Spor: Hayatımızın Yol Haritalarından Birisi

Spor insanlar arasında birlik ve bütünlük sağlama, sosyal olma en önemlisi sağlığa olan faydaları ile insanın hayatında çok büyük bir yeri vardır. Fiziksel yani bedensel faydalarının yanı sıra ruh sağlığı için de faydaları çok fazladır.

Dili, dini, ırkı farklı insanları birleştiren bir vasıta olan spor dünya barışına katkı sağlayan bir etkinliktir. Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur".

Spor hayatımıza ne zaman girmiştir?
Spor sözlük anlamı ile Disportare, desport (dağıtmak) anlamına gelir. Günümüze ise "sport" olarak geldiği öne sürülür. Kimi uzmanlara göre ilk çağlardan itibaren insanın ilk hareketini spor olarak kabul edersek her türlü çalışmanın spor olduğu kabullenilir. Günümüzde spor eğitim vasıtası olmakla birlikte fiziki yönüyle de geliştirdiği gibi, hareketler, yarışmalar ve oyunlar ile aynı zamanda insan davranış niteliğini, egosunu ve karakter yapısını belirleyen bir daldır.

Sporun Ruh ve Karakter Üzerindeki Faydaları:
 • Sorumluluk duygusu verdiği gibi, öfkeyi kontrol edebilme ve saldırganlığı frenlemede sporun göz ardı edilemeyecek bir etkisi vardır.
 • Olaylara yaklaşımda daha serin kanlı olmamızı sağlar. Kendine güven ve kendini ifade edebilme yeteneğini arttırır.
 • Günlük hayattaki streslerimizi ve sıkıntılarımızı atmamızda yardımcı olur.
 • Unutkanlığı engelleyen mucizevi bir aktivitedir.
 • Cinsel yaşamın daha tatminkar olmasını sağlar.
 • Endişe ve kuruntularımızdan kurtulmamızı sağlar.
 • spor yapmak
 • Yaratıcılık gücünü arttırır.

Sporun Bedensel, Fiziksel Faydaları
 • Kalp, damar dolaşımını geliştirir.
 • Yüksek tansiyon riskini azaltır.
 • Vücut ısınızı soğutma için, deri yüzeyine gerekli kan akış kabiliyetini artırır.
 • Akciğer kapasitenizi arttırarak, oksijenin akciğerlerden kana geçebilme kabiliyetini arttırır.
 • Kalp krizi geçirdikten sonra, hayatta kalma şansınızı arttırır.
 • Koronerde kan pıhtılaşma hassasiyetini düşürür.
 • Çarpıntı riskini azaltır.
 • Çok çeşitli sebeplere bağlı baş ağrılarından kurtulmanızı sağlar.
 • Sigarayı bırakmanıza yardımcı olur.
 • Bağırsak kanserinin gelişme riskini azaltır.
 • Göğüs kanserinin gelişme riskini azaltır.
 • Eklem rahatsızlıklarından dolayı, eklemlerin bozulma oranını yavaşlatır.
 • Adet kanamalarından doğan belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur.
 • Kolay ve iyi uyumanıza yardımcı olur.
 • Kilo kaybına, özellikle vücuttaki yağdan kaybetmenize yardımcı olur.

Spor Dalları ve Çeşitleri
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, herkes kendine uygun olan spor dalını seçmeli ve bunun üzerine gitmelidir, bu şekilde daha verimli sonuçlara ulaşılacaktır.
Tenis, Voleybol, Kayak, Masa tenisi, Polo, Sörf, Su kayağı, Fitness, Cimnastik, Tekvando,Su topu, Halter, Judo, Hentbol, Golf, Atıcılık, Atletizm, Basketbol, Binicilik, Plates, Bisiklet, Boks, Çim hokeyi, Eskrim, Futbol, Kano, Okculuk, Yelken ve Yüzme. Verdiğim örneklerin dışında daha çok bir çok spor dalı mevcuttur.

İnsanlar Neden Spor Yapar?
Toplumumuzda gerek kadın gerek erkek olsun, spor yapmalarının ilk sebebi kilo vermek ve fit bir görünüme kavuşmaktır. Bunun dışında sağlıklı bir yaşam ve ruh sağlığı için en önemli etkendir.

Fitness
Fitness genelde kilo kaybı yaşamak isteyenlerin ilk tercihidir. Biraz Fitness'dan bahsedelim. Fitness kelime anlamı olarak "sağlıklı ve formda olmak"tır. Birçok egzersize dayalı bir spordur. Diğer sporlardan farklı olarak kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Esasen bütün sporların temelidir. Kardiyovasküler çalışma, koşmak, pedal çevirmek gibi, kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler ağırlık çalışması ile birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm alır.

spor
Pilates
Pilates, doğu ve batı felsefelerini içine alan dans, dayanıklılık-kuvvet antrenmanlarından, yoga ve jimnastikten oluşur. Pilatesin Faydaları: Vücut duruşunu destekler. Kas kontrolünü sağlar. Dolaşım sistemini etkileyerek rahatlamayı sağlar. Fiziksel uygunluk düzeyini arttırır. Sakatlanma riskini azaltır. Konsantrasyon gücünü arttırır.Kuvvetli ve esnek kaslar oluşturur.Kendine güveni geliştirir. Sıkı ve kuvvetli karın kasları sağlar. Atletik performansı arttırır. Kas kontrolünü sağlar.

Bunların dışında plates boy'da uzatıyor :) Hafta da en az iki kez plates yapan bir insanın, 3 haftada 2 cm boyu uzuyor.

Altı Pilates Prensibi
Kontrol: Hareketlerin doğru yapılması ve bedenin güzelce dinlenmesi gerekmektir.
Konsantrasyon: Plates yaparken dikkatli ve sakin olunmadır. Zihin tamamen boşaltılmalı, hangi kasların çalışıp, hangi kasların çalışmadığına dikkat edilmelidir.
Merkezleme: Pilates metodun'da doğru hareket göbek, bel, ve kalça çevresidir. iç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir.
Kesinlik: Hareket tam yapılmalıdır. Hareketler birbirleri ile uyum içinde olmalıdır.
Akıcı Hareket: Hareket acele edilmeden her noktadan tek, tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
Nefes: Nefes alıp verme panik olmadan sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamayıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır.

Spor Yaparken Nasıl Bir Kıyafet Tercih Edilmeli?
Üzerinizde ağırlık yapmayacak, salaş, rahat, hijyenik kıyafetler seçilmelidir. Hareketlerinizi daha rahat yapabilmeniz için şort, eşofman gibi kıyafetler tercih etmenizi öneririm. Bunu özellikle belirtiyorum ki bundan 2 sene önce gittiğim spor salonunda, spor yapmaya kot pantolonu ile gelen adamlar görüyordum ve çektikleri eziyet hem üzücü hemde gülünç bir görüntüye sebep oluyordu.

Evde Yapabileceğiniz Spor Egzersizleri
Genelde en sıkıntılı noktalarımız bacak, basen ve karın bölgelerimizdir. İşte bunlar için size bir kaç egzersiz:

İç Bacak Sıkılaştırma Hareketi
Bacaklarını sıkılaştırmak ve daha düzgün bir görüntüye sokmak isteyenler için bu egzersizi öneririm. Omuzlarınız yere temas edecek şekilde sırt üstü yatın. Bacaklarınızı ileriye doğru iyice gerin ve dizlerinizi kırmadan düz tutmaya çalışın. Sağ topuğunuzu yerden 15 cm kadar yukarıya kaldırın ve sol bacağınız gergin haliyle dururken sağ topuğunuzu diğer ayağınızın soluna kilitleyin. Sağ topuğunuz sol topuğunuza kavuşturana kadar bu yönde bacaklarınızı gererek hareket ettirmeye devam edin. Hareket ettirdiğiniz bacak üzerindeki basıncı kaldırmadan başlangıç pozisyonuna dönün. Aynı hareketi sol bacağınızda tekrarlayın.

Dış Bacak İnceltme Hareketi
Sırtınız dik bir şekilde ayakta durun. Bacaklarınız arasında biraz mesafe olmasına dikkat edin. Dizleriniz gergin bir şekildeyken sağ bacağınızla 15 cm çapta bir daire çizmeye çalışın. Diziniz ve kaslarınız olabildiğince gergin bir şekildeyken sağ ayağınızı sol ayak parmaklarınızın üzerinden geçirin. Harekete sağ topuğunuz sol topuğunuza değişene kadar devam edin. Bacaklarınızın gerginliğini bozmadan başlangıç pozisyonuna geri dönün ve hareketi sol bacağınızda tekrarlayın.

sporcular
Basen İnceltme Hareketi
Sırt üstü yatın ve bacaklarınızı öne doğru gerin. Topuklarınız temas halindeyken ayak parmaklarınızı uzanabildiğiniz kadar uzak bir mesafeye gerin. Ayak parmaklarınızın ve bacak kaslarınızın gerginliğini bozmadan bacaklarınızı makas şeklinde açabildiğiniz kadar çok açın. Dinlenmeden başlangıç pozisyonuna dönün ve hareketi tekrarlayın.

Düz bir karın için egzersizler
 • Yere yüz yukarı şekilde uzanın ve parmaklarınızı başınızın ark asında birleştirin. Dizinizi çenenize doğru getirmeye çalışın ve bu sırada omuz ları nızı, boynunuzun konumu aynı kalarak yerden yukarı doğru kaldırın. Sol bacağınızı düz tutarak yerden 45 derece açıyla kaldırın ve sağa doğru hafifçe dönmeye çalışın. Yatarak bisiklet kullanıyor gibi düşünebilirsiniz. pedal çeviriyor gibi 12-16 kez bacak değiştirerek uygulayın.
 • Sandalyenin üzerine çıkın ve sıkıca tutunun. Dizlerinizi sırayla kıvırarak çenenize doğru kaldırmaya çalışın, bu hareketi 12-16 kez tekrarlayın.
 • Yere yüz yukarı uzanın. Ellerinizi yanlara düz bir şekilde uzatın. Bacaklarınızın ikizini de 90 derece açıyla yukarı doğru kaldırın ve bacak bacak üstüne atar gibi düz olarak bir süre sabit durdurduktan sonra değiştirin. Hareketi 12-16 kez tekrarlayın.
 • Yere yüz yukarı uzanın. Ellerinizi 45 derecelik açıyla kulaklarınızın ya nından düz olarak geriye doğru uzatın. Düz olarak uzattığınız bacaklarınızı 45 derece aralık şekilde kıvırın. Omuzlarınızı kendinize doğru kaldırın.
Sporu genel olarak ele alacak olursam vücudumuz, zihnimiz ve ruhumuz için yapacağımız basit birer aktiviteler bütünü. Spor yapmaya zamanım yok diyen insan çoktur. Fakat yürümenin bile bir spor olduğunu unutmamak gerekir. İşten akşamleyin çıkan ve evine gitmek için otobüsü tercih eden birisi, daha fazla yürüyüp spor yapabilir. Ve ya üşengeçlikte en büyük spor yapmama sebeplerindendir. Ben üşenen çok insan tanıyorum spor yapmaya... Eski arkadaşlarım arasında da sporsuzluğun sıkıntısını çeken insanlar yok değildi. Sporun ruhsal ve bedensel olarak ne kadar yararlı olduğunu o zaman anladım. Spor yapan insanın kendisine ve vücuduna saygısı vardır, ama yapmayan insanın kendine güveni olacağını zannetmiyorum. Vücudumuza, onun istediği şeyi, yani sporu verirsek. O da bize özgüven, güzel bir vücut, sağlam bir kafa, sağlıklı bir vücut ve dinamo gibi çalışan sağlıklı organlar olarak dönecektir.

Sporun hayatımızdaki önemi bu nedenle çok fazladır. Spor adeta hayatımızı çizen haritalardan birisidir. Son olarak sizlerle Atatürk'ün spor ile ilgili söylediği sözlerden birkaçını paylaşmak istiyorum;
 • Spor yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlâk da bu işe yardım eder. Zekâ ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler , zekâ kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben Sporcunun zeki çevik aynı zamanda ahlâklısını severim.
 • Dünya spor hayatı ve spor dünyası çok mühimdir. Bu kadar mühim olan spor hayatı, bizim için daha mühimdir. Çünkü ırk meselesidir, ırkın ıslahı ve kişayişi meselesidir ve hatta biraz da medeniyet meselesidir.
 • Bütün millet ve memleket evlatlarını sportmen yapabilmek için sarfedilen çalışmanın ehemmiyet ve kudsiyeti aynı derecede kıymetli ve mühimdir.

1|0
148

En İyi Erkek Görüşü

 • Güzel bir bence olmuş teşekkürler...

  0|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • spor hayatımda olan bir şey

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 7

 • spor herkesin hayatında her daim olması gereken bir aktivite..

  0|0
  0|0
 • Biri spor mu dedi?

  0|0
  0|0
 • Yazının sonunda ki müthiş dile hayran kaldım, çok güzel yazmışsın güzelim. ^^

  0|0
  0|0
 • Tebrikler yazın çok güzel olmuş.

  0|0
  0|0
 • Müthiş..

  0|0
  0|0
 • yazı için teşekkürler.

  0|0
  0|0
 • Çok güzel bence teşekkür

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 13

 • Eline sağlık Nefes'im. Artık bunları bizzat öğreteceğini umuyorum : )))

  0|0
  0|0
 • Araştırmış ve uğraşmışsınız..
  Emeğinize sağlık :)

  0|0
  0|0
 • spor yaşamdır

  0|0
  0|0
 • Tebrikler güzel yazı:)

  0|0
  0|0
 • kjashbkjashfdkjasd yok artık lahn

  0|0
  0|0
 • Çok teşekkür ederim canım :))

  Umarım :))

  0|0
  0|0
 • Teşekkür ederim :)

  0|0
  0|0
 • Teşekkürler :)

  0|0
  0|0
 • Paylaşım için teşekkürler :)

  0|0
  0|0
 • Spor her şeye faydalı gerçekten çok güzel olmuş :)

  0|0
  0|0
 • Çok iyi bir yazarsınız. Emeğinize sağlık.

  0|0
  0|1
 • Harika olmuş.

  0|0
  0|0
 • çok güzl bir yazı olmuş

  0|0
  0|0
Yükleniyor...