Yozgat'ı Bilmeyenler ve Merak Edenler İçin Küçük İpuçları

Öncelikle herkese selamlar arkadaşlar. Yozgat'ı bilmeyenler ve merak eden arkadaşlarım için bu benceyi hazırlamayı uygun gördüm.

Tabi ki Yozgat İç Anadolu'nun Kızılırmak bölümünde yer alır ve Bozok platosu üzerindedir. Türkiye'nin en önemli geçiş noktalarındandır .doğuyu Ankara'ya bağlayan yol Yozgat'tan geçmektedir. aynı zamanda Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan yol da yine Yozgat üzerinden geçmektedir .

Etrafında haritada görüldüğü üzere Kırıkkale , Sivas, Kırşehir, Çorum , Kayseri, Nevşehir, Tokat gibi şehirler vardır.

Yozgatın çok göç vermiş olmasına rağmen 2015 yılı itibariyle 450.000 e yakın nüfusu bulunmaktadır. Yozgatlıların çoğu Ankara , İstanbul ve Kayseri gibi büyük şehirlere göç etmiş ve yerleşmişlerdir. Ülkemiz genelinde toplam Yozgatlıların nüfusunun 3 milyon kişiden fazla olduğu düşünülmektedir.

Yozgatın 13 tane ilçesi bulunmaktadır . Bunlardan en büyüğü Sorgun ilçesidir.

Türkiye'nin İlk milli parkı olan Çamlık Milli Parkı Yozgat'tadır . içerisinde birçok hayvan ve bitki çeşidini beslemektedir. Yozga'tın en çok ziyaret edilen yerlerindendir. Yozgat'a yolunuz düşerse görmenizi ve gezmenizi tavsiye ederim .

Tabi ki Yozgat aslında halen fark edilmemiş olsa da turizm acısından da zengin bir şehirdir. sıcak ve şifalı sularımızla, yeşillik alanlar, ovalarımız , vadilerimiz ve akarsularımızla çok zengin çeşitliliğe sahiptir. Medeniyet izleri , kültür ve tarihi kalıntılarıyla her yönden cezbedici bir şehirdir.

Kazankaya kanyonu, Bozok yaylası ve Çamlık bazı çekim kaynaklarıdır.Aynı zamanda Sarıkaya , Yerköy, Boğazlıyan gibi ilçelerimizdeki şifalı sular ve termal tesisler sağlık turizmi açısından tercih edilen yerlerdir.

Yozgat'a gidecek veya gitmek isteyen arkadaşlarıma umarım az da olsa faydam olmuştur.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar okuduğunuz için teşekkürler. bu benim ilk bencemdi. hatam veya kusurum varsa affedin.


5|1
56

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

  • Bazı rus yunan kırmaları Yozgat inançlı insan sayısı çok diye beğenmezler. Ben Karadenizliyim Yozgatlı çok tanıdığım var zararlarını görmedim faydalarını gördüm. Not:Bahsettiğim beğenmeyenlerin beğenmeme sebebi malumdur. Diğerlerine lafım yok.

    0|2
    0|0
    • teşekkürler düşünceniz için. Yozgat ' ı karalamak için çok ugrasanlar hayatlarında zaten bir kez bile Yozgata gelmemişlerdir

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 5

Yükleniyor...