Ölünce tamamen yok olacağınızı bilseniz bu dünyada ne yapardınız ne yapmazdınız?

Eğer ölünce varlığınızın tamamen yok olacağını bilseydiniz yani Tanrı diye bir şeyin olmadığını bilseydiniz ve mükafat ve ceza da yok. Aynı şekilde mi yaşardınız yoksa bir şeyler farklı olur muydu ?

DİKKAT: Tanrıya inanıyorum sen nasıl böyle dersin bilmem ne bilmem ne yazacaksanız hiç yazmayın. Bu sadece bir soru ve varsayım.

Güncellemeler:
Puan biriktiriyorum arkadaşlar 4000 olunca günün sorusu yapacağım bunu.

Bu arada güncelleme için özür dilerim :DD::D

0|0
5180

En İyi Erkek Görüşü

• Henrick boşuna dememiş "Siz inanç dersiniz, biz korku."

İyi de demiş hani.

6|0
    2|3

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 79

• Öncelikle bazı arkadaşlar

Bilip bilmeden bir söz yazıyor

bunu bir açıklığa kavuşturalım

Necip Fazıla atfedilen;

''Allah Tanrı'nın belasını versin'' diye bir söz yok arkadaşlar

İnternet efsanesi.

Bilmeden okumadan konuşmaya gelince üstünüze yok.

Yaşamak Facebook'ta orada burada

Slogan edebiyatı yapmakla

kopyala yapıştır mantığı ile olmuyor.

Soru ile ilgili ikinci kısıma gelince;

Felsefe der ki :

Akılı bulandır, iman gider belki

İman der ki :

Felsefe sen şeytanın tuzağısın !

5|0
    4|1
  • çoğu cennet cehennem yani ahirete inanmıyor yorumlardan bunu gördüm gerçekten bukdar nimete karsı bukdar olaya karsı ahirete ınanmamak nekdar saçma sizin bişeyden haberiniz yok hiç bir bilginiz yok böyle dusunenler hakkten boşa yasıyorsunuz bir kaç arabın uydurmasıymış ne biçm bi cehaletin içindesınız ya bu dünya bir imtihan dünyasıdır dünyadakı hiç birşey boş değildir ve tamemen yok olmaz ben nasıl yaratıldım bukdar düzen nasıl olur insanoglu nasıl varolmstr bunların cevabı bile heseyi anlamaya yeter

1|0
    1|1
  • Tanrıya inanmıyorum.

Ve zaten yok.

Ve ateistim deyince o zaman hırsızlık yapsana kötülük yapsana vs deniyor.

---

ATEİSTLER KÖTÜLÜK YAPMAZ.

"Ölümden sonra hayat yoksa adam öldürsene(ya da kötülük yapsana)" argümanı mantıktan yoksun önyargılı insanların sözüdür.Bu sözü söyleyen ahlak ve ateizmi yanlış biliyordur bana kalırsa.Ölümden sonra yaşamın olmaması bana bunları yapmamı gerektirmez çünkü benim seküler ahlakım buna el vermiyor ve ahlak dinle sağlanmaz.Richard Dawkinsin dediği gibi : Akıllı tasarım temelli bir ahlak istemiyorum

Ayrıca en çok kullandığım bir söz vardır

'Bir teist eğer inanmıyorsan bunları yapsana diyorsa sadece iç dünyasını yansıtır'

Eğer gerçekten allah olmadığını anlayacak kapasitede olsanız siz adam mı öldüreceksiniz ?

Ateistler yaşamaya ve mutlu olmaya teistlerden daha çok önem verir bana kalırsa.Çünkü evrensel bir amacımız yoktur ve hayata gelmeyen sayısız insan arasında olasılıklar bunu gerektirdiği için varolduk.

Bu da hayatı daha anlamlı ve daha özel kılıyor.Mutlu olup kişisel hedefleri gerçekleştirebileceğimiz bir hayat...

Saçma bir düşünceye inanmayacak kadar; bununla zaman kaybetmeyecek kadar değerli bir hayat.Ölümden sonra hayat olmayışı başka hayatlara zarar vermemizi gerektirmez ve nitekim "genellikle" başka hayatlara zarar verenler tarih boyunca tanrıya inananlar olmuştur.

0|2
    0|1
    • sözüm meclisten dışarı ; kendi inancından bi haber insanların farklı bi inanç hakkında saçma salak söylemlerde bulunması pekte kulak tırmalamıyor açıkçası.bu yüzden herkes kendi inancını kendine saklamalı.

• nasıl bu kadar üst düzey insan? nitelikler gösterebiliyor ?

Bir uzmanın açıklaması şöyle;

Japon ahl?kı, günah ve günah anlayışından kaynaklanan korkuya değil, çevreden utanma temeline dayanır.

Örf ve Ananeye dayalı asla vazgeçmedikleri aile terbiyesi .

Ahl?klı olmak için asgariden bir adet peygamber bir adet de din kitabı gerekmediğini uygulamalı olarak ispatladılar.

(BATI DERGİSİNDEN ALINTIDIR)

• Yorumlar karıştı galiba. Yazı linki : link

• tanrı yok diye yapamadıklarımızı yapabilsek ders boş diye tavana ayakkabı atıp iz yapan lise bebelerine benzeriz. doğru, insancıl olanı yapmak için illa cehennemle mi korkutulmalıyız?

sadece cezadan kurtulmak için mi ibadet edilir? diğer insanların iyiliği için çabalamak mı, değer verip yardımcı olmak mı? yoksa haklarını ellerinden alıp zayıfı ezmek mi? mükafat alacağım diye kendi dünyasına kapanıp başkalarını hor görmek mi, dininden olmayı öldürmek mi, biraz farklı düşünenin ensesine vurmak mı, kendinden olmayanı kafir saymak mı?

insanı insanlıktan çıkaran yapması gerekeni kurallara ya tam uyarak ya da hiç uymayarak yapmasıdır. iyi bildiğimizi yaparsak bu dünya da mutlu oluruz öbüründe de.

2|0
    0|0
  • öncelikle şunu söyleyeyim allaha tanrı demek günahtır tanrı demek çoğunluğu ifade eder allah ise birdir ...eğer böyle bişey olsaydı yaşam çok güç olurdu güçlü güçsüzü ezer kimse kural tanımaz heryer savaş alanı gibi olurdu link

0|1
    0|0
    • Günah Allah'ın emir ve yasaklarına uymamak demektir.Allah ne zaman bana Tanrı demeyin demiş ?

• Ayrıca dünya savaş alanı gibi ve bunu yapanlarda bir dine inananlar.

• tanrı allahın türkçeleştırılmişidir kesinlikle günah değildir allah arapça tanrı türkçe baskülerinde dediği gibi ''Günah Allah'ın emir ve yasaklarına uymamak demektir. Allah ne zaman bana Tanrı demeyin demiş?''

• 2|0
    0|0
    • Merhaba arkadaşım ben bir müslümanım ve paylaştığın videoyu baştan sona izledim.Sizi anlamaya olaya birde sizin açınızdan bakmaya çalıştım.Videoda Hayatınıza daha çok değer verin..'e bnzer sözler vardı.İslam dini hiç bir şekilde bizi kısıtlamıyor bu konuda önyargılı davranılmış.Kısıtlanan herşey insanın iyiliği için yapılmı şeylerdir.İnsana yararlı olabilecek.Tabiki senin düşüncelerine saygım var.Ancak islam dini istenilerek mutlu olunarak yapılan bir dindir.Bunu bilmeni isterim.

• Öyle birşey olmayacağına göre... Şüphesiz ki ölümden sonra ahiret hayatı vardır. Ve bizler tekrardan Yaradan tarafından dirileceğiz.. O yüzden böyle şeyler düşünmek SAÇMALIK

2|2
    3|1
    • Gidip gördün zaten

• Böcekler ve insanlar için evrime göz atmak yeter. Bil ki kendi gözlerin bile gerçekleri yansittigindan bile emin olamazsin, sadece görmek gerçekleri kabul etmek gerektirseydi elektrige, telefonun var olduguna niye inanasin? Ama hergün kullaniyorsun...

• ortalık gominist dolu

• Sadece psikolojik olarak ele alırsak bir insana sorulduğunda eğer gizli bi gücün olsaydı ne olmasını isterdin dendiğinde görünmez olmak diyen kişiyle uçmabilmek diyen kişi arasındaki farktır.çünkü görünmez olmayı seçen kişi sadece kötülüğe işler kafası böyle bi zihniyet tanrının ve ceza sisteminin olmaması durumunda her türlü naneyi yiyebilecek potansiyele sahiptir.Uçmakbilmek diyen kişinin ise alnından öperim :D kötülük yok sadece uçmak istiyor o kadar! fakat görünmez olunarak asla iyi bişey yapılmaz

0|0
    1|1
    • ben böyle bir soru sorulduğunda görünmez olmak ve uçabilmek diyorum ne yani ben araftamıyım :D bir kere görünmez olmayı sevdiğim insanları ziyaret etek için istiyorum gidipte kötü şeyler yapmak için değil uçabilmekte buna aracı..yanlış düşünüyosun

• Allahtan neden korkulur? Zaten bizi baya korkulu bir dünyaya göndermis. Bir de ondan korkup, cehenneme gitme korkusunu mu da yasayacaz? Nasil bir tanridir bu? Bize ömür boyu aci, korku içinde yasatan tanri...

3|0
    1|3
    • korkuyu yasayan o kavramı çıkartan sensn ben korkmuyorm o nolcak dünya korkulu değil insanlar korkulu hale getrmiştir iyilik ve kötülk hermzana olcak bu dünya ımtıhan duynasıdır elbette iyi ve kötü gerçrdgn zamanlar olcak kı kulluk vazifenı yerıne getireblrsn çık dısarı bırısınden 1mlıra ıste baklım kım sana 1 lıra verrr sen çalşmazsan ahiret vardr orayada bu yönde çalşnlar gidcek ozaman allah sana hrsyi versin hiç sıkıntı çekme robot gibi ol sağlıklı ol hep ugrasmaçalşmahayat bs dersn ozmnd

• Avrupada ortaçagda hristyanlarin dini fasiszmini bugün müslüman ülkeleri, özellikle Türkiye 21 inci asirda kopyalamaktadir. Tek din, tel düsünce sekli, koyun millet

• "Allahtan korkacaksin" sözünü daha bir kaç gün evvel bir cafede duydum, bir kadin küçük kizina bunu asiliyordu, çocuk bir bakti, bir sey demedi, gözlerinde sanki bir endise vardi. Dinlerin mesela cinsellikle büyük sorunlari vardir, ölüm sokaklarda gezer, hatta bazi islam ülkelerde ders olsun diye sokakta millete ölüm cezasi sovlari yaparlar ama bir kadin bacagini açarsa kiyamet kopar. Yasaklarla dolu bir medeniyette insan kudurur, psikolojik bozuklugu yasar, insanlar yasaklari çignemeyi severler

• İnsan yok olacağını bilseydi, bunu kaldıramayıp intihar ederdi.İnsanı ayakta tutan umuttur, en kötü anında bile ufacık bir umudu vardır insanın eğer tamamen yok olsaydık umutsuzluk yüzünden ne hayattan zevk alırdın, ne çalışırdın, ne de başka bir şey yapabilirdin.

0|0
    0|0
  • Aldanma insanların samimiyetine , menfaatleri için gelirler vecde , vaad etmeseydi Allah cenneti , O ' na bile etmezlerdi secde.

1|0
    0|1
  • bu sorunun tüm cevapları yanlış. sebebini açıklamak gerekirse de şöyle; inanmayan, inanmadığı için size diyecek ki ben zaten istediğim gibi yaşıyorum. inanan ise hep inanarak yaşadığı için onun inanmayan gibi cevabı olamayacak ve ne yazarsa yazsın cevabı inancı doğrultusunda olacak. o sebeble zor soru cevabı yok diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • hiçbirşeyi değiştirmeden yaşayabilirdim. çünkü hayatıma yön veren kuralları belirleyen benim... herhangi bir şekilde cennete gitmek için iyilik yapmıyorum içimden geldiği için istediğim zaman yardım ediyorum bu da bana ateş korkusu olmadan yaşamanın zevkini veriyor ...

0|0
    0|0
  • Bende tanriya inaniyorum ama kesinlikle olmadigini bilseydim yasamim yine ayni olurdu cunku yaptigim iyi kotu herseyi tanridan korktugum icin yapmiyorum insan oldugum icin yapiyorum zaten aksi bir durum olsa insanlar birbirini yemezdi bu gun herhangi bir tanri inanci olmayan bir cok insanin bazi inanclilardan daha efendi oldugunu biliyorum onemli olan insanlik ve etik

Birde su var dunyada su an toplumsal hayati duzenleyen gecerli kurallari insanlar kendileri belirliyor tanri degil o halde tanri olmasada yine ayni olurdu herkes diye dusunuyorum

0|0
    0|0
  • gene aynı şekilde yaşardım çünkü dinimin yasakladığı şeylerin mantıkende doğru olduğunu düşünüyorum.

2|3
    0|0
  • tanrı zaten yok..benim saygıma sevgime mi ihtiyacı var diğer bir değişle ona saygı duymam için mi yaratmış beni..

3|1
    5|2
    • vedat dediğin lafa dikkat et

• sana neyse ne diye eleştiri yargı yapıyorsun bende mslüman değilim mesela bana da mı yapacaksın aynısını

• ya ben müslümanım.Ve hiç ama hiç kimse latifi vedatı zorlayamaz bu yönde kendi kişisel haklarıdır

• Ben zaten Tanrinin var olduguna inanmiyorum... bu dunyada ne yapiyorum diye soruyorsan, dinimize gore haram olan her seyi yapiyorumdur herhalde. icki iciyorum, kumar oynuyorum... digerlerini de saymayayim artik :)

2|0
    2|1
  • öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım tanrı değil Allah demek daha doğru olur biz müslümanız çünkü. Allah a inanmayan bir çok insan var onları aklına gelen her şeyi yapmaktan alıkoyan tek şey sosyal ve hukuki yaptırımlar. Bu soru biraz da ceza almayacağını bilsen hırsızlık yapar adam öldürür müsün sorusuna dönüyor. Bazı insanlar vicdan dan bahsediyor. Vicdanın ne olduğu ayrı bir tartışma. İnsanlar birşeylerden korkmasaydı çıkarlarına dokunan herşeyin karşılığında kötülük yapardı buna eminim. Ben de Allah korkmasaydım yapacaklarımı kestirmezdim herhalde

0|0
    0|0
  • insanlarda cehennnem ve ALLAH korkusu olduğu halde, nice içinden çıkamayacak derecede günahlara giriyorlar..birde böyle haşa ALLAH olmasaydı diye bişey olsaydı..dünyayı afedersiniz ama b.k götürrdü..kıyametin son alameti yaşanırdı her gün hemde hergün.nedir bunlar.insanlar sokalarda ilişkiye girerlerdi, uyuşturucu maddeler havalarda uçuşurdu, birbirlerini öldürürlerdi.ve aklınaza gelmeyecek her türlü şey.sanmayınki herşey güllük gülistanlık olurdu...sen ne yapardın diye soruyorsan, böyle bir soruya ancak yukardaki gibi bir cevap verilir, çünkü içinden çıkılamayacak günaha girmek istemem :)

0|1
    0|1
  • Tövbeestağğ...

0|1
    1|0
  • Erkekler Devam
    59

Kızlar Ne Diyor 51

• tanrı yok diyenlere sesleniyorum .

odandaki bi dolabı düşün .

o dolap tesadüfen mi odanda bulunuyo

hayır onu yapan biri var .

senin gibi kusursuz vücudundaki ufacık bi hatada ölebilecek bi varlık sence tesadüfen mi oldu?

inanmayabilirsin ama korku var millette bir şeye inanma ihtiyacı var .

zaten sitenin yarısı ateistmiş bizim haberimiz yokmuş :D

0|3
    2|0
  • iyilik veya kötülük zaten bir kişilik kavramıdır ... bazı seçimleri yanlış olduğu için seçmezsin bazen senin deyiminle tanrı benim deyimimle Allah kuralları toplumun düzeni ve insanların iyiliği için koymuştur ben buna inanıyorum ama ben zaten yaptığım hiçbir şeyi korkumdan veya korkaksızlığımdan yapmıyorum bana doğru gelen varsa yaşarım yanlış gelenide geriye atarım kalben temiz olmayan insan ne kadar korksada yanlışa düşecektir ama şunada inanıyorum ki Allah iyi ki var yoksa parmakla sayılabilecek kadar az olan insanlarıda bulamazdık buda benim görüşüm

0|0
    0|0
  • Şimdi önce soruyu yöneltilenin, yani ben'in kim olduğunu tanımlayalım.

Bu kişi ölünce hiç olacağını, bahsettiğin şeylerin de olmadığını önceden bilen biri mi?

Herhangi bir dine mensup olup bunu sonradan öğrenen biri mi?

Her iki durumda yaşamakta bir amaç vardıysa o amacın niteliği değişkendir,

ama ikinci durumda çok daha başka bir şeyi farkedip ona göre bir devrim yaparsın.

Bana göre hiçliğin anlamı deneyime önem kazandırabilir.

Herşeyi top yekun anlamsızlaştıradabilirdi, ama öyle bir etki bende yapmaz kesinlikle.

Şu anki ruh halime bakarak konuşuyoruz zaten..

Ölünce hiç olacağımı öğrensem, ölmekten korka korka cart diye geberirdim.

Bikere anksiyete neyin yapar insanda.

Hiç olacaksak bari özgeçmişimiz bi boka benzesin.

Ya bi aşk uğruna ölelim, ya da bilim adamı neyin olsaydık. Uğrumuza şarkı şiir roman kitap yazılaydı. Ya da bir yerde kendisine yapılan para yardımları kabul etmeyen gururlu bir homeless olmak isterdim.

Ölünce bir hiç olacağımı öğrendiğim an, peki nasıl yaşayacağım sorusuyla fateziden fanteziye koşaraktan geberiverirdim. Hiç yoktan araba çarpardı. Düşünsene karşıdan karşıya geçerken önce sola sonra sağa bakmamışım. Çünkü kafamda bu düşünce varmış. Önce sağa bakmışım yanlışlıklan.

Ben onu bunu bilmem de kızlarsoruyor.com da durmadan reenkarne oluyorum. Ölünce hiç olmuyorum yani. Hesabı inflak ettirsem de ben kendimim sonuçta. Hayat ne garip dimi

0|0
    0|0
  • Aslında işin mükafat ve ceza kısmında değilim sonrası olmayan bir hayat anlamsız gelıyor bana en basından bu dunyaya gelmek ıstemezdım kı bırseyler yasamak ıstıyım. Çünkü ahiret insana sadece cennet ve cehennemi hatırlatmıyor, bu hayatın birde sonrası oldugunu ve haksızlıkların bıtecegını sevdıklerınızı ordada görebılecegınızı hatırlatıyor. Bu yüzden öyle bir dünya olsaydı kendiliğimden var olmazdım ve böylece bu saçma dünyada hiçbir şey yaşamazdım.

(Sığınacak bir RABBım var ve bu bana acizliğimden güç veriyor.)

0|0
    0|1
    • Düşünsene çok sevdıgın bır arkadasın var ölüyor ve sonra onu hıc gormeyeceksın tamamen yok oluyor. Birincisi o arkadaş nasıl oluştu ikincisi böyle bır dunyadan zevk alabılır mıydın ? İnsanın teselli edilecek yanı kalmazdı.

• eğer böyle bişey olsaydı çok çok farklı olurdum.. serbestim daha beter olurduuum aman iyiki olmamışta bişiller frenliyor beni..

0|0
    0|1
  • Aynı şekilde yaşardım ve bu gerçeği kimsenin duymaması için çabalardım.Hatta bir din uydururdum adı iyilik dini olurdu.Onu da yaymaya çalışırdım.Çünkü insanlar gerçekten korku duygusunu kaybetse tamamiyle yozlaşır, can güvenliği kalmaz,saygı kalmaz,zulüm çoğalır,adalet anlayışı çöker ve monarşi had safada olur,kendinden öte güç olmadığını bilen insan tehlikelidir.İyi tarafları da var elbet ama kötü tarafına bakınca ,iyi ki inanç sistemi var.

1|0
    0|1
    • peki şuan yozlaşma, tam anlamıyla bir can güvenliliği, saygı, zulüm ve adalet var mı. ve insanların korkularıyla yaşamalarına rağmen. korkular ya çok önemli bir gerçeği gizliyorsa ve görmemizi engelliyorsa. yani bu korkularımızı aşınca ve bir dizi değişim geçirdikten sonra içimizde her şeye karşı bir şefkatin oluşmayacağından nasıl emin olabilirsin.

:) yanlış anlama tartışmak için yazmadım. iyilik dini demişsin beğendim. ama ben bu dini insanlar korksun diye değil sevsin diye yayardım.

• @sıfır zaten can güvenliğinin olmaması,yozlaşmışlık zulmü benimseyen kişilerin temelindeki inançsızlıktan gelmiyor mu?İnançsızlık ateistlik değil tabi , o da bir yargılama ve anlama süreci.Senden büyük birşeyin olmadığını düşünürsen iyiliğin o kadar da gerekli olmadığını anlarsın,bir yanılgı dersin.Bir toplumla yaşamasak ve iradeli olsak,bütünü kavrasak haklısın korkusuzluk insanı geliştirebilirdi.Ama şimdi cehennem yok desen,kaç kişi tapınmayı bırakıp kendine taptıracak kişi arardı kimbilir ?

• DErYAMo@ korkular sadece akıllı ve bilge kişilikleri yozlaştırır zaten onlarda sorgulayan akıllılarsa,sonuna kadar gider ve neyin ne olduğunu kimse onlara demeden anlar.Ama cahil insanların,güç bağımlılarının kontrol edilemeyeceği bir sürec başlatır.Dindeki kurallarla ,anayasa kurallarının amacı aynıdır,toplumdaki güvenliği sağlamak.Yoksa geçmişteki Teksas bu kadar kötü bir yer olmazdı sanırım.

• ben yine aynı ben olurdum galiba

0|0
    0|1
  • eğer dediğin gibi bişey olsaydı çok farklı olurdum tabiki..şuan allaha inancımızdan dolayı çoğu şeyi yapmıyoruz.

0|0
    0|1
  • Birçok kişinin katiliolabilirdim günah diye yapmadıgım bazı seyleri yapardım ama iykide yok öyle bişeycünkücok kötü bi dünya olurdu.

0|0
    0|0
  • yaşamamın bi manası yosa, eylemlerimini düşüncelerimin yaptıklarımında hiç bi manası yok..ölüyüm daha iyi...bütün yasaklandırılmışları yaptım ve zevkte aldım diyelim.. bu dünyada sınırsız zevk verecek bişi yok ki...çok saçma... biri beni öldürsün.

0|1
    1|0
  • aynı şekilde devam ederdim

0|0
    0|1
  • Aynen böyle devam ederdim

0|0
    0|1
  • Bunu öğrenseydim , kesinliğinden "emin" olduğum vakit tereddüt dahi etmeden kendimi öldürürdüm.

0|0
    2|0
    • Böyle bir şey olmayacağına göre

kendini öldürmen de gerekmeyecek :))

• Burdaki ironiyi anlayabilen insanlardan olduğun için eni tebrik ediyorum :))

• Farklı hiç bir şey yapmaz yine aynı yaşardım.

0|0
    0|1
  • psikoloji bozuk robot bir çok işnsan olurduk herhalde çünkü şimdi birşeyulerden dolayı ü<ülüyoruz haksızlık düşüyoruz ama sonra allh cezalarını verecek diye hayata devam ediyoruz kindar insan olurduk herhalde biz vermeye çalışırdık cezalarını buda savaç sebebiyet verirdi :

0|0
    0|0
  • zaten öyle oldugunu düşünüyorum, Ateistim insanları üzmemeyi kırmamayı tercih ediyorum kısacası vicdanımı rahatsız edecek hiçbirşey yapmıyorum.

1|0
    0|1
  • korkanlar daha cok günah isliyor

nasilsa ramazan ayinda bir yillik günahi orucla götürüm diyorlar

nasilsa ömür boyu isledigim günahi haca gider götürm diyorlar

bu vicdanla alakali ben sahsen bir insani öldüremem ölünce tamamen yok olacagimi bilsem de

0|0
    0|1
  • İyi bi insan olmaya çalışırdım şimdi olduğu gibi çünkü din bizi zaten her zaman iyi insan olmaya yöneltiyo.. :)

0|0
    0|0
  • Aynı şekilde yaşardım.Toplum diye bir şey var Tanrı olmasa bile onu nasıl ortadan kaldıracaksın.Toplum oldukça insanlar tam olarak özgürlük kazanamaz.

0|0
    0|1
  • daha farklı yaşayacağımı zannetmiyorum ama okumazdım herhalde.Okumak insanı yordu be.

0|0
    0|1
  • Kızlar Devam
    31
Yükleniyor...