Yanlış Bilgilendirmeye Çok Müsait Bir Konu: Feminizm Nedir, Ne Değildir?

Merhabalar, uzun zamandır aklıma takılan ve hakkında yanlış bilgilenmeye çok müsait bir konu hakkında birkaç parça şey paylaşacağım sizlerle.

Eşitlik
Eşitlik

Feminizm, aslında çoğumuzun hakkında birkaç parça şey bilip derinlemesine araştırmadığımız için olduğundan daha farklı anlayıp kavradığımız bir akımdır. Öncelikle akımın genel tanımına bir göz atalım;

XVIII. yüzyılda Fransa’da filozoflar ve kadın yazarlarca ortaya atılan ve savunulan, daha sonraki yüzyıllarda her toplumda yandaş bulan, kadının siyasal ve toplumsal haklar bakımından erkekle eşit olması gerektiğini öne süren ve bunu gerçekleştirmeye çalışan akım.

Yanlış Bilgilendirmeye Çok Müsait Bir Konu: Feminizm Nedir, Ne Değildir?

Akımın tanımına baktığımızda dahi, akımın amacını, düşüncelerini ve savunduğu görüşleri tahmin etmek ve anlamak oldukça mümkündür.

Yanlış Bilgilendirmeye Çok Müsait Bir Konu: Feminizm Nedir, Ne Değildir?

Feminizm akımının gerçek savunduğu görüşlerinin dışında bir de kulaktan duyma, gerçeklik payı olmayan ve nefrete müsait bir ortam yaratan yalancı bilgiler vardır, bunlardan beş tanesine bir bakalım derim.

1. Feminizm erkek düşmanlığıdır

Yanlış Bilgilendirmeye Çok Müsait Bir Konu: Feminizm Nedir, Ne Değildir?

Feminizm, cinsiyetle ilişkili unsurları araştırır ve derinlemesine analiz eder. Amacı ise cinsiyet üstünlüğünü sağlamak değil, cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmak, genel kadın sorunlarını araştırmak ve çözmektir. Hiçbir feminist düşünür, birey, erkeklere düşmanlık beslemez ve kadınların erkeklerden üstün olduklarını savunmaz.

2. Feminist kadınlar çirkindir!

"Yapabiliriz!"

Feminist olan kadınların, güven problemi yaşadıklarından ötürü feminizmi tercih ettikleri halk arasında kulaktan kulağa yayılmıştır. Fakat bu ne kadar doğru? Elimizdeki örneğe şööööyle bir bakalım;

“Bir kadının sahip olabileceği en çekici şey öz güvenidir” - Beyonce

 Dünyaca ünlü yıldız Beyonce
Dünyaca ünlü yıldız Beyonce

3. Erkekler feminist olamaz!

Yanlış Bilgilendirmeye Çok Müsait Bir Konu: Feminizm Nedir, Ne Değildir?

Erkekler feminist olabilir. Hatta pankartlarda görüldüğü gibi "REAL MEN ARE FEMINISTS!" Kısacası bu akım cinsiyet gözetmeksizin herkese kucak açmaktadır :D

4. Feministler kıllıdır!

Yanlış Bilgilendirmeye Çok Müsait Bir Konu: Feminizm Nedir, Ne Değildir?

Öncelikle şunu belirtmek isterim, bir bireyin veya durumun herhangi bir şeyi hakkında yorum yapacaksak ve bu hakkı kendimizde buluyorsak ilk başta yorum yapıp eleştireceğimiz kusurun bizde olmaması gerekiyor. Tıpkı "kıllı" tabirini kullanmak için baştan aşağı kılsız olmamız gerektiği gibi :D

Yoksa yok öyle "bütün feministler de kıllı hahaha" demek.

5. Feminizm Amerika'nın Türkiye'ye oyunudur!

Yanlış Bilgilendirmeye Çok Müsait Bir Konu: Feminizm Nedir, Ne Değildir?

Feminizm bir akımdır ve kurulma amacı Türk toplumunu yerle bir edip, ahlak kurallarını (?) yeryüzünden silmek değildir. Her görüş ve savunmada olduğu gibi tercih etmek bireyin ve toplumun kendisine kalmış bir durumdur. Yani anlayacağınız Amerika'nın İsrail'in oyunu değil, tamamen bireyin zihin ve vicdanı meselesidir :D

Yanlış Bilgilendirmeye Çok Müsait Bir Konu: Feminizm Nedir, Ne Değildir?
16
14
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Esin_Işık

  Canım bir Feminist kadın olarak paylaşımın için teşekkür ederim. Ellerine sağlık. Feministim ama güzel bakımlıyım, feministim ama erkek düşmanı değilim eşitsizliğe karşıyım. Feminist olmak demek ben kadınım istedğimi yaparım demek değil. Feminist olmak ezilen kadınların haklarını savunmaktır.

  • Sizler ve bizler gibi bilinçli kadınlar varsa sırtımız yere gelmez.

 • Feminizm demek insanı insan gibi kabul etmek demektir. Kimse bunu anlayamıyor feminizm bir kapıdır insanlığa doğru erkek kadın eşit bir sekilde ilerlemektir empatidir.

En İyi Erkek Görüşü

 • ouzinyo

  Feminist değilim ama destekledigim bir şey siyaset dersinde gördüğüm bir konuydu. Keşke gerek olmasa ama işte neyse

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1215
 • Kadın erkek eşitliğini savunmak laftadır sadece. Kadını savunmaktır sadece amaç. Değilse şöyle sorularım olacaktı.

  Kaç feminist ya da feminist örgüt, nafaka illetine karşı bir şey yapmıştır?

  Kaç feminist ya da feminist örgüt, boşanılınca düğünlerde takılanların (takı-altın-para) kadına verilmesine karşı çıkmıştır? (Sonuçta erkek tarafının da, kadın tarafını da takı takıyor.) (Bir çok mahkeme sonucu inceledim, daha aksini görmedim.)

  Kaç feminist ya da feminist örgüt, feminist her sene İstanbul'da toplanan en çok kadınlara hakaret eden "feminist" sapık gruba karşı bir şey yapmıştır?

  Kaç feminist ya da feminist örgüt, erkeklerin bedenen çürüdüğü işlere karşı bir şey yapmıştır?

  Kaç feminist ya da feminist örgüt, cinayet kurbanlarının %70-80'i olan erkeklere karşı bir şey yapmıştır? (oran kaynaklara göre değişse de çok yüksek erkeklerin oranı)

  Kaç feminist ya da feminist örgüt, yıllardır iş kazasında (cinayeti) ölen erkeklere karşı bir şey yapmıştır?

  Kaç feminist ya da feminist örgüt, 80 senedir süren 2013'de son bulan, tesettürlü kadınların hakları çiğnenirken yanlarında durmuştur?

  Kaç feminist ya da feminist örgüt, aile geçindirememe, borçlanma gibi sebeplerden intihar eden binlerce erkeğe sahip çıkacak en ufak organizasyon yapmıştır?

  Kaç feminist ya da feminist örgüt, mahkemelerin ve kanunun adaletsizliği sayesinde babalarının çocukla bağını koparmasına karşı çıkmaktadır?

  Uzar gider.

  • yorumuna katılmıyor değilim ama söyleyeceğim şu kadınlar üzerinden kurulmuş bir algıdan söz ediyoruz. elbette ki erkek haklarını savunan bir algı da şart insanlığa, bu kesinlikle reddedilemez. ama dediğim gibi ezilen kadın toplulukları üzerinden kurulmuş ve erkeklerle eşitliği savunan bir algı. elbette ki çok haklılık payın var, hatta bir tane de ben örnek vereyim; iki arkadaş düşünelim birisi kadın birisi erkek, kadın erkeğin bacağına dokunursa (dostça veya değil) bu tacize girmiyor halkın gözünde ama erkek aynısını kadına yaparsa hemencecik taciz damgası yapıştırılıyor. sizlere anlatmaya çalıştığım zaten şu idi bütün bilinçli ve gerçek feminist bireyler tıpkı senin ve benim gibi düşünüyor. ötekiler yanlış bilgilenmeye maruz kalmış kişilerdir. yorumun için çok teşekkür ederim

  • Hepsini Göster
  • Ben zaten feminizme suç bulmuyorum feministleri suçluyorum :D

  • anlıyorum, yanlış anlaşılma diyelim o halde. aynı şeyleri savunuyoruz çünkü. teşekkürler.

 • Ayçillll

  Feminizim kadınların sadece kadın oldukları için uğradıkları haksızlıklara tepki gösteren kadınlar topluluğudur. Feminizim erkek düşmanlığı değildir.

 • Guzel bir bence hazirlamissiniz.. site için özellikle ,🙄🙄
  Burda olan erkeklerin %80-90 ı *feminizm i erkek düşmanlığı olarak biliyor.
  Ancak bu kadar acikça ifade edilebilirdi.

  Emeğinize sağlık..

 • Günümüzde artık geçerliliğini yitirmiş, özellikle kadınların artık toplumda erkeklerden bariz avantajlı yasa ve teammüllerle korunduğu Batı TOplumlarında işi artık erkeklerin haklarına göz dikmeye vardırmış, farazi, gerçek olmayan durumlar üzerinden argüman üreten, maskülenliğe düşmanlaşmış zır cahil embesillerin ideolojisi oldu.,

  Batı toplumlarının en büyük tefekkür kanserlerinden biri şu an feministler.

  Diğerleri de veganlar zaten, veganların en azından et tüketiminin sürdürülebiliriği konusunda tutarlı oldukları yanlar var, feministlerde o da yok.

  Bir de bu politik doğrucu, kendini şövalye ilan etmeye çalışan ukala dümbeleklerinin yan ürünleri olan LGTB aktivistleri var.

  • senin kesinlikle bağnaz ve gerici bir insan olduğun kanısına vardım, yorumun için teşekkür etmek isterdim fakat o bile çok gelecektir.

  • Hepsini Göster
  • sevgili arkadaşım, görüşüne saygı duyup sessizliği seçmekten başka bir yapacağım kalmadı. tartışma için teşekkür ediyorum.

  • Tartışma yoktu ki, ben 'şu şu şu sebeplerden feminizm günümüzde geçerliliği kalmamış bir siyasi ideolojidir' diyorum, sen 'hmm, çok bağnazsın' kafasındasın.

 • Herşeyin farkındayız. Anarşizm iktidar karşıtlığıdır. Feminizm de ailede erkeğin reisliğine karşıdır. Yani feminizm aile içindeki anarşidir. Ülkeleri terörle krizle bölemeyenler en küçük ve en temel parçayı bölerek hedefine ulaşırlar: "Aileyi" hem zınndık hem vatan haini olan tüm kadınların göz bebeğidir feminizm. İki cihanda tüm feministler kahrolsun kahrolsun kahrolsun.

 • FCLeona

  Şu feminizm fotoğraflarına baksanıza bir tane güzel kadın var mı :D

  • güzellik gibi göreceli bir kavramı böyle çirkin bir cümlede kullandığın için en büyük kınamayı hak ediyorsun da tadımı kaçırmaya değer görmüyorum

  • Hepsini Göster
  • allahım, bu ne kanmazlık, bu ne cahillik? arkadaşım güzellik kavramı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bana göre uzun çeneli insan güzelken sana göre değildir, bana göre kısa saçlı insan güzelken sana göre değildir. bunda anlamayacak ne var, söyler misin?

  • Boşver takma kafana çok

 • By_Cola

  Bilemiyorum!!! Feminizmi genel kurallara oturtmak biraz zor zira her kadının kendine ait bir feminizmi var!!!

  • bunlar yanlış bilinen şeyler.

  • Doğruyu söylemek gerekirse feminizm ile ilgili pek bir araştırmam yok en son bir makale okumuştum Feminizm başlangıcından bugüne ilkesel değişimi!!! Yani anlayacağın Feminizm biraz bireysel bir idea

 • Feminizm güzel bir durumdur ama bazı feministler (özellikle lezbiyenler) din i fazla hafife alarak bazı dini durumları hafife alarak küçümseyerek yaklaşıyor duruma benim fikrimce yani

 • Feminizm tek cümleyle erkeği yücelten algıya karşı durmaktir. Çirkin kadın feministtir, azmıştır, erkek bulamamistir safsataları abazalar tarafından çıkarılmıştır. Erkeklerin...😂

 • "Bayan değil kadın" diyerek kendini feminist sayan kişiler okuyun da cahil olmayın

 • XXkromozomlu

  Erkek düşmanı değilim ama kadın-erkek eşitsizliğine katlanamam. Herkes eşit haklara sahiptir.

 • Olmasada_olur

  Feministlerin çoğunun erkek düşmanlığı olarak bu yolu seçtiğini düşünüyorum. Asıl amacını ve anlamını bilen çok azdır.

  • elbette ki yanlış bilgiler dolayısıyla feminist olan da vardır fakat bu feminizmin gerçek anlamını değiştirmez

  • Haklısın.

 • iSooo1

  Eşitliği temsil eden kelime adalettir. Feminizm eşitliği temsil edemez. Feminizm anladığım kadarıyla tişörtsüz sütyensiz hayat isteyen kızlardan (bazı erkekler) den oluşuyor... Eşitliğin olmadığı bu dünya da sen cinsiyet eşitliğinden bahsediyorsun pöf önce dünya da ki ülkelerin imhasını sağla ondan sonra bunun eşitliği adına harekete geçersin. Ülke diye kitlesel oluşumlar olduğu sürece eşitsizliğin her daim 1-0 önde olduğunu öğrenmeniz dileğiyle... Bu arada yazını okumadım feminizm ile ilgili hiç bir bilgi de okumadım kaldı ki feminizmin ne olduğu ile ilgili bir merakım da yok soruya denk geldim cevaplıyorum geçiyorum... ( Haberlerde gördüğüm görüntüler üzerine düşündüklerim... )

 • Cenkamed

  Herkes karşındaki insana saygı gösterse feminizim kadın hakları falan kalmaz kadınlara gerçekden olmayacak zulümler ediliyor

 • GoodLive97

  Feministlik kadar boş beleş yaklaşım ben bilmiyorum kadınların uydurduğu canı sıkılınca yapılan bir yapıt

 • Eşitlik değildir feminizim destekçileri bunu gayet belli ediyorlar

 • Yalnız siz de yanlış bilgilendirmişsiniz. Feminizmin tanımı o değil.

 • MagRipOgLu

  Resmen erkek düşmanlığı

  • okumadan, araştırmadan yorum yaptığını cümlendeki her harften anlayabiliyorum, geçmiş olsun

 • Followers

  Allah akıl fikir versin

 • belirnmedidha

  ağzına sağlık içim rahatladı :D

 • Feminizmi sevmem ben

 • Tokma01

  Benden size kocaman bir HA-SİK-TİR !

 • Albert-34

  Gereksiz bişeydir

 • Gizli Üye

  Saydığın maddelerin hepsi gerçek. Feminizm doğanın dengesi olan erkek>kadın olayını kadın>erkek olayına çevirmek istemektir başka hiçbir şey değil.

  • pardon? erkek>kadın mı şaskfşlksdlşkfawlesdf günün malı seçildin el salla

  • Gizli Üye

   Erkek>kadın aksini iddia eden erkek düşmanıdır

 • Gizli Üye

  Doğrudur

 • Gizli Üye

  Güzel bir yazı olmuş

 • Gizli Üye

  Eline sağlık

Yükleniyor...