Futbol Zevk Olmaktan Çıkıp Sektöre Kayarken

Futbol, sahada zevk almak için oynanıyordu ilk bulunduğu zaman

Önce hafif hafif kurallar konuldu.

Topun başına geçen herkesin oynar olduğu bu oyunda önce bir kale konuldu, sonra bir tane daha. Karşılıklı oynanmaya başlandı. İki takım karşı karşıya gelince ortaya bir güç dengesi çıktı ister istemez. Bu sefer de takımların denge olarak eşit olmaları istendi. Futbol günden güne yayılırken bu spor mahallelerden şehirlere, ülkelere hatta kıtalara yayıldı. İşin içine farklı etnik gruplar (dil,din,ırk,devlet vb.) girince ister istemez rekabet daha da kızıştı ve bu andan itibaren işin içine para girdi.

Yeni yeni kurulan takımlar oynattıkları oyunculara para ödemeye başladı

Turnuvalar düzenlendi, ödüller kondu. Ülkeler birbirlerine ikili ilişkiler amaçlanarak futbol oynamaya gittiler. Futbol git gide büyüdü ve taraftar kitleleri oluştu. Baştan beri var olan taraftar kesimleri tuttukları, beğendikleri takımlara oyunculara göre ayrılmaya başladı.

Futbol yayılmasına rağmen ekonomik açıdan hala bir sektör olma aşamasına gelememişti

Zamanla özellikle avrupada yayılan bu oyun, ekonomik bir sektör de oldu. Futbolcuyu takımına almak isteyen kulüpler artık sadece futbolcuyla değil, bir de rekabet içinde oldukları takımlarla yarış içine girdiği için futbolcu fiyatları artmaya başladı. Zengin kesimin ilgisinin bu sektöre kayması ile parası olanın istediği futbolcuyu rekor fiyatlarla aldığı bir mecra olmuştu.

Futbol bir sektör olmuştu

Milyonlarca insan bu sektörden para kazanıyordu. Maçlar artık stadlarda yapılıyor. Bilet karşılığı seyrediliyordu. Kulupler başarılı oldu ve para kazandı. Para kazanan kulüpler başarıya daha da yakın oldu. Derken bu etkenler birbirini izledi ve şu anki güç dengelerini oluşturdu.

Şu anda dünyayı ele geçiren bu para faktörü futbolu da ele geçirdi. Milyarderler tarafından satın alınan futbolcuların değerleri kat be kat arttırıldı. 10 milyon'luk futbolcuya 40 Milyon verilir oldu.

Çok iyi bir futbolcuya 100 Milyon verilerek sektör bir bakıma zevkten,

seyirden çıkıp bir iş hanına döndü.

Taraftar için zevkli bir maç izletmekten vazgeçilip nasıl hızlı ve kolay para kazanırım olmuş. Nasıl kendimi pazarlarım diye hesap yapar oldu futbolcular. Kısaca endistrüleşen futbolda git gide zengin oyununa döndü. Bakalım ilerde neler olacak...

Biraz sert oldu ama geldiğimiz ve gitmekte olduğumuz nokta daha saçma ve kötü şeylere şahit olacağımızı gösteriyor. Yani böyle bir tablo çizmekte bir sakınca görmüyorum. Türkiye'de ki sektörden de bahsetcem ama bizde durum daha vahim...


0|1
01

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 1

  • Keşke zevk olarak kalsa.

    0|1
    0|0
Yükleniyor...