İşaret Dilinin Kanatsız Melekleri Tatlı Çift Mevlüt & Sevil Sağlam İle Tanışmaya Ne Dersiniz?

Sadece düşünün. Bir gün ya da bir saat boyunca etrafınızda olup biten hiçbir şeyin sesini duymayacaksınız. Hiçbir sevdiğinizin sesini, denizi mesela, yağmurun sesini, çocuğunun sesini, annenin, babanın , sevgilinin sesini.. Ya en sevdiğin şarkı.. Müziği duymayacaksın mesela.. Derin bir sessizlik kaplayacak benliğini. Sanki dünyada yapayalnız gibi. Duymadan yaşamak.. Sadece düşünün. Ne kadar zor öyle değil mi..

Bir an düşünün: Duymamak

İşaret Dilinin Kanatsız Melekleri Tatlı Çift Mevlüt & Sevil Sağlam İle Tanışmaya Ne Dersiniz?

İşte bunları yapamayan doğuştan ya da sonradan meydana gelen sebeplerden dolayı duymayan milyonlarca insan var. Dünya Sağlık Örgütü yıllar önce bu rakamı 600 milyon olarak belirtmiş. Yani dünya üzerinde işitme engelleri 600 milyon insan var ki yarısından fazlası çocuk. Şimdi bu sayı çok daha fazladır. Türkiye'de ise bu rakam 3 milyona yaklaştı.

Onlar benim kanatsız meleklerim

Onlar için ne yapılabilir diye düşünen ve ailesinde hiç bir işitme engelli olmamasına rağmen sadece onlara faydamız olur mu diyerek işaret dili öğrenen, hatta öğrenmekle kalmayıp unutmamak adına başladıkları serüvende şarkılara işaret dili ile klip çekerek konuyu hep gündemde tutan güzel bir çift, Mevlüt ve Sevil Sağlam ile yaptığım söyleşiyi aktaracağım size..

Enes Batur'unuz Danla Bilic'iniz sizin olsun. Bunlar benim fenomenlerim 💪

Mevlüt & Sevil Sağlam

Mevlüt & Sağlam

---- 7 yıldır evli bir çift

--- 4 yaşında Lina isminde bir kız çocukları var

--- Ankara' da yaşıyorlar

--- Onlar ailelerinde hiç bir işitme engelli kimse yokken sadece başka duymayanlara faydamız olur mu diye işaret dili eğitimi alıp hayatlarına bu şekilde yön veren çok tatlı bir çift

--- Bununla da kalmayıp işaret dilini geliştirmek ve unutmamak adına şarkılara klip çeken, gördükleri yoğun ilgiden ve bu yönde gelen istekten dolayı bu alanda kendi imkanlarıyla klipler çeken bir çift.

Onlarla işaret dili ve harika klipleriyle ilgili güzel bir söyleşi yaptım. Yine çok güzel şeyler hazırladım..

Hazırsanız başlayalım o zaman 😊

Her şey işitme engelli iş arkadaşı ile başladı

İrem Derici & Kalbimin tek sahibi... 🎤🎶 Muhteşem şarkı ve orjinalinden bile güzel bir klip..

Sosyal sorumluluk adına işitme engellilerin iletişim aracı olan işaret dili ile şarkılara klip çekmenizi çok hoş buluyorum. Hatta bazı kliplerin orijinallerinden daha iyi olduğunu düşünüyorum.. Siz ne zamandır işaret diline hakimsiniz. Nasıl başladı ?

Sevil Sağlam; Aslında işaret diliyle tanışmam tesadüf oldu. 2012 senesinde büyük bir giyim mağazasında çalışıyordum. Bilirsiniz büyük iş yerlerinde engelli çalıştırma zorunluluğu var. Bu kapsamda işe alınan Emre diye bir arkadaşım vardı. İşitme engelliydi kendisi. Her gün 50- 60 kişilik mağazada herkes birbiriyle konuşuyor şakalaşıyorken o hep izlerdi. Hep gülümserdi ama.. Emre'nin konuların sohbetin dışında kalması üzmeye başladı. Çünkü biz de onunla konuşmak istiyoruz..Bir süre sonra onunla iletişim kurmaya başladık. Anne demeyi baba demeyi, merhaba, iyi akşamlar demeyi öğretti. Tabi çok seviniyor bu arada.. Sonra mağaza toplantılarımızda müdürümüz bize anlatıyordu. Yapılacaklar, kurallae gibi şeyleri.. Emre bakıyor sadece.. Ben kendimde eksiklik hissetmeye başladım. Ona kim anlatacak? Onun da bilmesi gerek sonuçta. İlk düşünce kafamda bu şekilde oluştu ve ben işaret dili öğrenmeliyim dedim.

Sonradan fark ettik ki eşimle farklı zamanlarda aynı şeyi düşünmüşüz; işaret dilini mutlaka öğrenmeliyiz

Buray & Aşk mı lazım.. Aşk burada..☝ Sanırım lazım değil 😜

O zaman işaret dili serüveniniz iş arkadaşınız Emre ile başladı diyebiliriz.

Sevil Sağlam: Aynen öyle oldu. Daha sonrasında işten ayrıldım. Bu arada eşimle farklı zamanlarda işaret dilini öğrenmeliyiz konusunu düşünüyormuşuz. Sonradan bunu fark ettik. Bir gün dedik ki biz kursa gidelim. Tam anlamıyla öğrenelim ki yolda karşılaşırsak bir faydamız olsun onlara diye.. Ve başladık. Öğrendik ve belge aldık. Daha sonra halk eğitimin kursları da varmış. Oraya da devam ettik. Oradan da öğrenip belge aldık.

Adı aşk olsun

Gökhan Tepe & Adı aşk olsun..🎤🎶

Sevil Sağlam: Ama asıl işaret diline hakimiyetimiz Ankara' da Orta Doğu İşitme Engelliler Derneği'nde oldu. Orada çok şey öğrendik. Tıpkı İngilizce'yi İngiltere' de öğrenmek gibi bir şeydi bizim için. Dernekte işitme engellilerle birlikte olarak onların dünyasına hakim olduk. İşaret dilinin önemini orada bir kez daha anladık. Asıl bilinçlenme ve öğrenme kaynağımız dernek oldu diyebilirim.

İşaret dili ile şarkıların buluşması

Naz Ölçal & Yoksun..🎤🎶

Şarkılara işaret diliyle klip çekmeye ne zaman karar verdiniz ve başladınız ?

Sevil Sağlam: 2012 senesinde kursu bitirdikten sonra hem kendimizi geliştirmek hem de unutmamak için başladık aslında. İlk olarak Mustafa Ceceli' den Yaşamak Ne Güzel şarkısına klip çektik. ancak 2013 senesinde yayınladık. Sonrasında çok ilgi gördü. Biz bu kadarını beklemiyorduk açıkçası Ve kliplerin devamı geldi.

Daha iyisini yapmak için gelen teklifleri kabul etmedik.

Mustafa Ceceli & İyi ki hayatımdasın.. 🎤🎶

Artık bazı haber bültenleri ve televizyon programlarında ( Okan Bayülgen gibi) işaret dili tercümanı kullanılıyor. Siz tercümanlık yapmayı düşündünüz mü?

Sevil Sağlam: Aslında buna benzer teklifler aldık. Ama biz Mevlüt'le üniversiteyi dışarıdan okuyoruz. Henüz mezun olmadık. Tercümanlık için ön lisans mezunu olmak gerekiyor. Buna rağmen yapanlar var. Tabi ki Okan Bayülgen' in programındakileri söylemiyorum. Onlar profesyonel. Ailelerinde işitme engelli var ve çocukluktan beri onların içinde olmuş ve öğrenmiş. Ama onun dışında ellerindeki belge ile tercümanlık yapanlar var . Çeşitli yerlerden bize de tercümanlık yapmamız konusunda teklifler gelse de biz gerçek anlamda yapabilmek için bu belgeyi almak istiyoruz. O yüzden kabul etmedik. Bazı okullarda ve halk eğitim merkezlerinde ders verdim.

İnsanlar yolda çevirip sevgilerini gösteriyorlar

Tanınan bir çiftsiniz. Ben takip ediyorum sizi. Youtube ta çok takipçiniz var. Çok güzel yorumlar alıyorsunuz. Yolda yürürken, gündelik hayatta insanların size tepkisi nasıl ?

Sevil Sağlam: Gerçekten insanların tepkisi çok güzel. Sıradan bir insanım. Anneyim. Ve olayın içindeyken farkına varmıyor insan. Yolda yürürken veya markette alışveriş yaparken "Biz sizi tanıyoruz" diyorlar. Teyzeler sevgilerini söylüyor. Çok mutlu oluyorum ve mahcup oluyorum.

Her şeyi kendimiz yapıyoruz. Eşim bu sayede montaj yapmayı öğrendi

Demet Akalın & Ders olsun..🎤🎶

Amatörüz deseniz de klipler oldukça güzel. Bazıları kısa film tadında. Bazıları da orjinalinden bile güzel. Teknik destek alıyor musunuz ?

Sevil Sağlam: Kimseden bir destek almıyoruz. Eşim zaten çalışıyor. Bir şekilde hayatımızı idare ettirmek zorundayız. Ben çalışıyordum ama kızımı büyütmek için ayrıldım. Vaktimiz oldukça ve şarkıyı belirledikten sonra kamerayı kuruyoruz. Bazen dışarıda bazen de kapalı alanda klibi çekiyoruz. Bu görüntülerin montajını eşim yapıyor. Hiç bilmiyordu. Tüm teknik konuları klip çekmeye başladıktan sonra öğrendi.

İnsanlar telefon numaramızı bulup "Lütfen bu şarkıya klip çekin" diyorlar

Dostlar Grubu & Sen deme (Azeri şarkı) 🎤🎶

Sevenleriniz sizden istek şarkı talep ediyorlar mı?

Sevil Sağlam: Tabi ki ediyorlar. Çok fazla istek geliyor. Her yaş grubundan insanlar gerek yolda gördüğünde gerekse nereden buluyorlarsa telefon numaramızı bulup arıyorlar. "Lütfen bu şarkıya klip çekin " diye. Bazıları onların eşiyle ya da sevgilisiyle ortak şarkısı oluyor. Bazen de kendi beğendikleri şarkıyı kipte görmek istiyorlar.

Neye göre karar veriyorsunuz ?

Sevil Sağlam: Öncelikle işaret diliyle uyumlu olup olmaması bizim için çok önemli. Çünkü her şarkı işaret diline uygun olmayabiliyor.

Bebeğine ithafen işaret dili ile şarkı

Kızları dünyaya geldiğinde ona ithafen bir klip. Mazeretim var. Annesiyim ben.🎤🎶❤

Son olarak bundan sonra çekeceğiniz klip şarkısının hangisi olduğunu sormak istiyorum

Sevil Sağlam: Aklımızda iki tane şarkı var ama henüz karar vermedik.

Beşiktaş Seninle Ölmeye Geldik

Beşiktaş Marşı 🎤🎶

İkisi de Beşiktaşlı olan çift Beşiktaş marşını söylemezse olmazdı.. :)

Ve İstiklal Marşımız

Bence; Mesleğim sağlık olduğundan mıdır bilmem her ne kadar çok şükür sağlıklı olsam da her zaman engelli olan insanlara karşı farklı bir duyarlılığım oldu. Zihinsel, bedensel, görme, otistik engelli olanlar için hayatın her alanında yapılacak çok şey var aslında. Önce kalpten gelen merhamet ve empati duygusu ve ardından önce şehir planlamasında sosyal hayatta onların daha rahat olması için şartların oluşturulması, kesinlikle ve kesinlikle acıyarak bakılmaması yönünde hassasiyetim her zaman oldu. Bu hassasiyetim doğrultusunda bugün size İşitme engellilerin iletişim aracı olan işaret diliyle şarkılara sempatik klipler çekerek dikkati bu tarafa yönelten ,bir nevi sosyal sorumluluğunu yerine getiren, kendileri de çok tatlı iyi kalpli bir çiftle tanışmanızı istedim.

Onları iki yıldır takip ediyordum zaten. ama ilk kez bu söyleşi için görüştük ve konuştuk. Ve neden onları çok sevdiğimi daha iyi anladım. Kalp doğru hisseder. :)

KizlarSoruyor üyelerine mesajları var

Duymak her şeydir. Denizin sesini, yağmurun sesini, sevdiceğinizin sesini. Annenin babanın , ezanın sesini. Hatta trafikte korna sesini bile duymak güzeldir. Kıymetini bilerek onlar adına bir şeyler yapın...Safhınızı belli edin.

Çünkü herkes bir engelli adayıdır

Mevlüt ve Sevil Sağlam çiftine bu söyleşi için çok teşekkür ediyorum. Başarıları ve mutlulukları daim olsun.❤

Lütfen takip edin

https://www.youtube.com/user/mevlutsglm

https://www.instagram.com/mevlut_sevil/?hl=tr

https://www.facebook.com/mevlutsevilsaglam/

Mutlu kalın 😊

İşaret Dilinin Kanatsız Melekleri Tatlı Çift Mevlüt & Sevil Sağlam İle Tanışmaya Ne Dersiniz?

7|4
2242
Funda_a KizlarSoruyor'da Fenomen
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Mevlüt ve sevil yazsan ömrü billah aklıma gelmez bilmem de kolaçan yaz direk bilirim zaten bizim burda oturuyor kendiside günlük moto vlogları var youtubede kanaı ve l facebook da grubu var Takip ediyorum

  2|0
  0|0
  • Evet. Mevlüt beyin ayrıca öyle bir yanı varmış. Duydum ama bu kadar ünlü olduğunu bilmiyordum.😊

  • Evet öyle iyi biri yardımcı olmak istiyor motorcu arkadaşlara

  • Haklısın. Karı koca ikisi de iyi insanlar. Hep topluma insanlara faydamız olsun diye uğraşıyorlar

En İyi Kız Görüşleri

 • Kesinlikle yaptıkları iş çok güzel fundam. ben de teşekkür ediyorum onlara. Emeğine sağlık😊💕

  1|1
  0|0

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 40

 • Fark yaratmaya devam. Çok hoş bir içerik olmuş. Eline sağlık 👍

  1|0
  0|0
 • Harika bir röportaj olmuş :) Emeğine ve emeklerine sağlık :)
  Toplumsal duyarlılığı en uç noktaya kadar hissettirdiler bana :)
  Sevil hanımın ilk iş yerinde bu olayı görmesi, yaşaması ve daha sonra eşiyle birlikte yapmış oldukları emekler çok hoşuma gitti :)
  Dünya böyle insanlar oldukça daha güzel :)
  Büyük bir iş başardın yine seni çok çok tebrik ederim canım :)
  Yeni röportajlarını bekliyorum :)

  2|0
  0|0
 • Helal olsun sana helal olsun. OOOOOOOOO HEHAL OLSUN

  1|0
  0|0
 • Örnek veriyorum.
  Az ilerde çalışan kepçe kazı yapıyor üstelik kırıcı çalışıyor düşündümde duymamak güzel şey aslında bakışmak yeterli insana.
  İnsanların sesi iğrenç zaten.
  Bu çirkef dünyada sağır olmak vardı.

  1|0
  0|0
 • Sessiz dünyalara ses olmal muhteşem. Ayrı bir haz ayrı bir sevgi. Çok güzel tebrik etmekten gönülden kutlamak tan dahs güzel ne olabilir ki

  2|0
  0|0
 • mıhteşemler ya, Allahım o gülen yüzlerini ve mutluluklarını bir ömür hiç bozmasın inşallah

  1|0
  0|0
 • çok değerli insanlığa faydalı insanlar ama o melek kelimesi yanlış hoş değil bence.

  1|0
  0|0
 • Bayıldım. Muhteşem.

  1|0
  0|0
 • Emegine sağlık

  1|0
  0|0
 • Çok hoş olmuş emeğinize sağlık 😊

  2|0
  0|0
 • Çok uzundu ama değdi, emeğine sağlık.

  1|0
  0|0
 • basarilar DİLERİM :)

  1|0
  0|0
 • Emeğine Sağlık

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlık :)

  1|0
  0|0
 • Basarılar

  2|0
  0|0
 • Güzel emeğine sağlık

  1|0
  0|0
 • Çok güzel gerçekten

  1|0
  0|0
 • Güzel olmuş emeğine sağlık

  1|0
  0|0
 • eline sağlıkk

  1|0
  0|0
 • Gerçekten kucak açan bir çift olmuş

  2|0
  0|0
 • emeğine sağlık

  2|0
  0|0
 • Hepimiz birer engelli adayıyız. Emeğine sağlık 😏

  2|0
  0|0
 • çok iyi

  1|0
  0|0
 • Masallah

  1|0
  0|0
 • güzel paylaşım

  1|0
  0|0
 • Çok tatlılar

  1|0
  0|0
 • Çok güzel olmuş eline sağlık

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlık

  1|0
  0|0
 • Emeginize saglik

  1|0
  0|0
 • Güzel olur

  1|0
  0|0
 • Erkeklerden görüşlere devam
  10

Kızlar Ne Diyor 20

 • Ben de işaret dilini kuzenimden dolayı öğrenmiştim, iyi ki de öğrenmişim okula işitme engelli bir öğrencimiz gelmişti kimse iletişim kuramadı, tesadüf eseri öğrenciyle karşılaştım ve yardımcı oldum. Insan kendini böyle anlarda daha faydalı hissediyor. :) Ellerine sağlık güzel bence olmuş.

  1|1
  0|0
  • Çok teşekkürler canım. Ne mutlu sana. Uygun bir zamanda mutlaka bende kursa gidip öğrenmek istiyorum 🙏😊

  • Sürekli kullanmayınca unutuluyor, devamlı pratik yapmalısın canım.

  • Zaten onlarda unutmamak için şarkı ve klip olayına girmişler. Buralara kadar gelmiş 😊

 • Sonuna kadar okuduğum tek bence. Ne kadar güzel bir konuyu ele almışsın. Çok duyarlısın. Tebrik ederim. Çok güzel sorular sormuş , çok güzel duygularını ifade etmişsin.

  1|0
  0|0
  • Çok teşekkürler canım. Güzel sözlerin beni mutlu etti. Hep farklı şeyler yapmaya gayret ediyorum. Beğenilmesi tabi ki motive ediyor. Sevgiler..😊💓

  • Rica ederim. Çok yaralı bir kullanıcısın hep böyle kal.❤️

  • 🙏😘🌷

 • Muhteşem yazmışsın, bizi bu harika çiftten haberdar ettiğin için teşekkürler. Çektikleri kısa kliplerde mutlulukları o kadar berrak ki. :) Hayatın kendisine sunduğu olanaklardan şikayetçi olan kişilere ağzının payını veriyor bir yandan. :)

  1|0
  0|0
 • Sosyal medya gibi gereksiz dil öğrenileceğine konuşma dili daha güzel değil mi?
  Bir dil bir insan.
  Ayrıca bizi bu iki arkadaşla tanıştırdığın için teşekkürler.

  1|0
  0|0
 • Helal olsun işaret dili ancak bu kadar güzel öğrenilir hayatın içine aktarılırdı. İşitme engellilerin hallerini anlayıp adım atan bu çifti tebrik ederim daha çok böyle güzel insanlar görürüz umarım

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlık
  Farkında olmak lazım gerçekten youtbe de bu çifte denk gelmedim hiç ama helal olsun Allah bir ömür mutlu etsin onları inşallah

  1|0
  0|0
 • Çok tatlılar

  2|0
  0|0
 • Muhteşem insanlar işte teşekkürler

  1|0
  0|0
 • Ne guzel ya

  1|0
  0|0
 • Güzel olmuş

  1|0
  0|0
 • Çok zor duyamamak Allah yardım etsin 😞

  1|0
  0|0
 • Maşşallahları var ☝️👊

  1|0
  0|0
 • Başarılar eline sağlık

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlık

  1|0
  0|0
 • Emeğine saglik

  1|0
  0|0
 • Çok uzun okuyamadım

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlık yine süper bir bence

  1|0
  0|0
 • bayildim

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlık

  1|0
  0|0
 • Güzel çalışma olmuş emeğine sağlık

  1|0
  0|0

Benzer Sorular

Yükleniyor...