İşçi Sınıfının Aşağılanmadığı Bir Ülke Hayal Ediyorum!

Bu bencemde, bu konudaki kendi düşünce ve görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu konuda insanların kafasında oluşmuş yanlış bir algı olduğunu düşünüyorum.

Nasıl bir düzen, sistem içinde yaşamaktayız?

İşçi Sınıfının Aşağılanmadığı Bir Ülke Hayal Ediyorum!

Görselde de gördüğünüz gibi bizler öğrenciyiz, beyaz yakalıyız, mavi yakalıyız. Hepimiz bir yapbozun birer parçasıyız. İşsizlik oranının fazla olmasına hiç girmek istemiyorum, umarım her şey düzelir ülkemizde. Ülkemizin her türlü mesleğe sahip insanına ihtiyacı var. Doktora, polise, inşaat işçisine, market çalışanına, hatta kanalizasyon temizleyecek bir insana bile ihtiyacı var.

Küçükken "Büyüyünce ne olacaksın?" sorusuna ne yanıt verdiniz?

İşçi Sınıfının Aşağılanmadığı Bir Ülke Hayal Ediyorum!

Küçükken bana sorduklarında hep "Ben büyüyünce doktor olacağım. :)" diyordum ama sadece içimden geldiği için böyle söylüyordum. Sizler de tahmin ediyorum ki, doktor, polis, öğretmen veya çikolata fabrikası sahibi olmayı istemişsinizdir. (: Bizler büyüdük, koca adamlar, kadınlar olduk ve o küçükken kafamızda olan meslekleri olamadığımızı fark ettik. Belki bunun için çabaladık, belki çabalamadık. Şu an belki sevmediğimiz işleri yapıyoruz ve kendimizi suçluyor olabiliriz. Okumadık diye suçu kendimizde görmek sizce ne kadar mantıklı?

Oku da adam ol, baban gibi eşek olma!

İşçi Sınıfının Aşağılanmadığı Bir Ülke Hayal Ediyorum!

Annemizden, babamızdan ya da herhangi bir yakınımızdan bu sözleri çok duymuşuzdur. Annem bana da eskiden ara ara "Oku, adam ol; yoksa çok sünürsün." gibi sözler söylüyordu. Sizce de okumamak sürünmek midir? Bir fabrika çalışanı olmak, bir garson olmak sürünmek midir?

İşçi, emekçi olan bir kişiye eğitimsiz, öğretimsiz, cahil diyemeyiz.

İşçi Sınıfının Aşağılanmadığı Bir Ülke Hayal Ediyorum!

Geçenlerde Instagram'da gezinirken bir sayfanın böyle bir fotoğrafı paylaştığını gördüm. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi, mesleği yerleri süpürmek olan bir adamın, bir okul bahçesine baktığı gözüküyor. Bu fotoğrafa yorum olarak da bunu paylaşan kişi şunları demiş, "Okulun etrafını temizlerken okula bir süre böyle baktı. Görünce üzüldüm lan." Bu işçi gerçekten de okumadığı için mi bu durumda? Gerçekten de okula gitmediği için pişmanlık duygusu mu çekiyor? Kendini hiç geliştirmemiş, bilgisiz bir kimse midir? İnşaatta, fabrikalarda vs. çalışan kişiler okumadıkları için mi orada çalışmaktadırlar?

Kız doktor, adam fabrika çalışanı, o yüzden bu ilişki gerçekleşemez!

İşçi Sınıfının Aşağılanmadığı Bir Ülke Hayal Ediyorum!

Çok fazla duymuş ve yaşamışsınızdır. Kız avukat olur, adam bir yerde asgari ücretle çalışıyordur. Genelde bu adama "O kız seni ezer, sana bakmaz, gider avukatlara, hakimlere bakar, hiç boşuna ümitlenme." gibi sözler söylenir. Gerçekten de karşı cinsin mesleği bu kadar önemli midir? Önemli olan iyi insanlar olabilmek değil midir? Neden böyle karşı cinsin ne kadar maaş aldığını, ne kadar itibarı olduğunu önemsiyoruz?

Çok yanlış düşünüyoruz ama beynimizi tümör gibi sarmış.

İşçi Sınıfının Aşağılanmadığı Bir Ülke Hayal Ediyorum!

En başta da dediğim gibi bu ülkenin doktoruna, polisine, avukatına, inşaat işçisine, garsonuna ihtiyacı var. 80 milyon insanın yaşadığı bu ülkede, hepimiz istesek de doktor olamayız, avukat olamayız; bunun bir kontenjanı var. Binlerce, milyonlarca insan tıp okusa da hepsi doktor olamayacak. O yüzden içimizden bazıları inşaatta çalışmak zorunda, markette çalışmak zorunda, kafelerde garson, barista olmak zorunda. Hepimiz eğitimli insanlar olabiliriz, inşaatta çalışıyoruz diye cahil, görmemiş insanlar değiliz. Bugüne kadar hep işçi sınıfı ezildi, kafalarımıza da böyle kazıldı. Günümüzde de hâlâ işçilere verilmesi gereken değer verilmiyor. Maaşlar az, yapılan iş ağır ve çalışma saatleri fazla. Buradaki sorun okumamış olmamızda değil, sistemin yanlış olmasında; yoksa kimse okumadı diye eşek olmaz, sürünmez. İşçi, emekçi olmanın ne kadar da kutsal bir görev olduğunu unuttuk maalesef ki... Her meslek kutsaldır, her meslek gereklidir; hepimizin birbirimize ihtiyacı var. Bu yüzden birbirimizi sevmeli ve saygı göstermeliyiz.

Bencemi okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum. (: Umarım sizlere bir şeyler katabilmişimdir. Her türlü görüşte, düşüncede yorumlara açığım. Yanlış düşündüğüm, eksik düşündüğüm şeyler varsa ekleyebilirsiniz. Benceme bir şarkı ile sonlandırmak istiyorum, görüşmek üzere...

İşçi Sınıfının Aşağılanmadığı Bir Ülke Hayal Ediyorum!
4
10
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • biradetmehmet

  aslında aşağılanan işçi sınıfı değil ahlak düzeyinin çöküşü
  düşünsene bir gün temizlik yapmasa işçiler ne olur doktorlar mı kurtaracak
  çoban et vermezse nusret bile aç kalır
  ama işte ahlaki değerlere saygı kalmadı

 • Güzel yazı dizisi olmuş çok beğendim. Modern köleliğin zirvesini yaşıyoruz. Jean jacques rousseau nun insanlar arasında ki adaletsizliğin kaynağı kitabını okumadıysan öneririm

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye

  Şu an hayata farklı bir pencereden bakmamı sağladınız. Bunun için size çok teşekkür ediyorum. Hepimiz şu fotoğraftaki kuklalar gibiyiz. Hiçbirimiz özgür düşüncelere sahip değiliz ve düşüncenin ötesine geçemiyoruz. İşçi Sınıfının Aşağılanmadığı Bir Ülke Hayal Ediyorum!

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

38
 • Güzelruhum

  Vay bee ne güzel anlatmışsın ilk defa şu sitede bir şey beğendim.

  • Beğendiğinize sevindim. 😊 Umarım yanlış düşünceleri, zihniyetleri ortadan kaldırabiliriz. Böylece ülkemiz ve dünyamız daha da güzel bir yer olur.

 • GünMavisi

  Bence öyle bir dünya yok 😁 İşçi heryerde en alt ve hakkı yenen tabaka

 • engineerJR

  Şuna karşı çıkmam lazım. Bu ülkenin polise ihtiyaci yok. Her önüne geleni polis yapmışlar zaten. Sanki ülke dolar basıyor bunlar sürekli polis alıyorlar

 • Oldfriend_23

  Valal doğru ya

  • Maalesef ki durum böyle güzel kardeşim. Toplum olarak değişmeliyiz ya da yaşadığımız yeri değiştirmeliyiz.

  • Ben burda gittiğim yere kadar gitmek istiyorum ama iyi bir iş bulursam neden gitmimki babamın usaklarimi

  • Tabii ki de. Fırsat doğdukça iş değiştirmeye bak ve hangisinde daha az sorun yaşıyorsan o işte kal. Neyin ne olacağı hiç belli olmuyor, paraya muhtaç kalırsın ve o sevmediğin işi yıllarca yapmak zorunda kalabilirsin. İşten çıkmakta tereddüt edebilirsin. Her şeyden önce senin mutlu, huzurlu, kaygısız bir hayat yaşaman önemli. O yüzden senin sevebileceğin, sıkılarak yapmayacağın, sıkılarak gitmeyeceğin bir iş olmalı. Hem yapılan iş, hem de iş arkadaşları çok önemli. Umarım bu yolda şanslı olursun.

 • MagRipOgLu

  Çok zor çok

  • Az da olsa insanların kafasındaki bu algıyı ortadan kaldırabiliriz.

 • twistenx

  Sadece hayal ediyoruz işte

 • Albert-34

  Mozambik

 • İşçi sınıfı aptalın tekidir !

 • Perceptron

  Faydalı bilgiler teşekkürler

 • Gizli Üye

  Haklısın. Sistem böyle olunca, herkes bu şekilde davranınca sonuç da böyle oluyor. Avrupada mesela iş iştir. Hangi işi yaparsan yap insan olarak saygı görürsün. İnsansın çünkü. Ama sanırım insanların bu tavrı herkesi daha çok okumaya itiyor. Aşağılanmamak h*ayvan muamelesi görmemek için okuyor insanlar. Gerçekten sevdiği bölümü seçemiyor, parası ve saygınlığı için okuyor o bölümü. Sonuç; işini kötü yapan milyonlarca mutsuz insan..

  • Annemin dediği gibi sürünüyoruz ama okumamak, sürünmek demek olmamalı :") Bir şeyler yapılmalı ve bu sistem, zihniyet değişmeli. Bir o kadar umutlu, bir o kadar da umutsuz yaklaşıyorum bu duruma. Bilmiyorum, ne olacak. İnsan ilişkileri de yerler altında. Ne bir dost edinebilirsin bu ülkede, ne de gönül dostu. Ülke sistemi gibi, insan ilişkileri de rezalet durumda.

  • Gizli Üye

   Maaşların arttırılması gerekiyor. Asıl sorun burada. Bir işçinin maaşı ile bir doktorun maaşının aynı olduğu gün işçiler hakarete uğramaktan kurtulur.

  • Bizim o günleri görebileceğimiz kesin değil gibi ama umarım torunlarımız görür ve mutlu, huzurlu bir şekilde o "gerçek" hayatı yaşayabilirler. :")

 • Gizli Üye

  Sadece hayal

Yükleniyor...