Sporun Sadece Futbol Anlamına Gelmediği Ülkeler

Sporun Sadece Futbol Anlamına Gelmediği Ülkeler

Güçlüsüyle zayıfıyla, dünya ülkelerinde en çok revaçta olan spor, futbol. Arada bir düzenlenen futbol dışındaki turnuvalardaki başarılarla övünseler de, olimpiyattaki madalya yarışıyla ego yarıştırsalar da ortalık durulunca herkesin kürkçü dükkanı tabii ki futbol oluyor.

Bu genellemenin dışına çıkmış, izole kalıp kendi orijinal tutkularını yaratmış ülkeler var. Futbolun dünyada ulaşmadığı ve izlenmediği yer yok ama bazıları bu sporu biraz ötelemeyi, ikinci plana atabilmeyi başarmış durumda.

ABD - Rugby, Beyzbol, Basketbol

Amerika Birleşik Devletleri tam bir spor ülkesi. 7'de 77'ye herkesin amatör-profesyonel uğraştığı bir disiplin var. Bizim bildiğimiz futbol, onlarda soccer, en çok ilgi görenler sıralamasında nerdeyse ilk 5'e bile giremiyor. Hepiniz Hollywood filmlerinde bira içerek beyzbol maçı izleyen o babayı bilirsiniz. Ya da haftasonu oğlunu rugby maçına yetiştirmeye çalışan baba sıkça görülür. Futbolun konusu bile açılmaz.

Çin - Basketbol

Çinliler kısa bilinirler. Doğruluk payı vardır ama bu insanlar ufacık boylarına bakmadan basketbola sarılmışlardır. Belki de minik olmanın dezavantajını kapatmak için bu şekilde yönelim oluşuyordur.

Avustralya - Rugby

Yan sanayi ürünü İngiltere olan bu ülkede en gözde spor rugby. Maçlardan önce bir haka dansı yapmaları var ki; dosta korku, düşmana güven salıyor. Bu komik danslarını bir kenara bırakıp maça odaklansalar iyi ederler.

Kanada - Buz Hokeyi

Ülkedeki her toprak doğal buz hokeyi pisti olduğundan, icra edecek alan bulmakta zorlanmıyorlardır muhtemelen.

Norveç - Buz Hokeyi

Bir başka soğuk ülke ve kaçınılmaz olarak buz üstünde oynanan oyunun popülerliği.

Sırbistan - Basketbol

Basketbol'da ABD'ye kafa tutabilecek tek ülke olan Yugoslavya dağıldıktan sonra ortaya çıkan bağımsız ülkelerden en çok Sırbistan basketboldaki yeteneği köreltmemek ve geleneği sürdürmekte kararlı.

Tayland - Dövüş

Kendilerine has bir dövüş bile ürettiler, muay-thai. Kick boks'a çok benzeyen bu dövüş sporu, çıkış yeri olması dolayısıyla ülkede en çok tutulan spor.

Japonya - Beyzbol

Çekik gözlü görünce hepiniz karateci-güreşçi sansanız da Japonlar sizi yanıltmak ve beyzbol oynamakta kararlı. Siz onlara şiddeti yakıştırmaya devam edin. Bu masum insanların tek isteği beyzbol oynamak.

Hindistan - Kriket

Binbir çeşit insanın, nerden çıktığı belirsiz inançların ve farklı kültürlerin hakim olduğu Hindistan'da tek bir spora yönelme beklemek hayal. Ancak genelleme yapacak olursak, sporun pek sevilmediği bu ülkede kriket meşhur.

Venezuela - Beyzbol

Güzellik yarışmalarında en çok dünya güzeli çıkaran petrol zengini Venezuela da beyzbolu tercih edenlerden.

Finlandiya - Buz Hokeyi

Şaşırdık mı? Hayır. Sadece şu fotoğrafta bile en az 20 tane buz hokeyi sahası görüyorum ben. Bir Türk olarak bölgedeki ağaçları görmezlikten gelebilirim.

Vietnam - Dövüş

1960'ların sonunda ABD nasıl bir baskı uyguladıysa, adamlar hayata karşı isyankar bir tutum içine girmişler. Kafa göz kırmaya ant içmişler.

Jamaika - Atletizm

Dünyanın gelmiş geçmiş en hızlı koşan adamını çıkaran bu ülke, fakirliğin de etkisinden olsa gerek, oynayacak alet edavat bulamayınca en ucuz spor olan koşuya yönelmişler.


0|0
22

En İyi Kız Görüşü

 • Hindistan'da kriket'in doğuşu ingiliz sömürgesi ile başlamıştır. Ve saçma sapan bir spor olduğu kanaatindeyim. Spora fazlasıyla ilgim var ama basketbol, atletizm, olimpik yüzme ve savunma sanatları dışındakiler çok rasyonel gelmiyor

  0|0
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Japonya'yı kınıyorum, hadi amerikanları anladık, Dünya'nın en mikindirik oyunu olan beyzboldan başka halt bulamamışlar mı oynayacak?

  Bu arada en baba takım sporu buz hokeyidir, izlerken heyecan hiç bitmez, her an kavga çıkabilir, oyuncular birbirlerini yan taraftaki cama falan yapıştırabilir. Tam bizlik bir spordur ama futbol gibi top sahibi olan herkesin oynayacağı bir spora nazaran hem pahalı, hem de belli şartlar isteyen, üstüne vasat olmak için bile bayağı eğitim gerektiren bir spor olduğundan doğru dürüst turnuvası yok.

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Amerika da genelde takip ettikleri Amerikan futbolu değil mi bir çok filme ve dizide de konusu vardır

  0|0
  0|0
  • O kadar izlemiyorlar onu. Filmlerde, dizilerde falan olmasının sebebi son derece amerikan işi bir oyun olması.

   En çok izledikleri spor basketbol. Ardından amerikan futbolu, beyzbol falan geliyor da her türlü sporun ciddi turnuvası var oralarda. Bizdeki gibi değil yani.

  • @Ragnar_Lodbrok orası doğrudur tabi ciddiyetle yapmak

Erkekler Ne Diyor 1

 • bilgilendirici bir bence emeğine sağlık.

  0|0
  0|0
Yükleniyor...