terapinde 1. Ay
Hormon terapinde 1. Ay

Aileme açıldığım zaman maalesef çok büyük bir önyargıyla karşı karşıya kaldım. Ailemi bu duruma alıştırmam epey zor oldu. Babam beni kabul etmese de annem artık benim en büyük destekçimdi. :)

Hormon terapinde 15 yıl.
Hormon terapinde 1'5 yıl.

Artık yavaş yavaş saçlarım uzamaya başlamış, aynaya baktığımda görmek istediğim kadını görebiliyordum. Ve aynı zamanda toplum baskıları da başlamıştı. Birçok trans kadın gibi zorbalığa ve tacize maruz kaldım. Ama pes etmek yoktu, mücadeleye devam..

Transseksüel Dönüşüm Sürecimde Neler Yaşadım?

Hormon terapisinde testosteron seviyemi sıfıra düşünebilmek için bileteral orsioktemi geçirdim. Artık vücudum hızla değişmeye başlamıştı. Artık kendime gelmiştim. Ve işte gerçek beni ortaya çıkarmıştım. O kadar acılar, iç yanmaları son bulmuştu. Trans kimliğim ile asgari ücretli, sigortalı bir iş bulmuştum. Her şey artık çok güzel gidiyor. Herkes beni kabul etmişti ve bir yandan da ilgi odağı oluyordum.

Artık benden mutlusu yoktu.

Transseksüel Dönüşüm Sürecimde Neler Yaşadım?

Ve bugündeyim. Soruyorum kendime ara sıra. Kızım diyorum, bu zor mücadeleyi nasıl atlattın? Nasıl dayandın bu hayata diyorum. Kendimle gurur duyuyorum. Diğer insanlar gibi bu hayatın tadını çıkarma sırası şimdi bende. Artık hiçbir şeyden korkmuyorum. Kendime güvenim çok yüksek. Yediğim yemeğin, içtiğim suyun tadını bile alıyorum artık. Çok mutluyum.. Sizde mutlu olun 😊

Transseksüel Dönüşüm Sürecimde Neler Yaşadım?
Transseksüel Dönüşüm Sürecimde Neler Yaşadım?
16
14
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • BlueCupcake
  Anasayfana baktım da gerçekten dünyaya kadın gelmen lazımmış hayatında mutluluklar dilerim. Normalde böyle şeylere çok karşıyım ama sen böyle mutluysan bize de mutluluklar dilemek düşer.😊
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Çok sevindim ya gerçekten senin adına ,

  Gerçekten çok zor birseyi başarmışsin ben hayret ediyorum büyük güç istersen
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1315
 • Doğuştan gelen bir durum yüzünden erkek bedenine sahip olsan da aslında kadındın. Zihnin, duyguların tamamen kadınsıydı. Ama erkek bir vücut. Buna empati yapmak için karşı cins bir vücuda sahip olduğumuzu düşünelim. Bir erkek olarak kadın bedenine sahip olmuş olsaydım psikolojim ciddi derecede bozulurdu. Zaten kendi bedenini kabul etmeyip intihar eden birçok transseksüel birey var. Kendini ait hissettiğin bedene kavuşturman güzel bir başarı örneği olmuş. Sendeki durumun doğuştan geldiğini ve kişinin elinde olmadığını insanlarımıza öğretmek gerekiyor. Çünkü birçoğu hâlâ transseksüelliğin bir tercih olduğunu zannediyor. Tebrik ederim.
 • Azmini tebrik ederim. Lâkin benim aklıma takılan bir mevzu var. Her şeyi bir kenara koyuyor ve şunu merak ediyorum; kadınsı hisler içerisinde olan bir erkek kendini kadın hormonları ile tedavi edebiliyor da neden erkek hormonları ile tedavi etmiyor?
  Herkesin bu tür hisler yaşayabileceği kanaatindeyim. Bence her şey zihnimizi kontrol edebilmemiz ile mümkün. Bana kaçış gibi geliyor. Yine de herkesin kendi tercihi.
  • _Katherina

   Hormonlarla alakası yok tatlım, benim hormona başlamadan önce testosteron yani erkeklik hormonum çok yüksekti.

  • Kadınlık hormonunu almanın sebebi ne oluyor

  • _Katherina

   Vücudumu kadinlastirmak için, kadınlık hormonu alınca vücut değişiyor, göğüsler büyüyor, kaslar eriyor, yani tamamen kadın vücuduna geciyosun

  • Hepsini Göster
 • Siyahmont
  Benim için doğurganlık sahibi olmayan kimse kadın değildir üzgünüm kendini kandırmak olarak görüyorum bunu 😔(kadın olupta hastalık sonucu ya da doğuştan gelen problemler sonucu doğurma yetisini kaybetmiş kadınları tenzih ederek söylüyorum 🙏)
  • _Katherina

   Keşke doğurmakla ana olunsaydi, doğurup çöpe atanlara anne mi dicez şimdi? Onlari da kadından saymamaliyiz bana gore. küçük bir poodle cinsi köpeğim var, çok anaç bir yapım olduğu için aldım, benim evladım, herşeyim o. Hiçbir şeye değişmem. Rabbim doğurganlık özelliğini vermemiş ama analık duygusunu birebir vermiş. sen kendini kandırıyorsun.

  • Siyahmont

   Biyolojik olarak sen kadın değilsin doğuramazsın demek istediğim bu sen toplumsal olarak bakmışsın 🤦🏼‍♀️Neyse

 • tastycock
  Senin durumun aslında hissettiğin cinsiyeti seçmek şeklinde açıklanabilir. Yaşadığın zorlukları yaşamayan anlayamaz diyebilirim. Sonuçta olay genetik bir konu, fiziksel olarak taşıdığın bedenin ruhsal olarak sahibi değilsin. Bundan sonraki hayatında kolaylıklar dilerim.
 • Hüseyin_33
  Sevgilin olsa mesela sana dese ki aşkım çocukluk fotoğraflarına bakalım mı dese ne diyeceksin :D
  @_Katherina
  • _Katherina

   Transseksüel olduğumu bileceği için problem yok

  • Aynada ki resmine inanasım gelmiyor vallahi 🤔

  • _Katherina

   Nasıl yani

  • Hepsini Göster
 • Realgar
  Beyin kadın, vücut erkek. Erkek bedenine hapsolmuş kadın. Bu, tercih falan değildir. "Tercihindir, saygı duyuyorum" falan palavra.

  İyi yapmışsın, zorlukları da aşmışsın. Bravo.
 • Ben de travmatik bir çocukluk yaşadım. Kadın olmanın zorluğuyla savaşıyorum. Ben de erkek olayım belki dertler azalır.
  Ama bir şey eksikti...
  Eskisi kadar güçlü olamayabilirdim!
 • athena_anthea
  Ben diye değil de Sen diye başlamam gerek cümleye çünkü benim değil Senin ne hissettiğin önemli.

  Kendini iyi ve mutlu hissediyorsan ve yaşamayı seviyorsan orada ki sen doğru çizgide.

  Cinsiyet değişimi ile ilgili açıkçası öyle pek sıcak ve sempatik değilim ama asla nefret ve öfkeli de değilim.

  İnsanların yaşama hakkına saygı duyuyorum seçimleri kararları hayatları ve yaşama şekilleri ise tamamen merkezde kendi ve yaşam çevresi ile ilgilidir.

  Sen bu süreçte hiç bir şey çalmadın öldürmedin kırmadın gasp etmedin çevrene ne zarar vermiş olabilirsin ki.

  Üstelik eminim ki bir çok bireyden daha ahlaklı ve daha merhametlisindir.

  Son olarak inan bana sevmiyorum insanların cinsiyet değiştirmesini sevmiyorum, ama sevmiyorum diye de kimseden nefret etmiyorum.

  Ciddi zorluklar ve acılı bir süreç geçirdiğini hissediyorum.

  Şimdi ki sana bundan sonraki hayatı için önce mutluluk ve huzur sonra da başarılar diliyorum.
  Mutlu kal 🌺
 • EllDezenfektanı
  Öncelikle aldığın cesur kararı onca çevre baskısına rağmen uyguladığın için seni çok tebrik ederim ve gerçekten güzel bir kız olmuşsun darısı benim başıma artık. Senden ricam hormon terapisi sırasından kendi vücudunda hormon kullanımına bağlı olarak fark ettiğin değişiklikler ve bunların ortaya çıkma zamanları neler oldu mesela
  1. ay şu oldu 4. ay şu oldu gibi
  Birde bir sorum daha var bu süreç başlamadan önce davranışların ve konuşmaların kadınsı mıydı değilse bu süreçte bunlarda mı kadınsılaştı? Tekrar seni tebrik ediyorum gerçekten güzel bir kız olmuşsun önemli olan senin ne yapmak istediğin mutlu olmana bak ;)
  • _Katherina

   Yani evet hep kadın gibiydim, 3 numara saçlarım vardı ama hep kadın gibi gezer, düşünür, oturur kalkardim. Hormon kullanarak bedenimi değiştirdim sadece, düşünce yapım değişmedi tabii ki. Sadece kendime daha yakinlastim. Kadın olduğumu bedenime bakarak idrak ediyordum. Aynı sizdeki gibi oldu hormonal süreçlerim. 1. Ay memelerim büyümeye başladı. 2. ay kas yapısı bozuldu, kadın gibi yağlanma başladı. Daha çok kalça ve bacaklara doğru kilo aldım. Yüzüm değişmeye başladı. Bakışlar değişti, yani içimdeki o kadını hissediyordum.

  • Eğer herşey yolunda giderse bende seninle aynı yaşta 19/20 yaşlarımda erkekden kadına geçiş sürecimi başlatacağım umarım benim geçişim de seninki kadar başarılı olur

 • _romeoo_
  Çok zor bir şeyi başarmışsın, mücadelene saygı duyuyorum. Okurken yazında bile mutluluğun aşırı derecede yansıyor. İnsanların aldığı her karara saygım sonsuzdur önemli olan insanın kendini mutlu hissetmesi.
  Evet biraz bana biraz tuhaf geliyor, cinsiyet değiştirmek falan ama burda önemli olan bizlerin ne düşündüğü değil senin, bütün zorlukları aşarak sancılı bir süreçten sonra istediğin şeye kavuşman. Bu bir çok insana ders olabilir bir insan isterse her şey mümkün hiç bir zorluk buna engel olamaz ve zorluklarla mücadele gücüne saygı duymak sana da yeni hayatında çok çok mutluluk dilemek düşer bize de☺️🖐️
 • ankozl
  hayatında başarılar diliyorum umarım gönlünce olur her şey🌸
 • Pleurer
  Harika ve çok güçlü bir insansın. Bunu açıkca yaşadığın için çok güçlü birisi olduğunu düşünüyorum
 • Mr_TyCooN
  Yakışıklı bir erkekken güzel bir bayan olmuşsun mutluysan sorun yok hayat mücadelende basarılar dilerim.. 💯🌿
 • tolghuan33
  helal olsun hayata hep dik durmuşsun rest çekmişsin ve sonuca ulaşıp istediğin kişi olmuşsun bravo valla :)
 • ilkersezenn
  Bu konuların bu kadar kalın konturlar ile altının çizilmesini aşırı holiganlık olarak algılıyorum ben. bana pek özgüven değil intikam gibi geliyor. Özgüven çok başka bir şey benim düşünceme göre. Bu dünyada yaratan ile birebir irtibatımızın mümkün olmadığını düşünürsek hissiyatınız doğrultusunda istediğiniz şekilde giyinir görünür ve seçimler yaparsınız yasal çerçeveler içerisinde. Kişinin kendisini tamamlamış olmasını büyük bir mücadele olarak görmüyorum, bende heteroseksüel bir erkeğim, aynı aşamaları bizlerde farklı paralelde yaşadık, yaşıyoruz zaten. Demagojiye alt yapısı çok açık bir konu bu bana göre. Siz mutluysanız konu kapanmıştır. Öncesi sonrası kimseyi ilgilendirmez, hayattaki duruşunuzu bulmuş olmanızda bir başarı değil, bir gerekliliktir zaten bence sevdiklerinize karşı olan sorumluluğunuz icabı.
 • Ulaş7207
  Helal olsun isteklerin doğrusunda mücadele edebilmiş sin evli pasif arkadasim var benim anlatıyor karısının ve kendi mutsuzlugunu bana hicbisey yapamıyor ailenin örf adetlerinden dolayı
 • SooN1TürK
  şimdi sende hem erkek organı hem kadın organı mı var?
 • karıncalaruyurmu
  Peki östrojen yerine testesteron kullanmış olsaydın ne olurdu?
 • beton_kafa13
  Sen harika bir başarı örneğisin.
 • hakbey100
  Gayet yakışmış
 • Chesley
  Tebrik ederim. Hayatta başarılar dilerim.
 • 1982yearDead
  transseksüel ne demek
  • Kendi cinsiyetine ait hissetmeyip cinsiyetini değiştiriyorlar buna transseksüel deniyor

 • quillanasas
  öndeki duruyor mu
  • bunun geri dönüsü oluyor mu peki erkege?

 • Gizli Üye
  Neden travesti oldun
 • Gizli Üye
  Azmini tebrik ederim. Herkes hissettiği cinsiyettedir :) östrojen hormonuyla göğüslerini kaç beden oldu acaba ne kadar süre kullandın?
  • _Katherina

   75 beden oldu daha fazlası olmuyor maalesef, protez istiyorum ama. 4'5 yıl kullandım

 • Gizli Üye
  dohtor bu ne
 • Gizli Üye
  Hiç unutmuyorum 2017'de whatsapp'tan sana hormon dozlarını sormuştum söylememiştin, neyse
  Bence güzel bir 'Bence' olmuş. Teşekkürler 💜
 • Gizli Üye
  Seni tebrik ediyorum çok güzel bir kadınsın yanlış anlamazsan birşey sormak istiyorum
YÜKLENİYOR...