İnsanları mı Sevmeli, Hayvanları mı?

Selaamun aleyküm. Bu benim ilk yazım olacak inşaAllah.

Hep aklıma takılan bir konu. Dışarı baktığımda, hatta Amerikan filmlerinde bile kendini belli eden bir durum söz konusu.

İnsanları mı Sevmeli, Hayvanları mı?

Bir sahnede bir şahısa araba çarpıyor. Ancak kimsenin dikkatini çekmiyor. Diğer taraftan maymun bir gösteri yapıyor ve kalabalık etrafında toplanmış. O sırada kaza yapan hayatını kaybediyor.

Farkında mısınız? Bu durumu ne kadar alaya alsak da gerçek gün gibi ortada.

İnsanların, insanlar yanında değeri azalıyor sahiden. Yoksa insanların mı değerleri azalıyor?

İnsanlar hayvanlardan farklı olarak akıl sahibidirler. Ve Kuran'da insanlara derin düşünen akıl sahipleri (ulul elbab) diye hitap edilir. Bu sebeple yeryüzünün halifesi konumunda olup, her şey ona musahhar (hizmetkâr) kılınmıştır. Oysa insan ziyandadır. Çünkü bu nimetlerin şükrünü eda etmediği gibi başkalarının da bunlarda haklarının olduğunu unutur ve gelecek nesillere bırakmaz. Tüketir...

Bir gün gelir ki; aklını da tüketen insan düşünmekten mahrum kalır ve aklını başkasına emanet eder. Hatta imanını bile teslim edebilir.

İnsanları mı Sevmeli, Hayvanları mı?

İmanını teslim etmek, benim nazarımda, düşünmeyi bırakıp, kendisine söylenenleri tatbik ve tahkîk etmeden kabullenmek ve hayatının merkezine koymaktır.

Gerçek hayatta hayvanların insanlardan daha fazla önemsendiği aşikar.

Köpekler de aşık oluyor demek ki :/
Köpekler de aşık oluyor demek ki :/

Nitekim bir köpeğe dahi, milyonlar ödenebildiği gibi bir evlattan daha ehemmiyetli daha sevimli bir hale getiriliyor. Bu sebepledir ki aslı zayıf olsa da bir hadis-i şerîfte geçiyor.

Köpek beslemek, evlat yetiştirmekten daha cazip olacak. [Hâkim] ^5

Ben bu durumun gelecek son noktasından endişe duyuyorum. Bir tarafta eziyet gören hayvanlar, bir tarafta insanlardan üstün sayılanlar, bir tarafta da ziyandaki insanlar.

İnsan unutkandır ya, unutuyor. Gün geçtikçe hatırına getirmek güçleşiyor. Yakınlarını, sevdiklerini, dostlarını, Selam verdiği birkaç insanı. Ve bir gün sonra Allah'ı anmayı bile unutuyor. Allah'ı anan, kalbinde imanı hisseder. Mutluluk gözlerinden okunur ve bir ışık gibi yayılır etrafına. Allah'ı unutan düşünmekten de mahrum kalıyor, bazen hiç düşünmüyor. Sadece "evet" diyebiliyor söylenenlere... Hiç de sorgulamadan. Evet düşünmeyen insan da arzın halifesi konumunda iken, birden bire hayvandan aşağı kalıyor...

Aslında buna hepimiz sebep olduk.

-Selam vermeyi unuttuk.

-Sevdiğimizi dile getirmedik.

-Gülümsemekte zorlandık. Oysa gülümsemek dahi bir sadakaydı. Ve hani kana en hızlı karışan, sadece bir mutluluktu?

-Korkar olduk birbirimizi sormaktan.

-Selam versek borçlu çıktık, hep uzaklaştık sevdiklerimizden.

-Unuttuk, sevdiklerimize dua etmeyi. Hatta mazlumlara, masumlara. Dua etmez olduk. Biz burada dua etmeye bile üşenirken, uzakta... Soğukta aç ve zulmün pençesindeki kardeşlerimiz hesap soracak bizden. "Bir dua bekledim" diyecek sadece...

-Ve dahası nefret ettik birbirimizden. Kırdık ve üzdük, hem de sevenlerimizi.

Kusura bakmayın. Belki okurken bazılarımız üzülmüştür. Ancak umuyorum ki bu böyle devam etmeyecektir. Sevgi dünyadan gitmeyecek ve bir gün küllenen parçalar, yeniden alevlenecek.

Kuruyan parçalar da, bir gün yeşerecek.

İnsanları mı Sevmeli, Hayvanları mı?

inşaAllah bir gün hayvanlar da insanlar da mutlu olacak...

Dipnot;

1-En Süper kahraman Filmi

2-ÂL-U İMRAN SÛRESİ

"... İlimde Rasih olanlar (derinlikli düşünenler): “İman ettik, onların tamamı Rabbimizin indîndendir” derler. Öze ermişlerden (Ulül Elbab) başkası bunu anlayamaz."

3-Aşk Âşık Maşuk: Muhammed Hüseyin (R.A.)

"Allah ayeti kerimede;"yerde, gökte, ikisi arasında ne varsa hepsini insanın emrine verdim, onun emrine musahhar kıldım, amade kıldım" buyurur. Dolayısıyla insan da Allah'ın emrine amade olmalıdır; yani rabbinin rızası, dostluğu, cemali etrafında sebat etmelidir."

4-Asr Suresi, 103/1-3

"Asra yemin ederim ki, insan gerçekten ziyandadır. Ancak iman edip iyi işler yapanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler başkadır."

5-Bu hadisi Taberani (bk. Taberani, el-Kebir, 5/288), Hâkim (3/ 386) rivayet etmiştir.

Heysemi bu rivayetin zayıf olduğunu bildirmiştir. (bk.Mecmau’z-Zevaid, 7/325)

Hakim de kendi senedinde bulunan bir ravinin zayıf olduğuna işaret ettiği gibi, Zehebi de bu ravinin tutulacak tarafının olmadığını bildirmiştir. (bk. Hakim/Telhis a.g.y)

#Vesselâm

İnsanları mı Sevmeli, Hayvanları mı?
13
11
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Karabatmanşövalye

  Her ne kadar bazı insanlar sevgiyi hak etmese de insan daha çok sevilmeyi hatta daha özel bir sevgiyi hak eder. Mesela insan değerli olduğunu kendisine saygıda bulunulmasını ve özel günlerde hatırlanılmayı ister. Hayvan ise Gıda ihtiyacını karşıla ve onunla biraz oyna bitti bütün ihtiyaçları karşılandı. Bazı hayvan severler insan ile hayvanı karıştırıyor. Gidip hayvanın doğum gününü kutluyorlar ve biz hayvanları daha çok seviyoruz diyorlar. Aslında böyle yaparak kendilerini mutlu etmeye çalışıyorlar. Yoksa hayvan insan gibi özel bir günü kutlayıp ve bu günde yanında olanlara teşekkür edecek kadar akıl sahibi değil.

  1 kişi beğendi
  • Çok doğru söylediniz. İnsanların en büyük ziyanı, akıl ve sevgidir.. Sonra da boş vakit :/

  • Hayvanlar bitkiler onlar da bu gezegenin birer üyesi onların yaşam hakkına saygı duyulmalı ve korunmalı ama insanın yeri bambaşka. İnsan yeryüzünde halifedir. Kıyaslama yapılamaz.

 • liber_tango

  Tüm canlıları sevmeli ki dünya yaşanılır bir yer olsun Allah için sevmek bunun için önemlidir. Sevgi eksikliğinden hastalanıyor insanoğlu.

  1 kişi beğendi
  • Çok doğru söylediniz.

   Allah'ın nimetini Allah yolunda harcamalıyız.

   Bir makalede okuyordum,
   Tüm mânevî hastalıklara cevap veren Kuran-ı Kerîmdir.
   Ben bunu hayatımda da tatbik ettim.

   Çok şükür ki elimizin altında.
   Ancak ne yazık faydalanamiyoruz.

   #Selâmetle

En İyi Kız Görüşleri

 • Conservator

  İnsanı hayvana tercih eden insan bencildir. Kendisinden olmayana empati beslemez. Kendisinden başka bir şeye fayda sağlamayı düşünmeyenden de kimseye ve hiçbir şeye fayda gelmez. Hiçbir çıkarın olmadığı, olmayacağı halde senden olmayanı da senden sayıp ön ve üst planda tutuyorsan sen medeni, ehli bir insansındır. İnsan hayatını yaşar, eder, ölür ama gaddar insanoğlu egemenliğinde yaşayacak alan bile bulamayan hatta çeşitli işkence ve mobinglere maruz kalan, kendi karakter, duygusu, ruhu olan başka bir canlının bu dünyada harcanmasının hiçbir vicdani açıklaması olamaz.

  2 kişi beğendi
  • Tercih etme hususunda dememiştim, ama söyledikleriniz yine de doğrudur.

   Evet bencil insan kendisinden başka bir varlığı düşünmez. Ve hatta eziyet te edebilir.

   #Nisa;119 ayetinde şeytanın bir sözüne yer veriliyor;
   118-) (Oysa şeytan - bedensel dürtüler) Allâh’ın lânetine uğramıştır... Şeytan: “Senin kullarından bir mukadder pay alacağım”...
   119-) “Elbette onları saptıracağım, onları boş heveslerde (bedensellikte) boğacağım; onlara emredeceğim de en’amın (kendilerinden kurban olan davarların) kulaklarını kesecekler ve dahi onlara emredeceğim, Allâh’ın yarattığını değiştirecekler.” Kim Allâh’ı bırakır da şeytanı yönetici edinirse, gerçekten o apaçık bir hüsrana uğramıştır.

   Bu noktada hayvanların ve hatta dünyanın akıbeti insanoğlunun ifsad olması ve fıtratının bozulması ile çok kötü bir yere hızla ilerliyor..

   O yüzden bu durumu değiştirecek, insanın kalbine merhameti ve şefkati koyacak bir iman lazım..

   inşaAllah,

   #Vesselâm

 • Kamipterastill

  Hayvanları. Hiçbir hayvan senin dedikodunu yapmaz, arkandan iş çevirmez, iftira atmaz, tecavüz etmez, bilerek ve isteyerek sana zarar vermez. Tek istedikleri bir parça ekmek, bir yudum su ve biraz da sevgi. Değer verdiğim her insan verdiğim değere lanet ettirdi ama 3 kedim var hiçbiri bir gün bile yaptıklarıma pişman ettirmedi. İnsanları gerçekten tanıdığım günden beri hayvanlar benim için bütün insanlardan daha değerli.

  1 kişi beğendi
  • Dediklerinize katılıyorum. Bu olanaklarda böyle düşünüyoruz artık.
   Ancak Sevilmeye lâyık insanlar halâ var.

   Ve sevginin sırrına, sevmenin sahibi Allâh'ı sevmekle erilir..

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

119
 • elif-gibi-sevmek

  Çok güzel bir yazı olmuş öncelikle ellerine yüreğine sağlık :)
  Bir yazıda okumuştum “Avrupa hayvanlara insan , insanlara da hayvan muamelesi yaptığı sürece bu durum değişmez.” Biz de onlara uyuyoruz her şey yerinde güzel , sevimli ve saygın.

  1 kişi beğendi
  • ALLÂH razı olsun abla.

   Aslında Müslümanlara hayvandan ağır muameleler yapılıyor ve bizler de gönlümüzün rahatlığı ile izliyoruz olanları.

   Onlar bizden dua ve yardım bekliyor.

   Alnı secdeye gitmekten korkan bizler onu yapmaktan bile aciziz.

   Ve evet ALLÂH emrediyor,
   Onlar belki Mekkedeki zayıf, muhtaç ve hicret etmeye güç yetiremeyen masumlar gibi bir fetih bekliyor.

   Oysa biz bir Selâm ile Müslümanları ayağa kaldıran Sultan Abdülhamid'in 33 yıl koruduğu, Peygamberimiz'in aleyhissalâtu vesselâm emâneti ve İslâm'ın direği olan halifeliği bile koruyamadık.

   Ki nasıl sevgiyi merhameti korumuş olalim ki?

 • Anywhereeeee__

  Hayvanları... en azından verilen değeri anlıyorlar nankörlük etmiyorlar

  1 kişi beğendi
  • Evet ancak insan daha değerlidir bunu unutmamalıyız. Ve hayvanların insanlardan daha cok değer görmesi ahir zamanın bir işaretidir.

   Yazdıklarımın hepsini okudunuz mu?
   Okumadıysanız okuyabilir misiniz?

 • Merhametli insanları sevmeli, hayvanları koruyup sevmeli

  1 kişi beğendi
 • DarkkLotuss

  İnsanları sevmek kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ama hayvaları koşulsuz şartsız sevmek gerekir hemde hepsini ❤

  1 kişi beğendi
 • PoseidonKG

  Hayvanlar sevilmeli insanoğlu aç gözlüdür haketmiyorlar

  1 kişi beğendi
 • atabenzinkoyancocuk

  Tabikide insanlar hayvanlar 2. planda ama bazı canlı dostlarımız insanlarda çok çok daha iyi özellikler sergiliyor

  1 kişi beğendi
 • _Ateşkelebeği_

  Ben hayvanları daha çok seviyorum pişman değilim.

  1 kişi beğendi
  • Hayvanlar bizden şefkat bekler..

   Ve ALLÂH merhameti 100 parçaya ayırmış, sadece 1 parçası ile dünyadaki, hayvan, ya da Insan olsun tum anneler bununla merhamet ediyor ve sefkat besliyor yavrularına. Ve insanlar da bununla birbirine merhamet ediyor.

   Ancak merhametsiz olanlar da var aralarında.

   Iste kalplerden merhametin sökülüp alınması ile insanlar birbirine sevgi gösterme konusunda zorlanıyor.

   Bu sebeple de hayvanlardan aşağıda kalıyor insanlar.

   Her şeye rağmen insan sevgiye muhtac bir varlıktır.

   Yoksa yok olur. Gider.

 • UğurBeg60

  Hayvanları

  1 kişi beğendi
  • Açıkçası şaşırmadım.
   Bu da ahir zaman alameti zaten.

   Yazdıklarımın hepsini okudunuz mu peki?

  • UğurBeg60

   Okumadım hayvan dediysek hayvan sapığı değiliz. İnsanların dünyayı getirdiği hali görünce insanlardan soğuyorum. İnsan olmayı becerdiler de sevmedik mi.

  • Ben bundan bahsetmedim. Hayvanlar da sevilir, beslenilir.

   Ancak yazdıklarımı okusaydınız, en azından bir nebze mutlu olabilirdim

  • Hepsini Göster
 • esmanur0102

  Hayvanlari en azindan durustlet

  1 kişi beğendi
 • 201465

  İnsanları :)

  1 kişi beğendi
  • Beklediğim cevaptı, ne güzel kardeşim

 • Gizoooooo

  ikisiinide

  1 kişi beğendi
 • Egoist-Pati

  Hayvanları kesinlikle

  1 kişi beğendi
 • Billy59

  hayvanlar candır ya

  1 kişi beğendi
 • aysin19051905

  Bence hayvanları

  1 kişi beğendi
 • MagRipOgLu

  İkiside sevmeli

  1 kişi beğendi
 • Duygusalmavi

  Hayvanlari

 • KaraAyna

  Çocuklar ve hayvanlar

  1 kişi beğendi
 • oğuz-34

  iki sinide

 • Gizli Üye

  Bu dünyada iki şeyi bulamazsın:
  1-) Sevgi
  2-) Güven.

  Bu ikiside doğada yok. Bizler doğaya aitiz. Doğa da sevgi yoktur. Güven yoktur. Bu kavramlar yanlız bizim oluşturduğumuz şeyler.

  1 kişi beğendi
  • Kalbe giren özellikler bunlar.

   Kalbi olanda güven de olur sevgi de..

  • Gizli Üye

   @_Müzekker_ kalpin ne olduğundan eminmisin? Eh o zaman aslanda da kalp var. aynı kafese girip güvenip, sevebilirz öyleyse 👏👏👏

  • Siz kalp ile neye işaret ettigime bakin.

   Allâh bir hadis-i kudsîde,
   "Ben yere göğe sığmadım, mü’minin kalbine sığdım." buyurmuştur.

   Kalp iki cihettedir. Biri maddi biri mânevî,
   Biri cüzi, biri küllî.

   Yani maddi cihetteki kalp bir yumruk kadardır. İnsanın hayatını kendinde barındırır. Yani kalp olmadan kan pompalanmaz ve vücuda elektrik gitmez.

   Ancak mânevî cihetteki kalp te, ruhun varlığını korur. O olmazsa yani beslenemezse ruh sekteye uğrar, mânevî kusurlara çözüm bulunamaz... Kurân'dan baska şifası yoktur.

   Sevgi ondadır, güven ondadır. Gıda ondadır..

   Sevmek, sevilmek, güvenmek kalbi olmayanın yapamayacağı şeyler.

   Siz yoksa görünmeyene inanmıyor musunuz?
   Korkmak, güven duymak, huşu içinde olmak, akletmek gibi..

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye

  Köpek giren eve. melek girmezmiş.

  1 kişi beğendi
Yükleniyor...