Yalnızlıktan Dert Yananlara 14 Tavsiye!

Yalnızlıktan bunalan insanlar her daim olacak sizlere bu durumdan kurtulmak için derman olabilecek tavsiyelerimi veriyorum. Umarım hoşunuza gider.

1- Bilgisayar oyunları

Oyuncu
Oyuncu

Ne alaka demeyin bilgisayar oyunlarında arkadaş ortamınız genişler. Benim çevremin %50'si bilgisayar oyunlarından oluşur. Bulunduğum şehirden ve başka şehirlerde arkadaşlıklarım var. Olur da oraları gezersem kapısını çalabileceğim arkadaşlarım. Hep aktif olanları da oluyor. Tanımadan etmeden bilgilerinizi paylaşmanızı önermem. Tanışmanız ve biraz zaman geçirmeniz gerekiyor. Tanıdıktan sonra zamanda geçtiğinde yalnızlığınıza derman olurlar.

2- Kurslar

Kurs ortamı
Kurs ortamı

Kurslarda tanımadığınız insanlar olacak ve sürekli giderseniz hem dersi dinlerken hemde sizden destek isteyebilecek kurs öğrencileri olabilir. Yardım istendiğinde yardım edersiniz ve soru cevap şeklinde arkadaşlık oluşabilir. Yardımlaşmak paradan ziyade dost biriktirmeye bedeldir. Kursta geçirdiğiniz zamanda tanışabilirsiniz eğer zaman yetmişse kurstan sonra buluşup yalnızlığınızı giderebilirsiniz.

3- İş ortamı

İş arkadaşları
İş arkadaşları

Sıkıcı kısım olduğunu düşündüğünüz iş ortamlarını sıkıcı olmaktan kurtarmak sizin elinizde... İş arkadaşlarınıza pozitif davranışlar sergileyin. Kimsenin kötülüğünü istemeyin. İyilik şart değil ama kötülük istememeniz şart. İş arkadaşlarınızdan birisi illa ki kafa denginiz olacaktır. Benim önce ki iş ortamımda herkes ilk geldiğim günlerde bana zıt gidiyordu ben işime baktım ve iyilik olarak hep dürüst davrandım kötülük yapmamaya özen gösterdim. Bazı dürüstlüklerim sonucu kötü hususlar olsa da oradan ayrılırken helallik istendi... Kötü davranan insanlardan helallik istemeyenler olur... Hakkım helal olsun diyenler yalnızlığınıza derman olurlar. Sıkıldığınızda onlarla iki sohbet edebilirsiniz.

4- Ev ortamı

Aile
Aile

En güzeline geldik sizi seven en içten ortam! Muhtemelen ailesinden şikayetçi olanlar itiraz edecekler. Eğer kendinizi anne veya babanızın yerine koyarsanız sizi çok sevdiklerini ve her konuşmanızda içleri kıpırdadığını hissedeceksiniz. Üvey ebeveynleri bilmemde öz olanlar için diyorum. Ailem bana pek iyi davranmış sayılmaz ama onların sevgisinden 1 gram şüphem yok! Eğer sevgilerinden 1 gram şüphem olsaydı 4 doğruyu 1 yanlış götürür misali onları sevemediğim için üzülüyor olabilirdim. Onlarla konuşup yalnızlığınızı 7/24 giderebilirsiniz.

5- Mahalle, komşu ortamı

Mahallenin güzelliğine bittim.
Mahallenin güzelliğine bittim.

Arkadaşlıkların en temeli küçüklükten beri yaşadığınız ortam! İlla ki orada 3-5 arkadaşınız olmuştur. Onlar sizleri evlerine her daim alabilecek güvenli kişilerdir. Onlarla beraber az mı elma armut götürdünüz mideye, mahalleli arkadaşlarınıza bir alo deyin yalnızlığınızı giderin! Büyüdünüz yeni yerlere geçtiyseniz bu durumda komşular candır. Yeni komşuyu severler ilk yıl yaptığınız şeyler göze kötü batmadığınız zaman sizlere yavaş yavaş davetler gelecektir. Eğer gelmezse pozitif enerji dağıtmalısınız ki ben buradayım deyin :)

6- Tanımadığınız insanlar

Minik çocuğa kitap gösteren adam!
Minik çocuğa kitap gösteren adam!

Aniden tanımadığınız bir insanla tanışmak ve hiç sormadığınız ya da sürekli sorduğunuz soruları 1 seferliğine sorup tanışabilirsiniz. Bu tip tanışmalar genelde tesadüfler üzerine gelir. Tesadüf üzerine tanışmanız kimse için sorun olmayacağını düşünüyorum. Tarzınızda birisi çıkarsa eğer dostluk var işin ucunda! Her tanımadığınız insanla tanışmakta yararlı olmaz! Tanışma faslı netleşmeden etkileşimi genişletmeyin derim. Sınırınızı koruyun! (Genelde boş boş beklediğiniz ortamlar ve kuyruklarda olan tanışmalar)

7- Geziler

İzmir'den bir kare olmalı.
İzmir'den bir kare olmalı.

Eski iş yerimde şefimiz geziler planlar düzenlerdi amacı insanların kaynaşmasıydı. Meğer canı sıkılıyormuş! Ailesinin üzerinde ki negatif enerjiyi atmak için hem gezi planlayıp hemde yeni insanlar yeni yüzler tanımayı planlamış. (Aslında en başlı maksadı arıtma cihazının ticareti çaktırmayın :) ) Çanakkale turu, Ankara turu, Konya turu gibi güzel şehirlerin tarihi yerlerini gezmemizi sağlardı ve orada bilgi paylaşımı yapılırken yaşıtlarınız veya sizden büyük küçük fark etmez kim varsa artık paylaşım yaparak muhabbetinizi genişletebilirsiniz dostlukta oluşmaya başlayabilir.

8- Sosyal platformlar

Burada olduğunuzu biliyorum :)
Burada olduğunuzu biliyorum :)

KS gibi platformlarda çevreniz genişleyebilir haliyle arada tanıdığınız insanlardan arkadaş canlısına denk geldiniz mi tamamdır bu iş. O arkadaşınız size hiç yalnızlık çektirmeyecektir. Belki bazı günler iş veya işlemleri yüzünden sizinle iletişime geçemeyebilir o yüzden kendinize yedek arkadaşlarda edinebilirsiniz. Sürekli aynı insanla konuşmak karşı tarafı yorabilir. Kırmamak için size bahsetmez. Şahsen biriyle konuşurken yorulduğunu hissettim karşı tarafın ve bir daha rahatsız etmedim. Arkadaş mı yok bize sanki! Seviyenizde birisi olmadığı sürece yalnız kalabilirsiniz o yüzden tanıştığınız insanların seviyesini ölçün! (Kimseye karşı mesaj atmaktan çekinmeyin. Mesaj kutusunu size kapatmadığı sürece sizinle konuşmaktan rahatsız olmayacağı kesindir herkes için geçerlidir.)

9- Okul ortamı

Samimi ortam
Samimi ortam

Bu ortamda en çok yalnızlık çeken arka sıradakiler! Ama onlar yaş ilerledikçe önlere doğru yol alabiliyor... Yalnızlığı sevenler ise arkalara geçmeye başlıyor... Aslında onlarda yalnız olmaktan usanır bazen ve kendileri gibi yalnızlarla takılmayı severler her neyse... Konumuza dönelim, okulda ki arkadaşlıklar uzun yıllar boyunca kalıcı olabiliyor kursta ki gibi kısa sürede tanışma zorunluluğu yok vaktiniz yıllara yayılmış haliyle bir çok anı birikecek ve ileride sürekli birbirinize anlatıp gülebilirsiniz. Yani okul ortamınızdan samimi kaldığınız insanlara alo deyin yalnızlığınızı giderecektir.

10- Eski arkadaşlıklar

Bir türlü bitmeyen dostluklar
Bir türlü bitmeyen dostluklar

Belki geçmişte bıraktığınız için pişman olacaksınız, geri dönmek isteyebileceksiniz. Hiç gurur, ego yapmayın gidin eski arkadaşlarınıza sadece selam verin hatır sorun 1 ay geçtikten sonra rast geldiğinizde o da size selam verecektir. Olgunluk gerektiren bir davranıştır. Eski arkadaşlarıma selam veririm 10 yılın hatırını sorarım, yalnızlıktan kurtulurum tavsiye ederim.

11- Sürekli atıştığınız insanlar

Örneğini Leyla ile Mecnunda çok görmüşsünüzdür :)
Örneğini Leyla ile Mecnunda çok görmüşsünüzdür :)

Düşman niteliğinde baktıklarınız sizin zayıf noktalarınızdan bir kaçını ve yaptığınız kötü davranışlardan bir kaçını biliyordur. Sizi tanımadığı için bu atışmalarınız devam edebilir. Eğer sizi tanımasını sağlayacak bazı hareket ve sözleri onlara yansıtırsanız belki akıllarında ki ön yargı kalkacak ve size saygı duyacak. Bu da ileride dostluğun kapısı olacak. En büyük aşklar kavgayla başlar diye duymuşsunuzdur, arkadaşlıkta aynı oranda yükselmeye başlar. En saygılı arkadaşlıklar atıştığınız insanın size saygı duymasında başlar ve ara sıra taviz vererek gerçek dostluğa doğru gider.

12- Kafeler, parklar

Hoş bir kafe
Hoş bir kafe
Parktaki dostlar ^^
Parktaki dostlar ^^

Sürekli gittiğiniz bir kafe ya da parkta sürekli gidenlerle karşılaşırsanız arkadaş olma ihtimaliniz %50 bir iki yardımla başlar uzun bir arkadaşlığa gidebilir. Samimiyeti yakalamadığınız sürece arkadaşlık olmaz onun için güler yüz önemli husus. Kafe sahibi hep güler yüzlü ve her müşteriye karşı pozitif olma durumundadır. Sizde aynı şekilde davranış gösterirseniz kafe sahibine sizin gibi yaklaşanlarla denk gelebilirsiniz ve arkadaş çevreniz genişleyebilir.

13- Müzik

Kalbinize kan pompalayan ritim!
Kalbinize kan pompalayan ritim!

Müzik sizi diğer diyarlara götürüp getirir sevdiğiniz müzikten sıkıldıysanız farklı bir tarz deneyin! Ya sanatçıyı değiştirin ya müzik türünü illa ki işe yarayacak. Belki bu arkadaş getirmeyecek size ama arkadaş yerine başka bir şey isteyenler için ideal bir seçenek olacak. Müziği dinlerken gökyüzüne bakın güneşli havaysa gözünüzü kapatın :)

14- Hayvanlar alemi! En kralını sona sakladım!

Muhteşem alem!
Muhteşem alem!

Kedi, köpek, kuş, sincap, tavşan ve daha nice hayvanlar... Bu hayvanların bakımını yapmak belki size zora sokacak belki yoracak ama size verdikleri arkadaşlık çok başka! Sevmenize itiraz eden nankör seviyesine yükselen hayvan olsa bile yanınızda olduğu için bir nebze olsa da yalnızlık hissinizi bastıracaktır. Size yalnızlık tattırmayan hayvanlar adına kapınızın önüne bir kap su koyun. Sokakta kalanlar da dışarıdan sevginizi görsün ve yalnız kalmasın :)

Sağlıcakla, arkadaşça kalın :)

Yalnızlıktan Dert Yananlara 14 Tavsiye!
1
2
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Serriyo

  Mükemmel bir bence olmuş tebrik ederim, Günümüz insanı kalabalıklaştıkça yalnızlaştı...

 • Bence kisa sureli kurtulma yontmlerie

  • iSooo1

   Bazen kısa süreli olur bazen uzun süreli o size kalmış birazda...

  • Birazda olsa yalnizliktan aliyor olmasi guzel 👏👏

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

10
 • bunları yapmak insanı rahatlatıyor kafa dağılıyor kendini iyi hissediyorsun can yakıcı değiller

Yükleniyor...