Varoluşçu Feminizm Nedir? Kadını Ne Olarak Tanımlar?

Varoluşçu Feminizm; Varoluşçuluk felsefesi üzerinden kadının toplumdaki rolünü sorgulayan,kadın aşkınlığını hedef göstermiş Feminist akımdır

Filozof, yazar; Simone de Beauvoir akımın öncülerindendir.

Kısaca değinelim ; BEAUVOİR kimdir?

Oldukça tutucu Katolik bir aileden gelmişSosyalist bir Fransız gazeteci, yazar, filozof... Varoluşçuluk üstadı Jean-Paul Sartre'nin hayat arkadaşı.

- VAROLUŞÇU FEMİNİZM NEDİR? KADINI NE OLARAK TANIMLAR? -

Feminizm'de Varoluşçuluk neyi sorgular, hedefi nedir?

Tarih boyunca ne kadar farklı yaşam biçimleri çıkmış olursa olsun kadının toplum içindeki yeri ve rolü özünde değişmemiş, kültürsel ve sosyal yaşamdaki gelişmelerle küçük bi' oranda ''ideal kadın modeli'' nden sapabilmiştir.

Fakat bu durağanlık kadın doğasından kaynaklanmaz. Kadın, böyle olmak zorunda olduğu için bu şekilde değildir. Rolü -maalesef ki- toplum tarafından belirlenmiştir.

Varoluşçu Feminizm; kadının toplum tarafından dayatılan bu rolleri aşabileceğini, kadının aşkınlaştıkça varolacağını belirtir. Peki kadın yok mudur ki varolsun?

Bunu şu söz ile açıklayalım; "Ağaç vardır, insan varolur. Varolmak kendini yeniden yaratmaktır."

Öyle ise önceden belirlenmiş kuralları yıkmak hem varoluş hem de kadın aşkınlığıdır.

Simone de Beauvoir ne diyor?

Nötr insan kavramına feminist açıyla bakacak olursak düşünce tarihinde gizil biçimde erkeği kastetmek amacıyla kullanıldığı sonucuna varabiliriz.

Beauvoir, nötr insan kavramına neden eril özellikler kazandırıldığını sorgulamıştır.

Aşkınlığı cinsiyetlendirmemiştir. Bu sebeple kadının aşkınlık modeli erkek değildir. erkek, insanı insan yapan aşkınlığın ayrıcalıklı bir örneğidir sadece.

kadın aşkınlığında aranan öze karşı farklılık değil, kadının farklı şekillerde varolma halleridir. Erkekleşmek değildir.

''Kadın dediğin'' sözüyle başlayan cümleleri bilirsiniz. Kadın dediğin diye bir şey yoktur arkadaşlar. Kalıpları yıkabiliriz.

/yaşanan beden/

Meşhur ''kadın doğulmaz kadın olunur sözüyle dikkat çekmek istediği nokta kadının özü ile degil de toplumsal, kültürel vb. kimlikleriyle var olmasıdır.
dünyaya cinsel organlarımız, duygusal eğilimlerimiz ve daha birçok özellikle geliriz. yeteneklerimizin nasıl kullanılacağına toplumsal ve kültürel şartlar karar veriyor. biçimlendiren bizler değiliz. Yine buna toplum karar veriyor.

Tarih içinde gizliden gizliye nötr insan modeline eril özellikler kazandırıldığını söylemiştik.

Bu sayede toplum içinde erkek konumu ile kadından üstünlük sağlıyor. Toplumsal cinsiyet ile ilişkilendirecek olursak bir cinsin diğerini ezmesi gibi kabul görülmüş ve kadını ikinci plana atıp ikinci cins yapan güçlü bir hiyerarşi var.

Bizlere dayatılan rollere tamamı ile uymak zorunda değiliz, reddedip kendimizi aşarak insanca varolabiliriz :)

Kadın dediğin şöyle olmalı böyle olmalı diyenlere aldanmayın. Kadın 2. cins değildir.

Yeter ki güvenin, yapabiliriz!

MESELA;

Simone de Beauvoir Ve Jean Paul Sartre üniversite yıllarında tanışıp birbirlerine aşık olmuş, ömür boyu birbirlerine aşık olmalarına rağmen hiç evlenmemişler.

Fakat şu an aynı mezarda yatmaktalar.

"evlilik geleneksel olarak kadinlara sunulmus yegane gelecektir.kadınların çoğunluğu ya evlidir, ya da bir zamanlar evlilik yapmış,ya boşanmış ya da duldur, veyahutta evli olmadigi için aci çekiyordur."

bu sözü de her şeyi az çok açıklıyor. Kadınlar dünyaya gelip evlenmek zorunda değildir. Bu bizlerin görevi değil. Ha yaparsak olur, ama yapmasak da oluyor.

Bir diğer sözü ise ;

''kadın doğulmaz kadın olunur''

Kadın zaten cinsiyette kadın olarak doğar. Fakat kimi toplumda kadın olması için ilişkiye girmesi gerekir, kadın şöyle olmalı böyle olmalı denir.

Öyle ise kadın olmak için de toplumun önceden belirlediği kurallar vardır. Dişi kişi kendince varolabilmek için bu kurallara uymak zorunda hissediyorsa -ki hissediyorlar- kadın doğulmaz kadın olunur şeklinde sonuç çıkıyor.

Buna ironik bi' tepki amacıyla söylenmiş güzelinden bir söz.


3|1
1231

En İyi Erkek Görüşü

 • Paylaştığına bak yorumlara bak? Neyse...

  Öncelikle feminizm kadına kazandırmaz erkeğe kaybettirmez... Feminizmin hiç bir kolu..

  Zaten ana olarak feminizm sosyalizmin içimde ayrılma bir daldır... Kurtuluş veya var oluş bir cinsiyete değil veya bir hayvan ırkına değil (insan gibi) bağlı değildir... Kurtuluş topyekün olduğunda anlam kazanır... Kadını ve erkeği kapitalist düzende kurtuluş açısından ve cinsiyet kimliği açısından ayıramazssın ancak etkilerini ayrıştırabilirsin... Bu sebeble önce yaratılan maddi değerler ve metalardan öte emek gibi görünmeyen temel sermayenin kurtuluşu ile kurtuluştan bahsedebilirsin..

  Bizi ayrıştıran cinsiyetimiz üzerine oturtulan dogmalaştırılan ve üzerine oturtulan yapay toplumsal ve şahsi kimlikler değildir... Üzerimize ekonomik eşitsizlik ve etkileri anlamında örülen bu duvarların kurtuluşu ile kendi kimliklerimizi kazanabiliriz...

  Doğa , insanlar , diğer canlılar... Butun kimlikler özüyle yaşadığında kadına seks objesi, erkeğe güç unsuru , hayvanlara birer kürk, doğayı modern ihtiyaçlarımızdan ibaret bir hammadde olarak görmeyiz...

  Var oluş özdedir... Oze ulaşmadaki yol tarihin ve sistemin üzerimize koyduğu fiyat etiketlerini o parasal değeri ortadan kaldırmakla mümkündür..

  5|0
  1|1
  • Fakat senin bahsettiğin Sosyalist Feminizm. Varoluşçu Feminizm'de savunulan fikirlerin üstüne eklenebilir ancak.

  • Hepsini Göster
  • Tamamdır (:

En İyi Kız Görüşü

 • Çok güzel yazmışsın ama feminizmin f'sini bilmeyen insanlar için yine birşey ifade etmeyecek, hatta çoğu daha okumadan ködön vö örkök öşöt ölömöz diye saydırmaya başlayabilir. Kadınların bile büyük bir kısmının cinsiyet rollerinin altında kalmakla bir sorunu yok ne yazık ki..

  4|0
  0|1

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 30

 • bu ülkede ki kadınlar da tıpkı kürtler gibi

  veriyorsun veriyorsun daha fazlasını istiyorlar

  :))

  0|5
  5|1
  • Ben sana Faşist olma demiyorum hobi olarak yine ol ama daha az saçmala.

  • Hepsini Göster
  • Ay ben gülerim

 • Aklınızı bunlara yoracağınıza, asıl ihtiyacınız olan ilimlere yorsaydınız 9 bilinmeyenli denklemde x'i bulmaya uğraşmazdınız...

  Ama biraz lugat parçalayınca cool oluyoruz dimi.. Boş insanlık!!!

  0|2
  5|0
  • :) sende parcaladin matematik lugatini zeki cocuk. Cok coolsun👍

  • Lugat parçalamak öyle olmaz. Anlatılmak istenen basit ama her seferinde çıkıyor izah gerektiren kişiler.. Yani aslında bize öğretilen ama oradan öğrenmeyip kendimizin bir sürü bilinmeyenle beraber o şeye kafa yormamız anlamındadır. Uzaydan yeryüzüne, tuvalet ihtiyacından kadının toplumdaki yerine kadar zaten bize bildirilmiştir. Bunları kabul etmezseniz yüzlerce yıl düşünür durursunuz. Ama eğer başarılı olursanız, doğruyu bulursanız geleceğiniz yer aynıdır. @C-arli

   İşine gelmeyenler eksilesin sorun yok. Zararsız en azından.

  • :) hiim kadinin yeryüzündeki yeri yüzyillardir ötelenmistir. Feminist degilim ama anti feminist olmaninda bir anlami yoktur degil mi. Herkes biseylerin pesinde kosmayi ihtiyac olarak gorur. Insanlarin cabaladigi bicok seyi gereksiz olarak görmek bence cok gereksiz. Elestirmeyi birakta kendi inandigin seylerle doldur kafani bence. Ben zekiyim siz aptalsiniz sözlerinin uzatilmis versiyonunu okudukca insanda seni tanimadan bir igreti olusturuyosun.

 • ben feminizmle ezilmiş ulus milliyetçiliğine aynı bakıyorum. erkek tarafından şiddet gören veya kötü muameleye maruz kalan kadın erkeğe karşı bir önyargı hatta düşmanlık geliştirebiliyor. aynı şekilde ezilen ulusların milliyetçiliği de bir ulus tarafından sömürülüyorsa karşı tarafa düşmanlık geliştirebiliyor. benim açımdan her ikisi de istenmeyen ama ortaya çıkması çok doğal olan sonuç.

  bir de alıntı yapayım:

  ''Kadın erkekle girişeceği cinsiyetlik paylaşımının salt bir biyolojik tatmin olmadığını, kaplan kafesinde kaplanla yatmaya eş bir güç ve iktidar pençesiyle yüz yüze kalacağını peşinen bilmelidir. Özellikle kafesteki kaplanın açlık ve esaret hali, erkeğin pençelerini daha ölümcül kullanmasına yol açabilir. Kadın klasik evlilik ilişkisiyle kafese girdikten sonra kolay sağ çıkamayacağını, bunun karşılığını ya canıyla ödeyeceğini ya da tamamen teslim olmuş dişi bir kaplana dönüşeceğini iyi bilmelidir. Dişi kaplan erkekleşmiş kadını temsil eder, iğrenç ve çirkindir.

  Hegemonik erkek ve ona tamamen teslim olmuş erkeksi kadın arasındaki cinsellik, bu iğrençlik ve çirkinliğin gerçekleşmesinde başat rol oynar. Erkekler kadın bakireliğini ‘bozma’ gününü gururla yaşarken, bunun altındaki neden güdü tatmini (biyolojik olgu) değil, bu ilişkinin iktidar köle ilişkisinin oluşmasındaki payıdır. Bozmak, kadını sınırsız köleliğe mahkum etmenin başlangıcıdır. İktidar efendi duygusuna yol açar ki, bu da erkekliğinin kanıtlanması anlamına gelir. Daha sonra bu yöntem genç erkeklere de uygulanır. Kölelik kurumu her iki cinse de uygulandı. Kadının erkek kadar cinsel ilişki peşinde koşmaması kölelik kurumuyla bağlantılıdır.

  Kapitalist modernitenin sınırsız çoğalttığı cinsellik eylemi, insanlık türüne dayatılan en kapsamlı kölelik aracıdır; sınırsız iktidar ve sömürü imkanına yol açar. Çoğu dinlerin bu ilişkiye kuşkuyla yaklaşması anlamlı olup, onun düşüş, çirkinlik ve hakikat dışılığa yol açmasıyla bağlantılıdır.''

  0|0
  0|0
 • yaşasın feminizm. feminism herkesi özgürleştirir.

  4|0
  0|1
 • Bu yaklaşım da her ne kadar Batı temelli ortaya çıkan bir yaklaşım olsa da (Çünkü yerlilerin yaşadığı dönemdeki Amerika kıtaları, Orta Asya'daki göçebe kavimler, Amazonlar, Endonezya gibi yerlerdeki kadının bariz üstünlüğünün olduğu durumlar gibi çok ciddi istisnalar vardır, ama alıştık. Koca Marx bile Doğu tipi üretim tarzı deyip üretimi, Avrupa ve gerisi diye sınıflandırmışken, bunlardan ne bekleyeyim. Neyse bu da amma uzun bir parantez oldu, tamam durdum) yine Avrupa ve Ortadoğu'daki durum üzerinden gerçekliğini sorgulamak ahmaklık olur. Kadının büyük bir varoluş sorunu vardır ancak dikkat etmesi gereken birkaç şey vardır. Birincisi benim gibi çok bilmişlerin kadınlara akıl vermekten vazgeçmesi, ikincisi kadının güçlü olmayı, eşit olmayı erkekleşmek zannetmemesi... Kadının kendi dil, karakter ve toplumsal inşa sürecinde özellikle Kuzey Ülkelerinde ciddi ilerleme var, Avrupa'da da ekonomik ve sosyal anlamda çok önemli kazanımlar olsa da kadın hala ciddi anlamda cinsel metaadır ve sanırım bu konuda birşey yapmak biraz zor. Neyse buradan, kendini özneleştirmeye çalışan bütün emekçi kadın arkadaşlara selam olsun diyorum:)

  1|0
  0|1
 • Güzel bir yazı olmuş eline sağlık

  1|1
  0|0
 • Daha önce okumuştum burada paylaştığın şeyleri..
  Ama paylaşım için ellerine sağlık, keza daha fazla insan okumalı ve her yerde denk gelecek bir konu değil..

  Özellikle feminizmin ''erkek düşmanlığı'' olmadığının, kadının bir birey olarak ataerkil bir toplumda sokulmaya çalışılan kalıplara karşı bir ideoloji olduğunu anlatan, güzel ve net bir çalışma olmuş..

  Teşekkürler..

  2|0
  0|1
  • Aynısını okuman mümkün değil. Çünkü kendim yazdım.

   Benzerini okumuş olabilirsin.

  • Yok yok, aynısını okudum demedim.. Burada paylaştığın şeyler derken, bu bilgileri demek istedim :)

  • Anladım. Teşekkürler :)

 • Biz erkeklerin kendimizi kadınlardan üstün gördüğümüz onları ikinci sınıf gördüğümüz yok. O çok eskilerde kalan bir olaydı. Ama feminist kadınlarda nasıl bir aşağılık kompleksi varsa artık düşman başına

  0|1
  3|0
 • Okumadım

  0|0
  0|0
 • Kadınlar ve erkekler eşit kabul edilmediği için üstünlük kavgası vardır. Barış yoktur.
  Barış için savaşmayın
  Barış için savaşmak, bekaret için düzüşmek gibidir!
  Kimse ırk olarak cinsiyet dil din olarak kendini üstün göremez. Görürse bunu kendi içinde yaşasın.
  Bir ayrım yapmak isterseniz;
  İyi insanlar ve kötü insanlar diye ayırın.

  1|0
  1|0
 • Okumaya üşendim

  0|1
  4|0
 • Feminizmden bahsetmişsin ama hep erkekler yorum yapmış. Bence önce bunu bir düşün :)

  0|0
  3|2
  • Erkekler de kadın haklarını savunabilir Feminist olabilir pek tabii.

  • Yani bencede kadın haklarını savunmak gerekir. Sadece bu konuda bayanların fazla yorum yapmaması garip geldi bana.

 • Saçmalıktan başka bişey değil.

  0|0
  4|0
 • Baya yazmışsın da komünistlik parayı feminizm kocayı buluncaya kadardır

  0|1
  5|2
  • Feminizm'in koca bulmayla alakası yok ki.

  • Hepsini Göster
  • Maalesef kavramlar yaratıldığı dönem şartlarıyla değil günümüz şartlarıyla değerlendiriliyor en basit örneği Atatürk ün kurduğu CHP ile şimdiki aynı mı

  • Farklı şeylerle kıyaslaman mantıksız, gerçek feministler için feminizmin anlamı hala aynı.

 • Bir takım uydurma laflar

  0|1
  4|0
 • Kadınların varoluşsal olarak bindiği dalı kesmesi; bir de üzerine bik bik ötmesi diyoruz.

  0|1
  5|2
  • Ah keşke her halta bilmeden maydonoz olmasanız.

  • En kral feminizm, zengin koca bulana kadardır..

   Bırak şimdi, yeme bizi.

  • Feminizm'in koca ile alakası yoktur ki ya hu.

   Kadın haklarını savunur.

   Boş boş konuşmayın lütfen.

 • O kadar uzun yazmissin ki hic okumadim ama sen cok guzelsin 😻😻😻

  0|0
  6|1
 • benim devreler yandi okuyamadim hepsini, buna ozenen kadinin paragrafin sonuna kadar okuyabilmesi gerek simdiden bol sanslar

  0|0
  1|0
 • Saçmalık

  0|0
  2|2
 • kanka nefes alsın yeter aşkım

  0|0
  1|1
 • Erkekler Devam
  10

Kızlar Ne Diyor 11

 • Çok güzel bir yazıı aynen katılıyorum. Bu ülkede kadınların uğradığı haksızlıklara karşı bir tepki elbette olmalı. . .

  1|0
  1|2
 • Haklı kesinlikle. Kadınım ve bununla gurur duyuyorum muhtaçlık duymuyorum ben dişiyim ve sadece bana has olan üstün özelliklerim yanında ayrıca bireyim ve tek başıma var olabilirim kendimi başkasında değil kendimde bulabilirim.

  3|0
  0|0
  • Okuyan bir tek sen varsın sanırım. Yahut bilgin vardı.

   Teşekkürler.

  • Varoluşçuyum ama feminizmle bağlantılı bir fikirle ilk defa karşılaştım.

 • Özlemişim senin cümlelerini. Eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş keyifle okudum. :)

  2|0
  0|1
 • Cok haklisin benim gibi dusunen birini gormek cok gurur verici

  3|0
  0|0
 • kadınım ve üstünüm. bunun zıttını kimse iddia edemez.

  3|1
  2|2
 • Guzel yazmissin ama internetten kopyala yapıştır yapmissin gibime geldi

  0|0
  0|1
 • guzumadimel paylasimdir herhalde ok

  0|0
  0|0
 • Güzel.

  0|0
  0|0
 • Teşekkürler.

  ''kadın doğulmaz kadın olunur'' Buna katılıyorum..

  1|0
  0|0
 • Teşekkürler.

  3|0
  0|1
 • İyi hoş da keşke yapabilsek bunları. Topuğumdan vururlar shjkls

  2|0
  0|0
Yükleniyor...