Vücut Geliştirme Hakkında: Et Kafa ve Fight Clup Brad Pitt

Ortaya çıkışından beri üzerinde bu kadar tartışılan başka bir spor dalı yoktur muhtemelen. Spor mu değil mi, sağlıklı mı yoksa sadece hava basılmış kaslar mı? Bugünkü konumuz vücut geliştirme!

Vücut geliştirme için spor salonuna gitmeye başlayan bireylerin çevrelerinden aldıkları tepki iki şekilde ortaya çıkar. Birinci grup bireyi desteklerken ikinci grubun tepkisi genelde şöyledir

-Iyyy ne o öyle balon gibi
-Kaslarını geliştireceğine kafanı geliştirsene
-Tam amele işi... İğrenç...

Şimdi tam da şu anda o ikinci gruba seslenmek ve kafalarında beliren ön yargıları kırmak istiyorum. Bunu yaparken de Osman bana yardımcı olacak. Osman' a merhaba deyin;

Osman 20 li yaşlarının başında bir Türk genci ve bir spor salonuna gidip kocaman kaslara sahip olmak istiyor. Daha sonra bu kaslar sayesinde taş gibi kızlarla tanışabilecek.

Peki Osman spor salonuna gitmeye başladıktan sonra neler yapıyor. Vücut geliştirme de diğer tüm spor dalları gibi belli kurallar içerir. Özellikle Antreman - Beslenme - Dinlenme üçlüsü vücut geliştirmenin üzerine kurulduğu üç temel dir diyebiliriz. Osman' a dönersek;
Osman antreman konusunda çok heveslidir. Hareketi doğru yapmak yerine kaldırabileceği kadar fazla ağırlık kaldırmaya çalışır, ağırlık kaldırmadığı anlarda da dinlenmek yerine cep telefonundan kankalarına mesaj ve fotoğraflar gönderir.

Osman eve döndüğünde Yağ-Protein-Karbonhidrat oranları önceden belirlenmiş bir yemek yerine ne bulursa mideye indirmeyi seçer. Osman ne kadar çok yerse o kadar iri olacağını düşünür oysa ki bu şekilde irileşecek tek bölgesi, göbeğidir.

Osman akşamları arkadaşlarını kıramaz ve birlikte eğlenmeye çıkarlar sabahlara kadar eğlenirler, Osman dışarı çıkarken yeni yeni hacimlenmeye başlayan kollarını gösterecek dar tshirtler giyer.

Aradan haftalar ve belki de aylar geçer, Osman tam bir tosuncuk olmuştur, dengesiz beslenme yüzünden göbeği kontrolden çıkmıştır ve bir gün herhangi bir sebepten Osman spor salonuna gitmeyi bırakır ve hayatının kalan bölümünü "Türk Kasını" övmekle geçirir.

Herkes süper futbol oynayamaz, herkes iyi resim yapamaz, her insan vücut geliştirme konusunda başarılı olamaz. Bu kadar basittir aslında olay.

Vücut geliştirme ile bir kaç gerçeği de buraya not düşersem hiç değilse önyargılar konusunda belki bir nebze değişiklik sağlarım.

Vücut geliştiren herkes bir süre sonra böyle olur;

Yanlış! Sokakta gördüğünüz herhangi bir insanın bu düzeyde kas yapması imkansıza yakındır. Profesyonel Vücut geliştirmeciler yıllar süren antremanlar, diyetler ve çılgın bir iradenin sonucu olarak bu hale gelirler.

Vücut geliştirme ile yapılan kaslar spor bırakılınca sarkar. Kişi patatese döner.

Yanlış! Kaslar sarkmaz. Tekrar ediyorum kaslar sarkmaz. Sarkma problemlerinin temel sebebi kilo alıp vermedir. Hacimle birlikte genişleyen deri kilo verildiğinde kendini toparlayamaz. Bu yüzden sarkmalar yaşanır. Beslenmeye dikkat edildikten ve kontrolsüz kilo alınmadıktan sonra sarkma söz konusu değildir. Önemli olan kiloyu elden geldiğince stabil tutmak.

Vücut geliştirme yapanlar ilaç kullanır. Bu ilaçlar kısırlık yapar.

Vücut geliştirme sırasında kullanılan takviyelerin neredeyse tamamına yakını besin takviyesidir. Peynir altı suyundan hazırlanan protein tozları ilaç değil besin takviyesidir. (İçtiğiniz multivitamin ya da balık yağları da besin takviyesidir) Kısırlık yapmaz. Kontrolsüz ve aşırı tüketimi en fazla bağırsak problemlerine neden olur. Sadece profesyonel vücut geliştirmeciler steroid türevi testesteron yükseltici ilaçlar kullanır. Bu işi hobi olarak yapan kimse "dur bir iğne yaptırayım da şişeyim" diye düşünmez. Düşünenler çakmakla gaz kaçağı da kontrol eder. Prize parmağını da sokar. Yapacak bir şey yok...

Vücut geliştirme kız tavlamak için kıroların yaptığı bir şeydir.

Formula 1 pilotları kız tavlamak için yarışırlar, Messi bütün gollerini kız tavlamak için atar. :)))

Hayır vücut geliştirme kız tavlamak için yapılmaz, tavlanan kızlar vücut geliştirmenin bir sonucudur. Amacı değil. Öyle olsa bile amaçlar kişiyi ilgilendirir, zümreyi değil.

Bugünkü Bence'm de çağımızın vebası Vücut Geliştirme hakkında genel bilgi vermeye çalıştım. Umarım bir kaç kişinin dahi olsa fikrini değiştirebilmişimdir. Bir sonraki Bence de görüşmek üzere!

No Pain No Gain!


0|1
12

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • harika olmuş eline sağlık

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • Helal olsun.. Aynen öyle...
  Bende Osman gibi Bilinçsiz antreman yapıyordum (akşam eğlenceleri vs hariç) baya sürdü olay baktım ki gelişemiyorum düzenin önemini anladım. Düzenli yapmaya başlayınca geliştim ve bıraktım. Eski halime döndüm :D
  Vücut Geliştirme yapan birinin Jay cutler, ronnie coleman vs gibi olması İMKANSIZ ZATEN

  0|0
  0|0
 • Helal.. Çok güzel bir yazı olmuş.. Hatta bu makale spor salonuna yeni başlayıp 2 bench basıp benim göğüslerim resimlerdeki adamlar gibi olsun istemiyorum o yüzden az çalışıyorum diyenlere gelsin..

  0|0
  0|0
Yükleniyor...