Zeka sorusu gelin bakalım KS canlar :) Doğrucu ve Yalancı kardeşler.

Gizli Üye
Adamın biri uzun bir yola çıkmış (Ali) ve yol bir yerde ikiye ayrılıyor.Yollardan biri uzun ve tehlikelerle dolu, biri kısa ve güvenli.Varmak istediği yere haliyle kısa yoldan gitmek istiyor.Tam yol ayrımının olduğu yerde bir ev var ve bu evde yaşayan iki kardeş var.Kardeşlerden biri sürekli yalan (Bay Y) söylüyor ve biride sürekli doğruları (Bay D) söylüyor adam kapıyı çalıyor ve kapıyı açan kardeşlerden biri ama hangi kardeş olduğunu bilmiyor (Y veya D ikisinden biri ama ali hangisi olduğunu bilmiyor) Ali kapıya çıkan kardeşe sadece bir soru sormak şartıyla kısa yolu nasıl bulabilir?

İpucu: Öyle bir soru sorulmalı ki iki kardeşi de kapsasın.

(Herhangi bir yanıltmaca, şaşırtmaca yoktur.Sadece bir soru sorulacak ve bu soru öyle bir soru olacak ki kapıya çıkan ister doğru söyleyen olsun ister yalan söyleyen olsun Ali ye kısa yolu gösterecek.)

Not:Cevabı ben biliyorum eğer doğru yanıt gelmezse yayınlarım.Lütfen sağdan soldan bakarak sorarak buraya cevaplamayında düşünen arkadaşların zevki kaçmasın :)
Zeka sorusu gelin bakalım KS canlar :) Doğrucu ve Yalancı kardeşler.