Şahitlik yapmaktan neden korkulur?

Şahitlik yapmaktan neden korkulur?

Arkadaşlar ben bugün eski şirketimin mahkemesine şahit olarak girdim. haberim yoktu yazmışlar, artık polis aradı beni neyse, gittim bugün.. mahkemeyi açan ablayı severim. ama, beni şirket şahit göstermiş. neyse gittim doğru neyse onu söyledim bir bir, kimseyi kayırmadım, hiç de korkmadım.. ama, benimle birlikte şahit olan bir kaç kişi şahitlikten haberleri olduğu halde (ben habersizdim) böyle bir korku, ne bileyim bir rahatsızlık falan vardı. bizimle hiç bir ilgisi yok hepimiz çıkmışız işten, bizi bağlayan bir durum da yok, biz sadece gördüğümüzü anlattıki çıktık.. insanlar doğruları söylemekten neden kaçıyor ya da korkuyor.. ben, o, sen, diğeri şahit olmayacaksa haklının hakkı nasıl aranacak..hukuk sisteminde şahidin önemi bu kadar fazla iken insanları yalnız bırakmak ne kadar doğru.. kadın işçi haklıyken susmak niye bunu anlamıyorum, sizce neden korkuluyor?

0|0
412

En İyi Erkek Görüşü

• İşte o insanlar yüzünden bu dünya çakalların eline kalıyor...Doğruyu söylemekten kaçınmak en büyük kötülüktür...

0|1
    0|0
    • kesinlikle haklısınız doğruyu söylemekten kaçtıkça o yılan geldi bize de dokundu...

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 11

• Güzel bir soru ve Türk toplumunun kafa yapısının bir özeti. Bir kaza olur olay olur "yürü bey yürü bizi şahit yazarlar" diye kaçan bir milletiz biz. Kendi gölgemizden korkarız. Kimi zaman korkumuzdan kimi zaman yalakalıktan yaparız bunu. Aynı iş yerinde can ciğer kuzu sarması olduğun arkadaşın işyerierni mahkemeye verirsin gel şahitlik yap dersin işimden olurum veya bana başka yerde iş verdirmezler korkusu ile öbür tarafa geçer. Benimde böyle bir şey başımdan geçti o yüzden çok iyi anlıyorum. Öte yandan iş hukukuda bu konuda çok saçma makhkeme iş yerinde çalışana ve çalışmış olan şahit istiyor. Be kardeşim nerede böyle adamlar. İşyerinde çalışıyor alenen gelip işveren haksız mı diyecek. Saçmalık! işçinin haklı olduğu alenen belli olan bir dava sırf bu saçmalık yüzünden yıllarca sürüyor

NOT: Soru için ayrıca tebrik ederim uzun zamandır gördüğüm nadir iyi sorulardan biriydi...

0|1
    0|0
    • teşekkür ederim.. gerçekten sizin dediğiniz gibi oluyor bir çok iş mahkemesi kardeşmin mahkemesi aynı şekilde hakkını alamayarak sonuçlandı.. bir sürü de süründüğü ile kaldı.. ama, ben kardeşimden bildiğim için gittim neyse dosdoğru anlattım. üstelikte zamanında o kadın bana yardım etmediği halde yaptım bunu.. haktır çünkü..

• var öyle bi efsane

bürokratik olaylar

0|0
    0|0
  • Mahkeme ortamı,mahkemenin uzaması butür şeylerden millet genelde çekiniyor bulaşmak istemiyor,şahsen bende bir kavga olayında karakolda ifade vermeye gönüllü gitmiştim.Butür şeylerden kaçmak yerine yardımcı olmak gerekiyor.Buda bir vatandaşlık vazifesi gördüklerimiz belkide davanın daha çabuk bitmesine sebep olacak haklı hakkını daha kolay kazanacak...

0|0
    0|0
    • e tabi ki bu bir vatandaşlık görevinden önce insanlıktır.. düşünsene sen haklısın hakkın yeniyor iş yerinde ve kimse şahitlik etmiyor, e nasıl alıcaksın hakkını verirler mi sadece senin sözünle..

• Kesinlikle haklısın,butür işlerden kaçmak yerine öncü olmalıyız bir başkasının başına gelebilecek bir durum ilerde bizim başımızada gelebilir.

• tabi ki öyle...

• :)) Valla bu korku olaydan kaçma değil. Türkiyede mahkemelik olmak demek ömrünün yarısının mahkemede geçmesi demek. Sonuçlanana kadar sürekli git gel git gel :) Durum böyle oluncada insan doğal olarak kaçıyor zaten sahitlik yapsanda yapmasanda kitap değil oradaki abinin kararrı geçerli oluyor. konuyu sacma sapan yerlere vurdum ögle yemeği agır geldi ondan hep biliyorum gidim soda falan içim :)

0|0
    0|0
    • İç iç iyi gelir :) yok ya şahitlere değilde dava açanlara evet git gel falan yorucu..

• Ben bela sevdiğim için valla yaparım kaçmam :) üstüne bile giderim sanırım ama henüz öyle birşey gelmedi başıma

• adalet sistemindeki boşluktan dolayı

0|0
    0|0
  • Şahitlik büyük vebal taşıyan bir durumdur. Adaletle şahitlik edildiğinde sıkıntı olmaz elbette. Bunlar İslami boyutudur. Şahit olmak istemeyenler de belki korkuyorlardır, Sonuçta mahkeme tek tarafı yargılamıyor belki ondan çekiniyorlardır.

0|0
    0|0
    • bence bildiğini saklamak ve yardım etmemek kötü..

• Zaten vebalin içinde o da vardır. Çünkü Allah adaletle aralarında şahitlik etmeyi emrediyor.

• Zırt bırt git ifade ver, anlat. Savcı mavcı değişsin haydi baştan yine git. Git babam git. Çok yakın birisi değilse çekilecek çile değil.

0|0
    0|0
    • ben bir çok sefer gittim hiç öyle zırt pırt çağrılmadım.. bir kere çağırdılar bitti..

• seninki bu sekilde olmus olabilir. Iyi olanlari ornek gostererek bu cekincenin neden kaynaklanabilecegini bulamayiz degil mi?

• Çünkü mahkemeye falan devamlı çağırıyorlar. Şahitlik yaptığına pişman oluyorsun.

Bir trafik kazasında şahitlik yaptım. Şehir dışında olmama rağmen illa gelip tekrar anlatacaksın olayı dediler. Lanet ettim.

0|0
    0|0
    • yok yaa ben bir kaç sefer yaptım bir kere çağırdılar sadece bir daha çağırmadılar hepsinde...

• ben bi hastaneyi bi de mahkameleri sevmem gerer beni şahsen bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı yanlış ama naparsın psikoloji işte

0|0
    0|0
  • Kac tane neyse yazmissin

0|0
    0|0
  • İşten atılınca anlarsın :D

0|0
    0|0
    • işyeri kendi yazmış beni, gidip yalan mı söylicem.. ayrıca çoktan çıktır biz oradan...

• evet bana para da teklif etti sevgili patron... üç kuruş için bir insanın emeklerine ve hakkına nasıl girilir ki..

• aile bakıp tırsanlar var.

Kızlar Ne Diyor 4

• Bnmde sahitim sknti cikartiyo simdi basta verdi guven simdide durduk yere konusmuyo

0|0
    0|0
  • Haksızlığa karşı susarsanız, hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz, demiş Hz.Ali, varsa bir haksızlık bence şahit olmak bunu belirtmek en güzeli, ama doğruyu..Korkmaya gerek yok, yarın bir gün bizim işimiz düşse kimse bize şahit olmak istemez.. Öyle insanlar var ki, hiç Allah korkusu olmadan yalancı şahtlik bile yapıyor, misal konuşmadığımı komşumuz, bir ailenin yuvasının dağılmasına sebep oldu, adam için yalancı şahit oldu, sanki 4 duvarı bilirmiş gibi saydırdı yalanları boşandılar..Bir de insanım diye havaları binbeşyüz dolaşırlar.. Bildiğin doğruysa konuş, yoksa bilgin kimsenin günahına girme..

0|0
    0|0
  • Sosyal medyalarda iyi haberlerden çok kötü haberlerin olması.

" Aman beni mahkeme çıkışı takip eder, bıçaklar falan Allah korusun en iyisi susmak." diye düşünüyor birçok insan.Kendilerine göre haklılar, psikolojisi bozuk insanlar çoğaldı ve adalette de böyle suçları caydırıcı bir ceza olmadığına göre insanlar 3 5 gün yatar çıkar nasılsa ama giden gelmez diye düşüyorlar haklılar.

0|1
    0|0
    • belalı işlerde olabilir belki ama, iş mahkemesi falan olmaz, olmadı da yani.. ama, yine de adalet sisteminin boşluğundan sanırım... aşmak lazım bence..

• Aşmak lazım evet ama adalet utansın...İnsanları bu hale getiren o.

• çok kötü bir şey bende şahide ihtiyacım olduğu zaman arkamda aç az kişi gördüm insanlar böyle ben onlar gözümü bile kırpmadan gider şahitlik yapardım ama gel gör ki onlar yapmıyor

0|0
    0|0
    • evet evet öyle bir durumda var.. benimde başıma geldi bu.. hatta bu mahkemesine gittiğim kadın yaptı bunu ama, olsun ben doğru bildiğimi söyledim çıktım...

Yükleniyor... ;