Bir kadının vefat eden eşini yıkaması caiz midir?

mevsimhazan
Bir kadın vefat eden eşini yıkayabilir mi ? Sebebini açıklar mısınız ?
Güncellemeler
+1 yıl
Bir kadın vefat eden kocasını yıkayabilir. Çünkü kadın iddet bekleyecektir. Bu iddet çıkmadıkça evlilik devam ediyor sayılır.

Fakat koca, ölmüş karısını yıkayamaz !. Çünkü erkeğin iddet beklemesi gerekmez, karısı ölünce aralarındaki evlilik bağı kalkmış olur. Ancak yıkayacak kimse bulunmadığı takdirde, koca karısına teyemmüm verir.

KAYNAK Diyanet İşleri Başkanlığı...

link
Bir kadının vefat eden eşini yıkaması caiz midir?